Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Süleyman KIRAÇ Avatarı

Son Giriş
    05.12-2017
    Saat
    19:18
    Yaşadığı Yer
    KIRKLARELİ/LÜLEBURGAZ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    5

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Ben 2005 yılında Almanyadan 2003 model Mercedes vito sürücü dahil 8 oturma yeri olan araç aldım. Almanyada minibüs olarak geçiyor ancak bizdeki kanunlara göre minibüs sürücü dahil en az 9 kişi olmalı diyor. Benim de aracın gümrük belgesinde minibüs yazdığı için muayene istasyonu aracın muayenesini yapamıyor. senin araç bizim kanunlara göre minibüs değil otomobil sınıfındadır diyorlar. Trafik minibüs yazıyor biz birşey yapamayız ancak ankara (gümrük müdürlüğü) bu durumu çözer diyor. bu konuda tecrübesi olan arkadaşlardan bilgi isteyebilir miyim?

Üye
    Süleyman KIRAÇ Avatarı

Son Giriş
    05.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    KIRKLARELİ/LÜLEBURGAZ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    5

MSN yolladım tlf la bana döndüler ve sizin araç otomobil sınıfındadır dediler. Ama trafikle sorun çözülmüyor.

Forum Moderatörü
    Life Avatarı

Gerçek Adı
    ---
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:41
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    83
    Verilen Beğeniler
    75

Minibüs; Yapısı itibariyle sürücüsü dahil dokuz (8+1) ile onbeş oturma yeri olan ve insan taşımak üzere imal edilmiş bulunan motorlu araçtır. Otomobil; Yapısı itibariyle sürücüsü dahil en çok sekiz oturma yeri olan ve insan taşımak üzere imal edilmiş bulunan motorlu araçtır. Kanun tanımlamasına göre 8+1 yani dokuz oturma yeri olan araçlar minibüs kabul edilmektedir.

Bu bilgiler ışığında aracınıza koltuk ekleyemeyeceğinize göre içinde değişiklik yapıp 1 koltuk eksiltebilirsiniz ve ruhsata kamyonet olarak işleterek kayıt etirebilirsiniz.

Bende sizinkine benzer bir olay yaşadım ama benim aracım ithal değil gümrük vs sorunu yoktu, muayene istasyonu tıpkı size söylediği gibi aracın muayenesini yapamayacaklarını ruhsatta minibüs kayıtlı olduğunu ve bunu kamyonet olarak trafik şubeden düzelttirmemiz gerektiğini söylediler trafik şubeye durumu anlattık ve değişikliği yaptılar. Araç hyundai starex minibüs ama koltuk sayısı 7+1 olarak görünüyor ve araç kamyonet olarak kayıtlı. Kamyonet: İzin verilebilen azami yüklü ağırlığı 3,5 tonu geçmeyen ve yük taşımak için imal edilmiş motorlu araçtır demiş kanun. Sonuçta taşınan insan olsada bir ağırlık taşıdığı için yük taşımış olarak kabul ediliyor anlayışlı memurlar sayesinde ruhsata işlettirilebiliyor.Sizde bu şekide bir düzenleme yapabilirsiniz.

Forum Moderatörü
    mac72 Avatarı

Gerçek Adı
    Ercihan
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:33
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    52
    Verilen Beğeniler
    56
    Blog Mesajları
    10

Kapalı panel van olanlar 87.04 gtip numarasıyla geçiyor diğerleri maalesef 87.03 gtip nosuyla yani otomobil sınıfında

Üye
    Süleyman KIRAÇ Avatarı

Son Giriş
    05.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    KIRKLARELİ/LÜLEBURGAZ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    5

Life arkadaşım bilgilerin gerçekten çık mantıklı. Ben yarın trafik şubeye gideyim inşallah sizinkiler gibi anlayışlı kişilerle karşılaşırım diyorum.

Üye
    MUR37 Avatarı

Gerçek Adı
    murat tosbıyık
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:50
    Yaşadığı Yer
    kastamonu
    Alınan Beğeniler
    28
    Verilen Beğeniler
    0

üstad bende vito var ama seninki farklı bir durum
    ben yurt içinden normal hallerde satın aldım koltuk ve tertibat projesi çizdirdim ve şuan kullanmaktayım 3 yıldır muyenemide (RUHSATTA KAMYONET GEÇİYOR) YAPTIRIYORUM
    fazla bir bilgim yok ama gümrük girişinde ruhsatda değişiklik olabiliyormuş türkiyede minübus ve otomabil vergileri yüksek olmasından rusta kamyonet geçiliyor galiba
    ama bundada her yıl muyene yaptırmak zorundasın

