Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    selocan Avatarı

Son Giriş
    22.09-2014
    Saat
    15:21
    Yaşadığı Yer
    İZMİR - TÜRKİYE
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Bunun yani ortopedik engellinin özür oranı %40 altındaysa ne gibi işlemler yapmak gerek.

Gerek Vergi dairesi gerekse araba satanlar %40 altındaysanız HİÇ BİR HAKTAN FAYDALANDIRMIYORLAR ARABA ALAMAZSINIZ DİYORLAR bende önceden alınmış 4-5 hastaneden aldığım %40 Özürlü raporum var Yeniden araba için gireceğim heyete ama %40 alabilir miyim bilmiyorum çok zor duruyor.

Yardım ve yorumlarını bekliyorum

Üye
    fb1973 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:00
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ortepedik engellilerde rapor oranın önemi yoktur

Üye
    selocan Avatarı

Son Giriş
    22.09-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR - TÜRKİYE
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

fb1973;

fb1973 Ben %40 ortopedik özürlüyüm değişik hastanelerden almış olduğum 4-5 adet %40 oranında ortopedik engellidir heyet raporum var fakat haftaya 0 km araç almak tekrar heyete gireceğim rapor oranlarını yeni düzenleme ile düşürüyorlarmış Eğer benim Rapor oranım %40 altında çıkarsa ben 0 model araç alabilirmiyim

>> Bağlı olduğum vergi dairesi ile görüştüm bana En az %40 olmalı dedi.
    >> 0 model araç almak için görüştüğüm Araba bayiileri de aynı şeyi söylediler yani 0 Model araçlarda MTV ve ÖTV için en az %40 heyet raporu ve H sınıfı Ehliyet alabilir Otomatik vitesli araç kullanır ibaresli rapor istediler

Ben ne yapacağım şaşırdım şu an B sınıfı Ehliyetim var ÖTV ve MYV faydalanıp ww Caddy almayı istiyorum YOL GÖSTERECEK YARDIMCI OLACAK ARKADAŞLARIN CEVAPLARINI BEKLİYORUM

Üye
    fb1973 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:00
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

selocan slm
    yazında belirtiğin uzere senin b ehliyetin olduğunu anladım ilk önce h eliyeti alabilmen için rapor alman gerekir nedenide eski raporlarında h ehliyet alabilir özel tertibatlı otomobil kullanabilir ( raporda senin aracında kullanılacak tertibatın nasıl olduğuda yazılmalı ) yazmadıgından bir geçerliligi yoktur raporu aldıktan sonra ehliyet kursuna yazılman gerekir yalnızca direksiyon sınavına girersin .Ortopedik rahatsızlığı olanlarda yüzde kırk aranmaz vergi dairesindeki memur halt etmiş
    not :bildiğim kadarıyla ww caddy gibi araçlarda ticari arac katogorisine girdiğinden ötv indirimi yuzde 10 olması gerek baska bilgi gerekirse yardımcı olmaya calısırım iyi akşamlar

Üye
    selocan Avatarı

Son Giriş
    22.09-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR - TÜRKİYE
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

değini anladım çok net fakat Bu konuyu yani ortopedik engelilerde özür oranına bakılmaksızın ÖTV ve MTV muafiyeti Olduğuna Diar Ne araba satıcılarının nede vergi dairelerinin bilgileri yok

Ben ,

>> Bağlı olduğum vergi dairesi ile görüştüm bana En az %40 olmalı dedi.
    >> 0 model araç almak için görüştüğüm Araba bayiileri de aynı şeyi söylediler yani 0 Model araçlarda MTV ve ÖTV için en az %40 heyet raporu ve H sınıfı Ehliyet alabilir Otomatik vitesli araç kullanır ibaresli rapor istediler.

Benim Özrüm ise Doğuştan Sol kalça Çığıkığı zeminde 7 cm kısalık ve femuar başı yokluğu ayrıca daha öncelerden değişik hastanelerden almış olduğum %40 SÜREKLİ özürlüdür raporum var hafta heyete gircem ama %40 almamın çok zor olacağı söyleniyor.

Ben şimdi özür oranımm %40 altında çıkarsa ne yapmam gerekli " Heyet raporuna " H sınıfı Ehliyet Alabilir Otomatik Vitesli Araç Kullanır İbraresi yazıdırcam " Bu yeterlimdiir Konu Hakkında Terübesi bilgisi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum

Üye
    alibel Avatarı

Son Giriş
    08.06-2017
    Saat
    15:08
    Yaşadığı Yer
    türkiye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu konu gerçekten önemli, %40'ın üzerinde rapor almak, zaten deveyi hendekten atlatmak gibi bir şey. Ortopedik engelde %40 aranmıyor deniliyor ancak Maliye bunu anlamıyor. Bununla ilgili Maliye Bakanlığına toplu olarak bir yazı yazsak acaba gıcık kapıp hiç mi vermezler ne dersiniz

Üye
    fero Avatarı

Son Giriş
    25.06-2015
    Saat
    22:04
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaslar ticari kategorideki araclarda muafiyet %15 dir..Bunu bana bayiler soyledi..Bilginize...

