Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 26 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    yeraltı_86 Avatarı

Son Giriş
    12.06-2016
    Saat
    00:15
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba arkadaslar;

Bu siteye yeni üye oldum. Ben de seneye üniversiteya hazırlanmak istiyorum. Yazılanları okudum. Çok zorluklar yaşamışsınız. Ben de bunları yaşamaktan ve canımın yanmasından çok korkuyorum.
    Ben liseden sonra kendimi duvara çarpmış gibi hissettim... O zamana kadar herşey iyiyidi. Çocuktum öğrenciydim. Güzel bir çevrem vardı. Ama o liseden sonra hayat aşılması zor bir duvar gibi geldi gözüme.. Sonra istemediğim halde açıköğretim işletmeye kaydoldum. Oysa benim hayalim farklıydı .Bir kere ben örgün öğretim istiyordum. Ondan sonra da toparlanamadım zaten. Bir yıllık depresyon süreci, daha sonra psikologa başalayısım. Şimdi eskiye göre çok daha iyiyim. BAzı şeyleri hala kabul etmiş değilim ama yavaş yavaş basarıyorum sanırım.
    Dediğim gibi tekrar üniversiteye hazırlanmak istiyorum ama korkuyorum. Ben üniversitede gercekten beni anlayan insanların olabilecegi, insanları ergenlik psikolojisini coktan aşmış, fikirleri davranışları hayata bakısı, ürettikleri ile degerlendirecek insanların var oldugu düşüncesinden dolayı istiyorum biraz da.. Belki de biraz değil birazdan da fazla...
    Siz neler düşünüyorsunuz? Mesleğiniz dısında nasıl bir sosyal ortama sahiptiniz? Arkadaslık kurmakta zorlandınız mı mesela? Nasıl insanlar vardı cevrenizde?
    Paylasırsanız cok sevinirim.
    Sevgiler

Üye
    yeraltı_86 Avatarı

Son Giriş
    12.06-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

neden kimse bişey yazmıyor

che
    Misafir Üye
    che Avatarı

dostum üniversitede arkadaşlık ortamın tabiki senin iletişim becerinle paralel olucaktır. pek kimsenin taktığı yok zaten bu engelli olduğun için değil genel olarak böyle. biz engelliler bunalım takılmak için neden bulmakta hiç zorlanmayız sanırım ama neden yaratmadığımız taktirde bir sorun yok!... tabiki mimari engeller dışında!..
    örnegin ben okurken celal bayarda 2. sınıf üst katlardaydı. merdiven çıkmama rağmen bazı durumlarda zorlanıyodum yönetimden rica ettim onlarda sınıfı kantin ve yemekhanelerin olduğu alt kattaki başka bir sınıfa aldılar bizi orada eğitime devam ettik. mimari çok zor, ulaşım çok zor ama arkadaşlık iyidir!.

saygılar

Üye
    dertli Avatarı

Son Giriş
    22.08-2010
    Saat
    13:25
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkdaşım olayı özetlemiş zaten. en büyük engel dış engeller yani sağlam insanlara göre yapılmış merdivenler sınıflar vb. onun dışında her şey insanın kendinde bitiyor. diğer bölümlerde görme engelli bir arkadaşımız vardı bütün okulun göz bebeğiydi tanıyan tanımayan herkes onunla konuşup dertleşmekten mutlu olurdu. tabii ilk aylar biraz zorlanırsın çevre edinene kadar ama sonradan mutlu bir okul hayatına geçireceğine eminim
    başarılar

Üye
    yeraltı_86 Avatarı

Son Giriş
    12.06-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

tesekkür ederim arkadaslar cevap verdiğiniz için cok sağolun

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    19:59
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    58
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

Üniversite hayatı insanın yaşamına ve kişiliğine çok zenginlik katan bir yer...Tabi alabildiğin kadarıyla....Çok farklı insanların bir araya geldiği,zengin bir kültürel mozaik ve bilim dünyasıyla içiçe olacağın bir yer....Her insanın yaşaması gereken bir güzellik diyebilirim....Ah şimdi o yıllara gittim,hatıralarım canlandı....Çalışmak zorunda olmasaydım ömür boyu üniversite okuyabilirdim,mesleğim üniversite öğrencisi olsaydı fena olmazdı...

Üye
    petitgirl Avatarı

Gerçek Adı
    Beyza
    Son Giriş
    03.09-2012
    Saat
    19:33
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba kardeşim ben ilkokuldan sonra ameliyatlar sebebiyle okuyamadım, 19 yaşımda tekrar eğitimime devam etmeye karar verdim ve orta okulu dışardan bitirdim. Daha sonra 2 ay arayla iki ameliyat daha oldum ve 1 yıl daha kaybettim sonra açık öğretim lisesine başladım kredili sistemdi en erken 2,5 yılda bitebilirdi mecburen. Ben 46 kredi fazlayla 2,5 yılda bitirdim ve üniversite sınavına başvurdum dershaneye gittim o yıl trakya üniversitesi fen fakültesi kimya bölümüne yetiyordu aldığım puan ama ben tercih etmedim. O zamanlar ÖSS ve ÖYS vardı ve tercihler ÖYS sınavına girmeden yapılıyordu. Neyse ertesi yıl İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Bölümü'nü kazandım. İngilizce hazırlık yılıyla 5 yıldı. Hiç uzatmadan okudum 5 yılda bitirdim 2003 yılında mezun oldum. O 5 yıl hayatımının en güzel 5 yılıydı diyebilirm. Gerek yurtta oda arkadaşlarım, gerek fakülte arkadaşlarım çok iyiydiler. Kampüs içinde asla kendimi kötü hissetmedim çünki o kapasitede gençler dolu gençler ve asla seni kıracak bir hareketleri olmuyor. Kampüs dışında bazen kıranlar kırıcı davrananlar oldu mesela yaşlı bir teyze tam yanımdan geçerken ahh canımmm yazık gibi bence çok gereksiz cümleler kurdu. Bu tip şeyler oldu ama bunlar kampüs dışında oldu. Ben arkadaşlarımla her haftasonu sinemaya gittim, pikniğe gittim gezdim eğlendim. Çok güzeldi. Okuldan mezun olduktan sonra iş arama kısmında biraz üzüldüm çünki ülkemizde eğitim 2. hatta 3. planda malesef. 1. planda beden önemli siz süper zeki olun eğitimli olun ama engelsiz bir lise mezunu sizden daha tercih edilir olabiliyor. Amaaaaa bu seni yıldırmasın beni hiç yıldırmadı 2003 de mezun oldum 2004 nisan'da yağ fabrikasında üretim sorumlusu olarak işe başladım, 1 yıl orada çalıştım kendi isteğimle ayrıldım çalışma koşulları bozuk olduğundan dolayı. Oradan ayrıldıktan 2 ay sonra başka bir özel yem fabrikasına engelli kadrosundan girdim burada bir memur gibi çalışıyorum 3 yıl oldu burada. Aynı zamanda mezun olduğumdan beri özel ders veriyorum İngilizce, Matematik ve Kimya derslerinden. Çok şükür hergün öğrencim var, işten sonra eve geliyor öğrencilerim. Diyeceğim şu ki kardeşim oku ve hiç korkma sana olumsuz konuşanlara da aldırmaaaa engel herkesin başına heran gelebilir. Surviver olmak lazım Hoşçakal... Başarılar ve Mutluluklar seninle olsun...

Üye
    hediyeeskişehir Avatarı

Son Giriş
    08.02-2010
    Saat
    16:54
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

MERHABA ARKADAŞIM.
    EĞER KARARLIYSAN HİÇ BİR ENGEL SENİ YILDIRAMAZ.
    EN MÜHİM SORUN ARKADAŞLIK.
    SENİN GİBİ OLMAYAN KİMSELERLE ONLARIN ŞARTLARINA YETİŞMEYE ÇALIŞARAK GEÇİRECEĞİN BİR EĞİTİM HAYATI SENİ BEKLİYOR.
    SENİNLE DERS ARALINDA SOHBET EDECEK BİRÇİFT İÇTEN BAKIŞI BULDUĞUN ANDA DEĞME KEYFİNE...HANİ DERLER YA TADINDAN YENMEZ ÖYLE İŞTE.
    1989-1993 YILLARI ARASINDA İSTANBUL ÜN. EDE. FAK. KÜTÜPHANECİLİK DE OKUDUM.20 YILDIR GÖRÜŞTÜĞÜM GAYETTE SAMİMİ OLDUĞUM ARKADAŞIM BİR TANE AMA YETİYOR.

İNAN SANA KALACAK OLAN MESLEK+DOSTLUK.

