Sayfa 47 / 74 İlkİlk ... 3743444546474849505157 ... SonSon
Toplam 1109 mesajın 691-705 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    20.07-2017
    Saat
    15:40
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    296
    Verilen Beğeniler
    85
    Blog Mesajları
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Rekursion Mesajı Gör

evet arabanin icinde...
    Tabi bu tür sorulara çok çeşitli çözümler üretilebilir ama asıl sorun bilmeceyi soranın kafasındaki yanıtı bulmak... Örneğin aklıma gelen çözümlerden bir kaç tanesi:
    - Katil hala arabanın içindedir.
    - Katil arabadan çıktıktan sonra uzaktan kumanda ile kapıları kilitlemiştir.
    - Bıçak hava yastığına yerleştirilmiştir. Arabaya önden vurunca kendiliğinden saplanır.
    - Ölen kişi bıçaklandıktan sonra arabaya binmiş, yolda hastaneye giderken ölmüştür.
    ...
    ...
    ...

Üye
    Rekursion Avatarı

Son Giriş
    18.03-2017
    Saat
    16:40
    Yaşadığı Yer
    Alamanya
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: mineuy10 Mesajı Gör
    Bıçaklanan adam sorusu adamı yanındayken öldürüp arabanın içinde kapalı bırakıp kapıları kilitleyip çıkmıştır diye düşündüm
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: MeTePe Mesajı Gör
    Tabi bu tür sorulara çok çeşitli çözümler üretilebilir ama asıl sorun bilmeceyi soranın kafasındaki yanıtı bulmak... Örneğin aklıma gelen çözümlerden bir kaç tanesi:
    - Katil hala arabanın içindedir.
    - Katil arabadan çıktıktan sonra uzaktan kumanda ile kapıları kilitlemiştir.
    - Bıçak hava yastığına yerleştirilmiştir. Arabaya önden vurunca kendiliğinden saplanır.
    - Ölen kişi bıçaklandıktan sonra arabaya binmiş, yolda hastaneye giderken ölmüştür.
    ...
    ...
    ...

malesef ... bicaklanmish adam arabasinin icinde yalnizdir, bashka yerde degil arabasinin icinde bicaklanmish, orda ölmüshtür... anahtar icerde kontakta takilidir, yedek bir anahtari yoktur, hava yastigi da dahil arabanin hersheyi yerli yerindedir, araba - biraz kan lekeleri dishinda - en ufak bir zarar görmemishtir ...

dogru yanit o üc tane üc noktanin "..." oldugu biryerlerdedir, birazdan gelicek, eminim! ... bu biraz senin otobüs duragi sosrusuna benzio metepe, ikiniz de gereginden fazla derin düshünmüshsünüz ama bu tür sorularin amaci da budur zaten ...

belki eti eti eti ben derim kimbilir...
    dersin tabi! ... bu sefer bisküviler de benden olur ... ha gayret!

Rekursion! buraya ilgi azalmış gibi. Acaba ödülleri mi artırsak?
    acaba mi? yoksa alinmaya bashlicam yavash yavash, ha! ... ama ödül ishini en güzel metepe yapio, o varken bana düshmes ...

Üye
    Eğce Avatarı

Gerçek Adı
    Erdoğan
    Son Giriş
    28.02-2017
    Saat
    08:28
    Yaşadığı Yer
    Çorum / Merkez
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Arabanın kapılarının otomatik oldugunu varsayarsak

Adamı bıcaklayan kişi bıcakladıkdan sonra aracın kaputunu icerden acar aracın kapılarını kapatır ve aküyü bulur kutup başını cıkardır yani ceyranını keser şaak diye kapılar kitlenir ve kutupbaşını tekrartakar adam aracın kaputunu örder ceker gider.....

Üye
    Rekursion Avatarı

Son Giriş
    18.03-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Alamanya
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

eger arabayi anahtarsiz tarif ettigin gibi kilitlemek mümkünse, harikasin be egce, güsel fikirmish ... o tür enerji tashiyan insanlara da tüyo vermish oluosun ama böle, dikkatli ol ...

bizim arabanin kapilari otomatik midir, deil midir, bilmiom ama katilimiz malesef cok daha az bi zahmetle kurbanini öldürüp kacabilmish ...

