Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 43 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    kadir27 Avatarı

Gerçek Adı
    kadir27
    Son Giriş
    03.07-2017
    Saat
    19:57
    Yaşadığı Yer
    gaziantep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba arkadaşlar

kas hastasıyım H. sınıfı ehliyetim var, ötv,indirimli araç alabilir miyim.

kas hastasıyım raporumda her iki alt ekstremite herediter polinöropati yazıyor ve her iki üst ekstremite normal yazıyor, "hastanın elle kullanabileceği özel donanımlı ve özel tertibatlı otomatik vites araç kullanılması uygundur" yazıyor.

1 YIL SONRA KONTROLLE VERDİLER
    rapor oranımda yüzde 64

sizce Ötv indirimli araç yani ötv ödemeden araç alabilirmiyim

lütfen yardım..

Üye
    mrdmrd Avatarı

Son Giriş
    10.04-2015
    Saat
    10:25
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bildiğim kadarı ile ortopedik özürlü olmadığın için alamazsın,yüzde 90 olması lazım.Peki bana neden yüzde 52 oran verip araba kullanamaz dediler

Üye
    bilgeadam Avatarı

Son Giriş
    20.07-2017
    Saat
    14:15
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

özel donanımlı ve özel tertibatlı otomatik vites araç kullanılması uygundur yazıyorsa raporunda ötv siz araç alabilirsin ortopedikle alakası yok 1 yıl sonraki kontrolünü unutma

Üye
    kadir27 Avatarı

Gerçek Adı
    kadir27
    Son Giriş
    03.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    gaziantep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

MrdMrd kas hastalarının durumuna bakıp veriliyor seni bilmiyorum kas hastası çeşiti çok var....ve bilgeadama bilgisi için çok teşekkür ederim.

çok teşekür ederim bilgeadam bilgin için çok teşekküler

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Araba alabilirsin... 1 yıl sonraki kontrolde "sürücü olamaz" raporu çıkarsa, o zaman aracın 4 yıl yatar. 4 yıl sonra dilediğin kişiye satarsın (ya da o süreyi beklemek istemiyorsan, başta ödemediğin vergiyi ödersin. ya da benzer durumda araç alabilecek bir engelliye vergisiz satarsın).
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    kadir27 Avatarı

Gerçek Adı
    kadir27
    Son Giriş
    03.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    gaziantep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bilgin için sagol bülent abi inşallah bir sorun çıkmaz.peki muayeneye 1 yıl sonra gittigimde ne tür rapor istiyecem

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Sürücü olabileceğine dair rapor... O raporu alıp emniyete gidecek ve sürücü belgenin süresini uzatacaksın...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    kadir27 Avatarı

Gerçek Adı
    kadir27
    Son Giriş
    03.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    gaziantep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ehliyetimde 1 yıl filan bişey yazmıyor sadece özel tertibatlı ve otomatik vitesli araç yazıyor bülent abii 1 yıl filan yazmıyor bişeyy

Üye
    kazazede Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    21:49
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    19

araba pazarlığı yapmadan önce bulunduğun ildeki vergi dairesine raporunu bir göster, eğer vergi dairesi kabul ederse alabilirsin.
    bence alabilirsin , bir sorun çıkacağını zannetmiyorum.ehliyetinide almışsın, raporunun süreli olması hiç bir şeyi değiştirmez, süreli raporla ötv siz araç alabilirsin.önemli olan araba aldığın tarihteki rapordur, vergi dairesi buna bakar.

Üye
    öteki Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    13.12-2017
    Saat
    22:45
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

selam,
    ben de kas hastasıyım. benim de ilk aldığım raporda (13-14 yıl kadar önce) yılda bir kontrol yazıyordu.
    ilk önce son söyleyeceğimi, söyleyeyim ve sevin. bu raporla ve H sınıfı ehliyetinle istediğin an gidip (bir yıl içinde) ötv siz sıfır km bir araç alabilirsin. sıfır araç satan yerler gerekli prosedürü biliyor. H sınıfı ehliyetin ve aldığın rapor yeterlidir. aldığın raporda dediğin şeyler yazıyorsa tam ve gerekli olan raporu almışsın. sakın emniyete veya vergi dairesine gidip bu rapor olur mu diye sorma. konuyu bilmeyen birine rastlarsın sana yok olmazda der. işini yokuşa da sürer. oralarda (işini bilen düzgün memurları tenzih ediyorum) saçma sapan insanlarda var. sorarsan yoh olmaz gardaşımda diyebilirler. onun için sen git raporun ve ehliyetinle arabanı al ve keyifle sür. ehliyetinde bir şey yazmıyorsa (H sınıfı). arabanı 5 yıl sür hiç bir sıkıntı yaşamazsın. 5 yıl sonra arabanı satarsın. 5 yıl sonra tekrar araba almak için aynı rapordan alman gerekir. o zamanda bu raporu götür. sana bakarlar kolların hala sağlamsa tekrar aynı rapordan verirler.
    neden yılda bir kontrol yazıyorlar. çünkü bazı kas hastalarında kollarda etkileniyor hatta çok fazla etkilenebiliyor. onun için doktor kendini sağlama almak için yılda bir kontrol yazıyor. oysa, çoğunlukla, bir yılda kollar hemen kötü duruma gelmez. ama onlar seni fazla incelemeden kendilerini sağlama almak için, haklı olarak, yılda bir kontrol yazıyorlar. örneğin ben 15 yıldır o kontrol yazan raporu alıyorum. beni iyi inceleseler her yıl kontrol gerekmeyeceğini anlarlar. en azından 5 yılda bir kontrol yazabilirler. ama doktor ne olur ne olmaz diye öyle yazıyor. ama sonuç itibariyle senin için bir şey değişmiyor. senin rapor maliyenin raflarına kalkıyor. kafana takma.

