Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 22 mesajın 16-22 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:24
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    "özel donanım" ibaresini neye istinaden vermişler acaba? Nasıl bir özel donanıma ihtiyaç duyuyorsunuz araç kullanmak için?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    selçuk38 Avatarı

Gerçek Adı
    selçuk
    Son Giriş
    09.07-2015
    Saat
    04:16
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

öncelikle gecmiş olsun bende sol koldan özürlüyüm bana da sürücü olamazsın raporu verdiler ama ben işimi nevşehirin gül sehri var orda bır sürücü kursu var işimi o kurs hallettı benımde 2 ay sonra sınava gırecem devlet hastanesi sorun yarattı benım ehlıyet raporuma il müdürlügüne de gıttım ııraz ettım genede son olmadı

iyi aksamlar bülent beyy ehlıyet raporunu aldım sonunda 2 ay sonra sınava gırecem ılk yardımla trafıkten sol kolu olmayanlara aracta tertıbat gerekıyormu yok sa sadece otomatık olması yeterlımıdır

Üye
    suskun62 Avatarı

Gerçek Adı
    hüseyin
    Son Giriş
    26.11-2017
    Saat
    13:45
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/esenyurt
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    2
    Blog Mesajları
    2

zoro-27;

ben 1 ay önce haydarpaşa numune hastanesinden almıştım. 140 tl almışlardı benden , ssklı olmama rağmen. 1 günde halletmiştim işlemleri , 1 hafta sonrada raporu vermişlerdi

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:19
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    187
    Verilen Beğeniler
    82

MeTePe;

Sol ayaktan engeli olduğu için otomatik vitesli araç kullanabilirsin ve vergiden muaf olamazsın, H sınıfı ehliyet alamazsın demişsin, doğru mu anlamışım abi.. ama sol ayaktan engeli olanlar 'otomatik vitesli araç' ibaresiyle vergiden muaf olabiliyorlar zaten..

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:51
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    539
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Kelebek,

Vergi muafiyetinden bahsetmedim ben... H sınıfı ehliyetten bahsediyorum. H sınıfı için yasa "özel donanımlı araç kullanımı" gereksinimini şart koşmuş. Otomatik vitesli araç "özel donanımlı" sayılır mı bilmiyorum. Bana göre sayılmaz. Yasa başka türlü diyebilir.

Rapordan anladığım kadarıyla bir skolyoz sorunu var. Bu durum özel donanım gerektirmiyor. Bir de ayak kısalığı ve fleksiyon sorunu var. Görmedim ama raporda yazan kriterlere bakarsak değil otomatik, düz vites aracı bile kullanabilir arkadaşımız bana göre... Bu şartlarda "özel donanım gerekir" demek pek kolay değil.

Diğer taraftan, bana göre engellileri vergiden muaf araç alımına böyle bir sürü angarya getirmeleri de doğru değil. % 40 raporun varsa engeline falan bakmadan bu hakkı vermelisin. Sonuçta bu araç engelli kişinin ulaşımı için kullanılacaksa ve devletin kendi yapması gereken bir sorumluluğu azaltıyorsa bunu tüm engellilere hak olarak vermek gerekir.

Belli bir kademelendirme yapılmasını da anlayabilirim. Örneğin özür oranıyla orantılı vergi muafiyeti getirilebilir. Ama şu anki sistem pek mantıklı değil. Örneğin niye 1600cc araçlarla sınırlı. Adam 2000cc araç alacaksa bırak alsın. Sen yine %40 indirim yap. Bırak farkı kendi üstlensin.

Konuyu açan arkadaşımız umarım bu haktan yararlanabilir. Yine de ben pek olası görmüyorum açıkcası. Heyetin bu konuda ikna olması lazım.

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:19
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    187
    Verilen Beğeniler
    82

MeTePe;

Yok zaten sol ayaktan engeli olanlar özel donanıma ihtiyacı olmaksızın 'otomatik vitesli araç kullanabilir, H sınıfı ehliyet alır' ibaresiyle hem ehliyet alıp hemde vergiden muaf olabileceklerini söylüyoruz yasalar yönetmelikler doğrultusunda.. O yüzden aklım karıştı sizin yorumunuzu görünce.. Tabii buna karar verecek olan raporu verecek heyettir..

Skolyoz için bende sizin söylediğiniz şekilde yazmıştım, ama skolyozun sebep olduğu hareket kısıtlılığından dolayı araç alanlar varmış.. http://www.engelliler.biz/forum/ozel...abilir-mi.html

Oranlarla ilgili şu başlık aklıma geldi: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...-olmamali.html

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:51
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    539
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Kelebek,

Şimdi tabi şöyle bir durum var. Arkadaşımız mesajında şu ifadeyi kullanmış:

Kurul B sınıfı ehliyetine başvurmam gerektiğini Normal Aracı Kullanabileceğimi Kullanamazsamda otomatik vitesli araç alıp
    Yani, görüştüğü doktorlar mevcut fiziksel engellerinin araç kullanımına engel olmayacağı kanaatini taşıyor.

Şimdi skolyozu bir tarafa bırakalım, engelli olmamama rağmen benim belim tutulsa dahi araç kullanmakta zorluk çekerim. Ama burada belli bir kanaat ifade edilmiş.

Elbette tüm bunlar varsayım üzerine yapılmış konuşmalar. Önemli olan raporu verecek olan heyetin görüşü. Zaten benim fikrim, bu tür engellemelerin hiç yapılmaması yönünde.

Diğer bahsettiğin ÖTV konusuna gelince, araç çeşidi, modeli, tercihler, satın alan kişinin maddi imkanları vs. dikkate alınınca maktu bir miktarın tespit edilmesi pek adil bir yaklaşım değil. O zaman şunu da söyleyebiliriz... Normal satışlarda da ÖTV oranı olmasın, sabit miktar olsun. 10.000TL'lik arabaya da, 100.000TL arabaya da aynı miktarda (örneğin 4.000TL) ÖTV alınsın. Yani bu düşünce baştan sakat sonuç doğurur.

Benim bahsettiğim şey farklı. Şimdi 1600 cc araçta %40 ÖTV/indirim var. 2000cc araçta %130 ÖTV var, hiç indirim yok. Diyorum ki; 2000cc araç alanlara bu hakkı niye kullandırtmıyorsun. Onlar da %40 indirimden yararlansınlar. Böylelikle hem aracı alan engelli bir haktan yararlanmış olur, hem de devlet vergi almış olur. Devlet geçen yıl bu araçların vergisini %80'den % 130'a çıkarttı. Vergi geliri yarı yarıya düştü. Eh, ne anladım bu işten. Daha çok vergi almak isterken elindeki vergiden de oldun.

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12