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    20.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    296
    Verilen Beğeniler
    85
    Blog Mesajları
    1

malesef ... .

dogru yanit o üc tane üc noktanin "..." oldugu biryerlerdedir, birazdan gelicek, eminim! ... bu biraz senin otobüs duragi sosrusuna benzio metepe, ikiniz de gereginden fazla derin düshünmüshsünüz ama bu tür sorularin amaci da budur zaten ...
    Önceki sorumda "arabanın içinde mi" derken kafamda bir düşünce vardı. Ancak kesin ve net bir şekilde "içinde" yanıtı verilince birden fazla çözüm yolu ortaya çıkıyor. Örneğin "içinde" sorusuna tereddütlü bir yanıt olsa "arabanın kasasında mı?" veya "arabanın üstünde mi?" gibi çözümler olabilir. Şimdi bakalım... basit bir yanıt istiyorsak, kapılar ve camlar kapalı olduğuna göre, anahtar da olmadığına göre arabanın açık başka bir yeri olasılığına geri dönüyoruz. Kasalı bir araba olsa kolaydı.

Peki sunroof benzeri bir şey var mı arabada? Onun da kapalı olduğunu mu varsaymalıyız?

************************* soru 4 ***************************
    okul seviyesinde (6., 7. sinif falan) az bishey geometri bilgisi olanlar icin kolay bi soru;

elinde bi sharap shishesi var, yaridan azicik fazlasi dolu... shishenin dibi daire sheklinde ve düz... icndeki sharabi boshaltmadan, icine herhangi bishi koymadan - kisacasi, mantar tipasini hic cikartmadan - sadece bir cetvel yardimiyla shishenin hacmini nasil ölcersin?...
    Bu soru için de bir şeyler söyleyelim bari...

Öncelikle bazı belirsizlikler var. Şişe düz silindirik şişe mi? Yoksa tabanı kalın, ağız kısmı incelen şişelerden mi gibi konular var. Ama bu bilinmezlerle birlikte yola çıkarsak;

Önce şişe dik dururken yarı çapını ve şarabın yüksekliğini ölçer ve hacmini hesaplarız. Sonra şişeyi ters çevirip şişenin kalınlığını (dibini) ölçer ve yeniden hesaplarız. Ama bunun için şişenin her yerinde kalınlığın eşit olduğunu varsaymamız lazım. Bu biraz bilmeceden ziyade matematik sorusu gibi.

Yani şişeyi bana versen kesin hesaplardım ama şimdi elimden öyle acaip şarap şişeleri geçmiştir ki gözümde düzgün bir şişe canlandırmakta güçlük çekiyorum.

Üye
    mineuy10 Avatarı

Gerçek Adı
    Mine
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:03
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    19
    Blog Mesajları
    5

Şu üçüzlere sorulacak ilk soru nasıl olucak onu bir türlü çözemedim...o soruda takılı kaldım..

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    20.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    296
    Verilen Beğeniler
    85
    Blog Mesajları
    1

Şu üçüzlere sorulacak ilk soru nasıl olucak onu bir türlü çözemedim...o soruda takılı kaldım..
    Eh.. mesele de o soruda zaten...

Ben ipucu vereyim... Sorulacak soru o kişinin kendisini başkasının yerine koyarak vereceği bir yanıtı içermelidir. Örneğin "sen yanındaki kişinin yerinde olsaydın onun yanındaki kişinin doğrucu olduğunu söylermiydin?" gibi...

Belki de doğru soru budur. Bir türlü yeterli zaman bulup olasılıkları kontrol edemiyorum.

Hediyelerin azlığından şikayet ediyordunuz.. Hadi bakalım... tüm bilmececiler sofraya...

10922351 - Güzel zeka soruları

Üye
    mineuy10 Avatarı

Gerçek Adı
    Mine
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    19
    Blog Mesajları
    5

Yok yooook sizin hediyelereden benim hiç bir şikayetim yok..Benim sözüm katılımı artırmak için çare aramaktı..Kahvaltı sofrasıda pek makbule geçti doğrusu

Şu arabada bıçaklanan kişi harakiri yapmış olmasın.?

