Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    adanaliserhat Avatarı

Gerçek Adı
    Serhat
    Son Giriş
    14.04-2013
    Saat
    00:54
    Yaşadığı Yer
    Aksaray
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhabalar, % 90 engelli birey yurtiçinden 1600 cc'ye kadar ötv ödemeden araba alabiliyor.Yurtdışından bu haktan yararlanamıyor.Benim kardeşim tekerlekli sandalye kullanmıyor.Elinden tutunca yürüyebiliyor,ama hiç bir ihtiyacını kendisi göremiyor.2500 cc'ye kadar olan özel donanım gerektiren minibüslerden biz yararlanmak istemiyoruz.Hem büyüklük olarak hemde yakıt olarak bizim için oldukça fazla.Biz % 90 engelli birey yakınları olarak yurtiçinde araba alma hakkının, yurtdışından alma şeklinde düzeltilmesini istiyoruz.Forum da bulunan engelli yakını olan arkadaşlarımızdan dekteklerinizi bekliyoruz.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:13
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Artık yurt içinden almak yurt dışına göre kat be kat daha avantajlı. Bence yurt dışını aklınızdan çıkartın...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    adanaliserhat Avatarı

Gerçek Adı
    Serhat
    Son Giriş
    14.04-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Aksaray
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Eminmisiniz Bülent bey, ben size isterseniz örneği ile açıklayayım. Audi A3 yurtiçinde indirimli 50.000-TL'yi geçiyor. Yurtdışından 10.000 ile 15.000 euro arası alabiliyorsunuz buda nerdeyse yarı yarı fiyat farkını ortaya koymaktadır. Sizin yerinizde olsam gerekli kurumları sürekli mesaj yağmuruna tutarım.iyi geceler.
    AUTOBILD.DE - Testberichte - Automarkt - Autokauf

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Serhat bey, araç fiyatlarına dair bilgim yok. Verdiğiniz linkteki araçlar sıfır mı, özellikleri nedir, buradaki aynı modellerle fiyat farkları nasıldır, en küçük bir ilgim bile yok... Sadece şunları söylemek istiyorum: http://www.engelliler.biz/forum/alim...ml#post1003629
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    adanaliserhat Avatarı

Gerçek Adı
    Serhat
    Son Giriş
    14.04-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Aksaray
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

BÜLENT BEY ÖNCELİKLE VERDİĞİNİZ LİNKTEKİ BAZI BİLGİLERİ MÜSADENİZLE DÜZELTMEK İSTERİM.

1-)
    Araç araç sahibi dışında H sınıfı sürücü belgesi bulunan kişiler tarafından da kullanılabilir. Ayrıca % 90 ve üzerinde raporla alınmışsa, aracı kimlerin kullanabileceğine dair hiç bir kısıtllama yok.DEMİŞSİNİZ.%90 ENGELLİ OLAN BİREYİN SADECE 3.DERECEYE KADAR KAN VE SIHRİ YAKINLARI KULLANABİLİR.İSTER YURTDIŞI İSTER YIRTİÇİ FARKETMEZ.

2-) engelli işareti tüm plakalarda kalkmıştır.emniyet gidip hemen değiştirebilirsin.normal plaka ile.
    Yurtdışından araç getirmek için orda bir tanıdığının olması daha iyi olur.ayrıca ekspertiz şirketleri aracın durumu ile ilgili size bilgi vermektedir.dediğim arabalar 2010-2013 arası model araçlardırç

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

% 90 ve üzeri rapora istinaden yurt içinden alınan aracı istisnasız herkes kullanabilir (yurt dışından alındığında sadece 3. derece yakınlar kullanabilir): http://www.engelliler.biz/forum/ozel...al-edildi.html

Plakadaki damga konusunda haklısınız, yurt dışından alınanlarda da damga yok (düzelttim).

Dediğim gibi, alım-satım-kullanım vs. her açıdan yurt içinden almak avantajlıdır.

Üye
    buraq Avatarı

Son Giriş
    23.09-2013
    Saat
    13:15
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bülent bey %95 özürlü raporu olan annemiz için araç alacağız. felçli olan annemiz doğal olarak araç kullanamayacak. ancak istediğimiz araç türkiyede olmaması sebebiyle yurt dışından getirme veya model değiştirme zorunluluğu doğmuştur. şimdi bu bağlamda soracağım iki soru var. eğer yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum olamazsanızda canınız sağolsun

1- bizim durumumuzda olduğu gibi engellinin kendisinin kullanmayacağı araç için herhangi bir tertibat zorunluluğu varmıdır? ve bu durum araç getirmeye engelmidir?

2- yurt dışından ikinci el araç getirilebiliyormu yoksa yine bu indirimden faydalanabilmek için illa sıfır araçmı alınması lazım?

ilgi ve alakanız için şimdiden teşekürler

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

1- Yurt dışından getirilecek araçta annenizin araca binip-inmesini sağlayacak bir özel donanım olmak zorunda. Bu donanım olmadan ithal edemezsiniz.

2- Yurt dışından gelecek araçlar 3 yaşından büyük olamaz. Tek yaş sınırlaması bu

Üye
    buraq Avatarı

Son Giriş
    23.09-2013
    Saat
    13:15
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

öncelikle cevap için teşekürler.
    sanırım yurt içi sıfır araç alacağız. istediğimiz model (wv. touran) yurt içinde sıfırı yok olsada yurt içi fiyat çok yüksek olacak! ancak bu kadar bürokrasi sanırım birazda insanları yıldırıp yurt dışından araç geirmeyi önlemek için.
    halbuki kaldır madem bu alternatifi, insanlarında aklı karışmasın. yok eğer amaç hizmetse, kolaylaştırın şu işi birde bu kadar sıkıntı içinde bu sıkıntılı insanlara eziyet etmeyin arkadaş...

Üye
    metehan50* Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    07:07
    Yaşadığı Yer
    Afyon
    Alınan Beğeniler
    14
    Verilen Beğeniler
    7

Arkadaşlar form biraz gerilerde kalmış ama yinede biraz hortlatayım.Ben konu açarak form da soru yazdım.Cevaplayan olmadı.Kimseden de cevap alamadım.Yurt dışından engelli aracı getirenlerin bir çoğu da bu işi bırakmışlar yönetmeliği bilmiyorlar.
    Ben 2007 yılında % 90 engelli oğlum için vw sharan getirtmiştim.10 yılını doldurdu.Şimdi ise BMW x1 getirmeyi düşünüyorum.Bir aracı ile görüştüm.Minibüs harici araçların getirilmesine izin verilmiyor dedi.Sıfır alırsanız sorun yok dedi.Sıfırları çok pahalı.X1 le sharan arasında pek fark yok.Saçtan bükme aparatı sadece TSE onayı alırken araca koydum.Şimdi hiç araçta durmaz.
    Benim merak ettiğim neden minibüs harici araçları yasaklamışlar?Yada neden sıfır araça izin veriliyor?Bunun yönetmeliği yok mu?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

@metehan50*

Araçta özel donanım (engellinin araca inip-inmesini sağlayan bir sistem) yoksa yurt dışından getirilemez.

Üye
    metehan50* Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    07:07
    Yaşadığı Yer
    Afyon
    Alınan Beğeniler
    14
    Verilen Beğeniler
    7

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bülent bey bu arabamda da böyle bir sistem yok.Sadece o aparatı gümrükte arabaya koydum.10 yıldır aparat depoda atılı duruyor.Aslında o aparat dediğim Bmw x1 e de takılabilir.Devlet burada engellileri mağdur ediyor.