Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 27 mesajın 16-27 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Yasaklı Üye
    tekecig Avatarı

Son Giriş
    03.01-2010
    Saat
    17:16
    Yaşadığı Yer
    Plüton
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: baxter Mesajı Gör
    engellileri tecrit ederek engeller aşılamaz.
    Arkadaşım, engelliyi tecrit etmekten bahsetmedim. Engelliyi bırkalım sokak

satıcılığında yolunu bulsun düşüncesi ortaçağda kalan bir düşünce,modern

dünya engellisinin sürunlarını bu şeklde çözmeye çalışmıyor.

Modern devletler engellinin kendi hayatını ,insan onuruna yakışır şekilde ve sosyal güvenlik ve gelecek kaygısı duymadan idame ettirmesini sağlamak için mücadele etmelidir.

Modern devlet engellisini tecrit etmez.Onun düşünsel,ekonomik ve sosyal açıdan özgür bir birey olması için çalışır.

Engelli yurttaşını yoldan geçen insanların vicdanına terk etmez.

Bu bağlamda bilinçli engelliler olarak bizimde devletten ve devlet görevlilerinden beklentimiz modern devletlere yakışır şekilde bir engellileri topluma kazandırma politikaları uygulamasını beklemek olmalıdır.

Ayrıca polemiklere saplanıp kalmanın gereksizliğine inanan bir insanım
    fakat karşımdaki kendisini beni düzeltme makamında görmeye başlarsa ona cevap vermektende çekinmem.

Hindistanla ilgili nasıl bir hesaplama yaptığımı önce yanlış anlayıp sonra hatanızın farkına varıp kaba bir yöntem olduğunu ileri sürerek düzeltilmeye ihtiyaç duyan kişininde yine kendiniz olduğunu herkese gösterdiniz.

Neyse bu konuda sizi fazla tenkit etmek istemiyorum.Çünkü herkes matematik konusunda uzman olmayabilir.

hindistan konusunun bu kadar polemik olacağını hiç tahmin etmezdim.ama madem bu kadar konu oldu şunuda belirteyim.

Hindistanda gayrı safi milli hasıla 450 dolar değil hiçbir araştırma imkanınız yoksa açın wikipediden bakın,
    Hindistan - Vikipedi

Üye
    karakaya Avatarı

Gerçek Adı
    Musa
    Son Giriş
    02.11-2017
    Saat
    09:18
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    5

Ankara Büyük Şehir Belediyesi,engelli insanlara ekmek büfesi veriyor.

İstanbul B.B'ninde böyle bir uygulaması varsa istifade edebilirsin sanırım.

Üye
    baxter Avatarı

Son Giriş
    13.10-2010
    Saat
    20:44
    Yaşadığı Yer
    Mars
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Öğrenmenin yaşı yok tekecig. Eğer bir araştırılma yapılıyorsa resmi kaynaklardan sonra en son bakılacak yerdir wikipedia. Bunun sebebi ise 3. kişiler tarafından hiç bir yetki gerektirmeksizin düzenlenebilen açık kaynak kodlu bir ansiklopedi olması. Şimdi buraya kadar anladığınızı varsayıyorum, ama hindistan konusunda yine bu kadar ısrarcı olmanızı anlamış değilim. Yalnızca eğer bir konuda uzman değilseniz sadece muhalefet olmak için atıp tutmanız gerekmediğini bilmeniz gerek. Yine de size sizin verdiğiniz kaynaktan bir alıntı yapmak istiyorum :

Wikipedia Hindistan sayfası :

1991'den beri uygulanan ekonomik inkılapları nedeniyle dünyanın en çok hızlı büyüyen ekonomilerinden birisidir; buna rağmen yoksulluk, okuryazarlık ve kötü beslenme oranları hâla çok yüksek.

Demek ki neymiş ? Oraya giden belgeselciler hindistanı yerin dibine sokmak için kötü haber yapıp çekim yapmıyor orası gerçektende (verdiğiniz linkle avlandığınız gibi) yoksulluğun hakim olduğu bir ülkeymiş.

