Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    eren Avatarı

Son Giriş
    03.05-2016
    Saat
    14:50
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhabalar, benzer bir durum bulamadım forumda ,Charcot Marie Tooth rahatsızlığım var. İki ayaktada düşük ayak var ancak şu an B ehliyetim var ve kendi yaptığım ,ayakkabıya.takılan bir lastik ile otomatik kullanabiliyorum.ÖTV siz araç alabilmek için H sınıfına geçmek istiyorum ancak donanım olmadan otomatik ve H sınıfı raporu alabilir miyim sizce? Yasaya göre sadece sol ayak ve bacakta bu geçerli. Benim iki ayağımdada sorun var, ellerimde zaman zaman uyuşuyor. ben araçtaki donanımla değilde ,kendi kullandığım aparat ile otomatik kullanabiliyorum.Mesela bu aparat ile otomatik kullanabilir yazarlar mı? Böyle bir şey mümkün mü? İlla araçta mı donanım olması lazım? Benzer durum yaşayan varsa yazabilir mi?

Üye
    Landish Avatarı

Son Giriş
    06.11-2017
    Saat
    11:10
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    11

Merhaba,
    Bende de her iki ayakta düşük ayak var. 15 yıldır hiç bir aparat, alet,donanmım vs olmadan otomatik vitesli arac kullanıyorum, B sınıfı ehliyetim de vardı.
    Normalde insanlar gaz ve fren pedalalrı arasında topugunu sabit tutar parmak kısmını sağ ve sola gazla fren arasında değiştiri. bense ayağımı kaldırıp birgaza bir frene basıyorum. Öyle alışmışım ki, hiç bir sorun cıkmıyor.
    Geçenyıl H eliyet icn rapor aldım, donanımsız otomatik vites arac kullanır raporu istiyordum sizin gibi.
    Amaaa, doktorlar bu şekilde aaba kullanamaycağıma kanaat getirdiler (görmeden ) ve elden fren-gaz tertibatlı H ehliyet raporu verdiler. Aracıma da elden fren-gaz donanım taktırmak zorunda kaldım...

Üye
    faruk34 Avatarı

Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    22:08
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    3

Elden gaz fren aparatı, normal kullanmana engel olmaması lazım.İster ayakla kullan veya yorulduğunda elle kullan.

Üye
    Landish Avatarı

Son Giriş
    06.11-2017
    Saat
    11:10
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    11

Faruk34 , evet aparat bana engel olmuyor, yine normal otomatik vitesli araba gibi kullanıyorum. Ama arabamızda donanım olduğundan eşimin dahi kullanması yasak. E bu da büyük sıkıntı, iki ayrı araba alacak halimiz durumumuz yok. Bu sebeple donanım bizi sıkıntıya soktu.

Üye
    eren Avatarı

Son Giriş
    03.05-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

faruk34;

Cevap için teşekkür ederim Bende aynı sıkıntıdan dolayı otomatik istiyorum şu anda zaten otomatik kullanıyorum . Heyeti alıp bir geziye mı çıkarsam...

Üye
    fero Avatarı

Son Giriş
    25.06-2015
    Saat
    22:04
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Kim nasil arac kullanabilir"doktorlara birakilirsa olacagi bu! Doktor,benim nasil daha rahat kullanabilecegimi nerden bilsin?
    Doktorlar sadece,kisinin engeline uygun bir aparatla (yada aparatsiz) kullanabilir raporu yazmalidir. Aksi takdirde,benim nasil daha rahat kullanabilecegimi bilemezler! Bazende engelimize uygun bir aparatla kullanabilirken,bizi gayet guvensiz engelimize uygun olmayan farkli bir aparatla kullanmaya mahkum ediyorlar. Bence bu konuda hangi aparat,hangi engelliye ne kadar uygundur"mevzusunu daha profesyonel bir heyete yada bu bransta yetkili kuruma birakmalidirlar. Tabiki boyle bir kurum varsa? Mesela bana,gaz pedali solda deniyor.Oysa ben 25 senedir gaz pedali sagda arac kullaniyorum ve ayagim bu kullanim seklini benimsedi.Bir keresinde gaz pedali solda kullanmaya kalktim,resmen kaza yapiyordum! Simdi hangisi daha guvenli? (sol ayak saglam bende) Kim guvenli,ve kendi engeline uygun bir aparatla kullanmak istemezki? Yani kendime uygun olan aparati birtek yine ben bilirim.Ama yinede bunu profesyonel bir yetkilinin gozetiminde yapilsindan yanayim.Ama doktorlar son karari vermemeliler! Benim goruslerim bunlar...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:53
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    939
    Verilen Beğeniler
    1.231

Doktor ne bilsin özel donanım teknolojlerini! Yıllardır bu konuyu da içeren taleplerimiz var: http://www.engelliler.biz/forum/gund...tiyoruz-g.html
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    fero Avatarı

Son Giriş
    25.06-2015
    Saat
    22:04
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayin Bulent Bey
    Kesinlikle yazmis oldugunuz duzenlemelere katiliyorum!
    Bu konuyu sanirim ilk siz actiniz ve tamamina katiliyorum.Resmen dile getiremediklerimi yazmissiniz.
    Tebrik ederim

Üye
    eren Avatarı

Son Giriş
    03.05-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Anladigim kadariyla banada donanimli arac mecburiyeti tutacaklar. Rezillik bu resmen

Landish, bende aynen sizin gibi kullaniyorum.