Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    snipper Avatarı

Son Giriş
    27.03-2014
    Saat
    11:58
    Yaşadığı Yer
    Kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Selam arkadaşlar 2008 yılında ötve muhafiyeti ile aldığım aracımı bu yıl sonu itibari ile yenilemek için satıyorum.Satış işlemlerinin nasıl olduğu hakkında bilgisi olan arkadaşlarım yönlendirirse sevinirim.Araçta takılı olan Aparatın sökümünden; ruhsattaki muhafiyet şerhinin kaldırılıp aracın satışa hazır hale gelebilmesi için izlenmesi gereken yol nedir arkadaşlar.
    Şimdiden teşekkür ederim.

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:11
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    197
    Verilen Beğeniler
    87

Üye
    snipper Avatarı

Son Giriş
    27.03-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

teşekkür ederim ama maddeler çok açık değil
    • Tescile İlişkin Geçici Belge düzenlenecek,
    • Araç tescil belgesi ücreti noterce tahsil edilecek,
    • Satışta kullanılan araç tescil belgesi iptal edilerek noterce muhafaza edilecek,
    İlk maddedeki geçici belgeyi notermi düzenleyecek ilk iş omudur.
    Birde iptal edilen belge noterin kendi çıkarttığı tescil belgesimi anlamadım.
    sıralama yaparsak
    1- tertibatı söktürüp muayene yaptırıyoruz sanırım. ( ruhsat değişiyor önce)
    2- Sonrada Noteremi gidiyoruz.

Üye
    BAYRAK Avatarı

Gerçek Adı
    Hüseyin BAYRAK
    Son Giriş
    09.08-2017
    Saat
    16:43
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayım Sinneper ,
    1- aracı satacagınız müşteri hazırsa noter satışını yapıyorsunuz.
    2- alan kişi tertibat söküm projesi yaptıracak
    3-araç muayane (Tüv) olacak.
    4- Trafik tescile gidip araç ruhsatları cıkarılacak.
    Bu işlem noter satışı yapılır yapılmaz başlanırsa alan kişi tekrar ruhsat masrafı yapmaz.

Üye
    snipper Avatarı

Son Giriş
    27.03-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Şimdi Hiçkimse aracı noterden alıp tertibat söküm işi ile uğraşmaz. Bu nedenle bizim aracı satışa hazır hale getirmemiz lazım normali o şekilde olabilir ama hiçbi vatandaş bu işe zahmete ve masrafa girmez.
    İkincisi Noterden satış yaparken veya başka bir esnada aracın vergi muhafiyeti ortaya çıkar araçtaki vergi şerhini kaldırmak gerekli diye düşünüyorum. bunun için ne yapmalı.
    Benim görüşüm aracın tertibatını söktürüp muayene yaptırıp ruhsatı değiştirmek bu esnada vergi şerhini kaldırmak ve
    Hazır aracı satmak.
    Bu işlemler için öncelik sıralaması ve başvuru yerlerini biliyorsanız yardımcı olurmusunuz.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:19
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Alıcı mırın kırın ederse, satarken "işlemleri ben yaptıracağım" dersin...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    snipper Avatarı

Son Giriş
    27.03-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

2.b.1) Özürlüye ait özel tertibatlı bir aracın normal (tertibatsız) kullanacak bir kişiye satışı ve tescili
    • Tescile İlişkin Geçici Belge düzenlenecek, ( KİM DÜZENLİYOR NOTERMİ?)
    • Satışta kullanılan araç tescil belgesi iptal edilerek noterce muhafaza edilecek,
    • Araçta tadilat yapılması gerektiğinden, gerekli tadilat projesi düzenlettirilip, muayenesi yaptırıldıktan sonra alıcının ikamet adresinin bulunduğu yerdeki trafik tescil kuruluşunamüracaat edilecek, araç tescil belgesi bu aşamadan sonra basılacaktır. Üzerinde özürlülereait işaret bulunan plaka işlemi yapacak olan trafik tescil kuruluşunca alınarak iptal edilecektir.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:19
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

"Tescile İlişkin Geçici Belge" değil de ruhsat iş görür diye biliyorum?

