Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    rsancar Avatarı

Gerçek Adı
    RECEP
    Son Giriş
    22.09-2013
    Saat
    01:33
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba,
    Şu an B sınıfı ehliyetim bulunmaktadır. Sol alt ekstremitede polio sekeli (çocuk felci) hastalığı sonucunda % 40 engelli statüsündeyim.
    Devlet hastanesinden ‘’H sınıfı sürücü olur, otomatik vites araç kullanabilir'' şeklinde alacağım raporla ÖTV den muaf olarak bir araç alabilir miyim? (Yeni çıkan kanuna göre sadece sol bacağında problem olan kişilerin alabildiğini duydum)
    Araçta herhangi bir tadilat (otomatik vites olacak) yapılmayacağı için bu aracı eşim de kullanabilir mi?
    Benim H sınıfı otomatik vites araç kullanabilir ehliyetimle normal otomatik vitesli herhangi bir aracı kullanmamda bir sakınca var mıdır?
    Arabada bulundurmak için; benim herhangi bir otomatik vites aracı rahatlıkla kullanabileceğime ve ÖTV den muaf olarak aldığım otomatik vites aracı eşimin veya akrabamın kullanmasında sakınca olmadığına dair elinde resmi yazı olan varsa iletebilir mi? Ayrıca H sınıfı otomatik vites araç kullanır raporu olan örnek olarak sayfaya ekleyebilirse memnun olurum.
    Ehliyette H sınıfı ve kullandığı protez veya cihaz kısmında otomatik vites mi yazıyor?

B sınıfı ehliyetimi H sınıfına çevirmem için nasıl bir yol izlemeliyim?

Saygılar

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:39
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    937
    Verilen Beğeniler
    1.231

Evet, alabilirsiniz.

Evet, herkes kullanabilir: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...al-edildi.html

Hiç bir sakınca yoktur. Otomatik vitesli tüm araçları kullanabilirsiniz

Evet, raporda/dosyada "otomatik vites" ibaresi yer alır

Rapor alıp sürücü kursuna yazılacaksınız.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    rsancar Avatarı

Gerçek Adı
    RECEP
    Son Giriş
    22.09-2013
    Saat
    01:33
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba,

Sol bacağımda polio sekeli rahatsızlığım olduğu için H sınıfı otomatik vites araç kullanır ehliyetimi aldım ve vergi dairesinden bayi tarafından ÖTV muafiyetinden faydalanabileceğime dair onay alındı. Aracımı sonunda satın alabildim derken plaka işlemleri için bayinin gitmiş olduğu trafik şube raporumda ''süreklidir'' ibaresi geçmediği için raporu kabul etmemektedir.
    1- ben bu raporla ehliyet aldım
    2- vergi dairesi ötv muafiyetine onay verdi.
    3- trafik şube ne hakla beni son aşamada durdurabiliyor..
    Raporumda H sınıfı sürücü olur otomatik vitesli araç kullanır yazmaktadır... Yardımcı olabilirseniz memnun olurum benim bu aşamada ne yapmam gerekir?
    Tekrar hastaneye gidip aynı rapora ''süreklidir'' ibaresini mi ekletmem gerekiyor yoksa trafik şubeye bu şekilde işleme almak zorunda olduklarını gösterebileceğim bir bilgi var mıdır?
    Yada raporu tekrar mı çıkarmam gerekiyor?
    Yada memurun bilgi eksikliğinden kaynaklı bir sıkıntı mıdır yaşadığım..

Arabanın parasını vermiş biri olarak acil destek rica ediyorum. selamlar

Üye
    kazazede Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:12
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    19

memurun bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor.raporun süreli veya süresiz olması trafikçiyi ilgilendirmez.trafikçiden neden olmaz dediğine dair yazılı belge alın ve bu belgeyle o memura ve amirine adli ve idari olarak suç duyurunda bulunun.ve tazminat davası açacağınızı belirtin.
    hiç bir surette raporun süresi trafik şubeyi ilgilendirmez, vergi dairesi onay verdikten sonra tamamdır.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    937
    Verilen Beğeniler
    1.231

Kesinlikle işgüzarlık. Emniyetin bu açıdan değerlendirmek görevi de değil hakkı da değil. Kendiniz emniyete gidin ve şefi ile görüşün. "Bu bacak düzelir mi" diye üsteleyip, işinizin çözülmesini talep edin.

