Sayfa 2 / 5 İlkİlk 12345 SonSon
Toplam 66 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    bora yaşar Avatarı

Gerçek Adı
    ayla
    Son Giriş
    11.07-2016
    Saat
    02:35
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    mrhb.bende bir dawn sendromlu çocuğu olan bir anne olarak bir iki şey yazmak istiyorum.çocuğum aynı okulda ,hakkı olan eğitim, üst üste 2yıl ana okuluna gitti.şu an 8 yaşında ve ikinci sınıf kaynaştırma eğitimine devam etmekte.yani yaşıtlarıyla engeli olmayan çocuklarla aynı sınıfta eğitim alıyor.he bu çokmu kolay oldu sanıyorsunuz.hiçte kolay olmadı.sizin gibi benim de başıma çok şey geldi istenmedik yerildik. küçük görüldük 2 yi öğrense ne olur öğrenmese ne olur. sarıyı bile ne olur bilmese ne olur denildi bana.ben ağladım göz yaşımı öğretmene hiç göstermedim psikolejim bozuldu .tedavi gördüm. öğretmenin haberi bile yok. hep alttan aldım hep alttan aldım.sensin dedim öğrtemene.neden ..orada olamalıydı çocuğum ne pahasına olursa olsun.ve olduda.ilkokul 1. sınıfta 4 öğretmen degiştirdik .bu çok büyük bir kayıptı bizim için .yılmadım her yeni gelen öğrt. çocuğumu anlatım tam tanışma bitti artık iş derse geldiği zaman öğret. değişikliği. neler yaşadığımı tahmin dahi edemezsiniz.gene yılmadım.şimdiki öğret. artık birbirimizi tanıyoruz.fakat ne fayda o hep diğerleri ile ilgili yeterince vakit ayıramıyor .daha doğrusu ayırmıyor.yada ben öle düşünüyorum .onu da hep alttan alıyorum sensin diyorum hep böle.günüm okulda geçiyor sabah çıkıyoruz evden akşam evdeyiz snki bir işte çalışıyor gibi. bu arada çalışıyordum iştende ayrılmak zorunda kaldım.bütün vaktimi çocuğuma ayırmak zorundaydım.okul müdürümüz bize karşı çok ilgili ve alakalı .bir öğrt. görevlendirdi.boş saatlerinde çocuğuma bire bir eğitim verdiriyor.ayrıca birinci sınıfların okuma yazma dersinde onlarla okumasına izin veriyor.ayrıca .at terapisinede izin veriyor,o gün okula hiç gitmiyoruz.okulun güv.görevlisinden temizlik görev.öğretmenlerden öğrencilere velilere varana kadar hepsi sahiplenmişler .kabul görmüşüz okulda.buokadar kolay olmadı 3 yıl emek verdim hep sizsiniz dedim.alttan aldım diğer çocklarla ilgilendim.vs.vs.. bu sabrım mücadelem sonucunda çocuğumda olumlu gelişmelere sebep oldu en azından harferi biliyorve öğrenmeye devem ediyor. çocuklar onu çok seviyor bi gün okula geç gitsek etrafımızı sarıyorlar yürümek ne mümkün öpen öpene.bizim ve bizm gibi olanların işi kolaty değil. çok mücadele gerekiyor mücadeleden asla vazgeçmeyin. alttan alın sensin deyin ama bunu yaparkende hakkınızı arayın ezdirmeyin yasayı ve yasaları bilin. hakkınız ne bunu bilin .öğrenin bilere konuşun.çoğu şeyleri ben öğrettim okulda şimdi okulumuza özel alt sınıf açtırıyorum.allah herkeze bizim müdürümüz gibi bir müdür versin.onu çok seviyoruz.

Üye
    code Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşım özel eğitime ihtiyacı varsa ve yaşadığınız yerde özel eğitim için yani bilimum zihinsel ve vs. rahatsızlıklar için sınıf açılmışsa sizi hastaneye sevk ederler ve o rapora istinadan bu adam karma eğitime gider yada özel sınıfta eğitim alır kararına bakarlar. ama sizde demişsiniz kavga gürültü kayıt ettirdim diyorsunuz bence bir düşünün ona iyilik mi yapıyorsunuz kötülük mü?

