Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 39 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ilerya Avatarı

Son Giriş
    15.09-2017
    Saat
    13:41
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    • AVRUPA YAKASI
      Bölüm 99 / Yeni Bölüm
      25 Ekim Çarşamba 20:00'de

Yayın akar,
      Kolonya sahnesi,
      Aslı(Gülse Birsel), Cem (Levent üzümcü) , Gaffur (Peker Açıkalın) kadrajda,
      Bülent ( Rutkay Aziz ) gelir,
      Ters Bakış,
      Gaffur’a anlatımsız bir bakış atar ve “KİM BU SPASTİK” cümlesini atar ve umursamazca başını döndürür,,,

Ben ATV'nin ilgili bölümüne bireysel tepkimi kendimce daha dolu altyapı ile dile getirdim,,,

Bilginize,,,

Üye
    Sema Avatarı

Gerçek Adı
    Sema
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    17:16
    Yaşadığı Yer
    A.
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    17
    Blog Mesajları
    28

Aynı bölümde kolonya ikram eden bayan için de sürekli MONGOL ifadesi kullanması dikkatimi çekti.

Sanırım senarist Gülse Birsel 'in komiklik anlayışı bu :roll:

Üye
    ayazefe Avatarı

Son Giriş
    05.09-2016
    Saat
    11:07
    Yaşadığı Yer
    Nirvana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

pardon arkadaşım ama ben burda protesto edilecek birşey göremedim sen biraz fazla abartmış ve alınganlık yapmışsın gibi geldi

bazı şeylere hoşgörülü olmalısın bence

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:04
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    968
    Verilen Beğeniler
    1.256

Bu konuda toplumun çok büyük çoğunluğu gibi, Gülse Birsel'in de bilgisiz olduğunu düşünüyorum.
    Benzetme elbette yapılabilir, benzetmelerden gülmece de yaratılabilir.. Ama doğru kullanmak koşuluyla! Ve orada "spastik" ve "mongol" benzetmeleri yanlış kullanıldı.

'Spastik'likle zihinsel geriliğin doğrudan bir bağlantısı yoktur. 'Spastik'lik, kaslardaki kasılma sorunudur ve fiziksel görünümle alakalıdır. Spasitkler doktorluk, mühendislik vb. tüm alanlarda görev yapmaktadırlar... Bu anlamda dizideki benzetme (bırakın ahlak ve nezaket yanını) kelime anlamıyla da YANLIŞTIR.

'Mongol'a gelince, o da YANLIŞ kullanıldı. Doğru kullanım 'Down Sendromu'dur ve bu genetik bir hastalıktır (doğuştan kromozom bozukluğu.) Yani kanser ne kadar komikse, Down Sendromu da o kadar komiktir!
    Gerçi Down Sendromlu çocuklar gerçekten çok tatlı ve komiktirler (örnek aşağıda), ama bu komik yanları başkalarının sandığı (ve dizilerde de kullanıldığı şeklyle,) zekayla/aptallıkla alakalı değil, düpedüz afacanlık, saflık ve gülüşlerindeki güzellikle alakalıdır.
    İyi bir gülmece yazarı bence çok daha zekice bakabilir ve yukarıda değindiğim komiklikleri senaryosuna yansıtablir(di)...

avi5 - [Kınıyorum] Avrupa Yakası dizisinde bi söz: "Kim bu spastik"!

Üye
    basari Avatarı

Gerçek Adı
    başar
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    21:15
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

bence spastik gürse birsel dir densiz insan :evil:

Üye
    ALi KaraBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    ALi KaraBoğa
    Son Giriş
    30.06-2017
    Saat
    02:23
    Yaşadığı Yer
    Diyarbakır
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu sahneye malesef bende şahit oldum... :cry: Çok üzücü bir olay...
    Aslında oyuncuları değilde dizi yönetmenini, yapımcısını ve senaristini kınamak gerekir kanaatindeyim... Çünkü malzemeyi veren onlar...

Sevgiler...

Üye
    Hasan DURMUŞ Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    31.01-2015
    Saat
    01:20
    Yaşadığı Yer
    Trabzon
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

biz insanlar genelde yapacağımız işin sonucunu iyi analiz etmeden
    pat diye ortaya atlarız.
    Filmin senaryosunu yazanlarda bundan ibaret olsalar filmi kimlerin
    seyredeceğinden veya kullanılan cümlelerin kimleri rahatsız edeceğinden haberleri yoktu galiba
    talihsiz veya düşüncesiz cümleler.

