Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 30 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    config Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    21:41
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba kaderdaşlar,

Forumda günlerdir bir konu hakkında araştırma yapıyorum, ama kesin bir sonuca ulaşamadım. O yüzden konu açıp bu konuyu tartışmak istedim.

Elinde bu konu ile ilgili evrağı olanlar bizimle paylaşırsa, bizimde elimizde kullanabilmemiz için örnek gösterebileceğimiz bir evrağımız olur.

C5-C6 kırığından kaynaklı, Sol tarafımda kalıcı problem var. Otomatik vitesli araç kullanabilir raporumla, tertibatsız otomatik aracım var. 2011 yılında ÖTV ile MTV muaflı şekilde, arabayı sıfır aldım. Arabayı 3 yıl daha satamıyorum.

Şöyle ki; şimdi üzerime ikinci el bir araç daha satın almak istiyorum. Üstüme ikinci bir aracın olmasının herhangi bir sakıncası olmadığını öğrendim. Ama forumdaki bazı üyelerin yazdıklarına göre, MTV muafiyeti her türlü yapılabiliyor. Motor hacmi ve araç sayısının bir önemi olmadığı konuşuluyor. Ama kesin sonuçlar yok.

Banada bazı kişiler, üzerine ÖTV muaflı ikinci bir araba alamazsın ama MTV muaflı alabilirsin demişlerdi. Bunu kesin sonuca ulaştırmak ve eğer hakkımız varsa bu konuda girişimde bulunmak istiyorum.

Lütfen bu konuyla ilgili net bilgisi olan herkes, görüşlerini bildirirse sevinirim.

* Benim yapmak istediğim şu; Üzerime 1.6 ÖTV ve MTV Muafiyetli aracım var. Şimdi ikinci el 2.8 motor hacmi olan bir jeep almak istiyorum. Bu yeni alacağım jeepte sadece MTV muafiyetinden faydalanmak istiyorum.

Daha önce bu tarz işlem yapan kişiler, yani üzerine ÖTV muaflı aracı olmasına rağmen, motoru 1.6dan büyük 2.el bir araç daha alıp MTV muafiyetli kullananlar evraklarını burada paylaşırsa bana büyük bir kolaylık sağlamış olurlar.

Bu konu ile ilgili forumdaki bazı konularda OturanBoğa 'da yazmış. Onunda dediğine göre resmiyette yani yasal olarak, özellikle böyle birşeyin belirtilmediğini, ama gelir başkası idaresine ya da nakil taşıtları vergi dairesine gittiğimizde ve ikinci araç için MTV'den muafiyet istediğimizde, bazıları "1.6dan büyük araçlar olmaz" diyormuş, bazıları da "ikinci araç MTV den faydalanamaz" diyormuş.

Umarım bu forumda, bu konuya netlik kazandırabiliriz.

Hayırlı forumlar... Sevgiler...

Üye
    kazazede Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    05.12-2017
    Saat
    22:38
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    19

engelli birisi ötv ve mtv muafiyetinden sadece 1 araba için faydalanabilir.sizin dediğiniz gibi olsa engelli birisi ailedeki ve sülaledeki diğer arabaları üzerine yaptırır ve mtv ödemez.doğru değilmi.
    bak ne güzel açıklamış
    http://ahmetozansoy.com/dokumanlar/2...3589898944.pdf

Üye
    config Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Ne güzel bir döküman paylamışsınız, ilginiz ve paylaşımınız için çok teşekkürler.

“söz konusu istisna uygulaması malûl ve engelli kişinin sosyal hayata daha fazla katılımını sağlamayı amaçlamakta olup, 197 sayılı Kanun’da yer alan sakatlık istisnasından yararlanılarak ikinci bir taşıtın iktisabı halinde bu amaç aşılmış olacağından, ikinci taşıt için motorlu taşıtlar vergisi istisnası uygulanmaması gerekmektedir. Buna göre, malul ve engelli adına birden fazla taşıtın kayıt ve tescilli olması halinde bu taşıtlardan malul ve engelli tarafından seçilen sadece bir tanesi için motorlu taşıtlar vergisi istisnası uygulanması gerekmektedir” denilmektedir.