YOLUN AÇIK OLSUN YERALTI KARDEŞ

Üye
    Loret Avatarı

Son Giriş
    07.02-2014
    Saat
    21:17
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben genelde okulda olsun hayatta olsun arkadaşlık kurmakta çekingenimdir.ilk adımlar bana hep karşı taraftan gelmiştir çoğunlukla.üniversitenin ilk yılındada öyle oldu çok tatlı birkaç arkadaşım oldu ,arkadaşlıklarım gelişebilirdide .benim içinde yol sorun oldu okulumuz uzun bir yokuşun altındaydı ve beni çok yoruyordu okula gidişlerim gitgide azaldı ve sonunda sadece imtihanlara katılır bir hale döndü.yoksa diğer bir arkadaşımızın dediği gibi üniversite çağındaki insanlar bilinçli oluyorlar kırıcı bir yanları olmuyor ,esas zorluk bence ortaokul yıllarında oluyor herkesin başında bunalımları olduğu yıllardayani.ilk okul yıllarım çok mutluydu sonra orta ve lisede baya bir yalnızlık hissettim. sen kendine güvenirsen güçlü olduğunu hissettirirsen insanlarda bence o oranda daha rahat yaklaşacaklardır gibi geliyor..

Üye
    mezopotamyali kederi Avatarı

Gerçek Adı
    ASYA
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Herşeyden önce İnşallah iyi insanlarla karşılaşırsın yeraltı_86...

Arkadaşların da belirttiği gibi engellilerin karşılaştığı tek zorluk mimari yapıdan kaynaklanıyor.Tek zorluk dedim de ulaşımı da unutmamak lazım...Bu ikisini oturtursan kendine güvenin seni bulması çok uzun sürmez...Tabi arkadaşlarının da... Hayatımın en güzel yıllarını Üniversitede yaşadım.Keşke hep öğrenci kalsaydım diye hayıflanıyorum bazen. Ben de tedavilerden dolayı eğitimime ağır aksak devam edenlerdenim.Liseye kadar sınıf arkadaşlarım hep benden 2 yaş küçük oldu.Üniversitede bu yaş barajı aşıldı.Kendi yaşıtlarımla,benden küçüklerle,benden çok büyüklerle,baba ya da dede dediğimiz arkadaşlarla mükemmel bir ortam kurduk,sıra paylaştık...Yaşanılması gereken bir dönem...İnsan olana çok şey katıyor.Hakkında herşey güzel olur umarım...

Üye
    kitap38 Avatarı

Son Giriş
    14.11-2017
    Saat
    11:01
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

benim en çok zorluk çektiğim şey herkesin kız arkadaşı varken benim olamıyordu. herkes gibi normal yaklaşımlar , gerekli insani davranışlar sergilememe rağmen. başkalrı gömlek gibi sevgili değiştirirken, biri bile benimle sevgili olmak istemedi. benim en çok sıkıntısını çektiğim konu buydu.
    ben diğer sorunları ikincil sorunlar olarak görüyordum benim için. sevgilerimle)

Üye
    gadjodilo Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    09:48
    Yaşadığı Yer
    uruguay/santa maria
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

yühh be kardeşim. bu ne beklenti çılgınlığı böyle :mrgreen: eğer şöyle bi ortam hayal ediyosan yanılıyosun. üniye kaydolmuşsun. herkes kampüsün çimlerinde oturmuş daha önce hiç görmedikleri E.T. benzeri varlığı keşfetmek ve onu daha yakından tanımak için etrafında toplanmışlar. durmadan bişeiler soruyolar, heryerde ilgi odağısın. evine sınıfına plaketler geliyor. fonda yedi karanfilden acıklı bi parça ve ışıl ışıl başarı öykün slaytlarla dev bir sinevizyonda durmadan dönüyor. batır toplu iğneyi bu baloncuğa hemen. yok öle bişei.

evvela üniversite ortamı her ne kadar farklı bi ortam olsada türkiye standartlarının üzerinde çok fazla bişei bekleme. orada da odun oğlu odunlar kazmaya sap olacakken insan olarak dünyaya gelmiş sığırlar var. en makul talepler tokat gibi yüzünde patlayabilir. özrünün içeriğini bilmiyorum ama kar yağmayan ve ulaşım yönünden kolay bi yer tercih etmeni şiddetle tavsiye ederim. ben yılın neredeyse 5 ayının kış olduğu bi yerde okudum. kış en büyük problemdi benim için. hatta bi keresinde hiç unutmuyorum yerler donan yağmur suyundan o kadar berbat bi hal almıştı ki minibüsten inmeden kapısına geri dönen bi otobüsü yaklaştırıp yere basmadan sıcak evimin yolunu tutmuştum.

kampüsün yeni olması önemli. eski binaların merdiven basamakları, asansör ve korkuluk gibi hergün yüzyüze kalacağın için seni ciddi anlamda etkileyecek sorunları olabilir. aç bi telefon öğren. insan olan anlatacaktır. veya forumlara katıl orada öğrenim görenlerden bilgi al elini kolunu bağlaması muhtemel durumlar hakkında. hemde en ince detayına kadar.