Üye
    fatih530 Avatarı

Son Giriş
    21.07-2017
    Saat
    03:49
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    5

code;

İyilik engelli engelsiz ayrımı yok bu kadar oda normal okula gidecek!

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:25
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    542
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Değerli arkadaşlar,

Herkesin kişisel kanaatleri ve düşünceleri olması normaldir ama her işin bir de bilimsel, yani bilenler tarafından ortaya konulan yönleri mevcuttur.

Tansiyon hastası olduğunuzda çoğunuz doktorun verdiği ilacı kullanırsınız. Ama kimileri "tansiyon ilacı kullanma, kantaron otu kullan." veya "al benim ilaçtan iç, bu iyi geliyor" diyebilir. Hangisine itibar edileceğine buyrun siz karar verin.

Eğitim de bilimsel içerikli bir konudur ve eğitim uygulamalarına geçmiş deneyimler ve bilgiler ışığında karar verilir.

Bugün gelişmiş ülkelerin kabul ettiği yaklaşım "entegrasyon", "mainstreaming" veya ülkemizdeki adıyla "kaynaştırmadır". Bu yaklaşımın çok olumlu sonuçları görüldüğü için dünya genelinde hızla yaygınlaşmaktadır. Ülkemizde bu sisteme erken geçen şanslı ülkelerdendir.

Engelli kişilerin toplumdan soyutlanamayacağı, yaşamları boyunca toplum içinde olacakları düşünülerek, onları özel ortamlara tıkmak yerine hayatın içine dahil etmek aynı zamanda insani bir yaklaşımdır.

Bu nedenlerle 573 sayılı KHK ile hem özel eğitim, hem de kaynaştırma uygulamaları konusunda ciddi bir mevzuat düzenlemesi yapılmıştır. Ne çare ki, MEB'in ne öğretmenleri, ne personeli bu konularda hiç bir altyapıya sahip olmadığı ve kendilerini geliştirmek için doğru dürüst çaba harcamadığı için uygulamada ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır.

Cefakar ve işini hakkıyla yapan öğretmenleri bir kenara ayırırsak; klasik bir sınıf öğretmeninin sınıfına dahil edilen bir kaynaştırma öğrencisine yaklaşımı "bunu nereden başıma sardılar... bir de bununla mı uğraşacağım?" şeklindedir. Halbuki bu özel çocuklar için yapılması gereken şeyler sadece doğru düzgün rehberlik hizmetleriyle dahi sağlanabilir.

Tüm bunlara rağmen, 10 yıl önce okul başına 1 engelli çocuk dahi kabul edilmesinde zorluk yaşanırken bugün neredeyse her sınıfa 1 çocuk verilebilecek noktaya gelinmiştir.

Günümüzde "özel eğitim okullarına" sadece normal okula devam edemeyecek ağır düzeyde engelli çocukların devam etmesi fikri geçerli görüştür.

Elbette, engelli bir çocuğu normal bir okulda, normal bir sınıfa, normal bir öğretmene kabul ettirebilmek çok güçtür. Öğrenciler bu konularda çok daha toleranslıdır ve doğru yönlendirmeyle sürece hem dahil olur, hem de yardımcı olurlar. Sınıf öğretmenlerinin de rehberlik servisleri ve çocuğun devam ettiği özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi varsa bunlardan destek alması pek çok sorunu çözer.

Bugün, okuma yazma falan bir yana, meslek liselerini başarıyla bitiren down sendromlu çocuklar var. Bunlar hep kaynaştırma uygulamalarıyla mümkün olmuştur.