Üye
    kadir27 Avatarı

Gerçek Adı
    kadir27
    Son Giriş
    03.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    gaziantep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Öteki admin bilgileriniz için teşekkür ederim h sınıfı ehliyetimde sadece özel tertibtlı ve otomatik vitesli raç kullanablir yazıyor.ama kafama takılın soru yılda bir kontrol yazıyor hastaneye kontrole gitmek zorundamıyız?ve her yıl ötvden faydalanacagım içinde raporu maliyeye götürecekmiyim.ve

Üye
    efekt Avatarı

Gerçek Adı
    No name
    Son Giriş
    13.12-2017
    Saat
    11:31
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

peki murat abi, kişi 5 yıl sonra araba değişimine ihtiyaç duymadı diyelim. o zaman rapor yenilemek için uğraşmaya gerek var mı? anladığım kadarıyla senin yazından; eğer araba değiştirmeyecekse değiştireceği güne kadar, raporla felan uğraşmasına gerek yok, gibi algılıyorum doğru mu acaba?

Üye
    öteki Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    13.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

efekt, senin anladığın gibi. ne zaman değiştirmek istersen o zaman rapor alırsın. kadirin sorusuna özelden cevap yazdım. ama buraya da kopyalayacağım. aynı durumda olanlar için;

sen ehliyetin ve raporunla gidip sıfır km araç satan yerden arabanı ötv siz al. onlar gerekli yerlere vergi dairesine falan raporları ehliyetin fotokopisini vs. verirler. ondan sonra başka rapor vs almana gerek yok. 5 yıl bin aracına. (MTV de ödemiyorsun) ama o arada kolların kötü olur araba süremezsin, o zaman araba sürmezsin ona bir şey diyemem. ama vergi dairesi emniyet vs açısından bir sorun yaşamazsın. gidip yılda bir rapor almana gerek yok. kimse senden öyle bir rapor vs istemez. eğer bunu gidip vergi dairesine vs de sorarsan onların kafasını da karıştırırsın. o zaman getir her yıl rapor vs diyebilirler. ama normalde öyle bir prosedür yok. o yılda bir kontrol yazısını kafana takma. al bin arabanı keyfine bak.

Üye
    kadir27 Avatarı

Gerçek Adı
    kadir27
    Son Giriş
    03.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    gaziantep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

murat abicim merhaba bilgin için çok teşekkür ederim.efektin dedigi gibi vergi dairesi 1 yıl sonra bize rapor getirmelerini isterlerse nasıl olacak benim kafama takılan bu mesela bülent abi yazmış konuya cevap diyorki..(Araba alabilirsin... 1 yıl sonraki kontrolde "sürücü olamaz" raporu çıkarsa, o zaman aracın 4 yıl yatar. 4 yıl sonra dilediğin kişiye satarsın (ya da o süreyi beklemek istemiyorsan, başta ödemediğin vergiyi ödersin. ya da benzer durumda araç alabilecek bir engelliye vergisiz satarsın)..böyle yazmış bu ne anlama geliyor pekii ve senede 1 hastaneye gitmemede gerek varmı saygılar sevgiler abicim

Üye
    öteki Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    13.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    sen raporunda yılda bir kontrol yazıyor dediğin için;

sanırım bülentte teorik olarak düşünmüş ve o zaman mantıken yılda bir rapor alıp götürmen gerekli diye yazmıştır. çokta haklı böyle yazmakla. ama teorik olarak doğru. oysa pratikte ne vergi dairesi ne de emniyet senden böyle bir raporu tekrar istemez. yeni araç alana kadar. ama senin canın her yıl hastaneden rapor alıp götürmek isterse o zaman al ve götürüp ver. vergi dairesindekiler biraz garipsese de alıp dosyana kaldırırlar. sanırım bülent buna bir açıklama getirir. ve beni doğrulayacaktır.
    ben bu işi 15 yıldır (3 araç X 5yıl) yaşayan biri olarak, ayrıca 4-5 yıl TSD Ankara şube başkanlığı yapmış biri olarak diyorum ki; sen o bahsettiğin raporu al. H sınıfı ehliyetinle gidip aracını al bin. kimse senden tekrar rapor vs istemez.

Sayfa 1 / 3 123 SonSon