Üye
    GuLeNKIZ Avatarı

Son Giriş
    17.03-2013
    Saat
    17:13
    Yaşadığı Yer
    uzaklar
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

diziyi izlemiyorum o sahneyide bilmiyorum ancak kasti yada dalga geçilmek için yapılmış birşey olduğunuda düşünmüyorum kesinlikle bilgisizlikten kaynaklanan bir yanlışlıktır ve karambole gelmiştir çünkü bir kişi yazıyosa bu senaryoyu oynarken bir sürü insan vardır etrafta hani bu kelimeyi kullanmayalım diye uyaran olmalıydı. Toplum önünde olunca her yönden duyarlı olmak gerekir ama kimsede alınmasın ağzı olan konuşuyor işte

Üye
    Mesut01 Avatarı

Gerçek Adı
    mesut
    Son Giriş
    11.10-2016
    Saat
    01:27
    Yaşadığı Yer
    Adana /Çukurova
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

diziyi bende izledim o sahneyi izledikten sonra şok oldum anlamını nereye gideceğini bilmeden komiklik olsun diye sarfedilen sözler.Siteye girmeden az önce mail attım umarım cevap gelir demekki herşey okumakla olmuyor birazda yaşaması gerekiyor

Üye
    A_GEYiK Avatarı

Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    16:16
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    30
    Verilen Beğeniler
    30
    Blog Mesajları
    20

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: basari
    Başarı,
    Spastiklere mi yoksa Gülse Birsel' e mi hakaret ettin anlayamadım.

Üye
    gülnihal Avatarı

Gerçek Adı
    nilgün kalır
    Son Giriş
    15.11-2015
    Saat
    23:50
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

O gün o kelimenin geçtiği anda dizide, hemen kapattım...

Herkesin engelli adayı olabilecegi bir dünyada yasadıklarını çok çabuk unutabiliyorlar...

Üye
    Fuzulim Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Belden aşağı saygı ve edepten uzak, insanları rencide eder şekilde yapılan espirileri şiddetle kınıyorum. Bu tür espirileri basit ve başkalarının sırtına basarak yükselme olarak değerlendiriyorum.
    Spastik engelli bir kişinin ailesiyle, eşiyle yada yakın/uzak dostlarıyla bu avrupa yakasını seyrettiğini düşünün. Bu sahneye kadar gülen bu engelli kişi bu sözü duyduğu anda ne kadar bozulacak ve ne kadar mahcup olacaktır kimbilir. Düşüncesizce konuşup insanların kalbini kırmaya kimin ne hakkı var.
    Böyle birşey benimde başıma geldi. 6-7 sene önce bir dost muhabbetinde ortamdaki müzik birden dikkatimi çekti. Sözleri şöyleydi. " Seni gidi topal. Bu gecede bende kal." Bunları duyduğumda gençliğinde verdiği duygularla yüzüm kıpkırmızı oldu. Ne edeceğimi şaşırdım. Arkadaşlarım da farketti ve gürültülü konuşarak müziği bastırmaya çalışıyorlardı. Ama bu mümkün olmadı. Aşırı rahatsız olmuştum. Aşağılandığımı, değersiz olduğumu, dalga geçildiğimi düşünmüştüm. Aşırı rencide olmuştum ve çok utanmıştım.
    Başkalarının duygularını düşünmeden duyarsızca ve hatta alçakça bu şekilde rencide etmek ne büyük şerefsizliktir.
    Sanatçı olduğunu iddia eden bir kişinin toplum huzurunda olduğunu ve topluma hitap ettiğini unutmadan saygısını ve sevgisini yitirmemesi gerekir. Talep eden kesim cahil olsa da, basit şeylere gülsede, basit şeyleri dinlese de veya seyretse de sanatcı cehaletin seviyesine inmemeli aksine cehaleti ortadan yok etmeye çalışmalıdır. Bunlara dikkat etmeyen kişiler sanat yaptıklarını sanmasınlar. onların yaptıkları olsa olsa ticaret tir. Üstelik haksız kazanç getiren haram kazanılan bir ticaret.

Üye
    spastik Avatarı

Gerçek Adı
    Oğuz
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:54
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    107
    Verilen Beğeniler
    24

ARKADAŞLAR ESKİLER NE GÜZEL SÖLEMİŞ "İĞNEYİ ÖNCE KENDİNE................"
    BİZ KENDİ İÇİMİZDE NE KADAR DUYARLILIK GÖSTERİYORUZ Kİ KAPSAMIN DIŞINDA KALAN İNSANLARDAN BU DUYARLILIĞI BEKLİYELİM NEDEN Mİ?
    NEDENİ ŞU BİR AY ÖNCE SOHBET ODASINDASIN Bİ BAYANA SARKINTILIK EDİLMİŞ BENDE " SPASTİK" NİKİMLE ORADAYIM BİLENLER BİLİR BENDE SPASTİK ENGELLİYİM. NEYSE KADININ TEPKİSİ ŞU BUTÜN BUNLARI YAPANLAR SPASTİK Mİ NE Yaaaaaaaaaaaaaa. oldu.DOLAYISIYLA TEPKİ VERDİM FAKAT İŞİN DAHA GARİBİ SİTENİN DİĞER SAKİNLERİ NEDEN BU KADAR TEPKİ VERDİĞİNİZİ ANLAMIYORUM DİYE KARŞILIKLAR ALDIM BU BİRİNCİSİ

İKİNCİSİ Bİ DÖNÜNYUKARIYA "Başarı" nikli arkadaşın yazısına BAKIN NE DEMEK İSTEDİĞİMİ DAHA İYİ ANLARSINIZ .

siz KENDİ İÇİNİZDEKİ DUYARLILIĞI SAĞLAYAMAZSINI DIŞARIDAN GELEN SALDIRILARA YETERİ KADAR TEPKİ VERİRSİZ. ÇOK FAZLA GÜRÜLTÜ ÇIKAR BATIRTI ÇIKAR BELKİAMA DAHA SONRA TARİHİN DİPSİZ KUYULARINA GÖMÜLÜR.