NOT: Down Sendromu (Trisomy 21 hastalığı veya mongolizm ) DAWN sendromu diye yazılmaz... DOWN şeklinde yazılır, "davn" sendromu olarak okunur.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgi için: http://mina304.blogcu.com/kaynastirm...egitim/2430937

Yasaklı Üye
    saww Avatarı

Son Giriş
    17.09-2012
    Saat
    14:38
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Dr. Bey gerekli açıklamayı yapmış.
    Onun istihsas alanı. Bize b....k yemek düşer.
    Bilimsel olarak açıklama ne ise odur. Karma eğitim alması gerekiyorsa..
    Öğretmen işini yapacak. İşlem bu kadar basit...

Üye
    code Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

yaw doktor sen hakkaten bu işin yasasına baktın mı bilmiyorum ama bu iş böyle yürümnüyor? ben diyorum ki kaynaştırmaya gidemez demiyorum ben hastane raporuna istinaden değerlendirilir diyorum ama veliler ne yapıyor ya doktorla yada millie eğitim müdürlerini felan aracaı olarak kullanıp bir şekilde karma eğitim içerisinde yer almasını sağlıyorlar özel eğitime tabi olması gerekirken tabi burada down sendromlu çocuğun durumu çok önemli..

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    542
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: code Mesajı Gör
    yaw doktor sen hakkaten bu işin yasasına baktın mı bilmiyorum ...

Yasasına bakmadım.. yasasını yapanlardanım..

Ben 20 yıldır bu işin içindeyim. Takdir edersiniz ki hatırı sayılır bir deneyimim oluştu.
    Bu iş öyle hastane raporuyla falan olmaz. Hastaneden sadece özürlü sağlık kurulu raporu düzenlenir. Kaynaştırma raporu MEB Rehberlik Araştırma Merkezinde Kurul kararı ile verilir. Kaynaştırma öğrencilerinin mevzuatı da farklıdır. Ailenin ricasıyla falan olmaz.

Buradaki engelli arkadaşların çoğu toplumda izole edilmekten, otobüse binememekten, kaldırımlarda hareket edememekten vs. şikayet etmiyor mu? Peki çocuklara neden böyle bir ayrım uygulayalım?

Asıl sorun, elinde kaynaştırma kararı olan öğrencileri okul müdürlerinin ve sınıf öğretmenlerinin kabul etmek istememesidir. Kısacası ayrımcılıktır.

Üye
    code Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

metepe bende düşünüyorum neydi onun ismi diye evet rama gitmesi gerekiyordu demi. şimdi sen diyorsun ki önemli olan ramın dediği mevzuatta farklı diyorsun peki mebin ilköğretim temel kanunu ne diyor o da engelliler için hak olan işi vericeksin engelliyi işe alacaksın sonra bütün işi kuruma mı yıkacaksın diyor anayasadaki gibi. yoksa her iki yasayıda çıkaranlar birbirinden habersiz mi?

Üye
    BiKuLum Avatarı

Son Giriş
    25.09-2014
    Saat
    23:56
    Yaşadığı Yer
    Almanya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben bu down syndromlu cocuklarin normel okula gide bildiklerini bilmiyorudum bilgi verdiniz icin tsk ederim. Benim düsüncemde hala daha bi "ama" var demeden edemicem (icim ciz ediyor - kendim yasadiklarimdan yine "ama" diyerek iyi düsünülmüs biseyde) )aslinda sizde bu asil ve bence en büyük sorunu sölemisiniz:

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: MeTePe Mesajı Gör

Asıl sorun, elinde kaynaştırma kararı olan öğrencileri okul müdürlerinin ve sınıf öğretmenlerinin kabul etmek istememesidir. Kısacası ayrımcılıktır.
    Yani bi annemizde anlatmis nasil zorluklari yasadini. Allah yardimicimiz olsun ve herseyin hayirlisini nasip eyler insallah.

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    542
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: BiKuLum Mesajı Gör
    .

Yani bi annemizde anlatmis nasil zorluklari yasadini. ..
    Zorluklar olması kaçınılmaz. Önemli olan bu zorluklarla toplumsal olarak hep birlikte mücadele etmemiz.

