Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 24 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    dilmac Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet
    Son Giriş
    09.11-2013
    Saat
    20:43
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Durumum: Sol Ayağımda 3cm kısalık ve kalça çıkıklığı bulunuyor.

Birkaç Ay önce "B" sınıfı ehliyet almak için sürücü kursuna gidip kayıt yaptırdım. Teorik ve Uygulama sınavlarını verip "B Sürücü Belgesi" aldım.
    Emniyette Ehliyet Kimlik Kartımı almak için gittiğimde beni Ortopediye gönderdi. Ehliyet Kimlik Kartımı alamadım.

Devlet Hastanesinde ortopedi bölümü Sağlık Kurulu Raporu ile "H Sürücü Belgesi alabilir ve Otomatik Vitesli araç kullanabilir." ibareli rapor verdi.

Benim sorunum şu.
    Daha önceden Araç kullanabildiğim ve bana göre pek sıkıntı olmadığından, Ayrıca Sürücü Kursunun "h" belgesi için bilgilendirmeyip "B" belgesi için beni sınavlara girmemi devam ettirdiğinden şu durumda "H belgesi almak için durum bayağı karmaşık hale geldi."

Elimde "B Sürücü Belgesi" (B ehliyet kimlik kartı değil!) olmasına rağmen Sağlık kurulu ve Ortopedi + Fizik doktorlarıyla görüştüğümde "B Sürücü ehliyeti" alabileceğimi söylemelerine rağmen Sağlık kurulu raporu beklenmedik şekilde "H" olarak çıktı.

Emniyet, Sürücü kursuyla olan bu sıkıntı mı İlçe Milli Eğitim çözebileceğini söyledi!

Sürücü Kursu kendi Menfaatini düşünerek "B Sürücü belgesinin İptal edileceğini" ve "H için Tüm sınavlara gireceğimi" söyleyip benden tekrardan Kurs ücreti alıp, beni mağdur etmeye çalışıyor. Lakin "B" için direksiyon sınavına girerken eğer "B"yi emniyetten alamazsam sadece "H" için direksiyon sınavına gireceğimi ve ücret talep etmeyeceklerini söylemişlerdi. Şimdi ise farklı söylüyorlar.

İlçe Milli Eğitimle görüştüğümde ise sadece "B sürücü belgesi" aldığımı lakin "B ehliyet kimlik kartını" alamadığım için "B" için daha "HAK KAZANAMADIĞIMI" belirterek
    "B sürücü belgesinin" iptal edileceğini Sıfırdan "H" için bir Sürücü kursuna başvurup, tüm sınavlara girerek prosedürü devam ettirmem gerektiğini söylediler.

Sağlık Kurulu ve diğer doktorlarla görüşmeme rağmen (daha önceden alabilir diyen doktorlar da dahildir.) raporumun %8 derecesi olduğu halde SADECE sol kalça çıkıklığından dolayı "H" belgesi almam gerektiğinde ısrar ediyorlar.

Bu durumda ben çok Mağdur oldum.

Sizce ne yapabilirim? Bilmediğim veya Yanlış bildiğim nedir? Herkes pek bilgi vermiyor veya işine geldiği gibi dahil oluyor! Ne yapabilirim?
    Ayrıca son ehliyet yasaları stajer olarak ayrımları var. ben buna dahil olmamak için önceki yasa yürürlükteyken kursa giderek böyle sıkıntım olmasını istememiştim.!
    Lütfen durumum çok acil. bana yardımcı olursanız sevinirim

Ayrıca Sağlık Kurulundaki doktorlar ve Ortopedi, Fizik bana "B Sürücü belgesi alır, ticari araç kullanamaz" diye rapor vereceklerdi. Elimdeki evraklarda ve kendileriyle görüştüğümde bunu dile getiriyorlardı. Gel Görün ki Rapor farklı çıktı.

Üye
    yaşam... Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    .
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

aynı durum aslında benimde başıma geldi...bana doktor hastaneden h sürücü belgesi alır diye rapor verdi... emniyet ise bu raporla ehliyet alamayacağımı söyledi. aynı doktora gittiğimde bu kez sen h değil b sürücü belgesi alman lazım dedi... öyle durumda benimde herşeyi yenilemem gerekecekti ama doktor en sonunda h sürücü belgesi otomatik vitesli araç yazdı. ehliyetimi aldım.. sende de tam tersi olmuş... ama tekrar kursa başvurup sınava girmen gerekir mi bilmiyorm

Üye
    Liljan Avatarı

Gerçek Adı
    Liljan
    Son Giriş
    18.09-2017
    Saat
    16:16
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

eğer ticari bir iş yapmayacaksanız (şoförlük-serviscilik vs) H sınıfı alın raporda almaya hak kazanmışsınız alacağınız otomobili (2000 motora kadar ) %38 ötv indirimli alabilecekseniz ve mtv de ödemeyeceksiniz ...

Üye
    dilmac Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet
    Son Giriş
    09.11-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ticari araç kullanmayacağım sadece "B" almak istiyorum.
    Sağlık kurulundan çıkan rapor "H belgesi alabilir ve otomatik vites kullanmalı" şeklinde. Ötv indirimi veya başka birşeyden bahsedilmiyor. Tam bilmiyorum ama Özürlü halinde bayağı yokuşa sürüyorlar. Bana iş için aldığım raporda %40 rapor vermişlerdi lakin onda da vergi indirimi vs yararlanamazsın diyorlardı.

Ben şu halde "B" belgeli sürücü ehliyeti almak istiyorum. daha önceden Sağlık kurulunda ise "B" alırsın lakin "ticari araç kullanamazsın" denmişti.Rapor ise "H Sürücü belgesi alır ve otomatik vitesli araç kullanır" şeklinde.

