Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    offfli Avatarı

Son Giriş
    02.02-2015
    Saat
    22:54
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    arkadaşlar sol ayak engelli olan biri (h) sınıfı ehliyeti var.kullanıdığı cihaz ve protez kısmındada ÖZEL TERTİBATLI OTOMOBİL-yazıyor.öğrenmek istediğim yurtdışından araç alabiliyormuyuz ? alıyorsak kaç yaşında araç alıyoruz ve gümrük harici öedenen bir para varmı ??

Üye
    offfli Avatarı

Son Giriş
    02.02-2015
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ancak, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren sol bacak engeli
    olan gazilerde özel tertibat aranmaz.Arkadaşlar bu nasıl gümrük vergisi indirimi anlamdım bu sadece gazi olan engelliyimi kapsıyor ? sivil olan sol ayak engelliyi kapsamıyormu ??

arakdaşlar bu konu hakkında tecrübeli olan arkadaşlar lütfen yardımcı olsun ??

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:16
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    964
    Verilen Beğeniler
    1.253

Maalesef, sol bacağından sakatlığı olanlar özel donanıma ihtiyaç duymadıkları gerekçesiyle yurt dışından araç alamazlar.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    offfli Avatarı

Son Giriş
    02.02-2015
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaş bişey öğrenmek istiyorum bilgisi olan arkadaşlardan yardımcı olmalarını istirham ediyorum.Benim sol ayak ortapedik engelli 2011 yılında h sınıfı ehliyet almak için hastaneye başvuru yaptım ve heyet raporu aldım.yanlız bir sıkıntı söz konusu ehliyetimde kullandığı cihazlar bölümünde ÖZEL TERTİBATLI OTOMOBİL yazıyor bu biraz sıkıntılı olduğunu duydum hatta cazai yaptırımı bile varmış..sizden ricam ben bu ehliyetin bu bölümdeki ibareyi sadece OTOMATİK araç kullanır ekletmek için bugün emniyete gittim ama bana raporun sadece OTOMATİK ibariresi yazılması gerekiyormuş diye memmur bey söyledi ve işimizi yapmadı.şimdi sizden ricam ben bu raporun sadece o ibarenin yazdığı yeri nasıl düzeltiririm ve bunun için hastaneye yeniden rapormu almam gerekir yoksa bu kullanım amacı yerini düzeltebilirmiyiz.?

NOT:RAPORUN ALT KISMINDA-otomatik( ÖZEL TERTİBATLI ) araç ve h sınırfı sürücü belgesi kullanması uygundur. iabareleri yazmaktadır.

Üye
    DADAŞ06 Avatarı

Gerçek Adı
    cihan
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    22:51
    Yaşadığı Yer
    ankara çayyolu
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

ofliii

yeni rapor alacaksın arkadaşım . engelilere heyet raporu vermeye yetkili devlet hastahanesine gideceksin . h sınıfı ehliyet alır otomatik vitesli araç kullanır ibareli rapor alacaksın .

saygılar

Üye
    offfli Avatarı

Son Giriş
    02.02-2015
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

dadaş gardaşum,yeniden rapor alaçaksın diyorsun sebebi mehiyeti nedendir ? 2011 de almış olduğum raporun yazılmış olan ibarelerini değişiklik yapamıyormuyuz dilekçeyle.yani bir ibarenin yanlış yazılması sonucu bir mağduriyetlik yaşayan biri olarak tekrar bukadar bir külfete girmenin ne allamı vardır acaba ?

Üye
    DADAŞ06 Avatarı

Gerçek Adı
    cihan
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara çayyolu
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşım ben senin o bahsettiğin raporun aynısından 2010 yılında aldım . bu raporla 2010 model araba aldım . salt otomatik vites . ötv mtv ödemiyorum . tertibat yok . diyeceksinki sen almışsın ben neden alamıyorum . bak arkadaşım 2010 yılında yeni çıkan mevzuat gereği sıkıntı olmadı çünkü rapordaki ibarelerle karayolları trafik yönetmeliğindeki ibarenin çeliştiğini fark etmediler . kıssacası o ibarelerle aldığın araca tertibat yaptırman gerek . sol ayak engelli nasıl bir tertibat yaptırır ? yok ! böyle bir tertibat yok .iyide otomatik vites tertibat sayılır diyeceksin . iyide bu tertibat sayılır ifadesi maliye kanunu olduğu için maliyeyi bağlar , karayolları trafik kanununu bağlamaz . bu açıklamalardan sonra gelelim günümüze bende gidip yeni rapor alacağım . rapordaki ifadelerin hem maliye hemde karayolları trafik kanununa uygun olması için , kanunlara karşı gelmemek için , daha rahat araba kullanmak için , polislerin bana ceza kesmemeleri için ..... vs bu külfete girecem daha ne olsun ?

saygılar

Üye
    offfli Avatarı

Son Giriş
    02.02-2015
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

dadaş garadaş,bak şimdi yazdıklarında kendinegöre haklısın tamam doğrudur ama diyorumki kardeşim burda bir gereksiz külfet oluşaçak gereksiz bir zaman kaybı gereksiz bir sürü sıkıntı sadece ve sadece bir ibarenin yanlış yazılması sonucu... yani demek istediğim bu ibareden dolayı bukadar sıkıntı cekmeden sağlam bir dilekçeyle durumumu izah edecek bir dilekçeyle Hastane yönetimi bu Raporu düzenleyip bana veremezlermi ? nedir bundaki sıkıntı çıkacak durum acaba nedir yani...!

Üye
    DADAŞ06 Avatarı

Gerçek Adı
    cihan
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara çayyolu
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    öncelikle ben kendime göre haklı değilim , kanun ne ise onu açıkladım .

sizin önerinize gelecek olursak : sadece bir dilekçe ile bu yanlışı düzeltmek olmaz çünkü siz raporu aldığınız 2011 yılında o rapora imza atan heyet doktorları farklı kişilerden oluşmaktaydı ve siz 4 yaş daha gençdiniz . doktorlar attıkları imzadan yıllar geçsede sorumludurlar . 2011 yılında yaptıkları muayene sonucunda o fikre sahiptiler ama siz şu anda 2015 yılındasınız ve aynı özelliklere sahip olup olmadığınız tartışılır ve yeni bir muayene şarttır . aynı durumda iseniz zaten aynı raporu istediğiniz şekilde alma şansınız vardır bu durumda yeni doktorlar rahatlıkla imza atarlar . kendilerini riske atmazlar . bende bir memurum ve geçmişte bir memurun yaptığı işleme o yapmış diye imza atmam bu sadece doktorlara has bir durum değildir .

saygılar