Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    iklimayedim Avatarı

Son Giriş
    07.04-2015
    Saat
    16:39
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    forumda okuduğuma göre sol el engelliler ÖTV muafiyetinden yararlanamıyormuş.
    benim H sınıfı ehliyette "özel Tertibatlı Araç Kullanır" ibaresi var.
    Devlet hastanesinden "özel tertibatlı araç kullanır" raporu verseler bile mi ÖTV'den muaf olamıyorum?
    Eğer öyleyse ya da bu raporu alamasam da ÖTV'den muaf olmadan araç nasıl alabilirim?

Üye
    rafi53 Avatarı

Son Giriş
    17.04-2016
    Saat
    17:28
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

benimde aynı problemim var, ehliyette de aynı şekilde yazıyor. şu ana kadar sayısız yazı okudum ancak araba almaya müsait olmadığımdan okumaktan ileri gitmedim. yanlış hatırlamıyosam sıkıntı olmuyodu ehliyette özel tertibat yazdığından.benim önerim burda soruşturmak yerine en basitinden gidip otomobil firmalarıyla konuşman.olurda bir sonuc alırsan buraya yazmayı unutmazsan sevinirim

Üye
    Bio Avatarı

Gerçek Adı
    ibrahim
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:48
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    1

özek tertibatlı araç kullanır h sınıfı ehliyet alabilir diyorsa rapordaki ibare ötvden muafsınız demektir ayrıca ötvden muaf yazmasına gerek yok..

Üye
    iklimayedim Avatarı

Son Giriş
    07.04-2015
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sol kol engelliler ÖTV muafiyetinden yararlanamıyor burası tamam.
    o halde, h sınıfı ehliyetiyle ÖTV ödemek suretiyle de olsa araç alabiliyor muyuz?
    alabiliyorsak nasıl alıyoruz?
    bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirler mi?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:53
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Vergisini ödeyerek istediğiniz aracı alırsınız tabii. Bu durumda direksiyona topuz, sinyallerin ve/ya kontak anahtarının sağa alınması vb. basit düzenlemeler yapmanız yeterli. Bu şekilde alacağınız araç için MTV istisnasından da yararlanabilirsiniz: ::Mevzuat Display::
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    iklimayedim Avatarı

Son Giriş
    07.04-2015
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

OturanBoğa;

çok teşekkür ederim.
    bu durumda özel tertibatlı araç kullanır raporu aldıktan sonra mı basit düzenlemeler hallediliyor? yoksa zaten ehliyetim olduğu ve ehliyetimde özel tertibatlı araç kullanır ibaresi yazılı olduğu için, ÖTV'den muaf olmayacağım için tekrar rapor almama gerek yok mudur?
    ayrıca ne tip basit düzenlemelerin yeterli veya gerekli olduğuna nasıl karar veriliyor?
    gerçekten nasıl bir süreç izleyeceğim hususunda kafam karışık. çünkü ehliyetimdeki ibareyi otomatik vites kullanır diye değiştirtirsem bütün otomatik vites araçları kullanabileceğim de söylenmişti. yardımcı olur musunuz?
    şimdiden teşekkür ederim.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:53
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Önceliğiniz MTV'den yararlanmaksa (elinizdeki rapor işinizi görür diye umuyorum):

"Buna göre, engellilik durumuna uyacak şekilde taşıtın direksiyonuna topuz takılması, engelin bulunduğu taraftaki silecek kolu, sinyal, cam silecek kumandası, dörtlü flaşör, ön-arka cam su fıskiyesi korna ve kontak gibi düzeneklerin diğer tarafa alınarak direksiyon simidine monte edilmesi gibi tadilata ilişkin teknik belge ile 21 Seri No.lu Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliğinde belirtilen diğer belgelerle birlikte ilgili vergi dairesine müracaat edilmesi halinde, söz konusu taşıtın motorlu taşıtlar vergisinden istisna edilmesi gerekmektedir"

Önceliğiniz tüm otomatik vitesli araçları kullanabilmekse, o zaman "otomatik vitesli araç kullanabilir" diye yeni ir rapor almalı ve emniyet'e vermelisiniz. Sürücü belgenizde/dosyanzda bu yönde değişiklik yaparlar ve siz tüm otomatik vitesli araçları kullanailir hale gelirsiniz.

Üye
    iklimayedim Avatarı

Son Giriş
    07.04-2015
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

iyi günler ben de bir soru sormak istiyorum.
    Sol kolumdan engelliyim, bileğim sabit, oynamıyor ve parmak köklerim de aynı şekilde. ikinci ve üçüncü boğumlarını kullanabildiğim için nesneleri kavrayabiliyor, tutabiliyorum.
    Yıllar önce H sınıfı ehliyet almıtım ve üzerinde özel tertibatlı araç kullanır yazıyor. Ancak devlet hastanesinden değil, önemini ve farkını bilmediğim için özel hastaneden almıştım. zaten ancak şimdilerde araba alma imkanım oluştu. bir iki doktor arkadaşla görüştüğümde sana "otomatik vites kullanır" ibareli rapor da verebilirler dediler. rapor alımı için başvurduğumuzda bir terc,h yapıyor muyuz? Nasıl bir yol izlemeliyim? Teşekkürler.

