Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:15
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    958
    Verilen Beğeniler
    1.251

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    KDV iadesi söz konusssu değil. Dava açarsanız bir sürü avukat bedelini ödemek zorunda kalırsınız
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    yerdev Avatarı

Gerçek Adı
    mert
    Son Giriş
    29.01-2014
    Saat
    14:28
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Evet danıştayın kararı varmış maalesef

Üye
    samsunlu34 Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan
    Son Giriş
    05.12-2017
    Saat
    19:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben bugün otokoç ford a gittim bir araç için görüştüm ilgilenen kişi artık kdv yi vergi dairesinden geri alıyorsunuz dedi

Üye
    yiğido5858 Avatarı

Son Giriş
    25.01-2014
    Saat
    12:47
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Gercekten kdv yi ödüyor larmi geri

Üye
    samsunlu34 Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan
    Son Giriş
    05.12-2017
    Saat
    19:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bana bayiden böyle söylediler.vergi dairesi %18 kdv yi ödüyor dedi.

Forum Moderatörü
    mac72 Avatarı

Gerçek Adı
    Ercihan
    Son Giriş
    16.12-2017
    Saat
    12:27
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    53
    Verilen Beğeniler
    59
    Blog Mesajları
    10

Bayiler Adana bölge idare mahkemesinin kararını söylüyor olmalılar ama Danıştay da bölge idare mahkemesinin kararını bozmuş..Kanun değişene kadar KDV iadesi mümkün değil..
    Maliye Bakanlığı; KDV’ ye tabi!

Maliye Bakanlığı Katma Değer Vergisi Genel Tebliği’ nde; ”Buna göre, münhasıran özürlülerin eğitimleri, meslekleri, günlük yaşamlarında kullanmaları için özel olarak üretilmiş her türlü araç-gereç (örneğin görme özürlülerin kullandıkları baston, yazı makinesi, kabartma klavye; ortopedik özürlülerin kullandıkları tekerlekli sandalye, ortez - protez gibi cihaz ve araçlar) ile özel bilgisayar programları istisna kapsamında kabul edilecektir. Binek otomobili ve diğer nakil vasıtalarının ise sözü edilen "araç-gereç" kapsamında değerlendirilmesi mümkün bulunmamaktadır.” diyerek binek otomobili ve diğer nakil vasıtalarının “araç-gereç” kapsamında mütalaa edilemeyeceği belirtilerek KDV istisnası kapsamı dışında tutulacağı açıklanmıştır.

Adana Bölge İdare Mahkemesi; KDV’ ye Tabi Değil!

İstisna maddesinin geniş yorumlanması, binek araçlarında bu kapsamda sayılması gerektiğini düşünen bir engelli vatandaşımız, hukuki süreci başlatmış, bu sürecin sonunda Adana Bölge İdare Mahkemesi davayı kabul ederek, Kanunun amacının, özürlülerin her türlü gelişmelerini ve önlerindeki engelleri kaldırmayı sağlayacak tedbirleri alarak topluma katılmalarını sağlamak olduğunun belirtildiği, davacının özrüne göre yapılan tadilat sonucu satın alınan aracın, özürlüler için üretilen her türlü araç gereç kapsamı içinde yer aldığı sonucuna ulaşılmasından dolayı Vergi Mahkemesi kararının kaldırılmasına ve davanın kabulüne karar vermiştir.

Bu karar aynı durumda ki birçok engelli vatandaşımız bakımından emsal gösterilerek Vergi Mahkemelerinde Davalar açılmıştı. Burada süreç şöyle işlemekteydi; Araç alınırken KDV ödeniyor, araç alımından itibaren 30 gün içinde ilgili vergi dairesinden KDV iadesi talep ediliyor, bu talep çoğu kere reddediliyor, yahut 60 gün içinde cevap alınamadığından reddedilmiş sayılıyor, sonraki 30 gün içinde vergi dairesinin red kararının iptali için Vergi Mahkemesinde dava açılıyordu. Açılan bu davada Adana Bölge İdare Mahkemesi’ nin kararı emsal gösteriliyordu.

Danıştay; KDV’ ye Tabi!