Bakın bu kurum eğitim ve dünya ile ilgili anlayışı geliştirmek için kurulmuş internette ki gayrisafi milli hasılaları yayınlayan tek resmi kurumdur. Buyrunlink: Gross National Income (most recent) by country

128. India: $441.56 per person

441$ doları 12 e bölecek kadar matematiğiniz olduğunu düşünüyorum.

Umarım buraya kadar herşey anlaşılırdır sizin için. Daha fazla hindistan hakkında konuşmak istemeyişinizi anlıyorum, konunu bu denli dışına çıkıldığı için takip eden arkadaşlarımdan özür dilerim. Fikir sahibi olmadan bilgi sahibi olmaya yeltenmeyin, önce araştırın sonra konuşun yoksa yersiz oluyor.

Üye
    arif 34 Avatarı

Gerçek Adı
    Arif
    Son Giriş
    18.08-2016
    Saat
    13:02
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşım bunları allaha haval etcen 1 de valiliye, belediye ye şikayet et !hakkımızı aramalıyız ...

Yasaklı Üye
    tekecig Avatarı

Son Giriş
    03.01-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Plüton
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Wikipedia Hindistan sayfası :

1991'den beri uygulanan ekonomik inkılapları nedeniyle dünyanın en çok hızlı büyüyen ekonomilerinden birisidir; buna rağmen yoksulluk, okuryazarlık ve kötü beslenme oranları hâla çok yüksek.

Demek ki neymiş ? Oraya giden belgeselciler hindistanı yerin dibine sokmak için kötü haber yapıp çekim yapmıyor orası gerçektende (verdiğiniz linkle avlandığınız gibi) yoksulluğun hakim olduğu bir ülkeymiş.
    Wikiden verilen bilgide ''oranları hala çok yüksek'' derken hindistan verileri gelişmiş ülkelerin istatikleri ne göre kıyaslanarak söylenmiştir.Gelişmiş ülkelere göre Türkiyemizde bu konularda bayağı gerilerde yer alır.

Ayrıca sen yoksulluğun hakimiyetinden söz etmişsin. Yukardaki bilgide böyle birşey anlatılmıyor.

''Hakimiyet'' ve ''oranları çok yüksek'' tanımları arasındaki anlam farkının anlamdığın belli.

Bakın bu kurum eğitim ve dünya ile ilgili anlayışı geliştirmek için kurulmuş internette ki gayrisafi milli hasılaları yayınlayan tek resmi kurumdur. Buyrunlink: Gross National Income (most recent) by country
    Arkadaşım madem ingilizcen yok neden yabancı linkleri verip kendini komik duruma düşürüyorsun.

Verdiğin link hiçbir resmi kuruluşa ait değil. Çarpıtmanın bu kadarına pes .

Ayrıca verdiğin linke göre bile hindistan ekonomik büyüklük sıralamasında (total) dünya 12. dir
    Türkiye 22. sırada gösterilmiş.

128. India: $441.56 per person
    441.56 dolar derken hangi yıla ait bir veriden bahsediyosun. 2007 yılı verilerine göre 941 dolar.

Fikir sahibi olmadan bilgi sahibi olmaya yeltenmeyin, önce araştırın sonra konuşun yoksa yersiz oluyor.
    Bak bitek burda doğruyu söylüyorsun sana katılıyorum.

Üye
    baxter Avatarı

Son Giriş
    13.10-2010
    Saat
    20:44
    Yaşadığı Yer
    Mars
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sanırım wikinin otoriteside siz oluyorsunuz. Verdiğiniz linkte bile herşey açık açık yazarken öyle söylenmiştir böyle söylenmiştir olay böyledir diye çarptırmanın alemi yok. Ilk yazdığınız satırdan sonra türkçeyi anlamayıp benim ingilizcemi eleştirmeniz tam bir trajedi. Tekrar verdiğiniz linki kopyalıyorum tekrar okumayı deneyiniz diye.

Öncelikle bu kadar dar görüşlü oluşunuzu ve anlamakta çektiğiniz sıkıntıların yanı sıra artık hindistanlı olduğunuzu da düşünür oldum. Eğer ülkeye yoksul demem sizin kanınıza dokunuyora bunuda belirtin lütfen, bende başka bir şekilde, en azından sizin anlıyabileceğiniz bir şekilde bunu ifade edicek bir yol bulayım size. Bu yine zor olucaktır anlamanız için.

