Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    rago Avatarı

Gerçek Adı
    ragip ipek
    Son Giriş
    23.11-2017
    Saat
    17:19
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    arkadaşlar engelli araç alım satımındaki sıfır ve ikinci eldeki kurallar....

engelli raporu ile sfır ötv indirimli alınan bir arabayı 5 yıl dolmadan engelli raporu birisine satabilirmiyiz....

engelli raporu ile sfır ötv indirimli araba alan birisi 10 yılı doldurmuş bir engelli arabasını ikinci el alabilirmiyiz ???

engelli raporu ile sfır ötv indirimli araba alan birisi 5 yılı doldurmamış bir engelli aracını arabasını ikinci el olarak alabilir mi yiz ???

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:11
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    197
    Verilen Beğeniler
    87

ÖTV'den muaf alınan aracı 5 yıl dolmadan engelli birine vergisiz, engelsiz birine başta ödemediğiniz vergileri ödeyerek satabilirsiniz.
    Engellinin üzerinde ÖTV'den muaf bir araç varsa, ikinci aracın yurtiçinden alınmışsa 5 yıl süresi, yurtdışından alınmışsa 10 yıl süresinin dolmuş olması gerekir.

Üye
    rago Avatarı

Gerçek Adı
    ragip ipek
    Son Giriş
    23.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

tşk demek ikinçi bir araç sahibi olabiliyoruz ama yurt dışından alınmış sa 10 yıl dolmuş olması gerekiyor yurt içinden de 5 yılı doldurmuş olması gerekiyor....dediniz ..

bazı ilanlaR VAR. 2012-2011 5 YILI DOLDURMAMIŞ SATILIK YAZIYORLAR BUNLAR .ÖZEL BİR DURUMU OLANLARMI VEFAT EDMİŞ VERASETLE Mİ SATILIYORLAR...... CÜNKÜ BÖYLE ARABA İLANLARI VAR....

Üye
    indian Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    25.08-2015
    Saat
    21:16
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

KKELEBEKK' in vermiş olduğu bilgiye göre ÖTV' den muaf olarak alınan bir otomobil herhangi bir süre beklemeksizin başka bir engelliye satışının mümkün olduğunu anlıyorum doğru mu acaba?
    3 aylık arabamı engelli birine satabilir miyim?

Üye
    rago Avatarı

Gerçek Adı
    ragip ipek
    Son Giriş
    23.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

evet satabilirsin ? ama sıfır ötv indirimli yeni araba alman için 5 yıl dolması lazım diyor ben öyle anlıyorum .

Üye
    benm Avatarı

Son Giriş
    13.10-2017
    Saat
    10:35
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Bende güncel olarak yaptığım işlemi paylaşmak isterim:
    21.03.2013 te 2. el olarak alıp tadilatlı olan aracımı normal birine satmak için notere gittim,gittiğim noter emniyeti aradı oradaki arkadaş günü geçmiş bilgileriyle "olmaz kardeşim sen aracını ilk önce normale çevirip öyla satacaksın" dedive o noter satışı yapmadı.Bende o noterden çıkıp emniyetteki o arkadaşın yanına gittim ve direkt olarak normal kişiye satış yapılabildiğine dair genelge olduğunu söylememe rağmen yine bana bilmişlik uslubuyla "sen normale çevirip mtv yi ödiceksin öyle satacaksın" dedi sanki maliye memuru.Bende tekrar ordan çıkıp başka bir notere gittim ve noter beyle görüştüm,konuyu anlattım ve genelgeye baktık,satışa mani bir durum olmadığı için noterbey biz bu işlemi burda satışa mani hiçbir durumun olmadığını söyleyerek işlemi gerçekleştirdi.Aracı alan arkadaşla gerekli tadilat ve muayaneden sonra tescile gideceğiz bakalım tescildeki memur ne yapacak.

Üye
    rago Avatarı

Gerçek Adı
    ragip ipek
    Son Giriş
    23.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Sizin bu konuda bilginiz var mı ? Sıfır ötv indirimli alınmış bir araba 5 yılı doldurmadan engelli birisine satılabilir mi ?

Engelli birisi ikinci el engelli bir arabayı satın alabilir mi ???

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    09:35
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Yurt içinden alınan araç engelli birisine ya da vergisi ödenmek koşuluyla istenilen herhangi birine satılabilir. Buna mani bir durum yok.

Yurt dışından alınmışsa araç: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...satilamaz.html (önemli bir mahkeme kararı: Ankara 6. İdare Mahkemesi, 10 yıl şartı getiren Bakanlar Kurulu Kararından önce ithal edilmiş engelli arabalarının satımında 5 yıl şartının aranması gerektiğine karar verdi)

5 yıldan önce satıldığında yeniden vergi indirimli araç alınabileceğini söyleyen bir başka mahkeme kararı: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...cin-5-yil.html
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Özgür&özgür Avatarı

Gerçek Adı
    Özgür tiryaki
    Son Giriş
    27.11-2017
    Saat
    17:49
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    30
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba benim şöyle bir sorum olacak, ikinci el %90 engelliden engelliye satılan bir aracı aldığımız takdirde bu aracı engelli olmayan birine aracın ilk tescil tarihini dikkate alarak 5 yılını doldurduğunda mı, yoksa bizim aracı ikinci el olarak aldığımız tarihten itibaren 5 yıl geçtiğinde mi satabiliriz?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    09:35
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bilmiyorum, ama aracın ilk tescil tarihi belirleyicidir diye tahmin ediyorum.