Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    warmem Avatarı

Gerçek Adı
    Ömer Faruk Ekin
    Son Giriş
    13.02-2015
    Saat
    14:52
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    1 yaşında kızım %90 üzeri raporlu. Onun muafiyetiyle araç almayı düşünüyorum. Bugün bir bayiyle görüştüğümde çocuk 18 yaşından küçük olduğu için aracın kesilen fatura tutarı üzerinden %5 maliyeye ücret ödememiz gerektiğini söyledi. Daha önce forumda bir çok konu okudum ve birçok bayi ile görüştüm hiç böyle bir ücretden bahsedilmemişti böyle bir ücret varmıdır bilgilendirirseniz sevinirim.

Üye
    BAYRAK Avatarı

Gerçek Adı
    Hüseyin BAYRAK
    Son Giriş
    09.08-2017
    Saat
    16:43
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

böyle bir ücret yoktur. Bayideki satıcının uygulamayı bilmediğinden yanlış yönlendirme olmuştur. Bu şekilde size ifade eden kişilere genelge ve konunu göstermelerini isteyin.En basiti bir vergi dairesine gidip net ve kesin olan biligiyi de alabilrisniz.

Üye
    warmem Avatarı

Gerçek Adı
    Ömer Faruk Ekin
    Son Giriş
    13.02-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar ben aracı Diyarbakır dan bir bayiden almıştım fatura kesilip Maliye ye gidildiğinde böyle bir ücretin olduğunu söylediler. Ankara Maliye de konuyu araştırdık Ankara dan Diyarbakır arandı ve bilgi istendi böyle bir fark varmış. Geçmiş yıllarda Maliye bir konuda itilafa düşerek Ankara ya yazı yazmış gelen cevapta aracın fatura bedeli üzerinden %5 alınmasına karar verilmiş. Bu sebepten bu ücret talep ediliyor ve bugüne kadar o bölgeden ÖTV muafiyetli araç alanların hepsinden tahsil edilmiş. Yani çok ilginçtir ama o vergi dairesine özgü bir durum fakat onlarda kendilerince haklı Ankara dan bu şekilde uygulayın diye ellerinde yazı var.
    Yani işin özeti ben siparişimi iptal ederek Ankara dan aldım aracımı. Bilginize.

Bu arada bu %5 lik fark sanırım veraset intikal vergisinden kaynaklanıyor. Yani anne baba tarafından çocuk adına alındığı için araç çocuğa veraset intikal vergisi düşüyor. Bu normal bir durum fakat Engelli lerden veraset intikal vergisi alınıyormu bunu araştıracağız eğer bu konuyla ilgili bir yasa bulabilirsem Diyarbakır vergi dairesine ileteceğim.

Üye
    SiyahPelerinliAdam Avatarı

Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    05:04
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    6

Araç ruhsatı çocuğun üzerine yapılamadığı için farklı bir durum var galiba...

Üye
    warmem Avatarı

Gerçek Adı
    Ömer Faruk Ekin
    Son Giriş
    13.02-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ruhsat çocuğun adına çıktı. Araba çocuğun üzerine ama ücretini ben ödedim diye çocuğa veraset intikal vergisi çıkıyor. Buraya kadar sorun yok uygulanması doğru fakat 'engellilerden veraset intikae vergisi alınmaz' diye bir madde varsa yasalarda (olduğunu düşünüyorum) uygulama yanlış. Bu konuyu araştırıp Diyarbakır vergi dairesine ileteceğim. Ya geçmişte ödeyenlere parası iade edilecek yada tüm Türkiyede alqnlardan %5 tahsil edilecektir. Bu arada benim düşüncem Türkiye de engelli dernekleri / kuruluşları hiçbir fayda sağlamamaktadır ailelere.3 aydır bu aracın alım sürecinde, raporun alım sürecinde, eğitim merkezi kayıt sürecinde boşlukta kaldık. Hiçbiryerde doğru düzgün bir döküman yok bilgi belge yok. Şu an mela kasko yaptırcam o da ayrı bir problem. Ben özellikle bakanlığın ve sivil kuruluşların bu konular üzerine biraz çalışıp bu yasal maddelerini insanlar tarafından daha anlaşılır hale getirmelerini ve süreç haritaları paylaşmalarını diliyorum.Öncelikle bu forum kurucularından Allah Razı olsun ki sorularımiza cevap bulabildiğimiz bir ortam oluşturmuşlar. Bilgilerini paylaşan tüm kullanıcılara da teşekkürler.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:25
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

İlk defa böyle bir şey dudum. Veraset vefaatın ardından ortaya çıkar, intikal ise bir malın el değiştirmesi ile. E ruhsatı çocuğun üzerine (yani bir el değiştirme yok) intikal vergisi nasıl ortaya çıkıyor? Benim mi kafam basmıyor acaba?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    SmhGwz Avatarı

Gerçek Adı
    Semih BALCI
    Son Giriş
    12.06-2017
    Saat
    16:49
    Yaşadığı Yer
    çanakkale
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

cocugun ehliyeti olmadıgı için mi oluyor ki ? değişik bi konu geldi bnaa

Üye
    warmem Avatarı

Gerçek Adı
    Ömer Faruk Ekin
    Son Giriş
    13.02-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Hocam inanın benimde aklım almadı fakat o bölgede başvuran binlerce kişiye bu şekilde uygulanmış kesilen faturaları gösterdiler bize. Ben çok kurcalamadım Ankara dan aldık aracı. Fakat araştırıp Diyarbakır vergi dairesine belgeleri ileteceğim. Yanlış bir uygulama var ise durdurulmalı bence.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Bence külliyen yanlıi bir uygulama. İnsanlar boşu boşuna bir sürü para kaptırmış bi nevi!
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    yusuf9321 Avatarı

Gerçek Adı
    yusuf
    Son Giriş
    24.05-2013
    Saat
    14:23
    Yaşadığı Yer
    diyarbakır
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İyi günler ben kardeşim adına ötv indiriminden yararlanarak Diyarbakır Honda bayisinden jazz almayı düşünüyorum. Kardeşim %94 Ağır özürlü ötv indiriminden faydalanıyor ancak Diyarbakırdaki maliye %5 vergi istiyor. Bu vergiyi tüm iller mi istiyor aracı başka ilin plakadıyla alırsam bu vergiden muaf olur muyum teşekkürler şimdiden.

Üye
    warmem Avatarı

Gerçek Adı
    Ömer Faruk Ekin
    Son Giriş
    13.02-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yusuf9321;

Bana sadece Diyarbakır da böyle bir uygulama olduğunu söylediler. ben Ankara dan aldım aracımı %5 vergi ödemedim. Ben şahsen Diyarbakır da bulunmadım bir yakınım vasıtası ile karşılaştım böyle bir durumla o sebepten ordaki alım işlemimi iptal ettim. Siz Diyarbakır da iseniz bu %5 lik farkı neye istinaden istediklerini net bir şekilde öğrenip burada paylaşırsanız bir çok kişi için faydalı olacaktır.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Demek ki Diyarbakır'dan araç almamak lazım! Saçma olduğunu bildikleri halde Ankara ile görüşüp sorunu çözmeyen yetkili memurları da kınıyorum buradan.