Down sendromlular bir yana, biz otistik çocukları dahi normal okullara kaydettiriyoruz; ki otistikleri topluluk içinde kontrol edebilmek çok daha zordur. Down sendromlu olup da okulda ciddi sorunlara neden olan bir çocuk görmedim daha... Otoriteye son derece bağlıdırlar. Çok sevimli ve tatlıdırlar. Şeker çocuktur onlar. Üstelik içlerinde resim, müzik, spor gibi yetenekleri olan oldukça çoktur.

Herhangi bir ortama entegre edildiklerinde kısa sürede herkesin sevgilisi olurlar. Bu kadar katı bakmamak lazım.

Yasaklı Üye
    saww Avatarı

Son Giriş
    17.09-2012
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Buradaki engelli arkadaşların çoğu toplumda izole edilmekten, otobüse binememekten, kaldırımlarda hareket edememekten vs. şikayet etmiyor mu? Peki çocuklara neden böyle bir ayrım uygulayalım?

İlk defa bu kadar hoşuma giden. Haksızlığa karşı bir yazı yazdınız.
    Yazdıklarınıza tamamı ile katılıyorum.
    O okul müdürlerini hadım edebilirsin Benden buna da destek!
    Hadım cezasını devlet adına memurluk yapıp vatandaşı devlete düşman eden işgüzarlara uygulayabiliriz.
    Bu hasta beyinler topluma zarar vermektedir... Bunlardan meydana gelecek soyuda muhtemelen hasta beyinlere sahip olucaktır.

Üye
    BiKuLum Avatarı

Son Giriş
    25.09-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Almanya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Herhangi bir ortama entegre edildiklerinde kısa sürede herkesin sevgilisi olurlar. Bu kadar katı bakmamak lazım.
    Söle deyim, benim kücük kizim vacterl syndrom diyen bi hastaligi var yani bu hastalika giriyormus eger 5 seyden 2si olunca ve benim kizimin o 5 seyden 3ü var.
    Birisi kesin yok..yani ellinde ayaginda belirli bisey yok ve olmazda dedi doktor yoksa o simdikten belli olurmus.
    Digeri ise gelismede geri kalma suan öle bisey gözükmüyor dedi...hayirlisi olsun diyerek asil konuya gelim. Yani ben kendim hem engelli hem anne olarak hemde hasta cocuku olarak düsünüyorum inanin bilmiyorum öle bi durumda kizimi verirmiydim normel okula eger verisem ben 100% arkasinda olmam lazim. Cünkü olan kizima olur ve o mutsuziken ben asla mutlu olamicami bilyiorum onun icin katimis gibi gözükyorum yoksa tabiki herkez benim gibi düsünse bu kanun bosa gelir. Ben herseyin hayirlsiini diliyorum. Allah yardimcimiz olsun.

Yasaklı Üye
    saww Avatarı

Son Giriş
    17.09-2012
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

öle bi durumda kizimi verirmiydim normel okula eger verisem ben 100% arkasinda olmam lazim. .
    Almanyada böyle sorunlardamı var
    İşsizin kirasını, faturasını ödeyen bir devlet Engelli bireyini el üstünde tutar.
    İçin ferah olsun!

Üye
    BiKuLum Avatarı

Son Giriş
    25.09-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Almanya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

saww;
    Tabi sende benim güzelim türkiyemi kötüleyip durma desem...sen beni ne kadar anladin gibi bende seni o kadar anlamis olurum desem birbimizi anlamsi olurmuyuz ki???

Yasaklı Üye
    saww Avatarı

Son Giriş
    17.09-2012
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    benim güzelim türkiyemi.
    Türkiye farklı bir şey!
    Hukuksuzluk, haksızlık yapmak ayrı bir şey.

Türkiye toprak olarak eşsizdir. Dikkat edin toprak olarak diyorum.
    Yönetimini niye öveyimki? Olmayan bir şeyi nasıl iyi gösterelim.. Yalanmı söyliyelim?

Sayfa 2 / 5 İlkİlk 12345 SonSon