Sayın oturanboğa;
    Yaklaşık bir yıl önce sizden cevap almıştım ancak yurtdışına çıkmam hasebiyle hiçbir işlem yapamadım. anlayışınıza güvenerek şunu sormak istiyorum: Şu an benim elimde hiçbir rapor yok, sadece "özel tertibatlı araç kullanır" yazan ehliyet var. Engelim sol el ve bilekten. Hiçbir vergi muafiyetinden yararlanma amacında olmaksızın, kullanmak üzere araç almak için nasıl bir yol izlemem gerekir?

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    10:05
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Sol kola ÖTV.siz araç verilmiyor. Herkes gibi araç alıyorsunuz. MAdem ehliyetiniz var, herkes gibi araç alıp kullanabilirsiniz(özel tertibatlı olması çok kötü olmuş nedenine gelince sizden başkası kullanamaz ve ÖTV de ödemek zorundasınız)

Üye
    iklimayedim Avatarı

Son Giriş
    07.04-2015
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Teşekkürler. Peki Mr.No aracı aldığım zaman takılacak özel tertibatın keyfiyetini kim belirleyecek, bu araca işlem yapılmayacak mı? Bu aşamada ne oluyor?

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

O zaman bir yol daha var; biraz çetrefilli ama denemeye değer: Raporunuza sadece otomatik vites araç kullanabilir yazdır ve ehliyetinizi de ona göre ayarla. O zaman özelt ertibat ile uğraşmazsın ayrıca akrabalarınız da sizin üzerinize araç kullanabilsin.

Daha önce yazdıklarınızı okudum: zaten araç alacaksanız ki rapor alacaksınız: Tam teşekküllü hastaneden "özel tertibatlı araç kullanabilir" raporu alacaksınız: o raporuda emniyete işleteceksiniz.
    sırayla
    1.Rapor alınacak
    2. Makina odasından proje çizilecek
    3. usta bulunacak arabaya uygulanacak.
    4.Makina odasından onay alınacak
    5.bu belgelerle emniyete gidilecek ruhsata işletilecek....

Ama başa dönüp söyle yaparsanız;
    Özel tertibat yerine otomatik vites araç kullanabilir raporu aldığınızda;
    1. Emniyete gidip dilekçe verecek ehliyet değiştirilmesi istenilecek: bitti...

Üye
    iklimayedim Avatarı

Son Giriş
    07.04-2015
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Çok teşekkür ederim aydınlatıcı oldu böyle. bir de şu var, benim bu formda yazılan ve anlatılan örneklerden anladığım kadarıyla bu doktorlardan sizin istediğiniz şey kıymete biniyor ve vermemek için sanki çaba sarfediyorlar. Ben özel tertibatlı araç raporu istesem onu vermemeye, otomatik vitesli kullanır raporu istesem onu vermemeye çalışırlar gibi geliyor. rapora başvururken dilekçe falan mı yazılıyor? bu ikisinden hangisi durumuma uygunsa raporla belirtilmesini talep ediyorum gibi bir dilekçe ile nötr mü kalmaya çalışayım, ne dersiniz?

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Haklısın doktorların burnu bir karış havada; vermemek istememelerinin nedeni sorumluluk almamak. Tam emin olmadığı konuda tereddütleri var. Sizde hazırlıklı gider doktoru aydınlatırsanız belki sorun olmaz. Bu forumda Oturanboğa kardeşimiz madde madde vermiş. Onları da not al doktorunuza gösterin derim: Nerden alındığında dair kaynak dahi gösterin.

Doktor emin olana kadar düşünmesini sağlayın belki faydası olur...

Dilekçeye gerek yok: Hastanedeki heyet memuruna söyleyin durumunuzu bir güzel izah edin. İyice anlamasını kavramasını sağlayın. Burada güzel yazdığınız gibi gayet güzel konuşacağınızdan, iyi iletişim kuracağınızdan eminim.

Muayene olurken dokturunuza durumunuzu anlatın biraz sohbetten kötülük çıkmaz...

Üye
    iklimayedim Avatarı

Son Giriş
    07.04-2015
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Tekrar sağolun.
    Oturanboğa kardeşin sıraladığı maddeleri bulamadım, size zahmet linkini verirseniz memnun olurum.
    Selametle kalın.

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    yav sizin açtığınız konuda mevzuat kısmı var orada yine de vereyim linki: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...-alabilir.html

::Mevzuat Display::

Sayfa 1 / 2 12 SonSon