Üye
    Süleyman KIRAÇ Avatarı

Son Giriş
    05.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    KIRKLARELİ/LÜLEBURGAZ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    5

MURAT arkadaşım :Her yıl muayene sorununa katlanacağız ama adamlar muayene yapmıyor. Ruhsatta minibüs ama araç bizim karayolları kanununa göre 7+1 olduğu için muayene istasyonu bu minibüs olamaz diyor. minibüs en az8+1 kişilik olacak diyorlar bizim 1 koltuk ekleme imkanımız yok. tek çözüm yeniden proje çizdirip kamyonet olarak ruhsata işletmek olacak yapılabilirse yarin bu konu ile ilgili bir müh. arkadaşla görüşüp çözüm arayacağız.

Üye
    BaSKaN53 Avatarı

Gerçek Adı
    ALi
    Son Giriş
    01.11-2017
    Saat
    13:44
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Z.BURNU
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    3

Süleyman KIRAÇ;

Bir koltuk ilave etme şansın vardır, sonuç itibariyle bu araçlar 8+1 olabiliyor demekki 1 koltukluk boş yeriniz var, yapacagınız uygun bir koltuk bulacaksınız emniyet kemerli olsun, ve uygun bir yere sabitletip aracı öyle muayeneye götürün tık demeden muayene ederler...

Forum Moderatörü
    mac72 Avatarı

Gerçek Adı
    Ercihan
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    52
    Verilen Beğeniler
    56
    Blog Mesajları
    10

Kamyonetlerin kağıt üstünde şehir içine girişleri ancak belli saatlerde izne tabii olarak oluyor hoş uygulamada trafik polisleri pek sallamıyorda.. Evet eğer koltuk ekletme şansınız varsa her sene muayene de bir koltuk eklettirip muayene sonrası söktürebilirsiniz..Benim aracımdaki 4 lü koltuk okadar alakasız bir yerdeki muayene eden uzmanlar bu koltuk burdaysa bu lifti ne yapıyorsunuz demiyorlar bile..Onlara göre herşey ruhsattaki gibiyse koltuk araları uygunsa sorunsuz geçiyorsunuz...

Üye
    aslan2695 Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammed Ali Aslan
    Son Giriş
    05.12-2017
    Saat
    23:00
    Yaşadığı Yer
    Eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

peki yurt içinden 8+1 minibüs ruhsatlı caravelle alsak ötv den muaf olur mu?

Forum Moderatörü
    mac72 Avatarı

Gerçek Adı
    Ercihan
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    52
    Verilen Beğeniler
    56
    Blog Mesajları
    10

87.04 Gtip nosuyla caravelle lerde ÖTV oranı 87.03 Gtip lerdeki gibi değil yanlız %8-10 arasından bir indirim sözkonusu

Üye
    MUR37 Avatarı

Gerçek Adı
    murat tosbıyık
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:50
    Yaşadığı Yer
    kastamonu
    Alınan Beğeniler
    28
    Verilen Beğeniler
    0

MUR37;

arkadaşım bildiğim kadarı ile koltuk olarak koltuk başlarındaki kafalıklardan sayıyolar arka 3lü veya muavin koltuğuna bir kafalık koyarsan olabilir bu şekilde geçmesi gerekir

Üye
    sesen Avatarı

Gerçek Adı
    melike
    Son Giriş
    27.11-2013
    Saat
    16:20
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar mersedez vito muayeneden geciremedik araç ruhsatta şase nmrası ve m1 olarak geciyo koltuk sayısı 5.1 n1 olması gerekiyomuş gümrük hatası şimdi rusat degişicek diyorlar bn bunu ankaradan nasıl halledebilirm lütfen bilgi verin acil

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:40
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.226

Bu konuda bilgisi oln vr mı?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Süleyman KIRAÇ Avatarı

Son Giriş
    05.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    KIRKLARELİ/LÜLEBURGAZ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    5

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bu konu ile ilgili olarak baya sorun yaşadım ama son çare Ankara gümrüğüne aracı götürmek oldu. Başka hiç bir yerde çözüm üret (te) miyorlar. Çünkü gümrükten verilen Trafik Şahadetnamesinde şart var kimse değiştiremiyor. Gümrükte bir ek sahadatname hazırlayıp trafiğe yolluyorlar o her şeyi çözüyor. Ben bu yaz arabamla Ankaraya gittim ve ne istediğimi sordular gerekli bilgileri yazıp kayıtlı olduğum trafik şubesine gönderdiler ve daha önce münibüs olarak ruhsatta yazılı olan vito aracım hususi otomobil oldu sorun da çözüldü.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon