Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ibrahimvhki Avatarı

Gerçek Adı
    İbrahim UĞURGÖR
    Son Giriş
    01.07-2013
    Saat
    09:15
    Yaşadığı Yer
    Kırşehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    iyi günler arkadaşlar sol doğumsal kalça çıkıklığı, sol bacakta 5 cm kısalık ,sol kalçada hareket kısıtlığı(+) ,sağ kolda obstetrik paralizi?proksimal 3/5 Distal 3/5(tablo 4.2.a) % diye bir ibare var ve raporumda özel tertibatlı araç alabilir yazıyor anlaştığım bayi raporu dün itibari ile gib e göndermiş ve ötv den faydalanamıyorum galiba geçmedi rapor dedi sebebi ne olabilir?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.226

Gerekçe neymiş? Sol alt ekstremitede hareket kısıtlılığı varken kimse o raporu geçersiz sayamaz. Gerekçelerini yazılı olarak isteyin
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ibrahimvhki Avatarı

Gerçek Adı
    İbrahim UĞURGÖR
    Son Giriş
    01.07-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kırşehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sol alt ekstremite yazmıyor sadece yazdığım şekilde yazıyor

Üye
    sakura71 Avatarı

Son Giriş
    24.10-2017
    Saat
    11:02
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    1

Sol alt ekstremite yazması ve otomatik vites araç kullanır şeklinde olmalı rapor. Sol alt ekstremiteye özel donanım araç kullanır denirse araç alamazsın.

Üye
    ibrahimvhki Avatarı

Gerçek Adı
    İbrahim UĞURGÖR
    Son Giriş
    01.07-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kırşehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benim yapmam gereken şeyleri bir sıralar mısınız?

ama sağ kolda da var sorun özel tertibat gerek mez mi

Üye
    selocan Avatarı

Son Giriş
    22.09-2014
    Saat
    15:21
    Yaşadığı Yer
    İZMİR - TÜRKİYE
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba ben aynı olayı yaşadım rapor adım maliyeden geri döndü bana durumu izah ettiler ve neticede raporu aldığım hastaneye gidip rapora o gerekli olan ve onların istediği cümleyi eklettim o cümle Sol alt ektremitede ( ayak ve bacakta ) kısalık mevcut veya sorun ne ise onu yazacaklar.
    2011 de yayınlanan genelgeyi bana gösterdiler genelgede aynen bu ifada yazıyor ve onlarda raporda bu cümleyi arıyorlar. sol alt ekstremitede (ayak veya bacakta) genelge burada
    5. madde buna göre işlem yapıyorlar. ENGELLLERE TAIT ALIMINDA SALANAN ÖTV NDRMNDE YEN GELMELER!

Üye
    ibrahimvhki Avatarı

Gerçek Adı
    İbrahim UĞURGÖR
    Son Giriş
    01.07-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kırşehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bir de benim sağ kol var onun için ne yapmam gerekiyor tertibat gerekir mi ? otomatik vitesi değiştirmede kolun hiç bir sorunu yok ama rahatça değiştirebiliyorum onun içinde bir şey yazdırmam gerekir mi ?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.226

"Sağ üst ektremiteyi kullanmasına gerek bırakmayan özel donanımlı araç kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli rapor almalısınız. Alacağınız bu raporla vergi istisnalı araç satın alabilirsiniz

Araçta iki tür donanım olabilir:
    1- Vites kolu yükseltilir
    2- Vites fonksiyonu sol ele taşınır
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ibrahimvhki Avatarı