Bu durumda benim şuan ÖTV ve MTV'den muaf olan 1.6 motorlu aracım dışında, alacağım ikinci el 2.8 motorlu araçta, "engelli tarafından seçilen sadece bir araç mtvden muaf olacaktır" dediği için, ben 1.6 motorlu aracımdaki MTV muafiyetini iptal edip, yeni alacağım 2.8 motorlu, yani yüksek motorlu olan aracımdan yana kullanabilirmiyim MTV muafiyetini??

Üye
    kazazede Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    05.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    19

bence olabilir.mantıklı.önemli olan sadece 1 arabanın mtv muafiyetinden faydalanmak olduğuna göre olmaması için bir neden yok

Üye
    config Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Bazı kesimler, ÖTV gibi MTV'nin de 1.6cc'den yüksek araçlara uygulanamayacağını söylerken, bazı kesimler MTV'de motor sınırlaması yok, isterse 5.000cc olsun diyor. Bunu bu konu altında umarım sonuçlandırırız da, ona göre girişimde bulunuruz.

Bu konuda bilgisi olan varsa lütfen paylaşsın herkesle...
    Şimdiden teşekkürler...

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:35
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    185
    Verilen Beğeniler
    82

Zaten Değerlendirdiniz! 1 Zaten Değerlendirdiniz!
    2. el araçlarda motor hacmi sınırlaması yoktur. Aracınız özel donanımlı olacaksa, ya da % 90 ve üzeri oranında raporla alacaksanız(sol alt ekstremiteden sakatlığı olanlar otomatik vitesli araç ibareli raporu ve H sınıfı ehliyeti bulunması şartıyla..) istediğiniz motor hacmine sahip aracı MTV'den muaf alabilirsiniz.. Daha önce ÖTV ve MTV'den muaf aracınız varsa tek araçta MTV'den muaf olabilirsiniz, vergi dairesinden diğer aracı düşürürsünüz yeni alacağınız araçta muaf olmak istediğinizi belirtirsiniz..
    http://www.engelliler.biz/forum/ozel...ygulamasi.html

Üye
    config Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

KKELEBEKK;

Sevgili KELEBEKK,

%90 ve üzeri değilim, ama %72 raporum ile sol ayaktan sıkıntım olduğu için ötv ve mtv muafiyetim var. O hakla bir arabada aldım. Sol ayakta problem olduğu için, tertibat olmadan otomatik araç kullanabiliyorum. Bu şekilde 2.el aracın mtv muafiyetinden yararlanamaz mıyım? Eğer yararlanabiliyorsam, eski aracımın mtv muafiyetini iptal edip, yeni alacağım 2.8 motorlu aracı mtv muaflı şekilde kullanabilir miyim?

Bu konularla ilgili net bilginiz varsa, beni aydınlatırsanız memnun olurum.

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:35
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    185
    Verilen Beğeniler
    82

tabi tabi sol ayaktansa engeliniz otomatik vitesli araç ibaresiyle yararlanabilirsiniz ekleme yaptım şimdi..

Üye
    config Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Peki dediğim şekilde 1.6 motor aracımdaki muafiyeti kaldırıp, 2.8 motorlu aracıma mtv muafiyetini geçirme imkanım var mı? Bunda bir sıkıntı yaşar mıyım? Net bilginiz var mı acaba?

Bu tarz konular birazda net olmamakla beraber, sanırım gittiğiniz vergi dairesindeki memurun merhametine kalıyor diye düşünüyorum. Bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum.?

Verilen linkteki "motorlu taşıtlar vergisi istisnası uygulaması" başlığında bir detay dikkatimi çekti. Belirtilen kusurları olan engellilerin taşıtları (çoğul kullanılması dikkatimi çekti) MTV 'den muaftır diye yazılmış. Tek araç için kullanılıyor olsa, "engellinin üzerine olan sadece 1 adet araca mtv muafiyeti uygulanır" diye yazılması çok zor birşey değil diye düşünüyorum. Bu şekilde yazılırdı. Ama "taşıtlar" denmesi, sanki yasada bir açık olduğunu, ya da birden fazlaya müsade edildiği konusunda beni düşündürüyor.

