Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    volkanik Avatarı

Son Giriş
    10.11-2017
    Saat
    00:01
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    sayın oturan boğa bey yıllardır yazılarınızı takip ediyorum bu karmaşık yasalar içerisinde bizlere ışık tutuyorsunuz size sonsuz teşekürler. bir de sorum olacak kızım % 100 engelli ve bir engelli aracımız var, bir engelli arkadaşta da aynı şekilde tertibatsız engelli aracı var, biz arabalarımızı takas yapabilirmiyiz? saygı ve selamlarımla.

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:20
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    197
    Verilen Beğeniler
    86

Takas değil de, her ikisi için de satış şartları oluşmuşsa, birbirlerinize satabilirsiniz. Adı takas olmasa da, bu şekilde karşılıklı alım-satım önünde bir engel yok. Her ikisi için de X birine satış misali standart satış prosedürü işler...

İkinizde yurtiçinden almışsanız, ikinizin aracında da özel donanım olmadığı için birbirinize satarsınız, ve birbirinizin tüm haklarını devralırsınız.Yani X sene sonra vergiden düşecekse o araç, o X seneyi de devralır alan kişi.

İkinizden biri yurtdışından almışsanız şuanki araçlarınızı, 3 yılı dolmadan satamazsınız/alamazsınız..

Üye
    volkanik Avatarı

Son Giriş
    10.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

açıklama için teşekkür ederim, konuyu biraz açayım ikimizde yurt içinden aldık, ikimizinde tertibatsız yani şartlar aynı şimdi yorumunuzdan şunu anladım takas yaparken başka birine satar gibi düşüneceğiz o takdirde alırken ödemediğimiz ötv yi ödeyecekmiyiz? veya şöyle düşünün ben hiçbir hakkı kaybolmadan satarken bana demiyeceklermi o adamın zaten engelli aracı var iki tane alamaz bende diyeceğim ki o da bana satıyor aynı anda öyle mi olacak tam olarak anlıyamadım?

Üye
    volkanik Avatarı

Son Giriş
    10.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar bu konuda bir yasa, madde var mı ötv ödemeden takas mümkün mü noter herşeyi yapar sonradan başımız ağrır

eğer böyle ötv ödemeden takas mümkünse o takdirde 5 yıl beklemeye gerek yok otomobil firmaları yanlarında engelli çalıştırsın 5 yıl dolmadan araç satmak için gelen kişi ona satsın o da sıfır aracı alıp gelen kişiye satsın olurmu böyle

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:52
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Kural engelliden engelliye vergisiz satışı mümkün kılıyor ya. Bu mantıktan hareketle, aynı anda birbirinize satış yapabilirsiniz diye düşünüyorum. Ama kendi 5 yıllık süreleriniz dolmadan yeni/sıfır araç alamazsınız.

Galericilerin sakat bir çalışan aracılığıyla durmadan araç alıp devrettirmesi mümkün değil. Bir kişi ancak 5 yılda bir kez sıfır araç devralabilir.

Böylesi bir deneyimi ya da bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa, görüşlerini paylaşmaları çok yararlı olur...