Gerçek Adı
    İbrahim UĞURGÖR
    Son Giriş
    01.07-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kırşehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Hayırlı haftalar arkadaşlar;
    Kırşehir'in Mucur ilçesi Gıda,Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü'nde ÖMSS ile atanan engelli bir aday memurum.Başlayalı 7 ay oldu işe gidip gelirken yaşadığım sorundan dolayı zorlanıyorum.Şimdi sizlere başımdan geçen olayları sıralayım.Siz bana ne yapmam gerekir bu aşamada nasıl bir yol izlemeliyim kesin yanıtlar ile cevap verirseniz sevinirim.
    1-)Yaklaşık 2 ay önce rapor aldım araç alabilmek için aldığım rapor aynen şu şekilde[[[SOL DOĞUMSAL KALÇA ÇIKIĞI,SOL BACAKTA 5 CM KISALIK,SOL KALÇADA HAREKET KISITLILIĞI(+),SAĞ KOLDA OBSTETRİK PARALİZİ?PROKSİMAL 3/5,DİSTAL3/5(TABLO 4.2a)%]]] bu raporla başvurduğumda red cevabı aldım sebebini ise söylemediler.
    2-)Derken Kayseri Maliyesi alabilirsiniz raporunuz geçerli dedi sonra hemen bir şirketle anlaştım araç için ama onlarda maliye onay verdi ama 2 ay sonra sizin rapor maliye bakanlığından geri dönerse ÖTV'yi sizden alırız diyerekten ÖTV kadar bir senet imzalatmak istediler.Böyle bir şey var mı yani dedikleri gibi 2 ay sonra böyle bir sorun olur mu?
    3-)Senet imzalatmak isteyince bunlar vazgeçtim ve gelir idaresi başkanlığından özelge taleb formu doldurup rapor ve nufus kağıdı fotokopisini bulunduğum ilin defterdarlık müdürlüğüne gönderdim.Onlar ne yapmam gerektiğini açıklarlarmış.
    4-)Bunun dışında raporumda belirttiğim sol ayakla ilgili yazdıklarımdan dolayı sıkıntı çıkıyor sanırsam çünkü SOL ALT EKSTREMİTE ifadesi olmadığı içinmiş galiba.Eğer yeniden rapor alırsam bunu yazdırmalıyım sanırsam.Bunu yazdırdıktan sonra sağ kolumla ilgili de otomatik vites alabilmek için tertibatsız kullanım açısından özel bir tertibata gerek yoktur gibi bir ifade daha yazdırmam gerekiyormuş.Çünkü vites değiştirmekte bir sıkıntı yaşamıyorum.
    ARKADAŞLAR SİZDEN RİCAM BANA İZLEYECEK BİR YOL VE FİKİRLER VERİRSENİZ MİNNETTAR KALIRIM SİZLERE...

Üye
    minosetcan1976 Avatarı

Son Giriş
    24.11-2017
    Saat
    07:40
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ibrahimvhki;

arkadaşım illaki sol alt ekstremite yazmasına gerek yok çünkü yönetmelik sol alt ekstremite ( ayak ve bacakta) diye açıklık getirmiş. Ekstremite demek uzuv demektir zaten yani sizin de sol ayak ve bacakta engeliniz bulunduğu için Ötv indiriminden yararlanabilirsiniz. Memurlar illaki yönetmelikte yazdığı gibi kelimesi kelimesine istiyorlar. Halbuki anlatılmak istenen sol ayak ve bacakta engeli bulunanlar.....şeklinde devam ediyor. Sizin yararlanmanız lazım özelge isteyin mutlaka yararlanırsınız.

Üye
    ibrahimvhki Avatarı

Gerçek Adı
    İbrahim UĞURGÖR
    Son Giriş
    01.07-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kırşehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

özelge talep formunu doldurdum gönderdim vergi dairesine bulunduğum ilin...

Üye
    minosetcan1976 Avatarı

Son Giriş
    24.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: ibrahimvhki Mesajı Gör
    özelge talep formunu doldurdum gönderdim vergi dairesine bulunduğum ilin...
    Bak sana bir tane cevaplanmış özelge göndereyim o özelgede "Özürlü Sağlık Kurulu Raporu" fotokopisinin tetkikinden sol ayak bileğinize artrodezi teşhisi konulduğu anlaşılmış olup.....diye devam ediyor ve ÖTV indiriminden faydalandırıyor. demek istediğim illaki raporda sol alt ekstremite demesine gerek yok sol ayak veya sol bacak demeside yeterli sorun yok sende yararlanırsın
    Tarih 14/06/2011
    Sayı B.07.1.GİB.4.06.17.01-ÖTV 2010:07-16-417
    Kapsam ecblank - Aldığım özel tertibat alabilir raporu maliyeden geri dönmüş! Nedeni neler olabilir?
    T.C.GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞIANKARA VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI(Mükellef Hizmetleri KDV ve Diğer Vergiler Grup Müdürlüğü)
    Sayı
    :
    B.07.1.GİB.4.06.17.01-ÖTV 2010:07-16-417
    14/06/2011
    Konu
    :
    Malul ve Engellilerin Araç Alımında ÖTV İstisnası