tabi birde bazı derslerin özellikle ortak veya özel labaratuvar, çizim odaları gibi tek bir yerde yapıldığı durumlarda 1 saatlik ders için kalkıp ebesinin nikahına gideceksin. bunlarıda dikkate al.

kabul görme olayına gelince. kural çok basit bana göre. kendini kabul ettiğin kadar insanlarda seni kabul eder, kendine duyduğun saygı kadar saygı görürsün. ama korkma hiçkimse seni parmağıyla gösterip "aa sakata bak" demez. çünkü bunun ne kadar çiğ bi davranış olduğu orada fazlasıyla kabul görmüştür. ama terside geçerli. kimse seni sakat olduğu için tutupta akşamki orgy partisine davet etmes :wink:

velhasıl ne yapıyosan kendin için yaptığını unutma, o kapıdan girdiysen oradaki herkesle aynı olduğunuda. gerisi zamanla oturacaktır. ha bide bizim sakat camiasında azda olsa görülen zırlak mağdur rollerine girme. gerçekten gerekli olduğu hallerde taleplerde bulun ki geri çevrilmeyesin. kolay gele...

Üye
    kitap38 Avatarı

Son Giriş
    14.11-2017
    Saat
    11:01
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kızlar çok acımasızdır. seni başkalarını kabul ettikleri gibi etmezlerken, ama aynı zamanda iki ayaklıların birlikteliklerinden doğan birbirlerini aldatmlardan dolayı yaşadıklları acımasızlıkları gelip sen ağlama duvarymışsın gibi detlerini anlatabiliyorlardı. zzaten bir dostum şunu demişti. kızların en iyi arkdaşları özürlüler ve eşcinsellerdir demişti. çünkü onların kendilerini rahat ve korunabilecekleri insanlar olarak görürlermiş.
    dolayısıyla sen ne tutarsan tut ağzında sana şans yoktur sevgili olma konusunda. şekilsel olarak sen doyurucu değilsen allahın bilmem neyi olursan ol gene nafile.

Üye
    Mami Junior Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:22
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Avcılar
    Alınan Beğeniler
    48
    Verilen Beğeniler
    31

Ne güzel yazmışsın gerçekten,valla ellerini öpesim geldi

Bi ekte ben yapıyım , hoşlandığım bi kıza açılmıştım, kız baya bozulmuştu, benimle konuşmadı falan.
    Neden konuşmadığını sordum, senin erkek olduğunu unuttum kusura bakma Bizi taştan yapılmış yaratık olarak görüyolar galiba .

Neyse ; yeraltı_36 ben okulda çok zorluklar yaşadım onlarca merdivenlerle boğuştum. O merdivenlerden inerken çıkarken insanların tuhaf tuhaf yüzlerime bakması çok sinirimi bozuyodu, ama alıştım bir süre sonra. Bu sıkıntıyı 2 sene yaşadım daha sonra okulumuz yeni binasına taşındı, orda asansörler olduğundan çok rahat ettim,okulda istediğim gibi gezip dolaşabiliyodum. Bence kendini sıkı tut, binlerce kişinin arasında farklı olmak tuhaf gelebiliyo.İlk sene zorluk çekebilirsin ama daha sonra arkadaş ortamın oluşunca baya güzel oluyo.Herşey yinede sende bitiyo, hiç bir şeyden çekinme, eninde sonunda zorda olsa bitiriyosun okulu :wink:

Üye
    CIHAN_KAYRA Avatarı

Gerçek Adı
    cihan kayra
    Son Giriş
    03.07-2017
    Saat
    19:38
    Yaşadığı Yer
    elazığ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    üniversite yıllarım çok zevkliydi.asla bi dışlanma falan hissetmedim aksine her sene en popüler öğrenci seçildim sınıfta.üzerinize afiyet hocaların bi çoğunu delirttimde ))) e kardeşim benim gibi adamın dersine 22 yaşında dünya güzeli bir ingilizce hocası verirsen sonucuna katlanırsın nolmuş yani iltifat ettiysem alla alla )))))))))) :twisted: demek istediğim tadını çıkarmayı biliyosan engel mengel yoktur abicim.hayat neticede geçiyo günlerimizi tükeniyo.ağlayıp sızlayıp neden mahvedelim yaşamı.sarılın 4 elle gitsin anasını satam ))))))

Sayfa 1 / 2 12 SonSon