Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ugurhoca Avatarı

Son Giriş
    04.06-2013
    Saat
    13:59
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Doğuştan sol bacağımda kalça çıkığı var.B sınıfı ehliyet aldım.Daha sonra h sınıfı ehliyet ile ötv siz araç alabileceğimi öğrenince ümraniye devlet hastanesinden heyet raporu almak istedim.Doktor raporuma b sınıfı ehliyet otomatik araç kullanır yazdı.Doktora böyle bir ehliyet sınıfı olmadığını anlatamadım.Adam tutturmuş b sınıfı otomatik olacak sana h sınıfı yazmam diye.Ne yapacağımı şaşırdım.Başka bir hastaneye mi gitsem acaba?

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    10:05
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

başka hasteneye git. Bir doktora bir hastaneye muhattap kalma bence..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:52
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Ceberrut! Biliyor ya H sınıfı olunca vergi istsianalı araç alacaksınız, kanına dokunuyor! Daha önce "B verin" diye yalvarırdık, ille de H diye tuttururlardı, şimdi "H verin" diyoruz, B diye tepiniyorlar!

Başka hastane, başka doktor...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    gururlu Avatarı

Son Giriş
    16.07-2014
    Saat
    10:28
    Yaşadığı Yer
    van
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

benim anlamadığım h verse bile sol bacak engelliler için ekstra bir donanıma gerek yok ki vergi indirimi olsun.yanılıyormuyum

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:52
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Sol bacağından kısıtlılığı olanlar araç alımında vergi avantajından yararlanabilirler. Özel donanıma gerek yok. Sadece otomatik vites olması yeterli...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    emir79 Avatarı

Son Giriş
    13.12-2017
    Saat
    11:16
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    7

bendede tam tersi oldu bu çarşamba günü heyete girdim ortopedici sen otomatik kullanırsın h sınıfına gerek yok b ile oto kullanırsın h yazarsam indirimli araç alırsın dedi herif. doktor deil maliyeci hergele sanki allah bu tiplerden hepimizi korusun raporu beklemeden heyetten çıkınca hastaneyi terkettim iki gün boşa uraştım b istersin h derler h istersin b sınıfı derler bunlsr insanı çileden çıkarırlsr.başka hastane den şansımızı denicez

Üye
    volkan26 Avatarı

Son Giriş
    07.02-2017
    Saat
    16:30
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

biz ehliyet alamıyoz millette bulduda bunuyo

Üye
    angara Avatarı

Son Giriş
    29.03-2016
    Saat
    11:26
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ya hu o doktora keşke sorsaydın ben "E" sınıfı istiyorum desen sana ne diyecekti merak ettim E sınıfı sürücü belgesi ve otomatik vites yazabilirmiydi acaba napacan diye soracaktı sende belediye otobüsü sürücüsü olacam belediye otobüslerinde de otomatik vites var desen bak nasıl u yapardı. işin şakası bi yana sinirlerim bozuldu.sol alt ekstermiteden engeli olanlar için otomatik vites özel tertibat sayılmaktadır (altta açıklanmıştır) eğer bu doktor size engelli yani tüm araçları değilde otomatik vites kullanır diye yazıyorsa demek ki engeliniz olduğunu kabul ediyor ama yasalara aykırı şekilde davranarak yetkisini ve görevini kötüye kullanıyor demektir yada işinin ehli değil valla ne diyeceğimi şaşırdım

c) Otomatik Vitesli Araçlarda İstisna Uygulaması
    Otomatik vitesli araçlar, başka bir tadilat olmaksızın özel tertibatlı araç olarak değerlendirilmemektedir. Buna göre otomatik vitesli araçların gaz veya fren pedalı ya da vites kolunda sakatlığa uygun olarak yaptırılan tadilatlar, hareket ettirici özel tertibat sayılacak ve sağ ayağındaki veya sağ bacağındaki sakatlık nedeniyle bu şekilde otomatik vitesli araç kullanabilecek olanlar, bu araçları ilk iktisabında istisnadan yararlanabilecektir.

Anılan yasa hükmünün engellilerin sakatlıklarına göre ayrım yapılmasını öngören bir amaç gütmesi söz konusu olmayacağından, sol alt ekstremitede (ayak veya bacakta) sakatlığı olanlar için otomatik vitesin hareket ettirici özel tertibat olarak sayılması gerekmektedir. Buna göre, sağlık raporuna göre sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engellilerin "H" sınıfı sürücü belgesi olması halinde, başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli araçları ilk iktisabında bu istisnadan yararlanmaları mümkün bulunmaktadır. Bu durumda sakatlık derecesi % 90'ın altında olup, sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engelliler için verilecek (2A) numaralı ÖTV beyannamesine, aracın sakatlığa uygun olarak tadil edildiğine dair teknik belge yerine aracın otomatik vitesli olduğuna dair "uygunluk belgesi" nin aslı veya noter onaylı örneği eklenecektir.

Üye
    emir79 Avatarı

Son Giriş
    13.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    7

aynen dostum yasaların bize vermiş oldugu hakkı böyle gaspediyorlar ama hata bende çünkü sinirden heyette kendimi savunamadım bile heyete sizde ortopedi doktoruyla aynı düşüncedemisiniz diye soru yönelttim heyet saçma saçma beni süzüyordu.bakalım başka hastaneden şansımı denicem sitres yapmıyorum şimdi

Üye
    angara Avatarı

Son Giriş
    29.03-2016
    Saat
    11:26
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

inşallah en kısa sürede ehliyetini alırsın kolay gelsin

Üye
    mrdmrd Avatarı

Son Giriş
    10.04-2015
    Saat
    10:25
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Gerçekten bazen doktora şiddet gösteresim geliyor,yaw bunlar bu dünyaya garantili gelmedi ya.Düşmez kalkmaz bir Allah.Neden böyle yapıyorlar,

Üye
    SmhGwz Avatarı

Gerçek Adı
    Semih BALCI
    Son Giriş
    12.06-2017
    Saat
    16:49
    Yaşadığı Yer
    çanakkale
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

böyle cinslerde war tabi bende b almak istedim sen s... alamazsın dedi sonra gititm aldım başka doktordan hatta sonrada gtiim ehliyeti gösterdim mal mal bakıyor

Üye
    raaamis Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    14:47
    Yaşadığı Yer
    ...........
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

bende h sınıfı ehliyet istiyorum.ms hastayım diye vermedi doktor.ama alacam bi şekilde o ehlyeti

Üye
    emir79 Avatarı

Son Giriş
    13.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    7

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    2022 sayılı yasadan istifade edemiyeceğim hükmünü bile koymuşlar rapora, ekleyebilirsem atarım buraya.