Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    unforgiwen Avatarı

Gerçek Adı
    abdurrahim
    Son Giriş
    28.05-2016
    Saat
    13:39
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar konuyla ilgili 2 sorum olacak

birincisi söyle :Ben skolyoz hastasıyım ve tekerlekli sandalyeye bağlıyım. 2008 tarihli sadece ` oranlı olduğumu belirten bir sağlık raporum var. Geçen sene H sınıfı ehliyet almak için niyetlendim ve 25.07.2012 tarihli "şahsın elden kumandalı özel tertibatlı arabada H sınıfı sürücü belgesi alabileceğini bildirir" ifadeli bir sağlık raporu aldım devlet hastanesinden.
    Yalnız bazı problemlerden dolayı kursa yazılmam gecikti ve ancak bu yıl haziran dönemine yazılabildim. 31 hazirandaki yazılı sınavdan da geçtim. Şu an direksiyonu da kavramış durumdayım. Direksiyon sınavı da bu ayın 27sinde olacak.
    Sorun şu ki; sadece yüzdeyi belirleyen raporumda sürekli ibaresi olduğu halde geçen sene aldığım H sınıfı ehliyet alabilir raporumda ise sürekli ibaresi yok. Bu raporların bir sene geçerli olduğunu okudum bir yerde. Bu duruma göre raporumun süresi 2 günle direksiyon sınavına yetişmiyor. Benim şimdi bu raporu yenilemem gerekir mi? gerekiyorsa bu işi özel hastaneden yapabilir miyim? (Devlet hastanelerinde çok uğraştım ve çok zor aldım mevcut raporu o yüzden.)

2. sorumda bu ehliyet işini hallettikten sonra ötv indirimli araç alabilmem için yine aynı rapor yani 25.07.2012 tarihli "şahsın elden kumandalı özel tertibatlı arabada H sınıfı sürücü belgesi alabileceğini bildirir" ifadeli raporum yeterli olur mu?

Şimdiden teşekkürler...

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:06
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    198
    Verilen Beğeniler
    87

Raporunuzda herhangi bir süre belirtilmemişse, süreklidir o rapor. Ve 1 yıl şartı sürekli raporlarda da var. Ama sizin kaydınızı yaptıkları için sorun olmaz artık şu saatten sonra diye düşünüyorum. En baştan isterlerdi güncel rapor problem görselerdi. Ve yine herhangi bir süre yoksa raporunuzda araç alırkende sorun olmaz, elinizdeki raporla alırsınız araç alımı için herhangi bir süre kısıtlaması yok raporlarda. İnş. bir problem çıkarmazlarda hemencecik alırsınız ehliyetinizi, sonucu bekliyoruz paylaşırsınız bizimlede..

Üye
    unforgiwen Avatarı

Gerçek Adı
    abdurrahim
    Son Giriş
    28.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Evet arkadaşlar direksiyon sınavından da başarı ile geçtim çok şükür. Sürücü kursu evraklarımı hazırlayıp ancak 02.08.2013 de verebildi. 05.02.2013 te eksik bir şeyleri de tamamlayıp hemen trafik müdürlüğünün yolunu tuttum. Parmak izini falan da aldılar ve fakat sonuç hüsran. 25.07.2012 tarihli Sağlık raporum 1 yılı 10 gün geçtiği için onaylanmadı. Yenilenmesi gerekiyormuş. Şimdi bize yine hastane köşelerinde doktor kaprisi çekmenin yolu göründü. Heyet raporunda dahi 1 yıl gibi gereksiz bir sınırlamayı getirenlerin ellerinden öpüyorum!!...