Tam olarak niyetinizin yalnızca muhalefet olup bilgi sahibi durumları yaratmak olduğundan belki gerçekten bilgi sahibi insanlardan birşeyler öğrenmeniz için bu konuyu size anlatmaya çalışıyorum. Bir kere eminim haritada tam olarak nerede olduğundan dahi haberiniz olmadığı hindistanla gerçek dünya devi devletler arasında büyük farklılıklar vardır. Bu kritik sorunların başında hindistan ekonomisine bakıcak olursan kişi başına düşen gelir açısından, yoksulluk, altıyapı ve sosyo-ekonomik kalkınma durumu hindistanı diğer ülkelerin büyüme durumları arasında farklılık gösterir.

Gelelim belki bir şeyler anlar farkındalığı yaşarsınız diye verdiğim linke. Verdiğim linki açıp bakmadığınız bile çok açık ortada, yazılanlara hiç göz attınız mı ? Eminim bundan sonraki yazacağım alıntıların ingilizce olması sizi daha bir kaosa sürüklüyecektir. O yüzden üşenmeyip sizin için FAQ (ne diye sormayın sonra çarptırıyor dersiniz) kısmından bir alıntı :

# Soru : Sitenizde yayınlanan veriler nereden geliyor ? (bakın bu soru size özel)
    # Soru : Nationmaster Cia WorldFactbook, Birleşmiş Milleter, Sağlık Örgütü, Dünya Bankası, Dünya Kaynakları Enstitüsü, UNESCO, UNICEF ve OECd gibi kaynaklardan istatiklerini derler.

Yetmedi mi ?

# Soru : Bu veriler nasıl geçerli olabilir aradan belirli bir süre geçtiği halde?
    # Cevap: Biz her zaman en güncel verileri kullanırız web sitemizde. Buna rağmen buna yakın bilgiler kullanılabilir internette. Bunun sebebi ise ülkelerin nüfus sayım kuralları yoktur ya da son sayım ile ilgili çalışmalar bir kaç yıl önce yapılmıştır ya da daha yeni bir bilgi henüz yayınlanmamıştır.

Nationmaster hakkında son olarak, rapid intelligence (eminim hiç bir fikriniz yok anlattıklarım hakkında) in 2003 yılında yarattığı şaheserlerinden biridir. Rapid Intelligence i size anlatmıyacağım, madem bu kadar çok şey biliyorsunuz zaten bundanda haberdarsınızdır. Ama yok ben anlamıyorum derseniz sizin için onuda anlatırım, içten söylüyorum. Katiyen alınmayın bu söylediğim duruma.

Eminim bu soru cevap kısmı sizi bir hayli zorlayacak. Ama artık anlayacağınızı umuyorum. Yok ben anlamadım, anlamam, benim ingilizcem über ve hintliyim, hint fakiride değilim diyorsanız buyrun savunmaya devam edin. Ama bir şeyler söylerken önce fikir sahibi olun ki sözünüz geçsin. öyle hiç bir anlam ifade etmeyen, kulaktan dolma bilgilerinizle ile anlatmayın durumu komik oluyor.

Yasaklı Üye
    tekecig Avatarı

Son Giriş
    03.01-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Plüton
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sen resmi nedir sivil toplum kuruluşu nedir daha bunun farkında değilsin. Bir de çıkmışsın Nationmaster 'a resmi sitedir diyorsun.

Arkadaşım alsana resmi site :Home: National Portal of India

Nationmaster kendi FAQ suna ne yazmasını bekliyordun.Verilerimiz güvenilmez mi yazacaktı.

Çarpıtma esas böyle yapılır birazını alır yazarsın birazını yazmazsın .(Tatlı su kurnazlığı)

Yoksa google bu parçayı translate yapmadımı?

