Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    sm35 Avatarı

Son Giriş
    28.09-2013
    Saat
    00:40
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Sayın forum yetkilileri

eşimin % 94 zihinsel özürlü olan kardeşinin üzerine kayıtlı araç var ve bende bu aracı kullanıyorum
    forumunuzu incelediğimde bu aracı 3.derece yakınlarına kadar kullanıbileceği (bu yakınların eşleri de dahil ) anladim

fakat bunun 09.09.2011 tarihinde 28049 sayı ile resmi gazetede yayımlanan karayolları trafik yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik ile değiştiğini ve sadece 3.derece yakınları değil herkezin kullanabileceğini gördüm.

İşte bugünkü trafik maceramızda böle başladı. Trafik şubesine bu aracı gerçekten kullanabilrmiyim diye gittik fakat bırakın orada ki memur 09.09.2011 tarihli yönetmeliği 3.derece kan ve sıhri hısımlara dahi girmediğimi ve bu aracı kullanamayacağımı söyledi. Bu memur doğru söylüyor ise trafikte kontrol yapan memurda aynı şeyi sölüyeceğinden cezai yaptırım ile karşı karşıya kalacağız.

Size sorum bu memurun dediği doğrumudur eğer doğru değil ise ne yapmam gerekli bu aracı kullanmam için.

Şimdiden teşekkür ederim.

Üye
    volki Avatarı

Son Giriş
    02.10-2016
    Saat
    13:50
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kardeşim selam ilk önce eşinin kardeşi eşinden dolayı sana 2.dereceden akraban o polis daha bunu bilmiyorki sana doğru bilgiyi verebilsin.Eylül 2011 de değişen yönetmelik ile tertibatsız araçları herkez kullanabilir ama demekki bizim memurlarımız tam bilgilendirilmediği için sana eski kanundan bahsediyor.kafan rahat olmasını istiyorsan EGM ye yazı yaz ben öyle yaptım tertibatsız araçların kimler tarafından kullanabilir diye yaz gelen cevabı ruhsatın içine koy terslik olursa gösterirsin

Üye
    ömer57 Avatarı

Gerçek Adı
    mahmut yıldırım
    Son Giriş
    01.04-2013
    Saat
    12:52
    Yaşadığı Yer
    batman
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

VOLKI abım benımde bu konuda sıkıntım var benı çaldırırsan senı ararım 530 885 39 57

VOLKI abı EGM den gelen cevabı paylaşrmısınız kımler kullanabılıyormuş

) Özel tertibatı olmayıp, özürlülük derecesi % 90 ve üzeri olan özürlüler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden satın alınıp ilk iktisabı yapılan araçların tescil belgelerine “İlk iktisap tarihinden itibaren beşyıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sairşekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur. 09.09.2011 TARİHİNDE RESMI GAZETEDE YAYINLANAN METIN BU.

GEÇİCİ MADDE 6 Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce, özürlülere ait özel tertibatlı araçlar ileözürlülük derecesi % 90 ve üzerinde olan özürlüler adına tescil edilmiş özel tertibatı olmayan araçlara verilmiş olan veüzerinde özürlülere mahsus işaret bulunan tescil plakaları, araç sahiplerinin istemeleri halinde veya zayi, yıpranma ya da aracın bir başka tescil kuruluşuna nakli durumunda ek-12/U ve ek-12/V'de nitelik ve ölçüleri gösterilen tescil plakaları ile değiştirilir.

ben 12 yasında zihinsel özurl çocuğum var bu çocuğun vasısı ben ve annesı olmuyormu yaşı tutmadığı için yoksa özurlu aracı alalbılmem için mahkemenınmı benı vasih tayın etmesı gerekıyormu bılgısı olan varsa sevınırım

Üye
    Zupermen Avatarı

Gerçek Adı
    Hayri
    Son Giriş
    17.04-2013
    Saat
    19:13
    Yaşadığı Yer
    -
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar ben şöyle birşey yaşadım. Akrabam var zihinsel engelli. Bu olay geçen senenin sonunda oldu. Araç aldılar. Hayatta sadece kardeşi ve eşi var. Kardeşi araç kullanmayı bilmediği için, bacanağının arabayı kullanmasını istedi. Araç alındı işlemler bitti. Falan filan neyse bir gün mahkemeye kağıdı geldi. Mahkemeye gittiler ve hakim sen bunu bacanağının kullanması için almışsın dedi ve arabayı sattırdı. Gene kendileri aldılar ama araba şu anda normal yani özürlü haklarından faydalanamıyor. Aracın satış işlemleri herşeyide kardeşinin üzerine olmuştu. Bu iki kardeş dışında sağ olarak birinci derece akrabalarıda yok. Şöyle birşey dahada oldu hakim bu arabayı sattırmakla kalmadı. Özürlü kardeşim aldığı maaşı bile durdurdu. Nasıl bir fayda sağlar anlattıklarım bilemiyorum ama görünce paylaşmak istedim.

Üye
    sm35 Avatarı

Son Giriş
    28.09-2013
    Saat
    00:40
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

volki cevabın için saol eğer sana gelen cevabı da yazarsan memnun olucam.

Üye
    volki Avatarı

Son Giriş
    02.10-2016
    Saat
    13:50
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar bana gelen cevap aynen şu Eylül 2011 de değişen yönetmelik ile özel tertibatı bulunmayan %90 ve daha üzeri özürlü kişilerin üzerine kayıtlı olan araçları herhangi bir kişi tarafından kullanmaya uygun hale gelmiştir.ayrıca üzerine kayıtlı olduğu özürlü kişinin araçta her zaman bulunma zorunluluğu bulunmamaktadır.cevap bu arkadaşlar yani anlaşılacağı gibi aracı ehliyeti olan herkez kullanabilir.özürlü kişide araçta bulunma zorunluluğu yok

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:18
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    955
    Verilen Beğeniler
    1.250

% 90 ve üzeri raporu bulunan kişi adına alınan ve üzerinde özel donanım bulunmayan aracı istisnasız herkes kullanabilir. Bu konuda hiç bir kısıtlama kalmadı: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...al-edildi.html
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    atalayxx Avatarı

Gerçek Adı
    gülsüm
    Son Giriş
    05.12-2014
    Saat
    11:55
    Yaşadığı Yer
    edirne
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

zihinsel engellilere ait aracın kullanılabilmesi için 3 kişiye kadar yakınları notere gidip tahütname yaptıracaklar ve trafik şubeye verecekler ondan sonra bu üç kişiden kim isterse o kullanabiliyor tahütname örneğini yazabilirim bu olay şart ayrıca öz akrabadan başka sıhri hısımlara bile hak verildi tabii hayatta olan yakınlık derecesinie göre.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    955
    Verilen Beğeniler
    1.250

Yok gülsüm, o eskidendi. Artık % 90 ve üzeri oranla alınan araçları herkes kullanabiliyor.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    sefimiz61 Avatarı

Son Giriş
    21.07-2015
    Saat
    18:05
    Yaşadığı Yer
    sakarya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sevgili admin arkadaşlar bana yardımcı olursanız cok sevinirim sabırsızlıkla sorularımın cevabını beklıyorum.

1.hiç bir kan bagım olmayan arkadasımın % 90 üstü özürlü çocugu var bunun adına aldıgımız aracı ben kullanabilirmiyim hangi yolu izlemeliyim trafik polisleri bu kanunları maddeleri bilmiyor bunun resmi yazısını ruhsata koymam gerekıyor bu yazıyı buraya koyarmısınız.
    2.sorum 70 yaşının üstünde annem iki gözünden biri hiç görmüyor digeri çok az görüyor gözlüklerde fayda vermiyor göz damarları kurumuş
    kulakları çok az duyuyor.

bi tarafında kalçasında protez var yürüme zorlugu çekiyor .
    ÖNCELİKLE ALLAH ANNEME VE tüm dertlilere ŞİFA VERSİN
    anneme % 90 üstü rapor alabilirmiyim bu konuda lütfen beni aydınlatırmısınız?

sevgili oturanboğa bülent bey lütfen beni aydınlatırmısın?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    955
    Verilen Beğeniler
    1.250

Mevzuat şurada: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...al-edildi.html

Annenize % 90 ve üzeri rapor alamazsınız diye düşünüyorum. Ama bunu öğrenmenin tek yolu hastaneye başvurmak...

Üye
    sefimiz61 Avatarı

Son Giriş
    21.07-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    sakarya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sayın bülent bey 1. sorumun cevabı burda fakat ben şunu ögrenmek istiyorum trafik polisleri bu aracları herkesin kullanacagını bilmiyor . trafik polisi beni durdurursa ben ona kendimi nasıl ispat edecegim.

Üye
    muhaberat Avatarı

Son Giriş
    14.03-2014
    Saat
    14:21
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ruhsata herkes kullanabilir ibaresinii ekletsinler

Üye
    sefimiz61 Avatarı

Son Giriş
    21.07-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    sakarya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sevgili muhaberat arkadasım ruhsata herkes kullanabilir ibaresini notermi yoksa trafik şubemi yazıyor?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    955
    Verilen Beğeniler
    1.250

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    hayır hayır, böyle bir ibare eklenmez. Ruhsatta "şu kişiler dışında kimse kullanamaz" gibi bir sınırlama yoksa -ki olamaz- herkes kullanabilir demektir.

Bence emniyet genel müdürlüğüne bir dilekçe ile başvurup resmi bir yazı almak ve ruhsatta taşımak en garanti yol. Yoksa memurlarla uğraş dur

Sayfa 1 / 4 1234 SonSon