Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 30 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    yasak_kent Avatarı

Gerçek Adı
    Serdal
    Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    20:28
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    ÖTV'siz aracınız olduğundan dolayı ikinci bir aracı hangi yolla alırsananız alın kesinlikle MTV den muaf olamazsınız ki ayrıca 1600 cc den fazla bir seçim yaptığınız için vergi dairesinden olumsuz cevap almanız kaçınılmazdır...Biraz farklı bir durum olsa da, benim de üzerime kayıtlı iki araç var lakin verdiğiim dilekçe doğrultusunda birine MTV ödüyorum..
    En doğru bilgiyi bizzat gideceğiniz vergi dairesinin başkanı ile görüşüp alabilirsiniz.. Orada çalışan memurların dahi ayrı ayrı görüşleri sizin kafanızı oldukça meşgul edecektir emin olun ki; ben bunu bizzat yaşadım..

Üye
    config Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    21:41
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

yasak_kent;

"1.600 den büyük araç tercih yaptığınız için olumsuz yanıt alırsınız" demişsiniz, ama yasalarda böyle bir sınırlama yok. + olarak GİB'de çalışanlarda aynı şekilde açıklama yaptılar. Sadece MTV de motor hacmi sınırlaması olmadığını belirtti. Sorun sadece bu hakkını kullanan önceki engelli vatandaşlardan resmi bir yazı bulup, emsal olarak kullanabilmekte...

Üye
    UfukU Avatarı

Son Giriş
    26.11-2013
    Saat
    08:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Şöyle olması gerekir, böyle olabilir şeklinde afaki sözlerle hareket etmeyin. Gidin vergi dairesine, doğrudan müdürü ile konuşun. Memurlar bu tip hassas konuları genelde bilemez veya yanlış yaparım diye kendilerince güvenli yol olan hayır ile cavaplarlar. Müdürler yasayı okuyup yorumlamasını bilirler. MTV konusunda ne hacim ne de adet sınırlaması YOKTUR. Müdürü onay verince önceden tereddüt eden memur gerekeni yapacaktır. Bu kesin ve yaşanarak onaylanmış bir bilgidir. Ancak bu yönde kimseden yazı beklemeyin, aksi yöndeki yazıları da önemsemeyin.

Üye
    saban Avatarı

Gerçek Adı
    şaban
    Son Giriş
    30.11-2016
    Saat
    11:14
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

engelin %90 ve üzeri ise 1600cc motor hacminden yüksek hacimde arac alabilirsin ama aşağı ise 1600 cc üzerinde alamassın ve bu durumu ticari olarak düşünürseniz ceza olarak tüm vergiler katlı olarak geri alınır....

Üye
    config Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Bu konuyla ilgili yaklaşır 2 aydır sürekli araştırıyorum. Birkaç güne gelişmelerden sizi haberdar edeceğim. Resmi yazının cevabı bu hafta elimde olurmuş. Konuda da görüldüğü gibi herkes farklı birşey söylüyor. Benim düşündüğüm gibi "MTV'den muaf 1.6 üstü 2. el araç alabilirsin" diyenler de var, benim düşüncemin aksine "MTV'de de 1.6 sınırlamasına takılırsın" diyenler de var. Konuyu Gelir idaresi başkanlığından talep ettiğim resmi yazı açıklığa kavuşturacak. Resmi yazı geldiğinde hepinizle paylaşacağım. Ben halen peşindeyim ve yasalara göre MTV'de herhangi bir sınırlama olmadığını söylüyorum. Bakalım GİB resmi yazısında ne diyecek. Sevgiler.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:38
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    963
    Verilen Beğeniler
    1.253

Ne kanunda, ne tebliğde ne de genel yazıda motor sınırlaması veya araç adedine dair bir kısıtlama mevcut. Yani "1600'ü aşan araca istisna uygulanamaz" da diyemez kimse, "sadece 1 araç için uygulanır" da diyemez.

Malul ve Engellilere Ait Taşıtlarda Motorlu Taşıtlar Vergisi İstisnası Uygulamasına İlişkin Açıklamalar

21 SERİ NO'LU MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ

197 sayılı motorlu taşıtlar vergisi kanunu
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    kazazede Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    18:44
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    19

biraz önce bu konuyla ilgili olarak vergi dairesi başkanlığını telefonla aradım.
    bu konu defalarca gündeme gelmiş ve bunu maliye bakanlığına görüş sormuşlar , gelen görüşte SADECE 1 ARABA İÇİN MTV MUAFİYETİNDEN YARARLANILABİLİR diye 2011 yılında özelge yayınlanmış ve 2011 yılından sonra hiç bir yerde birden fazla arabanın mtv muafiyetinden yararlanmasının söz konusu olamayacağını söylediler.

isteyen arkadaşımız varsa:

Başlık Sakatlık dereceleri % 90 ve daha fazla olan malûl ve engellilere ait ikinci taşıtın motorlu taşıtlar vergisinden istisna tutulup tutulmayacağı hk.
    Tarih 05/04/2011
    Sayı B.07.1.GİB.4.35.17.02-032-74
    Kapsam

T.C.MALİYE BAKANLIĞIGelir İdaresi Başkanlığı

Sayı :B.07.1.GİB.4.35.17.02-032-74 05/04/2011
    Konu :%90 ve üzeri engelliye ait ikinci araca MTV istisnasının uygulanıp uygulanmayacağı hk.
    .........................................................
    İlgi : ... tarih ve ... sayılı özelge talep formunuz. İlgide kayıtlı özelge talep formunuzun incelenmesinden, % 96 oranında bedensel özürlü olmanız sebebiyle ... plakalı taşıtınız için motorlu taşıtlar vergisi istisnasından yararlandığınızı, ... tarihinde aldığınız ... plakalı ikinci taşıtınız için de motorlu taşıtlar vergisi istisnasından yaralanıp yararlanamayacağınız hakkında Başkanlığımız görüşünün sorulduğu anlaşılmaktadır. 197 sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu'nun istisnalara ilişkin 4 üncü maddesinin (c) bendinde sakatlık dereceleri % 90 ve daha fazla olan malûl ve engellilerin adlarına kayıtlı taşıtlar ile diğer malûl ve engellilerin, bu durumlarına uygun hale getirilmiş özel tertibatlı taşıtların motorlu taşıtlar vergisinden istisna tutulacağı hüküm altına alınmıştır. 10/1/2004 tarih ve 25342 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 21 Seri No.lu Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği'nin "İstisnalar" başlıklı bölümünde bu istisna hükmünün uygulama esasları belirtilmiştir. Söz konusu istisna uygulaması malül ve engelli kişinin sosyal hayata daha fazla katılımını sağlamayı amaçlamakta olup, 197 sayılı Kanunda yer alan sakatlık istisnasından yararlanılarak ikinci bir taşıtın iktisabı halinde bu amaç aşılmış olacağından, ikinci taşıt için motorlu taşıtlar vergisi istisnası uygulanmaması gerekmektedir. Buna göre, adınıza kayıt ve tescilli taşıtlardan seçeceğiniz bir tanesinin motorlu taşıtlar vergisinden istisna olması mümkün bulunmaktadır. Bilgi edinilmesini rica ederim.

BÖYLECE BU KONUYA SON NOKTA KONULMUŞTUR ARKADAŞLAR

Üye
    zeybekkentli Avatarı

Son Giriş
    27.03-2014
    Saat
    17:56
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

son nokta 2 aracın aynı anda MTV den muaf olması için konabilir( mahkeme yolu açıktır diye düşünüyorum).Kafat 2.el araçlarda cc sınırlaması ile ilgili herhangi bir özelge bulamadım.Config arkadaşımızın istediği özelge durumu netleştirecektir.

Üye
    config Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Gelen yanıt çok saçma,

Zaten elimde olan 'eski' özelge yanıtlarını yollamışlar. Ve gelen özelge cevabında hiç bir şekilde CC sınırı olup olmadığı ile ilgili bir yanıt bulunmamakta. Zaten bildiğimiz şeyleri tekrarlamışlar. "Sadece engellilerin seçtiği bir araç MTV'den muaf olur" gibi bilgileri yazmışlar. Aylardır beklediğim bu yanıt çok sinirimi bozdu. Özellikle CC sınırlaması olup olmadığını 4-5 kere sormama rağmen, bu yanıt gelmemeliydi. Bence bu şekilde bir sınırlama yok... Ve bizi bilgilendirmek istemiyorlar... Bundan tam emin oldum artık. Hem özelge talebi bulunurken, hem 10-15 kere telefonda konuşmuş olmama rağmen, o konuya değinmemeleri tamamen kötü niyetlidir düşüncesindeyim...

Bu konunun arkasında duralım derim... Kimler benimle birlikte hareket eder? Ne yapmamız gerekiyor?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    963
    Verilen Beğeniler
    1.253

Yukarıda yazdığım gibi, ne kanunda, ne tebliğde ne de genel yazıda motor sınırlaması veya araç adedine dair bir kısıtlama mevcut. Yani "1600'ü aşan araca istisna uygulanamaz" da diyemez kimse, "sadece 1 araç için uygulanır" da diyemez.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    SiyahPelerinliAdam Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    04:17
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    6

Ben bir kaç yıl önce üzerime kayıtlı tertibatlı iki aracı aynı dönemde MTV ödemeden kullandım... Bununla ilgili herhangi bir başvuru felan da yapmadım, araçlarım engelli aracı olarak tescil edildiği tarih itibariyle MTV'den muaf tutuldu... Ama siz bunu sorarsanız klasik devlet memuru refleksiyle aynı anda iki araçtan yararlanamazsınız şeklinde bir yanıt almanız bence normal... Araçlar sadece benim kullanımıma mahkum mu? Mahkum! Engelliler MTV den muaf mı? Muaf!.. Tutar birisi Maliye ikinci engelli aracıma MTV ödettirdi diye gelirler idaresine dava açarsa muhtemelen yasaya "aynı anda en fazla 1 araç" şeklinde tadilat gelir... En fazla olacağı bu...

Üye
    mehmet-41 Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    zonguldak
    Alınan Beğeniler
    45
    Verilen Beğeniler
    7

ikinci el bir arac alındığında mtv den ödememek icin ne yapmamız lazım arac 2000 model otomatik vites ayrıca otomatik vitesli arac kullanır h belgesi var

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    963
    Verilen Beğeniler
    1.253

@mehmet-41

Aracın engelli kullanımı için modifiye edildiğine dair belge, sağlık raporu ve vergi dairesinde doldurulacak matbu bir formla MTV muafiyetinden yararlanabilirsin

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    963
    Verilen Beğeniler
    1.253

@mehmet-41

Aracın engelli kullanımı için modifiye edildiğine dair belge, sağlık raporu ve vergi dairesinde doldurulacak matbu bir formla MTV muafiyetinden yararlanabilirsin

Üye
    Libertarian Avatarı

Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    16:08
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    mrb

benim 1. araç connect 1.8 olduğu için ötv ödendi ama mtv ödenmiyor
    alacagım 2. araçta ötv ödenmeyecek ama mtv ilk araçta kalsın yeni araca mtvsini ödemek istiyorum

sorun olur mu?
    @config

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12