Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    casper1979 Avatarı

Gerçek Adı
    Selçuk
    Son Giriş
    01.09-2013
    Saat
    05:40
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    arkadaşlar selamlar herkese adım selcuk.
    şişli etfalden rapor aldım ehlıyet için, raporda "tertibatlı araba kullanabılir" yazıyordu. sınava gırdım kazandım. direksıyon sınavında da otomatık araba kullandım.
    sağ ayagımda polio var. bu hafta sonu alacagım ehlıyetımı kursa sordum. ehlıyetımde otomatik vites kullanabılır yazacak dedi.
    durum bu. şimdi sorum şu ben şimdi hem otomatık kullanmak istiyorum hem de otv mtv odemek ıstemıyorum. anlattıgım duruma göre olur mu?

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    13:53
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Otomatik vitesli araç kullanıp Özel tertibata ihtiyaç duymayacağından ÖTV ve MTV yi ödemek zorundasınız.

Üye
    casper1979 Avatarı

Gerçek Adı
    Selçuk
    Son Giriş
    01.09-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

raman kardeş ama roporda tertıbatlı araba kullanabılır ıbaresi var. bu bana yetmez mi yanı alamazmıyım vegı odemeden ÖTV VE MTV ehlıyetımde sadece otomatık kullanır yazacak.

yanı problemım sag bacagımda oldundan dolayı sola aldıracagım pedalları bu tertıbat sayılmaz mı otomatık kullanıyosam odeyecekmıyım gene yardım edın arkadaslar ogrenmek ıstıyorum bunu

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Tertibattan sayılır.Ancak aldığın ehliyetindeki ibare ile raporun arasında neden fark var?

Üye
    hakandogualp Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Doğualp
    Son Giriş
    03.10-2017
    Saat
    18:18
    Yaşadığı Yer
    İZMİR/BAYRAKLI
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

evet benimde sağ ayağımda var.H sınıfı ehliyet aldıktan sonra 2.el normal bir araç alıp sol tarafa ilava gaz pedalı taktırarak sakat statüsünde tescil ettirdim.Bu şekilde MTV den muaf oldum.

Sende 2.el için MTV , sıfır araçlar içinde MTV + ÖTV den muafsın.

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Hakan:Ehliyetinde ne yazıyor?

Üye
    casper1979 Avatarı

Gerçek Adı
    Selçuk
    Son Giriş
    01.09-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hakan bu gerçekten benı cok rahatlattı ya emınsın demı kardeş yanı oyle olması gerekır otomatık kullanıyorum dıye neden vergılerı odeyeyım ki hakkımı kullanmak en dogal hakkımızdır. ama ılave gaz nasıl oluyo onu anlamadım fren ve gazı ıkısını bırden hafıf sola aldırmadın mı yanı ilave derken nasıl oluyo o ? ve masrafı ne kadara patladı sana

neden fark oldugu cok kesın bır dılle cevap vereyım cunku bu sıstem yanlış hastanenın rapor vermemesı lazım roporu ehlıyet surucu kursu ozel doktorları olmalı bence ama bu boyle olması benım ıcın cok ıdeal olur otomatk kullanmak ıstıyorum zaten vergılerdenden muaf olmak hakkım

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    10:46
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    933
    Verilen Beğeniler
    1.223

Aracın otomatik olup olması önemli değil, önemli (ve şart) olan şey, üzerinde özel donanım olması.
    Ya Hakan'ın dediği gibi fazladan pedal taktıracaksın ya da elle kumanda aparatı. Aksi halde "özel donanımlı araç kullanır" raporunla alacağın H sınıfı ehliyetle araç kullanamazsın.
    Ve özel donanımlı araç olunca da ÖTV'siz araç satın alabilirsin.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Mehmetyilmaz Avatarı

Gerçek Adı
    MEHMET
    Son Giriş
    08.12-2017
    Saat
    14:24
    Yaşadığı Yer
    ist / sefaköy
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    22

Ya şu anda hayretler içerisinde bu yazışmayı okudum gözlerime inanamadım
    Biz engelliler malesef biyerlere gelemiyoruz, gelemiycezde yav kardeşim daha kendi içimizde birbirimizle çelişki içerisindeyiz,yetkililere ne kalmış.
    Hele hele raman kardeş senin yazmış olduğun yazıya inanamadım ,hadi biz sol ayak engelli olduğumuz için otamatik vites alamıyoruz (ötv ve mtv muafiyeti için) gerçi hiç birimizin kabul etmediği ve sürekli tartıştığımız bir konu sol ayak engelliye otamatık vites seçeneğinin olmayışı ( hadi onu anladım aparat gerekmediğinden alamıyoruz)
    Ya ALLAH aşkına nerde görülmüş sağ ayaklı engellinin sadece otamatik vites kullanıp aparat ihtiyaç olmaması varmı böle birşey, mecburen hem otamatik olacak hemde gaz pedalını sola aldıracak bi aparat takacak . böylelikle hem mtv hemde ötv den muaf olacak bukadar basit ,yeter artık ya bari kendi aramızda çelişkilere düşmeyelim hemde bu kadar bariz bi konuda .
    Casper kardeş sana bi diyeceğim var sen hem mtv hemde ötv den muafsın ama yinede işim garantı olsun diyorsan çok basit bir yol tarif edecem . enyakın bir araba bayine git araba alacağını söyle ama raporunun uygun olup olmadığını öğrenmek istiyorum de, onlar bu konuyu gerekli maliye memurlarına fakslayıp öğreniyorlar ve sana durumu izah ediyorlar en garanti yol budur.