SPASTİKLİKLE DALGA GEÇİLİR,GÖRME İLE İLGİLİ ENGELLE DALGA GEÇİLİR,YAŞLILIKLA DALGA GEÇİLİR BENCE HER KONUDA HER ŞEKİLDE DALGA GEÇİLİR "Tİ" YE ALINIR. ANCAAAAAK BURADA ÖNEMLİ OLAN ŞEY ESPRİNİN HAKARETE VARMAMASI.TEK DİKKAT EDİLECEK NOKTA BURASI BENCE. BU ACIDAN BU KONUDA ESPRİ KONUSUNUN Bİ KIRILMASI NOKTASII OLACAĞINI DA FARKINDAYIM BU KONU ÜZERİNDE BİRÇOK POLOMİK YAPILABİLİR KARŞIR FİKİR ORTAYA KOYULABİLİR BİÇOK KİŞİ RENCİDE OLABİLİR FAKAT ZAMAN İÇİNDE BU SINIRLARIN VE DUVARLARIN KIRILACAĞINA EMİNİM. ÇÜNKÜ HANGİMİZ SOSYYAL YASAMIN İÇİNDE KENDİSİYLE VE DOLAYISIYLA ENGELİYLE DALGA GEÇMİYORUZ Kİ. KENDİMİZ YAPARKEN NORMAL KARŞILADIĞIMIZ Bİ OLAYI BAŞKASI YAPINCA NEDEN RENCİDE OLALIANCAK TEKRAR SÖLÜYORUM BUNUN SINIRI HAKARET SINIRINA DAYANMADIĞI MÜDDETCE........... BİR KİŞİNİN YAPTIĞI SAPIKLIK YADA SALAKLIK BİR ENGELLLE YANYANA GELMEMELİ. YOKSA ORTAMDA BİRLİKTE OTURURKEN YANIMDA SAĞLIKLI BİR KİŞİ MASANIN ÜZERİNDEKİLERİNİ YERE DEVİRDİĞİNDE "OLUM SPASTİK OLAN BENİM SANA NE OLUYOR" ESPRİSİNİ YAPARIM

SAYGILARIMLA

Üye
    A_GEYiK Avatarı

Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    16:16
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    30
    Verilen Beğeniler
    30
    Blog Mesajları
    20

Üzüldüm. Sahneyi kaçırıp izlemediğim için üzüldüm.
    Aklıma şöyle bir espri geldi;
    "Adamın birini OMO ile yıkamışlar. Adam yıkandıktan sonra maymuna dönüşmüş. Neden?
    Cevap: Çünkü, Omo ile yıkanan her şey ilk gün ki haline döner."

Şimdi bu cümleyi kullanan bir kişi tüm insanlara hakaret etmiş mi oluyor. "Ben üstüme almadım." Cevabını da verebiliriz. İnsanın maymundan yaratılmadığı gerçeği bilinse de kalıplaşmış bir olgudur bu. Espri anlayışınıza gore gülersiniz ya da gülmessiniz.

Patronumuz yukarıda spastiğin doğru anlamını belirtmiş. Kişi bilir ya da bilmez. Sn. Birsel'in bu konuda bilgisiz olduğunu düşünmüyorum.

Yukarıda;
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: A_GEYiK
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: basari
    Başarı,
    Spastiklere mi yoksa Gülse Birsel' e mi hakaret ettin anlayamadım.
    Burada dizide ki replikten ziyade, basari arkadaşımızın cümlesini ele almalıyız. Burada sizce espri mi yaptı?(!) Yorumu sizlere bırakıyorum.

Farklı bakış açıları dünyamızı zenginleştirir. Bir gün kahvehanede arkadaşlarla okey oynuyoruz. Yan masada oyun oynayanlardan biri aynı masada oynayan arkadaşına, " O taş atılır mı? Spastik!" dediğini dudum. Bir spastik olarak bana sesleniyor sandım "Efendim" dedim.

Üye
    Gülcan83 Avatarı

Son Giriş
    17.09-2017
    Saat
    22:51
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Başarı bu cümlesiyle Gülse birsel'nin kullandığı kelime ne manadaysa ona iada biçimindedir.(bence)

Sayfa 1 / 3 123 SonSon