Danıştay 3. Dairesi tarafından Adana Bölge İdare Mahkemesi nin kararlarını kanun yararına bozulmuş bulunmaktadır. 3 Ocak 2012 tarihli Resmi Gazete yayımlanan söz konusu kararda, her ne kadar özürlülerin kullanımına uygun şekilde sonradan tadil edilmiş olsa da; binek otomobillerin üretim özellikleri itibarıyla toplumdaki tüm bireylerin kullanımına sunulan motorlu bir nakil vasıtası olduğu ve "özel üretime tabi tutulmuş araç-gereç" kapsamında değerlendirilemeyeceği ifade edilmektedir.

Danıştay’ ın kararı ile artık Adana Bölge İdare Mahkemesi kararı bozulmuş olmakta, emsal gösterilip iade istenilebilecek bir dayanak bulunmamaktadır. Adana Bölge İdare Mahkemesi’ nin konuya ilişkin verdiği kararı emsal olarak göstererek Vergi Mahkemelerinde KDV iadesine ilişkin birçok dava hala devam ederken, Danıştay’ ın verdiği karar ile artık bu davalardan da olumlu sonuç alınamayacağı aşikârdır.

Üye
    yerdev Avatarı

Gerçek Adı
    mert
    Son Giriş
    29.01-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ewet danıştayın böyle bir kararı var maalesef ben kamuda çalışıyorum, bize öğretilen bir yargı var...eğer kdv kanununda muafiyet geçmiyorsa hiç bir şey kdv den muaf değildir. Yani kdv kanununa böyle bir madde konulması lazım.......

Ama biz engelliler olarak organize olarak konuyu başbakanlığa iletirsek ses getirebiliriz...sosyalleşen ülkemizde dikkate alınır diye düşünüyorum...

Ben yarın bimere yazacağım bu konuyu....

Ayrıca arkadaşlar benim başka bir fikrim daha var, eğer organize olabilrsek aldığımız yakıttan ötv alınmaması için çalışma yapabiliriz...tamam araç alırken ötv alınmıyor ama aracı alıp yakıt alamaz isek aracı almanın bir anlamı yok...yakıtta litreye 2 tl civarında ötv olduğunu düşünür isek bu bizim için ciddi bir rahatlama sağlar diye düşünüyorum....ne dersiniz?

Üye
    ahmet_y Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet
    Son Giriş
    31.12-2014
    Saat
    07:07
    Yaşadığı Yer
    Hatay
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yerdev;

Akaryakit alirken otv muafiyeti bence pek mumkun degil. Dusunsenize nasil uygulanacak? Arac alirken bu islem kolay ama yakit alirken uygulanmasini pek mumkun degil. Hadi uygulandi diyelim, bu konuda asiri suistimal olur.

Üye
    yerdev Avatarı

Gerçek Adı
    mert
    Son Giriş
    29.01-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Hocam, suistimal insanın olduğu heryerde olur...devlet uygulamak isterse gerisi teferruattır bence........

Üye
    sçk79 Avatarı

Son Giriş
    18.12-2013
    Saat
    14:39
    Yaşadığı Yer
    van
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba,
    araç alımında kdv muafiyeti için BİMER'e yazdım. Hem de çok dokunaklı yazdım. Bence herkes yazmalı , bu konuda baskı oluşturmalıyız. Hükümetin bunu göreceğinden eminim.

Üye
    bilgeadam Avatarı

Son Giriş
    20.07-2017
    Saat
    14:15
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    ben kendimden örnek vereyim yaklaşık 22 sene önce araç alırken kdv oranı çok azdı az bir miktar veriliyordu şu an ise kdv normal vatandaş neyse o veriliyor ortalama sıfır araçlarda aracına göre 10..15 bin lira arasında indirim var kulaktan dolma bilgilerle kdv geri alınıyormuş yok duyum aldım diyerek hareket etmeyin bu işim muhatabı vergi dairesidir gidersiniz vergi dairesine sorarsınız onlar gereken bilgi verirler benzinde vergisiz alınma olayına gelirsek o zaman suistimal olur herkes bir engelli bulur benzini ucuz almaya kalkar olan yine engelli vatandaşa olur

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12

LinkBacks (?)