Bi zahmet yüksek ingilizcenle yapıverde Nationmaster'ın ne demek istediğini hepimiz anlayalım)

There may be nothing more recent available because:

• Countries don't conduct national censuses every year. Australia, for example, conducts its census every 5 years.
    • The last study on the topic was conducted several years ago.
    • The data has been collected, but not published yet.
    • The data has been published, but not collated across a number of countries.

We invite you to look around - if you find something more recent, by all means let us know.

Yasaklı Üye
    serkanabi Avatarı

Gerçek Adı
    serkan
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Üsküdar
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bence valiliğe başvurursa belirli bir yer icin izin vereceklerine inanıyorum inşallah. Ayrıca kimsenin kimsenin ekmeğiyle oynamaya hakkı yoktur, taksim turistlerin malı değil Türk insanının dır.

Üye
    gezginemlak Avatarı

Gerçek Adı
    ismail
    Son Giriş
    01.06-2017
    Saat
    19:13
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bence resmi kurumlara yani belediye ve valilik'e başvurursanız gereken yapicakdır.

Üye
    ECOnomiST Avatarı

Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    18:40
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bence tekecig ve baxter susmalıdır... bilmiş bilmiş bişeyler yazıyorlar ki yazdıklarının tamamıda ordan burdan diğer sitelerden kotarılmış yazılar ve daha da önemlisi konuyla alakası olmayan bir hindistan muhabbeti... bari cem yılmazın tespitlerinden de koysaydınızda neşemiz yerine gelseydi...

konuya dönersek (bi zahmet) arkadaş kendi açısından haklıdır.. ona okuma kendini geliştirme meslek sahibi olma adına imkan yaratamayan bir devlet, onun kayatta kalma çabasına da hiçbir şekilde müdahale etme hakkına sahip olmamalıdır...kim öylesine merkezi bir alanda (ki oradaki hemen hemen herkes zevk ve eğlence adına o mekanda) elinde bir kutu su ile gelen geçene su satmak ister? arkadaşın serzenişini doğru buluyorum...

ancak... olayın birde diğer boyutunu gözden kaçırmamamız gerekir... olayın diğer boyutu tabiki görüntü kirliliği yada turiste rezil olma değildir ki bu bakış açısına sahip sığ kafalılar yüzünden bi yere gelemedik (ekonomiden de çok anlıyorlarmış gibi ahkam kesmeleride cabası... herneyse...) diğer boyuttan kastım arkadaşımızın yaptığı işe resmiyet kazandırmasıdır... bunu gerçekleştirebileceği meslek dallarında hayatını ikame ettirebilmeyi denerse bence hem onun açısından hemde resmi kurumların önüne çıkan bazı olumsuz durumları yok etmek açısından (arkadaşı zor durumda bırakan memurların kötü niyetli olup olmadıkları bi tarafa görevlerini yerine getirdikleri gerçeğini göz önüne alarak) gayet başarılı bir adım atılmış olur... bazı arkadaşlar bu konuda yol göstermişler.. onları bu yapıcı konuşmaları için tebrik ediyor arkadaşımıza da en kısa zamanda hayırlı kazançlar kazanabileceği bir iş için dua ediyorum...

Yasaklı Üye
    tekecig Avatarı

Son Giriş
    03.01-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Plüton
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ECOnomiST;

biz ne dedik farklı birşey mi söyledik???

Üye
    alifatih1958 Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    08.04-2017
    Saat
    14:13
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/B.Çekmece
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Muhterem kardeşim
    Bir gün anneni, babanı, kardeşlerini veya bir arkadaşını yanına alarak Taksim’e gidiver. Yanındaki bu şahıs bir yere pusuya yatıp sana müdahale edilmeye başlandığında hadiseyi en basiti ile bir cep telefonu ile kayda alır. Bunun yanı sıra 10-15 dk gibi bir müddetle de etraftaki herhangi bir müdahaleye maruz kalmadan serbestçe dolaşan diğer seyyar satıcıları çeker. Ondan sonra da bu elindeki çekimlerle belediyesinden tut da emniyetine kadar valiliğe kadar itirazını yaparsın. Hadiseyi delile bağlamadan göstereceğin tepkiden pek sonuç çıkmaz sanırım.

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12