Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ÖzLem_Hasret Avatarı

Gerçek Adı
    ÖzleM
    Son Giriş
    21.08-2013
    Saat
    09:53
    Yaşadığı Yer
    ...
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Selam öncelikle. sol diz altı protezi kullanıyorum. ve sağ el bilekten yok.

H sınıfı ehliyetim var. ve ehliyetimin kullandığı cihaz ve protezler kısmında '' Özel Tertibatlı Otomobil '' yazıyor.

ve yakın zamanda sıfır araba almak istiyorum nasip olursa. indirimli araba alabilmem için izlemem gereken yol nedir bilmiyorum. tekrar rapora ihtiyaç varmı. eğer tekrar heyet raporu almam gerekiyorsa raporda tam olarak ne yazmalı ki sorun çıkmasın. el için özel tertibat yaptırmam gerekir mi. yaptırırsam bu ne kadara maal olur. yardımcı olursanız sevinirim.

ayrıca bayanın rahatlıkla kullanabilecegi otomatik vites ve dizel araba öneriniz var mı. bankadan kredi çekip almayı düşünüyorum. indirimli haliyle 25 bin tl yi geçmeyecek şekilde araba öneriniz varsa bilgilendirirseniz sewinirim.

Üye
    Bio Avatarı

Gerçek Adı
    ibrahim
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:06
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    1

H sınıfı ehliyetin ve özel tertibat yazıyor ise raporunda başka bir duruma gerek yok ötv ve mtv muafiyetli araç alırsın, 25 bin tl sıfır araç için çok az bir miktar fıat punto, hyundai getz gibi araçlar sanırım alabilirsin bu fiyata ...

Otomatik vitesli olacağı içinde ayrıca fiyatlar doğal olarak yukarlarda oluyor....

Üye
    ÖzLem_Hasret Avatarı

Gerçek Adı
    ÖzleM
    Son Giriş
    21.08-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ...
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ama sorun şuki sürücü belgemi alırken raporumun aslı tekti ve onuda emniyete verdim. sürücü kursundaki yetkili tekrar rapor alcaksın zaten araba alırken istiyorlar dedi ve bende şuan raporun aslı gibidiri var. aslı yok.

yeniden rapor mu almam gerekir bu durumda. yoksa sürücü belgem ve raporumun aslı gibidiri yeterli olur mu

RENO CLİO almak istiyorum aslında ama otomatik vites çıktı mı bilmiyorum. birde indirimli fiyatı ne olur bilemiyorum. rapor konusu zaten bi sorun. devlet hastanesinden aldığım raporda ki ibare yanlış olmasın istiyorum. ne yazmalı tam olarak bilemiyorum.

Üye
    selo46 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:11
    Yaşadığı Yer
    Yalova
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    16

doktorlar otomatık vites kullanabilir derse problem yok özlem hanım. renult clio iyi bir seçim mi tartışılır.(önce bir raporu al. araba kolay)

Üye
    ÖzLem_Hasret Avatarı

Gerçek Adı
    ÖzleM
    Son Giriş
    21.08-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ...
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

teşekkürler selo46 bey. raporu alınca araba kolay demek. bende rapor kolay araba almak zor diye düşünüyorum ama . bakalım hangisi kolaymış.

Üye
    ÖzLem_Hasret Avatarı

Gerçek Adı
    ÖzleM
    Son Giriş
    21.08-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ...
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

H sınıfı ehliyet için aldığım raporda'' h sınıfı ehliyet alabilir ve özel tertibatlı araç kullanabilir'' yazıyor. neyse aldığım bu raporla h sınıfı ehliyetimi alabildim. fakat raporumun aslını emniyet aldı ve bir nüshası hastanede kaldı.tüm ısrarıma rağmen sürücü kursu yok bu rapor sadece ehliyet için indirimli araç alacağın zaman başka rapor alacaksın notere tastik ettirmeye gerek yok dedi.

ve raporun elimde olan tek nüshası çok bilmişlerin yüzünden emniyete gitti. şuan araç alımı için rapor almak istedim. fakat hastane daha önce rapor almışsın. veremeyiz yine diyor. türkiyede aldığın bir rapor herşeyde geçerlidir diyor. kanun böyleymiş. her kurumdaki memurun kanunu farklı işliyor anlaşılan. çünkü benim yıllardır herşeyim için ayrı rapor istediler.ve ben aynı hastaneden aldım bunları. biz engelliler herşeyi suistimal ediyormuşuz. devlet bize hak tanıyormuş biz kıymetini bilmiyormuşuz. bunu devletin memuru söylüyor. sırf işi yokuşa sürmek için elinden geleni yaptı . bu ülkede yolumuza taş koymak için var olan tüm insancıklara hakkımı helal etmiyorum. su an rapor ortada yok aslı gibidir yapıp gönderdiler beni. ama bunu maliye kabul etmezse ben devletin bana vermiş olduğu hakkımdan yararlanamıcam. çünkü yeniden raporda veremezlermiş. ne yapacağımı bilemez durumdayım ...

Üye
    halis sayar Avatarı

Gerçek Adı
    halis sayar
    Son Giriş
    31.01-2014
    Saat
    16:22
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba, Özlem hanım.
    Öncelikle engelinize uygun özel tertibat düzenlenip ÖTV indirimden yararlanabilirsiniz.Elinizde ki H sınıfı belgesi alır ve özel tertibatlı araç kullanabilir hastaneden aslı gibidir tasdikli heyet raporunuz TSE proje çizimi onayında yeterlidir.
    Ve raporunuz da derece de varsa Vergi Dairesi için de yeterlidir.

Üye
    selo46 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:11
    Yaşadığı Yer
    Yalova
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    16

tertibatı düzenleyip mi vergi dairesine mi göndereceğiz.

vergi dairesi özel tertibata göremi onat veriyor.
    sol diz altı ampute olanlar için otomatik vites özel tertibat yerine geçiyor.

halis sayar bey bu konuda bilginiz varsa paylaşırsanız sevnrm.

Üye
    halis sayar Avatarı

Gerçek Adı
    halis sayar
    Son Giriş
    31.01-2014
    Saat
    16:22
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba.;
    Sol ayak kanunundan yararlananlar sadece raporlar ve gerekli evrakları araç sıfır ise bayii tarafından düzenleyip
    Vergi Dairesine gönderir ve işlemler bitiminde size teslim eder..Yanlız H ehliyetinizde " otomatik vitesli kullanaır yazmak şartı ile..
    Eğer sağ ayak veya diğer ortopedik engellilerin , engeline uygun tertibat düzenlenip ve projenin onayından sonra sıfır araçlarda
    bayii tarafından aracı muayene istasyonuna tespite gönderir.

Üye
    ist01 Avatarı

Gerçek Adı
    fikret
    Son Giriş
    08.12-2017
    Saat
    10:08
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    özlem hanim yeni rapor almaniza gerek yok daha önce almiş olduğunuz rapor size veren hastaneden asli gibidir fotokopi sini istiyip hastaneye kaşeletin size en az 3 hüsnasini kaşeliyip verceklerdir bu raporda gecerlidir
    eyer araba almak için yeni rapor isterlerse
    ilçe sgk müdürlüğünden işlemlerinizi hallede bilirsiniz konuyla ilgili sgk müdürlüne 1 dilekçe verin o sizi tam teşekkürlü bir hastaneye sevk edecektir