İlgide kayıtlı özelge talep formunuz ile Özel Tüketim Vergisi Kanunu'nda yer alan istisna hükmünden faydalanarak araç alımında bulunup bulunamayacağınız hususunda görüş talep edilmektedir.
    4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 7 nci maddesinin 5228 sayılı Kanunla değişik 2 numaralı fıkrasında, Kanuna ekli (II) sayılı listede yer alan kayıt ve tescile tabi mallardan; 87.03 (motor silindir hacmi 1.600 cm3'ü aşanlar hariç), 87.04 (motor silindir hacmi 2.800 cm3'ü aşanlar hariç) ve 87.11 G.T.İ.P. numaralarında yer alanların, sakatlık dereceleri % 90 veya daha fazla olan malul ve engelliler ile bizzat kullanmak amacıyla sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptıran malul ve engelliler tarafından beş yılda bir defaya mahsus olmak üzere ilk iktisabı ÖTV'den istisna edilmiştir.
    Konuyla ilgili olarak 1 Seri No'lu Özel Tüketim Vergisi Genel Tebliğinin (7.2.1.2.) bölümünde açıklandığı gibi, yukarıda sözü edilen araçların sakatlık derecesi % 90'ın altında olan malul ve engelliler tarafından ilk iktisabında ÖTV istisnasından faydalanılabilmesi için, alıcının maluliyetine veya sakatlığına dair Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik hükümleri uyarınca yetkili sağlık kuruluşundan alınan sağlık kurulu raporunun aslı veya noter onaylı örneği, "H" sınıfı sürücü belgesine sahip olma ve araçta sakatlığa uygun özel tertibat yaptırma şartları aranılmaktadır.
    Öte yandan, 30.4.2010 tarihli ve 12 Sıra No.lu Özel Tüketim Vergisi Sirkülerinin "Otomatik Vitesli Araçlarda İstisna Uygulaması" başlıklı (3/c) bölümünde açıklandığı gibi, sakatlığı sadece sol alt ekstremitede (ayak veya bacakta) olanlar için otomatik vitesin hareket ettirici özel tertibat olarak sayılması gerekmektedir. Buna göre, sağlık raporuna göre sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engellilerin "H" sınıfı sürücü belgesi olması halinde, başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli araçlarıilk iktisabında bu istisnadan yararlanmaları mümkün bulunmaktadır. Bu durumda sakatlık derecesi % 90'ın altında olup, sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engelliler için verilecek (2A) numaralı ÖTV beyannamesine, aracın sakatlığa uygun olarak tadil edildiğine dair teknik belge yerine aracın otomatik vitesli olduğuna dair "uygunluk belgesi" nin aslı veya noter onaylı örneği eklenecektir.
    Buna göre, dilekçeniz ekinde yer alan ... Hastanesi tarafından tanzim edilmiş ... tarih ve ... sayılı "Özürlü Sağlık Kurulu Raporu" fotokopisinin tetkikinden sol ayak bileğinize artrodezi teşhisi konulduğu anlaşılmış olup, yukarıda y er alan kanun hükümleri tebliğ ve sirküler açıklamalarına göre, araç alımına ilişkin (2A) numaralı ÖTV beyannamesine yukarıda yer alan belgelerin eklenmesi halinde, özel t üketim vergisi istisnadan faydalanmanız mümkün bulunmaktadır.
    Bilgi edinilmesini rica ederim.

Üye
    ibrahimvhki Avatarı

Gerçek Adı
    İbrahim UĞURGÖR
    Son Giriş
    01.07-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kırşehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kabul ederler diyorsun ama hiç biri biz risk alamayız diyerek kabul etmedi eğer özelgeden gelen cevap olumlu olursa nasıl olacak kabul etmiyor kimse onlarda kabul edilir demiş olacaklar.

diyelim ki sol ayaktan dolayı değilde koldan dolayı sorun çıktı bunu nasıl aşabilirim şimdi ben vitesi değiştirmekte sorun yaşamıyorum tertibat a gerek yok yani vites kolu yükseltilmesi lazım diyorlar ama ben kolumu yukarı kaldıramıyorum sadece o zaman tertibat beni engelliyor tertaibatsız olması için ne yapabilirim.

Üye
    minosetcan1976 Avatarı

Son Giriş
    24.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

size gelen özelge sonucunda nasıl olacağı yazıyor zaten ve özelge bağlayıcıdır. Siz o özelge sonucuna göre işlem yapacaksınız. bekleyin sonucunu. 15 gün içinde çıkar büyük ihtimalle.

Üye
    ibrahimvhki Avatarı

Gerçek Adı
    İbrahim UĞURGÖR
    Son Giriş
    01.07-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kırşehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bugün aradılar postaya verdiler bu hafta gelir sanırsam