Üye
    mineuy10 Avatarı

Gerçek Adı
    Mine
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    19
    Blog Mesajları
    5

Üçüzlerin hangisinin arasıra yalan söylediğini bulmak önemli onu bulamaıyorum..ben yanımdakinin yerinde olsam ben doğrucu yanımdaki yalancıysa onun yalan söylüyeceğini bilip söylerim derim.çünki doğrucuyum.yalancıysam yanımdaki doğrucu yine söylerim derim çünki yalancıyım

Arasıra yalan söylüyen heralde bir yalan bir doğru söylüyor demek istemiştir. arasıra denmeside karıştırdı kafamı..biraz daha düşüneyim..

Üye
    Rekursion Avatarı

Son Giriş
    18.03-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Alamanya
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

mhhhhh, yummy yummy!!! harikaymish sofra ...

(...) Şimdi bakalım... basit bir yanıt istiyorsak, kapılar ve camlar kapalı olduğuna göre, anahtar da olmadığına göre arabanın açık başka bir yeri olasılığına geri dönüyoruz. Kasalı bir araba olsa kolaydı.

Peki sunroof benzeri bir şey var mı arabada? Onun da kapalı olduğunu mu varsaymalıyız?
    nelerin kapali varsayilmasi gerektigi, soruda belirtilio ... onlarin dishinda arabanin kapali olmayan sunroofu da olabilir, hatta araba hepten cabrio da olabilir ... tebrikler!!! ...

Yani şişeyi bana versen kesin hesaplardım ama şimdi elimden öyle acaip şarap şişeleri geçmiştir ki gözümde düzgün bir şişe canlandırmakta güçlük çekiyorum.
    haklisin, shisheyi biraz tarif edebilirdim ... elimden cok fazla "fantastik" sharap shishesi gecmediginden midir nedir, bu soruyu kendim cözerken de buraya yazarken de alttaki resimdeki gibi tipik bir sharap shishesi tasavvur etmishtim ... yani alttarafi silindrik, üst tarafi incelen... her tarafi silindrik olsaydi bu soru bi matematik sorusu olmaktan pek öte gidemezdi, evet ... az bishey bi bilmece kismi var ...

images?q=tbn:ANd9GcS0Uiuw0Nm 6uph 3spyf0qicFWcmBtvDBBz0hGKdn3dww3IBqD - Güzel zeka soruları

Önce şişe dik dururken yarı çapını ve şarabın yüksekliğini ölçer ve hacmini hesaplarız. Sonra şişeyi ters çevirip şişenin kalınlığını (dibini) ölçer ve yeniden hesaplarız. Ama bunun için şişenin her yerinde kalınlığın eşit olduğunu varsaymamız lazım.
    burda neyi ölctügünü tam anlayamadim, shishenin kalinligi derken, caminin kalinligini mi ölcüyorsun? ...

Eh.. mesele de o soruda zaten...

Ben ipucu vereyim... Sorulacak soru o kişinin kendisini başkasının yerine koyarak vereceği bir yanıtı içermelidir. Örneğin "sen yanındaki kişinin yerinde olsaydın onun yanındaki kişinin doğrucu olduğunu söylermiydin?" gibi...

Belki de doğru soru budur. Bir türlü yeterli zaman bulup olasılıkları kontrol edemiyorum.
    Üçüzlerin hangisinin arasıra yalan söylediğini bulmak önemli onu bulamaıyorum..ben yanımdakinin yerinde olsam ben doğrucu yanımdaki yalancıysa onun yalan söylüyeceğini bilip söylerim derim.çünki doğrucuyum.yalancıysam yanımdaki doğrucu yine söylerim derim çünki yalancıyım

Arasıra yalan söylüyen heralde bir yalan bir doğru söylüyor demek istemiştir. arasıra denmeside karıştırdı kafamı..biraz daha düşüneyim..
    durun, bi de ben kontrol ediym bütün olasiliklari;

d := dogrucu
    y := yalanci
    k := karishik

soru; "sen yanındaki kişinin yerinde olsaydın onun yanındaki kişinin doğrucu olduğunu söylermiydin?"

1) dyk -----d'nin yaniti----> evet
    2) dky -----d'nin yaniti----> evet/hayir ?
    3) ydk -----y'nin yaniti----> evet
    4) ykd -----y'nin yaniti----> ?
    5) kyd -----k'nin yaniti----> evet/hayir
    6) kdy -----k'nin yaniti----> evet/hayir

2 ve 4 numaralarda biras takildim dogrusu ... ortadaki karishik; evet de diebilir hayir da... hani gene 2 numarada dogrucuya soruldugunda, "yanimdaki kardeshim kafasina göre takildigi icin ben shimdi kendimi onun yerine koyup evet de desem hayir da desem dogrudur" diye herhangi bishi diyebilir ama 4 numarada yalanci kardeshe sorludugunda bi cikmaza girip susabilir gibi gelio bana ...

neyse her iki durumda da soru yöneltilen kardesh cikmaza girip sussa bile (ki o zaman karishik kardeshin ortada oturdugu hemen anlashilirdi) diger dört durumdaki yanitlar pek ishe yaramior ve a_geyik'in alti tane degil, sadece iki soru hakki var; ikinci sorsunu karishik kardeshe sormadigindan emin olmasi gerekior - yani cocuklarin hangi kombinasyonda oturduklarindan bagimsiz olarak, ilk soruyla karishik kardeshi elemesi gerekio... ve bu mümkün ...

Sorulacak soru o kişinin kendisini başkasının yerine koyarak vereceği bir yanıtı içermelidir.
    aslinda cok ii gidiosun metepe ama böle dolayli sorulari birakirsan daha cabuk ulashirsin dogru yanita gibi gelio bana... ikinci soruyu zaten biliosun, onu dolayli sorabilirsin yine

yani ne zaman dogru, ne zaman yalan söyleyecegi hic belli olmaz anlaminda bu "arasira"...

Üye
    Rekursion Avatarı

Son Giriş
    18.03-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Alamanya
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

ne demek istedgini yeni alnadim, kusura bakma ... hayir, sirasiyla bi yalan bi dogru söylemior; cani istediginde 100 kere arka arkaya da dogru söyleyebilior...

neyse her iki durumda da soru yöneltilen kardesh cikmaza girip sussa bile (ki o zaman karishik kardeshin ortada oturdugu hemen anlashilirdi) diger dört durumdaki yanitlar pek ishe yaramior (...)
    pardon, burda kendi söyledigimi düzeltmem gerek; her iki durumda da susulsaydi ikinci sorunun karishik kardeshe sorulup sorulmadigindan emin olmanin bi yolu bulunmush olurdu;

yani susuldugunda karishik kardeshin ortada oturdugunu anlar, ikinci soruyu onun yanindakine yöneltebilir... herhangi bir cevap verildiginde ise ortadakinin karishik kardesh olmadigini anlar, 2. soruyu ortadakine yöneltebilir...

ama "sen yanındaki kişinin yerinde olsaydın onun yanındaki kişinin doğrucu olduğunu söylermiydin?" sorusu dogrucuya yöneltildiginde susmazdi kanisindayim ...

Üye
    mineuy10 Avatarı

Gerçek Adı
    Mine
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    19
    Blog Mesajları
    5

Üçgünlük çalışmalarımın sonunda anca bunu bulabildim Rekursion

Üçüzlerin karşısına geçip 2+2=4 eder doğrumu derim. Doğrucu evet der yalancı hayır bazen yalan de evet derse hayır diyen yalancudır ben ona ikinci soruyu sorarım yok bazen yalan söylüyen hayırderse ben doğrucuyu bulmuş olur ona ikinci soruyu sorarım oldumu sence.. şimdi kafamda canlandı hemen açtım yazıyorum..

Üye
    Rekursion Avatarı

Son Giriş
    18.03-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Alamanya
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

Üçüzlerin karşısına geçip 2+2=4 eder doğrumu derim. Doğrucu evet der yalancı hayır bazen yalan de evet derse hayır diyen yalancudır ben ona ikinci soruyu sorarım yok bazen yalan söylüyen hayırderse ben doğrucuyu bulmuş olur ona ikinci soruyu sorarım oldumu sence.. şimdi kafamda canlandı hemen açtım yazıyorum..
    walla güzel fikirdi, olurdu da, öyle ortaya bi soru atip her üc kardeshin de yanitlamasini bekliemiosun malesef... ilk sorunu bi kardeshe sorucan, ikinci sorunu da bashka bi kardeshe... yani 3 kardeshin sadece ikisine sorabiliosun, onu da ayri ayri... yoksa güzeldi gercekten ...