Üye
    unforgiwen Avatarı

Gerçek Adı
    abdurrahim
    Son Giriş
    28.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar benim 2008 yılından sadece engel oranımı belirleyen (%60) sürekli bir raporum var. H sınıfı ehliyet almak için yarın heyete gireceğim ve H sınıfı ehliyet alabilir özel tertibatlı araba kullanabilir raporu almaya çalışacağım. Ötv indirimli araba almak için tekrar uğraşmak istemiyorum. O yüzden forumu şöyle bir dolaştım ötv indirimli araba almak için raporda yüzdenin de belirtilmesi gerektiğinin söylendiğini gördüm. Ancak bunu heyette ilgilenen memurlara söylediğimde onlar bu raporun sadece h sınıfı ehliyet için olduğunu herhangi bir yüzde yazılamayacağını söylüyorlar. Bu durumda ne yapmam lazım araç alırken tekrar uğraşmamak için? Aracı %60 oranımı belirleyen rapor ve h sınıfı ehliyet alır tertibatlı araba kullanır şeklinde iki ayrı rapor ve ehliyetimi göstererek alamaz mıyım? İlla ikisi tek bir raporda mı görünmeli? Arkadaşlar yarın öğleden sonra heyete gireceğim cevaplarınızı acil bekliyorum. Ona göre bir yol izleyeceğim...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:18
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Raporda oran yazmalı. İki ayrı raporla iş görür mü vergi dairse, bilemiyorum. İnsan evladı birileri olursa, işlem yapmaması için hiç bir neden yok.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    unforgiwen Avatarı

Gerçek Adı
    abdurrahim
    Son Giriş
    28.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar uzun uğraşlar sonucu h sınıfı ehliyetimi aldım çok şükür.

ancak rapor alımı sırasında ötv indirimli araç alımı için % oranı yazılması gerektiğini özellikle belirtmeme rağmen yazmadılar. yüzde belirlemek için ayrı, ehliyet için ayrı heyete girildiğini söyleyerek. Neyse onun sıkıntı olup olmayacağı araç alımı sırasında belli olacak.

Yine takıldığım bir nokta var. ben sürekli tekerlekli sandalyeye bağlı olduğum için sandalye ile araca bagaj kısmından rahatça girebileceğim panelvan doblo,fiorino,caddy tarzı bir araç düşünüyorum. Ehliyetimde H (otomobil) ve özel tertibatlı otomobil-gözlük yazıyor. Trafikten ehliyeti çıkarmaya gittiğimde oradaki memurun biri ticari araç ve otomatik vitesli araçları kullanamayacağımı söyledi.
    otomatik vites olmadan kullanma ihtimalim yok orda zaten saçmaladı da, bu panelvan tarzı araçların statüsü ne oluyor.

şöyle bir baktım internet sitelerine markaların.sadece doblo ve fiorinoların panaroma modelleri binek sıınıfı olarak geçiyor. diğer aynı klasman araçların hepsi ticari başlığı altında gözüküyor. Aracı kullanma ve ötv indirimi konusunda fiorino ve dobloya mı mahkumum?

bu konuyu bir açıklarsanız sevinirim. Ayrıca tekerlekli sandalye ile tam bağımsız olarak araç kullanabilen arkadaşımız varsa tecrübelerinden faydalanmak isterim...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:18
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Şu konuyu incele (içişleri bakanlığından izin alıp kullanmak mümkün): http://www.engelliler.biz/forum/ozel...nabilecek.html

Üye
    fatmazehra Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:06
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    bende bır suredır bu ehliyet konusunda sıkıntı yaşıyorum..benım sol bacakta engelım.. eskı ehlıyetımde tıcarı araç kullanamaz ibaresı vardı .. otomtık vıtes araç aldım son anda trafık bu ehlıyet olmaz ehlıyette otomatık vites yazacak denıldı emnıyete gıttım rapor tarıhın geçmiş bir yıllık rapor olmsı gerekır dedı .. raporumda otomatık vıtes özel tertıbatlı arac yazıyor ve ehlıyetımede bu şekılde yazıldı ama ruhsatımda sadece otomatık vıtes ıbaresı var özel tertıbat ıbaresı yok. arcımı aldım .. ama tertıbatsız kullanıyorum şimdi ben buna tertıbat taktırmalımıyım ve bu aracı eşimde kullanabılırmı..