Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    resulk Avatarı

Gerçek Adı
    Resul
    Son Giriş
    27.10-2013
    Saat
    18:11
    Yaşadığı Yer
    Afyon
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    ben 2005 yılında yurt içinden 0 araç alırken özel tertibatlı otomatik vites araç kullanabilir sakatlık oranı % 45 İBARELİ durum bildirir sağlık raporu ile araç aldım bu raporun aslı noter tasdikli olarak elimde mevcut
    bu raporla tekrar ben araç alımı için başvurabilirmiyim yoksa 6 ay lık yeni alınmış rapor diyorlar

benim bildiğim bu raporum geçerli aynı zamanda özürlüler idaresiden alınmış sürekli % 45 sakatlık oranlı kimlik kartım da mevcut tekrar mı rapor alacagım

bu konuda yardımlarınızı bekliyorum iyi akşamlar diliyorum

Üye
    mayhan2515 Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet
    Son Giriş
    03.11-2016
    Saat
    11:01
    Yaşadığı Yer
    Dünya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    9

resulk;

S.a eğer aldığın araç üstünden 5 yıl geçmiş ve elindeki raporun sürekli ibaresi var ise alabilirsin ..Tabi sürekli mevzuat değişiyor daha kapsamlı bilgi oto satış yerleri veya defdarlıklar(maliye) müdürlüğü bilir saygılar...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Araç alımında rapor tarihinin hiç bir önemi yok. Eldeki raporla araç alabilirsiniz:

Madde 3:
    e) Sağlık Kurulu Raporlarının Tarihi
    Kanunun 7 nci maddesinin 2 numaralı bendindeki istisnadan yararlanmak için, 29/6/2006 tarihli ve 2006/10660 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının Resmi Gazetede yayımlandığı 16/7/2006 tarihinden önce alınmış olan raporların, söz konusu Kararname eki "Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik" hükümlerine uygun olarak yenileneceğine dair ÖTV mevzuatında herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu tarihten önce usulüne uygun olarak düzenlenmiş olan sağlık kurulu raporları da ÖTV istisnası uygulamasında geçerli bulunmaktadır.
    Kaynak

Üye
    resulk Avatarı

Gerçek Adı
    Resul
    Son Giriş
    27.10-2013
    Saat
    18:11
    Yaşadığı Yer
    Afyon
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

teşekkür ederim bülent bey bu konuyu açtığım tarihte araba almaya çok istekliydim nasip bugune oldu. bu şekilde raporum var 2005 tarihinde aldım afyonkarahisar kocatepe v.d. kesinlikle ibareli konuşuyor sağ kolundan rahatsız olanlar ötv muafiyetli araba alamazlar diye kontok anahtarları sinyal koll vs değişim kalktı herhangi bir aparatı da kabul etmiyorlar sizin yayınldığınız resmi gösterdim vites uzatma aparatınıda kabul etmiyorlar söyledikleri g.i.b ankaraya dilekçe yazacakmışız vergi dairesi müdürü izinliymş kurban bayramı sonrası göreve başlayacakmş onunla görüş istersen dedi memur bey bu konuda görüşünüzü alabilirmiyim şimdiden sizin ve tüm forumdaki üyelerimizin kurban bayramı kutlu olsun

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bilmiyor memur. Sağ kolundan sakatlığı olanlar araç alımında ÖTV ve MTV'den istisnadır:

b) Hareket Ettirici Tertibatın Kapsamı
    Kanunun 7 nci maddesinin 2 numaralı bendinin (b) alt bendi uygulamasında, hareket ettirici aksam olarak debriyaj, fren ve gaz pedalları ile vites kolunda sabitlenmiş bir şekilde özel tertibat yapılması gerekmekte olup, yapılan özel tertibatın kişinin sakatlığıyla uyumlu olması da yasal bir zorunluluktur. Sakatlık derecesi % 90'ın altında olanların gaz, fren, debriyaj pedalları ile vites kolunda sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptırmaksızın kullanabilecek olduğu araçlar ile aracı hareket ettirici özel tertibat sayılmayan (direksiyona topuz takılması, engelin bulunduğu taraftaki silecek kolu, sinyal, cam silecek kumandası, dörtlü flaşör, ön-arka cam su fıskiyesi, korna ve kontak gibi düzeneklerin diğer tarafa alınması veya direksiyon simidine monte edilmesi vb.) tadilat yapılmak suretiyle kullanılabilecek olan araçların ilk iktisabında söz konusu istisnadan yararlanılması mümkün bulunmamaktadır.
    Gelirler İdaresi Başkanlığı'nınyazısı için buraya tıklayın

Ayrıca, Sağ koldaki sakatlık nedeniyle ÖTV Kanununun 7/2. maddesinde yer alan istisnanın uygulanıp uygulanmayacağı hakkında özelge için de buraya tıklayın