Üye
    nasibegül Avatarı

Gerçek Adı
    Nasibe
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

rsancar kesinikle ordaki mmurların yapmış olduğu bir gıcıklıktan kaynaklanıyor bana ne eziyetler ettiler günlerce ordan oraya ordan oraya perişan oldum hastanedende adam yerin koymadılar canıma tak etti emniyet müdürünün yanına çıktım dedim halime bak bana bu halde eziyet ediyorlar adam açtı telefonu bi sövdü 5 dakka sonra tesciim yapılmış bu seferde dedilerki ehliyetinde h sınıfı yazıyor ama otomatik vites kullanır yazmıyor 75 tl ver yenisini basıcaz verdim bastıkları ehliyette gene otomatik vites kullanır yazmıyordu bence sen kendini boştan yere yorma önce bi emniyete git amirden fırça yerlerse seni daha iyi yönlendirirler.. ha bir de şunu belirteyim orda cahil kanundan bi ahber 10 sene önce duyduğu şeyle sana bilmişlik taslayanlar çıkacak bana sen engelli aracı aldın dedi aracını senden başka kimse süremez sürerlerse aracını çekerler dedi bende ne alaka dedim otomatik vitesi zaten sağlamlar daha çok kullanıyor benim aracında hiç bir aparat yok ki otomatk benim sakatlığıma uyun olduğu için uygun görüldü bu seferde kendi aralarında tartışmaya başladılar biri kullanırlar biri kullanamazlar o kanunuda getirdim önlerine ben koydum sen trafiğe giderken eğer herşeyi bilmeden gidersen seni anandan doğduğuna pişman ediyorlar....

Üye
    egelipasha Avatarı

Son Giriş
    21.10-2014
    Saat
    15:16
    Yaşadığı Yer
    afyon
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bende abimin başına geleni yazmak istedim. emniyet yüzde yüz engelli raporu olan abime araç alımında sen nasıl kullanacaksın bu arabayı ya demiştir...bizde saatlerce anlatamamıştık. gülermisin ağlarmısın. birşey bildikleri yok bencede.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    937
    Verilen Beğeniler
    1.231

Son durum nedir Recep?

Üye
    mete han Avatarı

Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    19:33
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

askerlik raporunda sol alt ekstremite sakatlığım olduğu belli ama hastaneden %40 engelli raporum yok faydalanabilir miyim?

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:16
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    186
    Verilen Beğeniler
    82

mete han, rapor oranı önemli değil. yetkili hastaneler 'den birinden sol ayağından rahatsızlığın olduğunu belirten 'otomatik vitesli araç kullanır, H sınıfı ehliyet alır' rapor ve H sınıfı ehliyet alman durumunda araç alımında ÖTV-MTV'den yararlanırsın...

Üye
    yeter4771962 Avatarı

Gerçek Adı
    AHMET KARATAŞ
    Son Giriş
    23.12-2013
    Saat
    21:47
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

h sınıfı otomatik vites araba kullanır raporum var her şey tamam arabayı aldım trafikte oğlum için kullanamazsın 70 tl ceza keserim diyorlar.sizde aparat olmadığı sürece herkes kullanır diyorsunuz bana acilen bunla ilgili belge gönderirmisiniz çok çok acil

oturan boğa kardeşim ve NASİBEGÜL KARDEŞİM ÇOK ÇOK ACİL

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    937
    Verilen Beğeniler
    1.231

Aracınızı istisnasız herkes kullanabilir. Memur bilmiyor ve bir dde üzerine işgüzarlık ediyor belli ki.

Geçen sene yapılan değişiklikle üzerinde donanım bulunmayan aracın herkes tarafından kullanılabilmesi önündeki engeller kaldırıldı: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...al-edildi.html

Yukarıdaki bağlantıda yer alan yazıların çıktısını alıp yanınızda taşıyın... Hatta işgüzar memurlar canınızı sıkmasın istiyorsanız, o yazıyla emniyet müdürlüğüne gidip müdüre çıkın, aracı herkesin kullanabileceğine dair kaşeli-imzalı bir yazı talep edin...

Üye
    yeter4771962 Avatarı

Gerçek Adı
    AHMET KARATAŞ
    Son Giriş
    23.12-2013
    Saat
    21:47
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Oturan boğa bana cevap atmışsın engelli arabası aldım raporum yüzde 58 otomatik vites herşey tamam sol bacakta düşük ayak var bu arabayıbenim çocuğum kullanır dediniz karayolları 53.madde dediniz h sınıfı ehliyetim var .53.maddede yorum yapmışsınız direk 53.maddede
    benim yüzde 90nın altında sakatlığı aparatsız araba otomatik vites nerde geçiyor acil acil yoksa h sınıfı ehliyet yuzde 90nın altımı demek lütfen acil net olarak avukat benim durumumu bulamadı.yoksa ruhsata 3.dereceye kadar sıhrı kan bağı kulllanır diye işleyeyimmi ne olursun net olarak yardımcı ol polisle sorun çıkıyor

Nasibegül kardeşim otomatik vites h sınıfı ehliyet aparat yok arabayı aldım .otomatik vites bir aracı herkes kullanabilir diyorsunuz lütfen acilen yorumsuz okanunu gönderirmisin bizi ilgilendiren kısımı acil acil

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    937
    Verilen Beğeniler
    1.231

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Yukarıda da aktardığım başlığı okursanız orada açık olarak yazıyor: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...al-edildi.html

Emniyet'e gidip kaşeli imzalı bir bilgi yazısı alabilirsiniz.