Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    adil99 Avatarı

Son Giriş
    05.09-2013
    Saat
    12:15
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    İyi günler sayın yönetici. Sitede özürlü plakalı araç kullanımı konusunda bir muamma var. Benim arkadaşımın oğlu yüzde 96 raporluydu ve 2012 yılında Türkiyeden toyota coralla marka araba aldı. Ancak ruhsatta 3. dereceden yakınlar kullanabilir ibaresi var. Yani herkez kullanamıyor.. Bende bir tanıdığıımın üzerine araç alacağım ama ruhsatta yazan bu ibare sizin söylediğiniz herşeyi çürütüyor.. kesin kanun nerede var.. İnternet ortamında da tanıştğım birkaç kişide aynı şeklde ruhsatlarında bu ibare yazıyormuş... Bu konuda yardımcı olursanız mutlu olurum..

Üye
    ahmetx Avatarı

Son Giriş
    04.10-2013
    Saat
    13:43
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben de 20 gündür Bimer'den haber bekliyorum ama geri dönüş yok bu konuyla ilgili...

Üye
    adil99 Avatarı

Son Giriş
    05.09-2013
    Saat
    12:15
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

cevap geldiğinde buradan bizimle paylaşırmısınız, sanırım size gelen cevap bu konuda eşgal temsil edecektir ve herkezin aklındaki soru işareti yok olmuş olacak olumlu ya da olumsuz şekilde..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:56
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Ortada bir belirsizlik ya da yoruma açık durum yok. % 90 ve üzeri raporu bulunan kişi adına alınan ve üzerinde özel donanım bulunmayan aracı istisnasız herkes kullanabilir. Bu konuda hiç bir kısıtlama kalmadı: Sakatların kullandığı araçlarda bulunması zorunlu DAMGALI PLAKALAR iptal edildi!

Raporunda bunun aksi bir ibare olan varsa, emniyete gidip o ibareyi ruhsattan kaldırabilir.

Üye
    ahmetx Avatarı

Son Giriş
    04.10-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bimer'den malesef yaklaşık 1 aydır cevap yok en iyisi bir emniyete gidip müracaat etmek.

Üye
    mamimami Avatarı

Son Giriş
    16.10-2017
    Saat
    13:20
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Bende yaklaşık 1-1,5 ay beklemiştim ama imkanınız varsa direk bu işlemi yapacak Gayrettepe trafiğe gidin..Ruhsatı şunda dolayı değiştirmek istiyorum diyin ..ya onlar değiştirir yada ruhsatı aldığınız trafiğe resmi yazı yazarlar.

Üye
    ahmetx Avatarı

Son Giriş
    04.10-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

mamimami;

Bimer'e yazdığım yazı sonucu nihayet Sarıyer Emniyet'ten aradılar ancak bana 2009 yılındaki kanunu açıkladılar ve başka bir kanun bu konuyla ilgili bulamadıklarını söylediler.
    Hatta internetteki arkadaşlarından kulaktan duymalarla bize gelme dediler. Elinde kanuna dair resmi gazete vs varsa onlarla gel dediler.
    Bizim 2009 yılındaki kanundan başka yapabileceğimiz bir şey yok dediler ve engel oranı %90 da olsa 3. dereceye kadar akrabalar kullanabilir arabayı dediler.

Admin arkadaşlardan da yardım isteyerek bana 2011 resmi gazete örneği ya da 2011'de değişen kanunu açıkça gösteren bir evrak lazım nereden bulabilirim arkadaşlar ?
    Yardım lütfen..

Üye
    volki Avatarı

Son Giriş
    02.10-2016
    Saat
    13:50
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ahmetx kanun çok açık %90 ve üzeri tertibatsız araçları dileyen herkes kullanabilir bunun resmi yazısını almak istiyorsan EGM yazı yaz aracı kimler kullanabilir diye gelen cevabı al Sarıyer emniyetine götür kardeşim kanunu açık açık görsünler ben yazdın gelen cevabı ruhsata koydum sorarlarsa gösteririm ama inan sormuyorlar 1 kere hız cezası yedim 3 kere rutin çevirmelere denk geldim sormadılar

Üye
    kazazede Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    05.12-2017
    Saat
    22:38
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    19

Cevaplayan Birim :Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi Başkanlığı

Sayın...............

04.04.2013 tarihli başvurunuz incelenmiştir.

Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 53 üncü maddesinde yapılan değişiklik ile (09.09.2011 tarih ve 28049 sayılı Resmi Gazete), yurt içinden satın alınan özel tertibatlı araçların (otomatik vitesli araçlar dahil) veya %90 üzeri engelliler adına tescil edilen özel tertibatı olmayan araçların sahibi dışında, aracı kullanmaya yeterli sürücü belgesine sahip herhangi bir kişi tarafından kullanılması mümkün hale gelmiştir.

Yukarıda açıklanan Yönetmelik değişikliği ile ilgili yapılması gereken işlemler 12.09.2011 tarih ve 197707 sayılı talimatla 81 İl Emniyet Müdürlüğüne bildirilmiştir. İyi günler dileriz.

gayet net olarak cevap vermiş emniyet genel müdürlüğü
    yinede sorun yaşayan olursa ceza işlemini uygulayan memura tazminat davası açabilirsiniz.

Üye
    ahmetx Avatarı

Son Giriş
    04.10-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kazazede;

Bahsettiğiniz yazıyı bulamadım ama ben de EGM'ye yazdım bakalım ne cevap gelecek.
    Teşekkürler.
    T.C. Resm Gazete

Üye
    volki Avatarı

Son Giriş
    02.10-2016
    Saat
    13:50
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ahmetx sen olayın yanlış tarafından bakıyorsun resmi gazetenin neresine bakarsan bak herkes kullanabilir yazısını bulamazsın.Eski maddede olan kısıtlamalar yeni yönetmelikte kaldırıldığı için herkes kullanabilir deniyor eskiden 3.derece kısıtlaması özellikle belirtilmişken şimdiki maddede o kısıtlama kaldırıldı bu demek oluyorki kanunen bir sakınca bulunmuyor sarı çizmeli Mehmet ağa bile kullanabilir demektir.EGM'den gelen yazıyı emniyete götürün zaten yeterde artar.ayrıca o kısıtlamalar bir tek bizzat ihtal edilen araçlar için hala geçerli.

Üye
    ahmetx Avatarı

Son Giriş
    04.10-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Valla bana kalsa ben olaya doğru açıdan bakıcam da Sarıyer'deki memur bana sabahtan beri araştırıyorum, öyle bir kanun yok diyor biz de emniyetiz bize öyle bir şey olsa yazı gelirdi internetten kulaktan dolma bilgiler bunlar falan deyince ona apaçık bir yazı ile gitmek istiyorum.
    Teşekkürler..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:56
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler