Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    SiyahPelerinliAdam Avatarı

Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    05:04
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    6

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    ergün32;

Tertibatın ruhsata işlenmesi 1500 TL tutmaz... Makina mühendisine montaj projesi çizdirir muayeneye girer ardından aracın dosyasına işletmek için trafik tescilde aracın ruhsatının bir yaprağını değiştirirsiniz...ben bu işlemi tertibat masrafı hariç 2009 yılında toplam 350 TL gibi bi rakama hallettim..

Ayrıca H sınıfı ehliyet sahibi kendi aracından başka aracı kullanamaz, son dönemde yapılan düzenleme ile aynı engel grubuna ait kişilerin birbirlerinin araçlarını kullanabileceği söyleniyor ancak bu konuda uygulamada çok net değil... Benim ehliyetimde H sınıfı ve ehliyetimde herhangi bir ibare yok, başka araçları kullanabiliyorum ve kullanıyorumda ancak şayet herhangi bir kontrolde yahut kaza durumunda ehliyet sınıfı farkedilirse ehliyetsiz sürücü muamelesi göreceğimi biliyorum... Devlet beni hangi araçları sıhhatli kullanabileceğim konusunda bir teste tâbî tutmadı, bu konuda oldukça zor bir sürüş testi herkese yapılsa bende girmeye razıyım ve testi geçebileceğime inanıyorum... Hatta öyleki bir yığın B sınıfı ehliyet sahibinin kalacağı bir sürüş sınavında geçebileceğime inanıyorum...

Üye
    ergün32 Avatarı

Gerçek Adı
    ergün
    Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    11:21
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    0

tertibat bedeli+proje+montaj+kdv 1250 tl sayar otomotiv halis sayar istanbulda arayıp sorabilirsin...
    muayene yaklasık 150 tl
    ruhsat değişimi yaklasık 100 tl...

Üye
    DoaN Avatarı

Son Giriş
    11.09-2014
    Saat
    16:17
    Yaşadığı Yer
    -
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

SiyahPelerinliAdam;

Senin ehliyetinde herhangi bir ibare yok ve Başka araçları kullanıyorum demişsin ama senin aracın nasıl tertibat varmı?

ergün32;
    Ehliyetinde herhangi bir şey yazmıyor ve aracına özel tertibat taktırıp ÖTV indiriminden mi faydalandın?

Üye
    nova Avatarı

Gerçek Adı
    Özgür
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:43
    Yaşadığı Yer
    bodrum/mugla
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    8

ee acaba bende ehliyeti kaybettim diye yenilesem tertibat yazmazlar mı?

Üye
    DoaN Avatarı

Son Giriş
    11.09-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    -
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

FatihH;
    Aynen bende öyle biliyordum fakat arkadaşların yorumlarını okuyunca bilmediğim 1 şey mi var diye tereddüte düştüm. Yoksa sitede ÖTV muafiyeti die başlık vardı ben o katagoriye de girmiyorum, eee neolcak ozaman arada kaldık...

Olurda eksik bir şey varsa ceza falan yemeyelim, yine de yanlış biliyorsak konu hakkında bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.
    Teşekkürler...

Üye
    ergün32 Avatarı

Gerçek Adı
    ergün
    Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    0

doan
    aynen dediğin gibi ehliyetimde yalnızca "h" yazıyor ve bu ehliyetle bu hafta, elden kontrollü ötv den muaf özel tertibatlı araç aldım..

Üye
    SiyahPelerinliAdam Avatarı

Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    05:04
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    6

Benim araçta verilen sağlık raporunda tertibat yazdıkları için vardı ama başta kendim ve trafikteki diğer araçlar için tertibatla güvenli kullanamadığımı düşünerek tertibatı söktüm ve yıllardır tertibatsız gayet rahat yüzbinlerce kmdir kullanıyorum, yani resmen tertibat var ama ben söktüm... Benim nasıl rahat kullandığım kimsenin umrunda değilki... Bunu kusura bakmasın ama hiçbir devlet kurumu benim önemsediğim kadar önemsemiyor ve kurallar, yasalar amacından sapmış işe yaramayan ve hayatı bize zorlaştıran bürokrasi yığınından başka işe yarayamıyor maalesef... Devlet kademesinde ki insanlar önce benim derdimle dertlenmeyi öğrensinlerde sonra bize kural koysunlar...

Üye
    DoaN Avatarı

Son Giriş
    11.09-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    -
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ergün32;
    Öncelikle aracın hayırlı olsun. Senin H sınıfı için aldığın raporda tertibat yazıyomuydu? Benim raporda tertibat yazmıyor, engelim parmaklardan olduğu için tertibat olarak ne olcak onuda bilimiyorum. tertibat içinde doktor raporunda yazması şartı aranıyo die biliyorum.tertibat eklenmedende ÖTV muafiyeti olmuyor. Bu çıkmazda tertibatsız normal araba almaktan başka 1 yol bulamadım, sizin öneriniz varsa paylaşırsanız sevinirim...

Üye
    serdaruz Avatarı

Gerçek Adı
    serdar uz
    Son Giriş
    24.10-2017
    Saat
    16:25
    Yaşadığı Yer
    Bilecik
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    2

eee ben yukardaki yorumlara vbenzer yorum yaptığımda bana gerzek diyen arkadaş nerde acaba neyse aynısını yazmış işte benim kopyaladığım kanun maddesini beğenmeyip sen daha bilgisayar kullanmaayı bilmiyon deyip sonra benim kopyaladığım kanun maddesini koyan arkadaş selam olsun ne diyeyim ya

Üye
    ergün32 Avatarı

Gerçek Adı
    ergün
    Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    0

doan teşekkur ederim darısı basına insallah
    benim raporumda özel tertibatlı araç kullanabilir yazıyor..aksi durumda özel tertibatlı olarak araç alamam. zira rapor maliyeye gidiyor ve eksik ifade olursa maliye onay vermiyor...
    sana gelince eğer ötv muafiyeti alırsan senin raporunda "otomatik vites araç kullabilir" yazması gerek o durumda ötv den muaf araç alabilirsin.her raporu olana ötv muafiyeti vermezler bunun için engelinin normal araç kulanmaya elvermemesi gerekir.sana tavsiyem hastane git ve rapor çıkar oradaki memurlar kunuyu iyi bilirler sana yardımcı olurlar...

özetle şunu söyleyeyim
    aynı rapora 1-ötv muafiyeti hakkında 2-otomotik vites araç kullanabilir ifadesini yazdır.o zaman sorunsuz araç alabilirsin.

Üye
    DoaN Avatarı

Son Giriş
    11.09-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    -
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ergün32;
    Senin ehliyete Özel tertibat yazmamışlar fakat raporunda varmış. Benim raporda da birşey yazmıyor.
    Anlayamadığım 1 şey var Otomatik vitesli araç kullanabilir ibaresi ekletsem ÖTV muafiyeti varmı? Sadece otomatik vites ibaresinin olması ÖTV muafiyetini kapsamıyor die biliyorum. Hastaneye gidiyim konuşmaya fakat yanlış bilgi üzerine bu işe kalkışmayım die soruyorum...

Üye
    ugir Avatarı

Gerçek Adı
    Uğur
    Son Giriş
    04.10-2017
    Saat
    15:40
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    1

%90 ve üzerinde tertibatsız aşağısında tertibatlıdır.

Üye
    nasibegül Avatarı

Gerçek Adı
    Nasibe
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

scarpisonsgs; bence uraşacağın zahmeti ve ödeyeceğin vergileri hiç dert etme çünkü vergi ödemiyceksin bir daha hatta sen sat o aracı git otomatik vites bi araç al kendine sadece eğer parmaklarının tamamında sorun yoksa ve sol kolun ve elin direksiyounu kullanmana engel değilse otomatik vites al dicemde onunda elle bi alakası yok,anladığım kadarıyla senin tertibatsız araç kullanmanda hiç bir mani yok neden h sınıfı aldın. trafikte fakedilirse zaten polislerle çok bilgisiz oldğundan hepsi ayrı telden çalıyo sen bilgili değilsen onun bildiği bir yanlışa he diyebiliyorsun benm başıma geldi çünü. benm aracım otomatk vites ve otomatik vitesi benm dışımda bütün herkezin kullanabildiğini bilerek gitim trafiğe tescil yaptırrken polisler dediki babama bu aracı sen kesinlikle kullanmıycaksın bu engelli aracıdır yakalarsam aracı çektiririm ceza yazarım. bende dedimki otomatik vitesli bir aracı sadece engellilere satıyolar sağlamlar almıyormu kullanmıyormu benm aracımı babamda kullancak cezası yok dedim adamlar bana düşman oldu işlemlerimi günlerce uzattılar.tek bildikleri tertibatlı aracı sadece engelliler kullanır oysaki iş öyle değil tertibattan tertibata değişiyr benm ruhsatıma yazıyolardı sadece kendisi kullanacak diye hayır dedim bekleyin emniyet müdrün yanına gittim durum böyle böyle bişey bilmiyorlar burnmdan getirdiler ankara birilerini aradı işin doğrusu benm dediğim gibiymiş bide güzel fırça kaydı bunlara şimdi babamda kullanıyo kardeşimde amcamda kimsede bişey diyemiyo. sana tavsiyem bilmeyerek kesinlikle birilerinin lafıyla bişey yapma iyic araştır öğren tertibatınıda ona göre yaptır tescilinide yeri gelince hayr öyle değil böyle de.hatta o araç babaınn olsun sen kendine yeniden al ötv mtv düşünce bide biraz uygun fiyatlı bişey alırsan daha yeni bir aracın da olur benm aracımdan tam 20 bin düştüler ötv .

Üye
    ihsen Avatarı

Son Giriş
    27.01-2014
    Saat
    10:03
    Yaşadığı Yer
    gaziantep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar aşağıdaki yönetmelikte sol ayak ve el için artık otomatik vitesli araçlar tertibattan sayılmıştır:

http://www.engelliler.biz/forum/ozel...-sartlari.html

Üye
    DoaN Avatarı

Son Giriş
    11.09-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    -
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    ihsen;
    Yönetmeliği okudum fakat sadece sol ayak veya bacakta engeli olanlar otomatik vitesli araç aldıklarında ÖTV muafiyetinden faydalanamıyordu, bu yönetmelikle faydalanır hale getirilmiş. Sebebi sağ ayak veya bacakta engeli olanlarla ayrım söz konusu olmasın diye.Sol ayak ve El için demişsin ama el ile alaklı birşey göremedim. El de dahil edilmiş ise kaynak gösterirsen sevinirim...

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon