Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 21 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    alanya Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    00:56
    Yaşadığı Yer
    Antalya - Alanya
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    5
    Blog Mesajları
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar malumunuz Cumhurbaşkanı bu gün Torba kanunu onayladı, kanunlar içerisinde bulunan maddelerden birisi gereği tüm ehliyetler yenilenecek;

Benim merak ettiğim bürokrasi havuzu içinde yüzlerce olimpik rekoru bulunan memleketimiz yöneticileri, raporun eski git yeni yönetmeliğe göre rapor al diyecekler mi?

Bazı arkadaşlar diyecektir ki raporda sürekli ibaresi var ise yeni rapor istenemez ama ben 1999 yılında almıştım raporumu ve o dönemde herhangi bir ibare yoktu üzerinde yani benim gibi olan binlerce engelli sürücü var.

Üye
    Askin_Keskin Avatarı

Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    23:36
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    14
    Verilen Beğeniler
    26

Arkadaşlar merhaba,

Bildiğiniz üzere gündemde olan ve yasa ile meclisten geçen ehliyet yenileme olayı mevcut.Hali hazırda 2012 yılında "sürekli" ibareli almış olduğum veya bir çoğumuzun da aynı şekilde almış olduğu bu raporlar geçerliliğini yitirecek mi ? Biz de ehliyet değişimi sırasında tekrardan sağlık kurullarına girip yeni tarihli "H sınıfı ehliyet alabilir" raporu mu alacağız ? Konu medyada tam netleşmedi lakin bilgisi veya öngörüsü olan var mı acaba.

Saygılar

Haberin linki > Bütün ehliyetler değişiyor - Memurlar.Net

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    03:09
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Bu konuda bir genelge yayınlanacaktır diye düşünüyorum. Ama yeni rapor istenirse, eyvah eyvah eyvah!
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    erşin Avatarı

Son Giriş
    26.02-2016
    Saat
    10:50
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Şimdi böyle bir tasarı var, ama bu tasarıda H sınıfının durumu ne olacak, konu hakkında bilgisi olan var mı?

İçişleri Bakanlığı'nın hazırladığı tasarı ile ömür boyu tek bir ehliyetle araç kullanma döneminin biteceğini ileri sürdü. Göllücelioğlu ayrıca ehliyet süresinin uzatılması için tekrar sınava girileceğini ifade etti.

İçişleri Bakanlığı'nın 'Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin önemli değişiklikler yapacak tasarı üzerindeki çalışmalarının son aşamaya geldiğini belirterek, söz konusu tasarı ile bir ömür boyu tek bir ehliyetle araç kullanma döneminin sona ereceğini söyledi.

Düzenleme ile motorlu bisikletler (M), motosiklet (A), Otomobil (B), lastik tekerlekli traktörler (F), iş makinesi türündeki motorlu araçlar (G) için verilen sürücü belgelerinin sadece 10 yıl için geçerli olacağını hatırlatan Göllücelioğlu, "Kamyon ve çekiciler, minibüs ve otobüsler için verilen C ve D sınıf ehliyetler 5 yılda bir yenilenecek. 10 yılı dolduran ve ehliyetinin süresi uzatmak isteyenler, tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu almak zorunda. Sağlık raporunu alarak sürüş testlerinden başarı ile geçen sürücüler ehliyetinin süresini 10 yıllığına uzatmış olacak. Bakanlık, belgelerin değişimine 2015 yılı başında başlanmasını planlıyor" dedi.

C VE D SINIFI EHLİYETLER 5 YILDA BİR YENİLENECEK

İçişleri Bakanlığı, 'Karayolları Trafik Yönetmeliği' önemli değişiklikler yapacak bir tasarı üzerinde çalışmalarını yürüttüğünü ifade eden Göllücelioğlu, "Çalışmaları son aşamaya gelen yönetmelik tasarısı ile sürücü belgelerin yenilenme süreleri ve şartları belirlendi. Bir ömür boyu tek bir ehliyetle araç kullanma dönemi kapanıyor. Düzenleme ile 18 yaşında ehliyet alıp yıllarca aynı ehliyetle otomobil kullanma dönemi sona erecek. Öngörülen düzenlemeyle motorlu bisikletleri (M), motosiklet (A), otomobil (B), lastik tekerlekli traktörler (F), iş makinesi türündeki motorlu araçlar (G) için verilen sürücü belgeleri sadece 10 yıl için geçerli olacak. Kamyon ve çekiciler, minibüs ve otobüsler için verilen C ve D sınıf ehliyetler ise 5 yılda bir yenilenecek" diye konuştu.

TARİHİ UZATMAK İÇİN TESTE GİRME ŞARTI

Ehliyetin son kullanma tarihinin yazılı olarak belgede yer alacağını da hatırlatan Göllücelioğlu, "Süreyi uzatmak isteyenler, tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu alacak ve sürüş testlerinden geçirilecek. Sadece testi geçenlerin ehliyeti yenilenecek. Bu şekilde değiştirilen sürücü belgelerinden harç alınmayacak. Geçerlilik süresi dolan sürücü belgesiyle araç kullananların belgesi geri alınacak ve 343 TL idari para cezası uygulanacak." dedi.

EHLİYET ŞEKLİ DEĞİŞECEK, BAKANLIK 3 FARKLI MODEL ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR

Yeni tip sürücü belgelerinin Maliye Bakanlığı ile darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'nün görüşü alınarak İçişleri Bakanlığı'nca belirleneceğini kaydeden Tepeköy Sürücü Kursu Müdürü Gül Göllücelioğlu; "3 farklı sürücü belgesi prototipi hazırlanarak İçişleri Bakanlığı'na sunuldu. Bakanlar Kurulunda sunumu yapıldıktan sonra ehliyetlerin son haline karar verilecek. Ehliyetlerin şekli ve koşulları değiştirilecek. Sürücü belgesinin tasarımı gerek Karayolu Trafiği Konvansiyonu, gerekse Avrupa Birliği'nin 91/439 ve 2006/126 sayılı direktiflerinde belirtilen içerik, şekil ve güvenlik unsurları göz önünde bulundurularak ISO 18013-1, 2, 3 standartlarına göre hazırlanıyor.Yeni ehliyetler Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı personeli ile Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü personelinin çalışmaları sonucunda tasarlanıyor. Yeni ehliyetlerin ön yüzünde fotoğraf, adı-soyadı, doğum yeri, tarihi, geçerlilik süresi yazılacak. Sol üst köşede TR kısaltması ve sağ üst köşede Türkiye Cumhuriyeti yazılacak ve Türk bayrağı bulunacak. Düzenleme ile ehliyetler yeniden sınıflandırılacak ve otomobil kullananlara 'B' sınıfı ehliyet verilecek. Kamyon sürücülerinin sınıfı C ve CE, otobüs, midibüs, minibüs, römorklu minibüs kullanıcılarının D1, D1E,D ve DE olacak. Traktör sürücülerine F, iş makinesi sürücülerine G, araç sürmeyi öğrenen sürücü adaylarına eğitim ve sınavda kullanmak üzere K sınıfı ehliyet verilecek. Eski tip sürücü belgelerinin değiştirme işlemlerine, İçişleri Bakanlığı'nca belirlenecek tarihten itibaren başlanacak. Bakanlık, belgelerin değişimine 2015 yılı başında başlanmasını planlıyor" açıklamasında bulundu.

Yeni sürücü belgelerinin ön yüzünde yer alacak olan bilgileri de veren Göllücelioğlu; "Soyadı, adı, diğer adları, doğum tarihi ve yeri, veriliş tarihi, geçerlilik tarihi, belgeyi veren makamın adı, TC kimlik numarası, belge numarası, belge sahibinin fotoğrafı, belge sahibinin imzası, sürücü belgesi sınıfı bilgileri." Kartın arka yüzünde ise sürücü belgesi sınıfı, sürücü belgesi sınıfına ilişkin veriliş tarihi, sürücü belgesi sınıfına ilişkin geçerlilik tarihi, kodlanmış bir şekilde her bir taşıt kategorisine ilişkin ilave bilgiler veya kısıtlamalar, kan grubu, ticari araç sürücüleri için yonga alanı (çip takılabilecek alan) bilgileri yer alacak" dedi.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

H sınıfına dair bir düzenleme görünmüyor. Ama tasarı yasalaşırken ne hale gelir, bilemeyiz.

Üye
    emperor007 Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan
    Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    13:22
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    3
    Blog Mesajları
    1

H sınıfı engelliler için hiç birşey yapmazlar eskden neolduki şimdi ne olacak nefes bile almasak yeridir

Üye
    saim turhan Avatarı

Gerçek Adı
    saim
    Son Giriş
    02.12-2017
    Saat
    09:41
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

tekrar sınava girme saçma bence, sonraradan bazı nedenlerle engelli duruma düşüp,sağlammış gibi araç kullananları önlemek amacı ile rapor istenmesi doğru,bazı kolaylıkların sağlnması lazım türk halkının yarısı fakir dişinden tırnağından artırarak zar zor bi ehliyet alıyorsun,sürekli masraf sanki heryermizden para dökülüyor,batsın batıda Avrupa birliğde, ne faydasını gördük, kan ve göz yaşından başka,

Üye
    turgut67 Avatarı

Son Giriş
    27.12-2016
    Saat
    16:20
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba, Karayolları trafik yönetmeligindeki değişikligi okurken aşagıdaki ibareyi gördüm ama tam açıklık getiremedim. Bizdeki h sınıfı ehliyetleri değiştirip biz A veya B sınıfı ehliyetmi verecekler?
    '' “H” sınıfı sürücü belgeleri, engellinin kullanmaya yetkili olduğu araç cinsine göre “A” veya “B” sınıfı sürücü belgesi ile değiştirilir. Değiştirme işlemi sırasında sağlık raporu istenir. Engelli kişinin kullanacağı araçta bulunması gereken özel tertibat, Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmeliğe göre hazırlanan listeden belirlenerek kodu ile birlikte sağlık raporuna yazılır.''

Üye
    A-T-S Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet Tevfik
    Son Giriş
    27.12-2015
    Saat
    13:17
    Yaşadığı Yer
    Uşak
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Daha yeni, zar zor bir rapor aldım. Değişecek derlerse yandık.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

5 yıllık bir geçiş süreci olacak...

Üye
    wedo Avatarı

Gerçek Adı
    WEDO
    Son Giriş
    09.06-2017
    Saat
    01:34
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Turgut67 geçenlerde bende aynı yazdığınız gibi bir uygyulama olacağı yazısını gördüm.Ancak benim anladığım şu,mevcut ehliyetler yenileri ile değişecek 15 tl karşılığı.Bu ehliyetler değişirken elimizde bulunan mevcut raporlar ile (sürekli ibaresi işaretli ise) onları ibraz edip değişecek.
    Tabii H sınıfı A ve B sınıf olarak değişecek ise pek birşey farketmeyecek. Bu konuyu 2 gun önce bir sürücü kursuna sordum endişeye gerek yok dedi.Umarım öyledir bu konuyu kısa zmanda Trafik şubeye gidip öğrendikten sonra buradan sizler paylaşırım.

Üye
    virago74 Avatarı

Son Giriş
    15.08-2015
    Saat
    22:57
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@wedo

Paylaşmanızı merakla bekliyorum Bende tam bu sıralar bütün evraklarımı tamamladım, H sınıfı ehliyeti almak için sürücü kurslarından fiyat teklifi alıyordum, bugün H sınıfı ehliyetlerin kalkacağını öğrendim.
    Şimdi kararsız kaldım, alsammı almasammı diye.....

Üye
    Danua. Avatarı

Son Giriş
    30.09-2017
    Saat
    15:02
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

eee ben ehliyeti 10 yıl önce aldım o zaman ne olacak rapor bile yok elimde .

oabey
    Misafir Üye
    oabey Avatarı

evet, eğer h ile b farkı kalkacaksa almak mantıklı mı olur mantıksız mı şu an, sanırım yeni şey yürürlüğe girene kadar kimse bilemeyecek, yürürlüğe girdiğindeyse h alma imkanı zaten kalmayacak

oabey
    Misafir Üye
    oabey Avatarı

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    şöle bişey var ki, h ile b farkı kalkacaksa b si olup raporu olanların tekrar sınavlara gitmeden, sadece raporla b ehliyetlerine gerekli yazıları yazdırmaları veya sadece b ehliyet ile araç sürmeleri mümkün olabilir belki. geçmişte zaten b h ye sadece rapor ile çevriliyormuş, kurslara gelir enh-gelliye iş olsun diye tekrar sınav sonradan çıktı

Sayfa 1 / 2 12 SonSon

Başlığın Etiketleri