Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Mustafa_ Avatarı

Son Giriş
    06.04-2013
    Saat
    01:22
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    arkadaşlar D raporum var, B sınıfı ehliyetim var ama kullandığı cihazlar ibaresinde "Monoküler" yazıyor. ÖTV ve MTV muafiyetinden yararlanarak araba almak istiyorum. alabilir miyim? ya da alabilmem için neler yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz?

Üye
    VaKKo Avatarı

Gerçek Adı
    Emre Turan
    Son Giriş
    03.03-2016
    Saat
    14:27
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Belki bunları biliyorsunuzdur ama bilmeyen arkadaşlar için öncelikle bunlardan bahsetmek istiyorum.Monoküler ibaresi bulunan ehliyet sahibi kişilerin uyması gereken bazı koşullar var; Gece araç kullanmanız yasaktır (gün doğumundan 1 saat öncesi ve gün batımından 1 saat sonrası,arasındaki aydınlıkta araç kullanabilirsiniz) - Kullandıkları aracın arka camının sol ve sağ üst köşelerine monoküler olduklarını belirten işaretlerin yapıştırılması zorunludur. - azami hız sınırları;Yerleşim yerleri için 50 km,yerleşim yerleri dışında ise kullandıkları aracın hız sınırı normalde kaç ise ondan 10 km daha az olmalıdır...ÖTV muafiyeti ile araç almak istiyorsanız,bu engelli aracı demektir,yani plakası engelli olanlar diyebiliriz.Böyle bir araç almak istiyorsanız öncelikle 'B' sınıfı ehliyetinizi 'H' sınıfına çevirmeniz gerekir.Eğer ehliyeti değiştirirseniz (ehliyet H olacağı için) normal bir araç -yani kendi aracınızdan başka bir araç- kullanamazsınız,sadece kendi aracınızı kullanabilirsiniz.Ayrıca ÖTV'den yararlanmak istiyorsanız -Bildiğim Kadarıyla- ehliyette ve raporda özel tertibat olması gerekiyor,özel tertibat kullanmadığınız için 'H' sınıfı ehliyet vermeyebilirler ve raporda da bu olmayacağı için ÖTV'den yararlanamazsınız.Ancak Monoküler özel tertibat sınıfına giriyorsa o zaman olabilir.Bence en sağlıklı bilgiyi hastaneden alırsınız.

Üye
    Mustafa_ Avatarı

Son Giriş
    06.04-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bilgilerin için teşekkür ediyorum ama gece araç kullanma yasağının kalktığını biliyorum, stikır yapıştırmamıza da gerek olmadığını biliyorum...
    peki monoküler sürücülerin araç içinde herhangi bir aparat kullanmalarına gerek yok, hastaneler "H ehliyet alabilir, özel tertibatlı araç kullanabilir." ibareli raporu bize verirler mi? bunun hakkında bilginiz var mı?

Üye
    Liljan Avatarı

Gerçek Adı
    Liljan
    Son Giriş
    18.09-2017
    Saat
    16:16
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

hastaneler özel tertibatlı araç kullanabilir ibaresini sadece ortopedik engellilere verirler ...(alamazsınız)

Gece araç sürüş yasağı ve sticker yapıştırma zorunluluğu kalkmıştır

Trafik Monoküler B yazmıştır. Her sene trafiğe sağlık raporu götüreceksiniz.önemli

Üye
    VaKKo Avatarı

Gerçek Adı
    Emre Turan
    Son Giriş
    03.03-2016
    Saat
    14:27
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bende vereceklerini zannetmiyorum ama en doğru bilgiyi yine hastane verecektir.hastanenin numarasını internetten bul ve ara,sağlık kurulu bağlattır,onlar gerekli bilgiyi aktarırlar

Üye
    Mustafa_ Avatarı

Son Giriş
    06.04-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

teşkkr ediyorum bilgileriniz için, ben hastaneyle irtibata geçmeye çalışayım.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    22:12
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Hayır,monoküler sürücü herhangi bir özel tertibata ihtiyaç duymadığı için ötv muafiyetinden faydalanamaz.