Üye
    kazazede Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    05.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    19

sayın config
    en garantili yol bulunduğunuz yerdeki vergi dairesine müracat ederek ÖZELGE isteyin.

Üye
    config Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Açıkçası güvenmiyorum onlara. Konuşma tarzlarından konuya hakim olmadıklarını algılıyorum. Ve sırf başlarından atmak için "yok öyle bi hakkınız" diyerek kestirip attılar.

Örneğin burada "MTV için motor hacmi sınırlaması yok" denirken, onlar bana "MTV muafiyeti içinde 1.6dan büyük motorlarda faydalanamazsınız" dediler.

Güven vermiyorlar ve baştan savıyorlar.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:53
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Doğrudan böyle bir deneyimi olan arkadaş varsa, ne ala. Aksi halde ben olsam gelirler idaresi başkanlığı'ndan mkteza talep eder, resmi yazı alırdım: Özelge Sistemi
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    config Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent bey'in Özelge Formunu verdiği tarihte doldurdum. Talebi gönderdim. 30 gün içinde yanıt gelecekmiş.

Ben Özelge yanıtını beklerken de konuyla ilgili sürekli bilgi alma çabasındayım. Ümraniye Vergi Dairesindeki farklı yetkililer ile görüştüm ve herkes farklı birşey söylüyor.

Bir müdür muavini "bu konuyla ilgili bilgim yok" derken, bir başka müdür muavini "sadece 1.6 motor faydalanabilir" diyor. "Yasa böyle bir sınırlama belirtmiyor" dediğimde de "evet ama ötvdeki kurallar aynen mtvde de geçerlidir" diyor.

En son GİB'den bir bayanla konuştum telefonda. Ve şöyle birşey söylendi. "MTV'de motor hacmi sınırlaması yok, ancak ilk aracınızdaki mtv muafiyetini iptal edip, yeni aldığınız araca geçirebiliyor musunuz onu bilmiyorum. Onu araştırıp resmi bir yazı verelim size. Özelgenize yanıtı bekleyin" dedi. Ben şuanda bu özelgeye yanıt bekliyorum. Bu forumdaki arkadaşların yorumlarına inanarak, aynı bayana "2. aracını 1.6 motordan yüksek alıp, mtv muafiyetinden faydalananlar varmış ama ümraniye vergi dairesi 1.6 sınır olduğunu söyledi" dediğimde "1.6 sınırlaması yok. ama siz yinede bu muafiyetten faydalanan kişilerinde, 2. araçla ilgili mtv muafiyetinden faydalanacağına dair aldıkları resmi yazıyı talep edersen, daha çok işinize yarar. Emsal olarak kullanabilirsiniz" dedi.

2. aracını 1.6 motordan yüksek alıp, MTV muafiyetinden faydalanan kişiler, ellerindeki "RESMİ" yazıyı benimle paylaşırlarsa, hem bana hem bu konuda sıkıntı yaşayan tüm kaderdaşlarımıza yardımcı olmuş olurlar... Desteklerinizi beklemekteyim...

Üye
    neanderthal Avatarı

Son Giriş
    25.05-2016
    Saat
    00:14
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Arkadaşlar MTV muafiyeti öngörülen yasa hükmünde ne sayı olarak, ne de motor hacmi olarak herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Maliyenin yorum yoluyla istisnayı sınırlama yetkisi yoktur. Verdiği bir iki özelgede işgüzarlık etmiş. Ama bu özelgeler mahkemeyi bağlamaz. Dolayısıyla mahkemeye başvurulması halinde eğer ödendiyse geri alınır, ödenmesiyse terkin ettirilir.

Hele hele MTV'nin 1600 cc ile sınırlandığını söyleyen görevlilere ne desem bilemedim.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon