Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    qunes Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Balıkesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Özür rapor oranı yüzde 90 ve üzerinde olanlar için başkaları kullanmak üzere vergisiz araç satın alınması veya ithal edilmesi mümkündür. Yüzde 90’dan az fiziki özrü olanlar ise H sınıfı sürücü belgeleri varsa ÖTV ve KDV’siz kendileri kullanmak üzere araç alabilirler…

H sınıfı ehliyeti olanlara da var

Özür oranı yüzde 90’dan az olanların durumu ise farklıdır. Elinde H sınıfı (özürlü) sürücü belgesi olanlar ise yurt içinden alacakları sıfır kilometre araçlar için Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Motorlu Taşıtlar Vergisinden (MTV) muaftırlar. Ancak araçların özellikleri mevzuatta yazdığı gibi 1600 cc geçmemek kaydıyla binek tipi otomobil olabilir. Bilindiği üzere araç satımlarında ÖTV ve KDV oranı aracın fiyatının yaklaşık yüzde 36’sı kadardır. Siz araç aldığınızda sizden vergi almayacaklar. Ancak bu aracı mutlaka sizin kullanmanız gerekir, başkası kullanırsa veya 5 yıl dolmadan satarsanız alınmayan KDV ve ÖTV sizden tahsil edilir.

H sınıfı ehliyet alımı
    2918 sayılı Trafik Kanununa göre H sınıfı ehliyet alabilmek için en az 17 yaşını bitirip 18'den gün almak gerekmektedir. Ancak, şu andaki yönetmeliğe göre en az İlkokul diploması sahibi olmak gereklidir. H sürücü belgesi ile Kendi sınıfına ait araç kullanılabilmektedir. Normalde H sınıfı sürücü belgesi alacaklar Trafik ve İlkyardım derslerinden teorik sınava ve direksiyon sınavına tabi tutulurlar. Fakat, elinde “B, C D, E'" sınıfı sürücü belgelerinden herhangi birisi bulunan ancak sağlık şartlarında sonradan meydana gelen değişikliklerden dolayı "H" sınıfı sürücü olur" sağlık raporu alanlar, "H" sınıfı otomobil veya motosiklet sürücü sertifikası almak üzere özel motorlu taşıt sürücü kurslarına kayıt olmaları halinde sadece direksiyon eğitimi dersine devam ederek eğitim sonunda yapılacak sınavda başarılı olanlara "H" sınıfı otomobil veya motosiklet sürücü sertifikası alacaklardır.

Gümrüksüz araç da mümkün

Engelliler, alacakları raporları Nakil Vasıtaları Vergi Dairesi’ne götürüp yetki belgesi alarak, yurt dışından üç yaşından büyük olmayan araçları hiç bir gümrük vergisi ödemeden Türkiye’ye de getirebilirler. Yurt dışından getirilen araçlarda da 1600 CC motor hacmi sınırlaması bulunmaktadır. Özür derecesi % 90 ve üzerinde olan bedensel engelliler, 2500 cc ye kadar araçları (minibüsleri) 3 yaşına kadar özel tertibatı olması kaydıyla getirebilirler.

Ali TEZEL
    HaberTürk

Bu konuda bir araştırma yaptım ve şu makaleye ulaştım.Faydalı olacağını düşündüm.

Üye
    Askin_Keskin Avatarı

Son Giriş
    26.11-2017
    Saat
    23:41
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    14
    Verilen Beğeniler
    26

Güncel bir haber mi bu yoksa eski tarihli mi ? Eğer böyle bir uygulama var ise güzel.

Üye
    emreya Avatarı

Son Giriş
    26.05-2017
    Saat
    09:56
    Yaşadığı Yer
    Ankara - Karabük
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Yine de emin olamıyoruz, tam olarak emin olduğumuz şu ki, eğer araba tertibat gerektiriyorsa ötv ve mtvden muafsınız demektir ve hala da böyle bilirim hep...

Üye
    Askin_Keskin Avatarı

Son Giriş
    26.11-2017
    Saat
    23:41
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    14
    Verilen Beğeniler
    26

Var mı konuyu detaylıca bilen bir arkadaşımız.Örneğin H sınıfı ehliyetimiz var fakat tertibata gerek duymadan rahatlıkla kullanabiliyoruz aracı.Sadece "H sınıfı ehliyeti alır" raporu olan ÖTV'den muaf tutulabilir mi yasal prosedürü nedir bunun

Üye
    fero Avatarı

Son Giriş
    25.06-2015
    Saat
    22:04
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bana gore kdv konusunda Ali Tezel yanlis biliyor!
    Bugun itibariyle hala kdv odemek zorundayiz.Ne odememesi? Yada Ali Bey kanunlari cok iyi biliyor ama maliye uygulamiyor cunku isine geliyor kdv yi almak...