Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Çapa63 Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa
    Son Giriş
    29.11-2017
    Saat
    10:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhabalar Arkadaşlar; Ben Sağ ayaktan %40 engelliyim, H sınıfı ehliyetimde "özel tertibatlı araç kullanabilir" yazıyor.
    Ben ikinci el bir araç almak istiyorum. 2.El otomatik vites araç alırken, araca tertibat takmam ve MTV'yi ödememek “MTV’den düşürmek” için ne yapmam gerekir. Arabayı üstüme tescil ettirmem için izleyeceğim yollar nelerdir. Ruhsatta her hangi özel bir şey yazması gerekiyor mu? ayrıca Eşim, oğlum veya kardeşim, bu araca tertibat taktıktan sonra bahsettiğim kişiler de kullanabilir mi?
    Bir de MTV düşürmek ve özel tertibat ne kadara mal olur sizce? Sağ ayağımın yerine geçecek elden tertibat İstanbul'da kaç lira tutar acaba? Konu hakkında bilgilerinizi yazarsanız çok sevinirim. İlginiz için sizlere Teşekkür ediyorum.

Üye
    kazazede Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    21:30
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    19

aracına engeline uygun tertibat yaptırıp proje çizdireceksin ve ruhsata işleteceksin.ruhsata işlettikten sonra taşıtlar vergi dairesine mtv muafiyeti için başvuracaksın.ruhsatta takılan özel tertibat yazar.
    bu aracı senden başka kimse kullanamaz, eşin, oğlun, kardeşin kullanamaz.

Üye
    Çapa63 Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa
    Son Giriş
    29.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

kazazede arkadaşım vermiş olduğun bilgiler için teşekür ederim.

Üye
    BAYRAK Avatarı

Gerçek Adı
    Hüseyin BAYRAK
    Son Giriş
    09.08-2017
    Saat
    16:43
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ikinci el bir araç aldığınızda yapılacak işlemler.

1-tertibat takılıp proje çizilecek
    2- Araç TüvTurk muayeneye girecek
    3-Trafige gidip araç engelli aracı olarak tescil edilecek
    4-Vergi dairesine verilmek üzere Trafikten alacağınız ek-1 onaylı olacak MTV den düşürmek için

Üye
    Çapa63 Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa
    Son Giriş
    29.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Proje değişikliği ve MTV’den Muaf olmak “2. el arabada”
    Merhabalar Arkadaşlar; Ben Sağ ayaktan (polio sekeli) % 40 engelliyim, H sınıfı ehliyetimde ki “Kullandığı cihaz ve protezler” bölümünde hiçbir ibare yok, Sınıfı bölümünde ise H yazıyor. Ehliyetimin arka bölümünde ise doğum yeri ve tarihi bölümünde ise bilgilerimden sonra tire “/” atılmış ve “özl” harfleri yazıyor. Bu harfler ne anlama geldiğini bilmiyorum.
    Ancak Ehliyet raporumda ise "özel donanımlı elle kumandalı araç kullanmasına O.B.K.V” yazıyor. Ben ikinci el bir araç almak istiyorum. 2.El otomatik vites araç alırken, araca tertibat takmam ve MTV'yi ödememek “MTV’den düşürmem gerekir.
    Gaz pedalının yerini “ek bir pedal ile yani gaz pedalını sol tarafa alarak” değiştirmek yeterli olur mu? 2.el normal bir araç alıp sol tarafa ilave gaz pedalı taktırarak sakat statüsünde tescil ettirebilir miyim? Tescil ettirdikten sonra MTV den muaf olur muyum? ve Trafikte sorun olur mu?
    Yoksa Ehliyet raporumda yazıldığı gibi "özel donanımlı elle kumandalı araç kullanması” yazıldığından dolayı elden tertibatlı olması mı şart.
    Yazmış olduğunuz bilgileriniz için emeğinize sağlık, benim gibi soruları olan, sorularına cevap arayan arkadaşlara bilgilerinizi paylaştığınız, emek verdiğiniz için şahsım adıma “herkese” çok ama çok teşekkür ediyorum. Konu hakkında bilgilerinizi yazarsanız çok sevinirim. İlginiz için sizlere Teşekkür ediyorum.

e-postam: mparlak7063@hotmail.com

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:39
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    942
    Verilen Beğeniler
    1.237

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Evet Mustafa, pedalı sağa taşıyan donanım taktırıp o şekilde tescil ettirirsen, MTV ödemezsin.

"özl" dediği heralde "özel donanım"dır.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...