Milli eğitim, İl Emniyet, Sürücü Kursu ve Sağlık Kurulunun şuan ki getirdiği nokta ise sıfırdan "H" alabilmek için tekrardan bi dünya
    masraf yapıp, tüm sınavlara girerek ehliyet almam gerektiği.
    Bu durumda Çok Mağdur oldum!.

Üye
    Liljan Avatarı

Gerçek Adı
    Liljan
    Son Giriş
    18.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

%40 üzerinde vergi indiriminden yararlanıyorsunuz 3.derece ye giriyor

Üye
    dilmac Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet
    Son Giriş
    09.11-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

iş için raporumda %40 olmama rağmen sizin dediğinizin aksine ne Sağlık kurulu ne de Devletin başka bir merciği vergi vs indiriminden yararlanamazsın demişti.

Acaba kendileri ne yaptıklarının biliyorlar mı? merak ediyorum. Ne zaman devletle, özürlülüğüm söz konusu olsa herşey bu şekilde karışıyor.

Yine de herşey için teşekkür ederim sizlere.

Üye
    Liljan Avatarı

Gerçek Adı
    Liljan
    Son Giriş
    18.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

hayır sizi yanlış bilgilendirmişler 3.dereceden yarralanıyorsunuz buda erken emeklilik hakkı tanır size
    karışık durum yok doğru bilgilendirme ile çözülür size burda yardımcı olunur müsteri olun ...

Üye
    dilmac Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet
    Son Giriş
    09.11-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

doğrumudur bilmiyorum ama Forumda ötv indirimi için raporda "özel donanımlı araç" ibaresi olması gerektiği yazıyor??. "H" belgesi tek başına anlam ifade etmiyormuş.

Üye
    Liljan Avatarı

Gerçek Adı
    Liljan
    Son Giriş
    18.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

aracı siz kullanıcak iseniz H sınıfı ehliyetiniz olucak ...Devlet hastanesinden tertibatlı araç kullanması uygundur yazılı raporunuz olucak bu raporda oran önemli değildir %1 dahi olabilir ...Engeliniz ortopedik olucak ki sizinki ortopedik ...
    benimde siizn gibi sağ ayak 4 cm kısalık polio sekel ben 2 kez araç aldım sıkıntısız

Üye
    dilmac Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet
    Son Giriş
    09.11-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yanlış anlamadıysam Aracı ben kullanacaksam raporda "H" ve "donanımlı araç" ibaresi olmalı. Aracı benim yerime bir başkası kullanırsa sadece "H" yazması yeterli. doğrumudur??*

Üye
    Liljan Avatarı

Gerçek Adı
    Liljan
    Son Giriş
    18.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

sol alt ekstremitede (ayak veya bacakta) sakatlığı olanlar için otomatik vitesin hareket ettirici özel tertibat olarak sayılması gerekmektedir. Buna göre, sağlık raporuna göre sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engellilerin "H" sınıfı sürücü belgesi olması halinde, başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli araçları ilk iktisabında bu istisnadan yararlanmaları mümkün bulunmaktadır. Bu durumda sakatlık derecesi % 90'ın altında olup, sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engelliler için verilecek (2A) numaralı ÖTV beyannamesine, aracın sakatlığa uygun olarak tadil edildiğine dair teknik belge yerine aracın otomatik vitesli olduğuna dair "uygunluk belgesi" nin aslı veya noter onaylı örneği eklenecektir. SİZİN ENGELİNİZ SOL AYAK

Üye
    dilmac Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet
    Son Giriş
    09.11-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

anladım.Bu durumda "otomatik vites kullanmalı" ibaresi "donanımlı araç" ibaresi yerine geçiyor.

Üye
    Liljan Avatarı

Gerçek Adı
    Liljan
    Son Giriş
    18.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Bu aracı alırken ruhsata birinci dereceden yakın isimleri yazdırırsanız (sayıyı bilmiyorum) onlarda kullanabiliyor (ehliyet sınırlaması yok)
    bakın yukarda bir yazı attım sol ayak engeli için sizi ilgilendiriyor...

yani size dr ların verdiği rapor işinize yarıyor ...

siz en önemlisi olan vergi indirimi için hemen müracaat edin erken emeklilik hakkınız var

Üye
    dilmac Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet
    Son Giriş
    09.11-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Gül hn. ve diğer arkadaşlar bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.
    dediğiniz gibi bu durumda yapılacak en mantıklı şey bu.

Herşey için teşekkürler.

Uzun lafın kısası...
    Lakin Devlet ve Özel sektörün de bu karmaşıklıktan çok önemli bir payı var.
    Dikkatimi çeken önemli bir yer ise Milli Eğitimle görüştüğümde elimde "B Sürücü Belgesi" olmasına karşın daha "ehliyet kimlik kartı" alamadığım için HAK KAZANMADINIZ demesi olmuştu. O kadar emekten sonra söylenebilecek en son şey bu herhalde. Bürokrasinin mağdur etmesi de cabası. Bu durum ne kadar vurdum duymaz kişilerin varlığı ve bizlere de verilen önemi gösteriyor.

Üye
    Liljan Avatarı

Gerçek Adı
    Liljan
    Son Giriş
    18.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    rica ederiz her zaman aklınıza takılan olursa sorun lütfen ...
    bürokrasiye ve verilen öneme çok takılı kalmayın kısa vadede çözülecek durumlar değil bunlar en kısa zamanda doğruyu bularak işimizi görmek en iyisi ...
    sorunsuz bir gün olsun ...

Sayfa 1 / 2 12 SonSon