Üye
    snipper Avatarı

Son Giriş
    27.03-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

En iyisi Eşime devredeyim sonra alıcıya noterden veririm sırf bu bürokrasi yüzünden anlaştığım iki kişi vazgeçti arabayı almaktan

Üye
    kasap_sadik Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:19
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

akrabalarına sat en iyisi ben bi öncekini teyzeme verdim. herşey için yardımcı oldu
    )

Üye
    ugurci Avatarı

Son Giriş
    07.11-2017
    Saat
    07:24
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

snipper;
    Aynı durumda mahkeme cocugum adına aldığımız arabanın satısında arabayı kendi üstümüze alamayacagımıza karar verdi.

Üye
    memoli436 Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet er
    Son Giriş
    11.10-2016
    Saat
    09:16
    Yaşadığı Yer
    bingöl
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben bu işi bir kez yapmıştım, ancak aracı yurt dışında getirmiştim, araç süresi dolduktan sonra araçla gümrüğe giderek önce gümrükte satışı yapılabilir belgesini aldım, Trafik tescilde aracı özürlü kapsamında çıkardım (tertibatlı olduğundan makine mühendisinden proje çizdirilerek ancak tertibatı sökebiliyorsun) araç ondan sonra istediğine satışı yapabilirsin.

Üye
    snipper Avatarı

Son Giriş
    27.03-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ugurci;

Bakalım benim araba kendi üzerime aynı durum olmaya bilir ama arabayı iş yerinden birine sattım daha doğrusu anlaştık bakalım devir işlemlerini yaparak öğrenicez.
    Ne yaptığımı en güncel haliyle adım adım paylaşırım arkadaşlar.

Üye
    alper25 Avatarı

Son Giriş
    14.01-2016
    Saat
    12:44
    Yaşadığı Yer
    ERZURUM
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

peki arkadaşlar tertibatsız engelli plakalı araçların satışı için sadece trafik tescilden düzeltmek yeterli mi acaba.

Üye
    aliporoset Avatarı

Gerçek Adı
    ALİ
    Son Giriş
    04.08-2017
    Saat
    00:46
    Yaşadığı Yer
    ANKARA - İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    1. Noterler birliğinden Mete Beyin gönderdiği Tebliğin bir kısmı Ektedir. Devir ve satış işlemleri için gerekli işlemler 2b maddesinde açıklanmıştır.

2.)SATŞ VE TESCİL İŞLEM TÜRLERİ :

