Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    leskog Avatarı

Gerçek Adı
    Taner Göksel
    Son Giriş
    14.05-2013
    Saat
    16:35
    Yaşadığı Yer
    Turgutlu/MANİSA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Çekme karavan almak istiyorum.H sınıfı ehliyet mahsur oluştururmu? Karavan büfe işletmeciliği yapmak istiyorum.Ruhsat nasıl çıkarabilirim.Bilgi sahibi olan arkadaşlardan cevap bekliyorum.Şimdiden teşekkürler.

Üye
    womit Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:42
    Yaşadığı Yer
    tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    2

Bende merak ediyorum...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    07:06
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Bu konuda bilgisi olan var mı?

Benim mantığım, H ya da B diye bir ayrım yok. Önemli olan karavan-araba şartlarının karşılanması.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    UfukU Avatarı

Son Giriş
    26.11-2013
    Saat
    08:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

750 kilograma kadar çekilen romork veya karavan B sınıfı ehliyetle kullanılabiliyor. H de buna denk kabul edilirse sorun yok denilebilir ama buna bile emin olamıyoruz çünkü hiç bir tarifte belirtilmemiş. Yasa ve yönetmelikler düzenlenirken H ehliyet sahiplerinin kendisini taşıması yeterli görülüp bu tip konulara hiç değinilmemiş

Ancak 750 kg. üstü karavanlar B'nin üstü D veya E sınıfı ehliyet gerektiriyor ki bu da düz mantıkla bize uymadığı anlamına geliyor.

Üye
    cabbarehlinamus Avatarı

Gerçek Adı
    ümit
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:20
    Yaşadığı Yer
    istanbul-TOKAT/TURHAL
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    12

Arkadaşlar emniyet genel müdürlüğüne bilğiedinme konusun da H sınıfı ehliyet ile çeki karavan ve moto karavan için başvurmuştum biraz önce mail ile cevap gönderdiler.

Sayın Ümit DEMİRCİ 21/10/2015 tarihli ve 6931 sayılı bilgi edinme başvurunuz 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu, Karayolları Trafik Yönetmeliği ve bağlı mevzuatlar kapsamında incelenmiştir.
    2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 38 inci maddesinde; H Sınıfı Sürücü Belgesi, Özel tertibatlı olarak, imal, tadil veya teçhiz edilmiş motosiklet veya otomobil türünden araçları kullanacak hasta veya sakatlara, verilen belgelerdir hükmü bulunmaktadır.

1. Karayolları Trafik Yönetmeliğinin Römork Takarak Araç Kullanma başlıklı 86 maddesinde

B, C ve E Sınıfı Sürücü Belgesi sahipleri, araçlarına en çok yüklü ağırlığı 750 kg.’a kadar olan ( 750 kg. dahil) olan hafif römorklardan birini takıp kullanabilirler. Hükmü kapsamında H sınıfı sürücü belgesi sahiplerinin Römork takarak araç kullanılama yetkileri bulunmamaktadır.

2- Sürücü belgesinde “otomatik vitesli araç” ibaresi bulunan şahısların otomatik vitesli otomobil türünden araçları kullanmalarında bir sakınca bulunmamaktadır.

Her bir trafik kuralının en az bir hayat kadar değerli olduğunu unutmamanız dileğiyle, iyi günler dileriz.
    Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi Başkanlığı

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

@cabbarehlinamus

Bilgilendirme için teşekkürler.

Belki 2016'da H sınıfı sürücü belgelelerinin B sınıfı olmasından dolayı bu konuda bir yenilik yapılabilir...

Üye
    alfonso79 Avatarı

Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    21:40
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

Moto karavan kullanabilir diye biliyorum "arkasında iki pencere açılmış 2800 veya 2500 cc'ye kadar yini bi stede okumuştum bi arkadaş bahsetmişti hatta moto karavanı vardı" daha detaylı araştırmak lazım

Üye
    parsam Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:57
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    24

Son durum nedir acaba bende çekme karavan almak istiyorum aracıma çeki demiri taktıra bilirmiyim acaba

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

@parsam

B sınıfı ehliyet ile kullanılabiliyorsa engelli B sınıfı ile de kullanılabilir sanırım. Bunu kısıtlayan bir şey okumadım bugüne dek

Üye
    parsam Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:57
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    24

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Teşekkür ederim