Ama bu 1600cc siniri sinir bozucu bence!! Bana uygun bir araba var ve sadece otomatik 1700cc ve ben bu arabayi alip indirimden yararlanamiyorum.
    Yani 100cc farkla yararlanamiyorum ne tuhaf?!!! Sunu 1900 da sinirlasa devlet..ooof of !!

Üye
    selocan Avatarı

Son Giriş
    22.09-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR - TÜRKİYE
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Slm arkadaşlar.

Ben %40 raporumu allaha şükürler olsun aldım önceki raporlarım vardı onları incelediler hatta benim rahatsızlığım yani özürüm artmıştı Dr. bey sağ olsun inceledi film vs çekildı neticede %40 raprorumu aldım ve raporumda H. sınıfı sürücü belgesi alabilir-otomatik vitesli araç kullanabilir özel tertibatlı araç kullanabilir ÖTV ve MTV indiriminden yararlanabilir yazıyor.

Şimdi ben Ne yapmalıyım bundan sonraki işlemler ne olacak ne gibi sorunlar ile karşılaşabilirim ve neler yapmam gerek 0 model araç almak için alacağım araç caddy conformatik 1.6 DSG şanzıman olacak

Acil cevaplarınızı bekliyorum

Üye
    fero Avatarı

Son Giriş
    25.06-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yani Selo kardes benim duydugum,dsg sanzimanin sorun cikarttigi..Arabalar diye bir sitedeki yorumlar bunlar...

Üye
    dyt Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    09:36
    Yaşadığı Yer
    HER YER
    Alınan Beğeniler
    15
    Verilen Beğeniler
    7

Olur mu arkadaşım ne iş görüyorlarmış o vegi dairesindekiler... Benim oranım %35. Ama hem ötv hem de mtv muafiyetli araç aldım. Fakat arabanın hareket etiirici tertibatında özel donanım gerekiyor. Pedalların yükseltilmesi vb. Gibi yani özürünüz nerede ise o özrü kapatacak şekilde donanım yaptırırsanız muafiyet oluyor. Oran önemli değil.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:13
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Raporu aldıktan sonra (h sınıfı sürücü belgeniz de varsa) tek yapmanız gereken cebinize parayı koyuo araç alacağınız bayiiye gitmek
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    selocan Avatarı

Son Giriş
    22.09-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR - TÜRKİYE
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

OturanBoğa;

Dr. bey sağ olsun inceledi film vs çekildi neticede

" %40 raporumu aldım ve raporumda H. sınıfı sürücü belgesi alabilir-otomatik vitesli araç kullanabilir özel tertibatlı araç kullanabilir ÖTV ve MTV indiriminden yararlanabilir yazıyor."

Şimdi H sınıfı ehliyet almak için Sürücü Kursuna Yazılacağım benim B sınıfı ehliyetim Var Onu H ile değiştireceğim Ehliyet kursuna para vermeden almanın kolayı yok mu hadi ben parasından vaz geçtim birde bunlar dönem dönemmiş her şey bitti şimdi 1, 1,5 ay kadarda o dönemi bekleyeceğim o zoruma gidiyor BAŞKA Bir yöntemi Kolayı var mı bu işin birde Heyet raporunu XXX şehirden aldım Ehliyeti de o ilden mi almak zorundayım.

Üye
    fero Avatarı

Son Giriş
    25.06-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili Selocan,oncelikle engelli durumunu gosteren rapor %40 ve altinda bile olsa (ortopedik olmali)otv ve mtv den muafsin..Bunu bircok bayi ve vergi elemanlari bile bilmiyor..Ayrica eger kanun degismediyse 1600cc ye kadar araba alabilirsin..Bu gunlerde 1900cc ye kadar alinabilir"muhabbeti var ama daha kesinlesmedi..
    Kesinlesirse 1900cc ye kadar ama dizel olmasi sartiyla araba alip muafiyetten yararlanabilirsin...Liljan hnm,2000cc nerden cikti anlamadim? Net bir bilginiz varsa,yani hangi kanunda yaziyor? bizimle paylasirsaniz,bizde bilgilenmis oluruz...Sevgiyle kalin

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:13
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Sürücü kursuna yazılmanız şart maalesef.

Rapor nereden alınmışsa o ildeki sürücü kursuna yazılmalısınız. Emniyet bu konuda şart koşuyor
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    selocan Avatarı

Son Giriş
    22.09-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR - TÜRKİYE
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    araba almak için bayii gittim raporu aldı İl de bulanan vergi dairesine faxs çekti bakalım ne olacak %40 ortopedik engelli olarak yeni rapor aldım

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon