Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    zeybekkentli Avatarı

Son Giriş
    27.03-2014
    Saat
    17:56
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhabalar
    Benimde keratakonüs rahatsızlığım var .
    raporumda sürekli veya süreli kısmı işaretli değil.ötv den muaf araç almak için başvurduğumda sıkıntı çıktı Aydın Güzelhisar vergi dairesii müdürü onaylamadı.Ben kendisi ile tartıştım Başbakanlık Özida dan aldığım kimlik kartında sürekli yazıyor onu gösterdim ama sonuç çıkmadı.Ben de BİMER e şikayet ettim sonuç bekliyorum

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    10:17
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    963
    Verilen Beğeniler
    1.251

Raporun süresi veya tarihi hiç önemli değil: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...-sartlari.html

Madde 3: e) Sağlık Kurulu Raporlarının Tarihi
    Kanunun 7 nci maddesinin 2 numaralı bendindeki istisnadan yararlanmak için, 29/6/2006 tarihli ve 2006/10660 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının Resmi Gazetede yayımlandığı 16/7/2006 tarihinden önce alınmış olan raporların, söz konusu Kararname eki "Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik" hükümlerine uygun olarak yenileneceğine dair ÖTV mevzuatında herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu tarihten önce usulüne uygun olarak düzenlenmiş olan sağlık kurulu raporları da ÖTV istisnası uygulamasında geçerli bulunmaktadır.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    kazazede Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    18:44
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    19

keratokonüs bir göz hastalığıdır.
    rapor oranınız eğer % 90 ve üzeriyse ötv den muaf olursun.
    % 90 altındaki oranlarda sadece ortopedik engelliler ötv den muaf araba alabilirler.vergi dairesi senin raporunu bu nedenden dolayı kabul etmemiştir.her engelli ötv indiriminden yararlanamıyor maalesef.
    elinizdeki rapor % 90 ve üzeri oranlıysa ve sürekli ibaresi mevcutsa kabul edilir ve araba alabilirsin.

Üye
    zeybekkentli Avatarı

Son Giriş
    27.03-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

rapor oranım%95 dir.2004 yılında aldım.dediğim gibi raporda sürekli veya süreli in tarih bulunmamaktadır.2006 yılında ÖTV ve MTV den muaf araba almıştım.Araç hala benim üzerime kayıtlı.5 yıl dolduğu için tekrar araç almak için ekim ayında Aydın Güzelhisar vergi dairesine Araba bayisi başvurmuştu,fakat Vergi Dairesi müdürü kabul etmedi.kendisinden açıklama istediğim de açıklama yapmak istemedi ve yazılı başvur dedi.2006 yılında Aynı vergi dairesinden muaf araç aldığımı göstermeme rağmen kabul etmedi.
    Bu rada benim anladığım Şahsi görüşler ön planda İlgili müdür veya memur ne anlarsa onu yapıyor.Sizin söyleminize göre acaba böyle bir şey varmı diyip araştırıp sizin sorununuzu çözme eğilimi içerisine girmiyorlar

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    10:17
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    963
    Verilen Beğeniler
    1.251

Müdür yanlış biliyor, başından savmak istiyor. Gelirler idaresi başkanlığı'nın yazısı çok nettir: Malul ve Engellilerin Araç Alımında ÖTV İstisnası Uygulamasının Şartları
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    veydel Avatarı

Gerçek Adı
    veysel
    Son Giriş
    24.03-2016
    Saat
    17:14
    Yaşadığı Yer
    DİYARBAKIR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bu konuda bi gelişme var mı? benimde raporumda sürekli yada süreli yazmıyor. gerçi yarın vergi dairesine danışacağım. inşallah sıkıntı çıkarmazlar. yoksa yeniden rapor için uğraş duurrr....

Üye
    zeybekkentli Avatarı

Son Giriş
    27.03-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

veysel kardeşim
    ben bu konuyu halledemedim.yani araç alamadım.siz bulunduğunuz ildeki vergi dairesi ile görüşün.daha öncede belirttiğim gibi şahsi kaprisler ön planda oluyor.oradaki vergi dairesi müdürü konuya vakıfsa kabul eder.deneme sonucunu buraya yazarsan Diyarbakırdanda araba almaya gelebiliriz
    tşk

Üye
    veydel Avatarı

Gerçek Adı
    veysel
    Son Giriş
    24.03-2016
    Saat
    17:14
    Yaşadığı Yer
    DİYARBAKIR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

zeybekkentli;

diyarbakırda kabul etmedi. tutturmuşlar sürekli kutucuğu işaretli değil diye. dedim 'sürekli işaretli bi raporum var onuda iliştirip göndereyim size' yine kabul etmediler. dedim ki arkadaş ben bu h sınıfı ehliyeti bakkaldan almadım sürekli bi engelim olmasa yada engelim devam etmese bu ehliyeti bende bırakırlar mı? memur mantığı işte yorumlama yok...

Üye
    kazazede Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    18:44
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    19

bu konularda devamlı yazılı olarak başvurun ve yazılı cevap isteyin, insiyatife bırakmayın, yazılı cevap alırsanız ileride hukuki olarakda kullanabilirsiniz.

Üye
    özer özkan Avatarı

Gerçek Adı
    ÖZER ÖZKAN
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:44
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    28
    Verilen Beğeniler
    128

göz,diyabet ve psikiyatri toplam %90 çalışamaz raporuyla engelli aracı alınabilir mi?

Üye
    zeybekkentli Avatarı

Son Giriş
    27.03-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    evet alınabilir