Üye
    mineuy10 Avatarı

Gerçek Adı
    Mine
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    19
    Blog Mesajları
    5

walla güzel fikirdi, olurdu da, öyle ortaya bi soru atip her üc kardeshin de yanitlamasini bekliemiosun malesef... ilk sorunu bi kardeshe sorucan, ikinci sorunu da bashka bi kardeshe... yani 3 kardeshin sadece ikisine sorabiliosun, onu da ayri ayri... yoksa güzeldi gercekten ...
    Yola çıkıyodum.Acelece aklıma geleni yazayım dedim ama olmadığııda yol boyu fark ettim Senin istediğin değildi..

Üye
    Rekursion Avatarı

Son Giriş
    18.03-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Alamanya
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    tuvalet sorusuna önce bi ipucu veriym, ondan sonra istiosaniz dogru yaniti aciklarim;

üc kardeshi birbiriyle karshilashtirinca bulucaniz en önemli farki ilk soruda kullanmak cok cok cok faydalidir ...

Önce şişe dik dururken yarı çapını ve şarabın yüksekliğini ölçer ve hacmini hesaplarız. Sonra şişeyi ters çevirip şişenin kalınlığını (dibini) ölçer ve yeniden hesaplarız. Ama bunun için şişenin her yerinde kalınlığın eşit olduğunu varsaymamız lazım.
    burda neyi ölctügünü tam anlayamadim, shishenin kalinligi derken, caminin kalinligini mi ölcüyorsun? ...
    "shinenin kalinligi (dibi)" derken neyi ölctügünü ve yeniden hesapladigini aciklamicak misin? ... belki de dogru sheyi ölcüosundur da ben anlayamiomdur? ... ama camin kalinligini ölcüosan, her yerinde eshit oldugunu varsayabilirsin, "hatta hepten gözardi edebiliceni de varsayabilirsin" diyeyim de boshuna kafa karishmasin ... sharabin yüksekligini de ashagi yukari resimdeki gibi varsayabilirsin...

images?q=tbn:ANd9GcS0Uiuw0Nm 6uph 3spyf0qicFWcmBtvDBBz0hGKdn3dww3IBqD - Güzel zeka soruları

shu soruya metepe haric, hic deginen bile olmadi... cok kolay diye tenezzül mü etmiosunuz, oldugundan cok zor zannedip cözmeye cesaret mi edemiosunuz, yoksa yazdigim shekliyle soru hic mi anlashilmior; cözemedim arkadashlar ... en azindan bi tahmin yürütsenize, ya da anlashilmayan kisimlar varsa sorsaniza? ...

************************* yeni soru 1 ***************************

uzun zaman evvel ülkenin birinde zalim bi hükümdar varmish... sudan sebeplerle insanlari zindana attirirp bütün tutuklulari idam ettirirmish... ama güyya ne kadar insafli bi hükümdar oldugunu ispatlamak icin idam etmeden önce bi "shans" tanirmish mahkumlara... bir kesenin icinde bulundurdugu biri beyaz, biri de siyah iki tane incinin birini cektirirmish mahkuma... eger beyaz inciyi cekerse serbest birakilicani ama siyah inciyi cekerse idam ediliceni söylermish... ama ne gariptir ki beyaz inciyi cekebilen hic olmazmish, hepsi siyahi cekip idam edilirmish... bütün ülkede "bashina tash yagasica shu zalimin kesesinde beyaz inci falan yokturdur kesin - ikisi de siyahtir o incilerin!" diye fisildashirmish herkes birbirine ama hic kimse bunu sesli söylemeye cesaret edemezmish ve mahkumlar siyah inciyi cekip ölmeye devam edermish... ama günün birinde bir mahkum parlak bi fikir bulmush ve o tuzaktan kurtulmush....

nasil basharmish kurtulmayi?...

neyse, son bi kez kolay bi soru daha koyiym buraya, ona da yanit veren olmassa pes edicem artik, birakicam soru sormayi ...

************************ yepyeni soru ************************

iyi kötü hesap yapmasini bilen bir insanin, "dün degil evveli günü 16 yashimdaydim, seneye 19 olucam" demesi mümkün müdür? mümkünse, hangi shartlarda?...

Sayfa 47 / 74 İlkİlk ... 3743444546474849505157 ... SonSon