Üye
    casper1979 Avatarı

Gerçek Adı
    Selçuk
    Son Giriş
    01.09-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

vallah haklısınız ya bırı dıyo muafsın bırı dıyo degılsın kafam karıştı ya kım dogru kım yanlış sana katılıyorum mehmet bence bılmeyenler bu formda cevap vermemesı en guzelı olsa gerek adı ustunde ben soru sordum sorunun yanıtı olmalı ben bılmedıgım ıcın aydınlanmak ıcın sordum ama bırı olur bırı olmaz derse nasıl olacak bu iş ama cogunluk evet muatsın dedi. biraz olsun rahatladım. tesekkur ederım.

Üye
    casper1979 Avatarı

Gerçek Adı
    Selçuk
    Son Giriş
    01.09-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sevgılı oturanboga soyledıgınız gıbı ek bır pedal nasıl oluyo yanı gaz ve frenden ayrı bır pedalmı olacak benım dusuncende ise sadece gaz ve fren pedalını sola kaydırmak olacaktı boyle bır sey de tertıbatlı olmaz mı sızınle paylaşılacak sızlerden ogrenek cok seyım var yazılanları okudum bıraz olsun vallah bılgınıze saglık arastırıp ogrenmıssınız emek ıster bunlar kendı ve bılgılendırılen ınsanlar adına tesekkur ederım herkese.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    10:46
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    933
    Verilen Beğeniler
    1.223

pedalın yerini değiştirmek yeterli. Hakan'In dediği gibi...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    musty35 Avatarı

Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    19:28
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    51
    Verilen Beğeniler
    105

casper,polıo sekelının kısalığı çokmu az benım de sağda polıo sekelı ben nasıl senın sadece otomatık araba kullanabıleceğını anlamadım? hakanın dedığı gıbı oluyosa super hiçdurma sola ılave yaptır otv ve mtv den yırtarsın sadece damgalıplaka kullanırsın okadar. benımde aynı ama raporumda elden gazlı frenlı ve otomatık dıyor hakana sormak ısterım bu raporlada sadece sola ılave gazyaptırsam olurmu. ınşallah olur oburturlu hem elden gazlı frenlı, hemde sola ılave bıraz zor olacak sankı.
    hakan bunu cevaplarsan sevınırım.......

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Mehmetyilmaz Mesajı Gör
    Ya şu anda hayretler içerisinde bu yazışmayı okudum gözlerime inanamadım

Hele hele raman kardeş senin yazmış olduğun yazıya inanamadım ,
    Mehmetyilmaz:Yazılarımı takip ediyorsan,bu konularda ne kadar hassas olduğumu bilirsin.Arkadaşa yukarda yazdığım diğer mesajda araç üzerinde gerekli değişikliğin yapıldıktan sonra tertibattan yazılacağını yazdım.Benim burdaki asıl amacım; ehliyette yazılan ibare.Bu ibarenin ilerde trafik kontrollerinde sıkıntı yaratmayacağını garanti edebilirmisiniz.Nice engelli arkadaş Ehliyetine otomatik vitesli araç kullanabilir ibaresini yazdırmak için trafiğe yeniden başvuruyor.Neden?Çünkü otomatik vitesli araç aldığınızda kardeşiniz,ağbeniz,yeğeniniz aracı kullanabiliyor.Bizim burdaki amacımız doğruları bulmak.Bundan dolayı aracımızda çelişkilerde ortaya çıkabilir.
    Örneğin konunun daha net anlaşılabilmesi için sitedeki arkadaşlara şu soruyu sorabiliriz.Aracında özel tertibat olupta ehliyetinizde otomatik vitesli araç kullanabilir.İbaresi olan kaç kişi var.
    NOT:Amacımız arkadaşımıza sorun çıkarmak değil,ilerde alacağı araçta sorun yaşamaması, rahat etmesi.

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    10:28
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    58
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Ben de sağ ayak engelliyim.Benim raporumda özel tertibatlı araç kullanabilir raporu verdiler, ama otomatik vitesli araç alıp,sol tarafa gaz pedalı eklettim, özel tertibatlı oldu.Ben ne ÖTV ne de MTV ödemedim...Önemli olan özel tertibatlı araç kullanabilir raporu alabilmek...

Sayfa 1 / 3 123 SonSon