2.b) Özürlü aracı

2.b.1) Özürlüye ait özel tertibatlı bir aracın normal (tertibatsız) kullanacak bir kişiye satışı ve tescili
      • Araçta tadilat yapılması gerektiğinden, gerekli tadilat projesi düzenlettirilip, muayenesi yaptırıldıktan sonra alıcının ikamet adresinin bulunduğu yerdeki trafik tescil kuruluşuna müracaat edilecek, araç tescil belgesi bu aşamadan sonra basılacaktır. Üzerinde özürlülere ait işaret bulunan plaka işlemi yapacak olan trafik tescil kuruluşunca alınarak iptal edilecektir.
    2.b.2) Özürlüye ait özel tertibatlı bir aracın yine özürlü kişiye satışı ve tescili
    • Araçta özürlünün özür durumuna göre tadilat yapılması gerekebileceğinden, gerekli olmasıhalinde tadilat projesi düzenlettirilip, muayenesi yaptırıldıktan sonra alıcının ikametinin bulunduğu yerdeki trafik tescil kuruluşuna müracaat edilecek, araç tescil belgesi bu aşamadan sonra basılacaktır.
    2.b.3) Özürlüye ait bir aracın elçilik, konsolosluk veya diplomatik kişilere satışı ve tescili (CC, CD, CG, CM plakalara tescili)
    • Motorlu Araç Trafik Belgesi ücreti noterce tahsil edilecek,
    • Araca ait tescil ve trafik belgesi iptal edilerek noterce muhafaza edilecek, Alıcı adına tescil işlemi ikamet adresinin bulunduğu yerdeki trafik tescil kuruluşunda yapılacaktır. Burada yapılacak tescil işlemi sırasında Dışişleri Bakanlığından alınmıştakrir belgesi ibraz edilecek, araç bu belgede belirtilen plakaya tescil edilecektir. Araç tescil ve trafik belgesi ilgilinin trafik tescil kuruluşuna müracaatına müteakip basılacaktır.Aracın önceki plakası tescil işlemini yapacak olan trafik tescil kuruluşunca alınarak iptal edilecektir. Müracaat sırasında ayrıca tadilat projesi ile muayenesi yapıldığına dair belgede ibraz edilecektir
    2.b.4) Özürlüye ait bir aracın yabancı kişi veya şirkete satışı ve tescili (MA-MZ plakalara tescili)
    • Araç tescil belgesi ücreti noterce tahsil edilecek
    • Motorlu Araç Trafik Belgesi ücreti noterce tahsil edilecek,
    • Araca ait tescil ve trafik belgesi iptal edilerek noterce muhafaza edilecek,
    • Alıcı adına tescil işlemi ikamet adresinin bulunduğu yerdeki trafik tescil kuruluşunda
    • yapılacaktır. Araç tescil ve trafik belgesi ilgilinin trafik tescil kuruluşuna müracaatına müteakip basılacaktır. Aracın önceki plakası tescil işlemini yapacak olan trafik tescil
    • kuruluşunca alınarak iptal edilecektir. Müracaat sırasında ayrıca tadilat projesi ile muayenesi yapıldığında dair belge de ibraz edilecektir.
    10) ZİHİNSEL ÖZÜRLÜLER İLE REŞİT OLMAYAN KÜÇÜKLER ADINA ARAÇ SATIŞI
    Zihinsel özürlüler ile reşit olmayan küçükler adına araç satış veya devri yapılması halinde, Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 74 üncü maddesi gereğince, ileride doğabilecek hukuki ve cezai sorumlulukları kabul ettiklerine dair, kanuni mümessillerince noterde tanzim ve tasdik edilmiş taahhütname satış veya devir işlemini yapan noter tarafından alınarak diğer evraklarla birlikte muhafaza edilecektir.

1. muayenede araba normale dönmüştür diye okeylenecek ancak o şekilde satış olur muayene olmadan araç halen özürlü aracı gözükür.
      ben aparatı yaptırdığım ustaya söktürmüştüm projesini falan o çizdirdi ama proje çizildikten sonra söküldü ondan sonra ben muayeneye gittim orada form doldurdum sonra arabaya baktılar okeylediler daha sonra notere satışa gittim ve sattım. ruhsat falan hiçbirşey değiştirmeyeceksin emniyetin rehin bölümüne gidip rehin kalkmıştır yazısını alacaksın, temiz kağıdınıda alacaksın, muayeneden normale dönmüştür yazılı evrağıda alacaksın sonra notere gidip satacaksın başka hiçbir işlem yok. sakın ruhsat değiştirme yoksa paran benim gibi boşa gider. A noteri satış yapmazsa B noterine git. çünkü bazı noterler özürlü aracını satış yapmıyorlar.
    2. DRMŞ Ortopedik Özürlü Tertibatları

Durmuş ARIK

İvedik Organize Sanayi Arı Kooperatifi 693 Sk. No:103 ANKARA

TELEFON : 0-312 395 16 34
      BELGE GEÇER (FAX) : 0-312 395 33 31
      CEP TELEFONU : 0-542 314 78 05

Sayfa 1 / 2 12 SonSon