Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 20 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    miss Avatarı

Son Giriş
    12.05-2009
    Saat
    20:30
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhaba arkadaslar

Ben bir kas hastasiyim. Kol ve bacaklarimdaki kuvvetimi kaybediyorum. Ama simdilik, tekerlekli sandalyede degilim. Yani, normal bir sekilde yuruyorum.
    Hayatimda en buyuk hayalim, doktor olmakti. Ama bu hastalik engel koydu. Bu yuzden, ilk, orta ve liseyi bitirdikten sonra, universite'ye doktor olmak için yazildim, ama hem kollarda, hem de bacaklarda zorluk gordugum için, birakmak zorunda kaldim. Biraktiktan sonra da hayata kustum. Artik, eve kapandim. Hastaliktan nefret etmeye basladim, 7 sene, bir depresyon geçirdim, ama ben kitap okuyarak, depresyonu yendim. Bu bir senedir, kendimi okula alistirmak için, sigorta dersleri aldim. Ama, istedigim bir sey degildi. Ben gerçek bir universite ogrencisi olmak istiyorum. Eylul'de, yazilmayi dusunuyorum. Ama bir yandan da, korkuyorum. Ya, yardimcim olmazsa, ya bir sey yapmayip ta, yari yolda birakirsam ...... Iste korkularim. Bu korkular yuzunden, ilerliyemiyorum. Ama, unversiteye gidipte, istedigimi yapmazsam da, omur boyu vicdan azabi çekecegim. Iste boyle. Cok buyuk bir sorun, degil mi ?
    Sizce ne yapmaliyim ? Hangi meslegi seçebilirim ? Ya hukuk, ya psikoloji, ya da ressam diye dusunuyorum. Ama hala seçemedim.
    Yorumlarinizi sabirsizlikla bekliyorum.

Sevgiler
    miss :wink:

yazmayi unuttum, Turkiye'de yasamiyorum, simdilik Fransa'da oturuyorum. Ama ilk ve orta okulu Turkiye'de bitirdim. Bura da lise'ye devam ettim. Turkçem fazla iyi degil, ama idare ediyorum.

Üye
    arkeolog76 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    19:41
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba yazını okudum. aslında çok hassas bir durum ama ben kalbindeki sesi dinle derim.fiziksel aktivitelerinin gittikçe kısıtlandığını ve kısıtlanacağını düşünüp de engelime göre bir meslek seçeyim dersen baştan yanlış yapmış olursun bence. Hangi mesleği yaparak mutlu olacağını düşünürsen o dalı seçmelisin.

Üye
    geromia Avatarı

Son Giriş
    31.05-2008
    Saat
    00:43
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

SAgan
    Sarte
    Camus gibi elemanları düşününce Psikoloji diyorum...

bu adamları orjinal dili ile okumak nekadar zevkli olurdu...

Psikoloji ile ne alakası var:
    -Bu adamlar kırmışlar da ondan...

Üye
    oya Avatarı

Son Giriş
    30.11-2008
    Saat
    13:50
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yarının ne getireceğini bilmiyoruz ,yaşam o kadar çok sürprizlerle doluki........bende arkeolog 76 'ya katılıyorum ...........yüreğinin sesini dinle .

Üye
    geromia Avatarı

Son Giriş
    31.05-2008
    Saat
    00:43
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ekleme:

Yok yok psikoloji... Madem 7 yıl kitap okumuşuz.. Süper gider..

Hukuk bayar... bence....

Bu arada etkilemek amaçlı değil.. Latife amaçlı yapıyorum... 3ünüde eşit miktarda isteğini düşünüyyorum...

Neyse...

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    18:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    19

Şöyle soralım neden psikoloji? neden hukuk ve neden ressamlık? Bunların cevabını bizimle paylaşmadan biz bu konuda senin yerine karar versek bile bu senin degil bizim kararımız olacaktır.

Neden mi devam etmelisin? Herşeyden önce kendini bulmak için.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:52
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Hiç ama hiç düşünmeden üniversiteye dönerdim. Ve en çok neyi istiyorsam onu okurdum.
    "Ya yardimcım olmazsa, ya bir sey yapmayıp yarı yolda bırakırsam..?"
    Ne fark eder ki! Önemli olan mutlu olman ve hayalini gerçekleştirmen.
    Keza önüne sorunlar ve zorluklar çıkacağı muhakkak! Ben sorunsuzca okul okuyanını hiç görmedim Sorun çıkacak, sen aşacaksın; daha büyüğü çıkacak, yardım alacaksın; gene çıkacak, bıkacaksın... birinin sorunu çıkacak, yardım edeceksin... Velhasıl mutlu olacaksın. Bu arada okulu da bitirirsen ne ala!
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    msg Avatarı

Son Giriş
    29.11-2017
    Saat
    15:10
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

İstediğine göre evet hiç düşünmeden üniversite'ye git derim. Hangi bölümü istiyorsan, hangi bölümde başarılı olacağını düşünüyorsan onu seç derim.

Bende bir tür kas hastalığından dolayı tek bastonla yürüyorum ve Ankara 'da oturmama ve üniversite'nin de Ankara'da olmasına rağmen şartları zorlayıp ilk sene otobüsle daha sonraki senelerde ise okulumun bana sağladığı imkanla okulun yanında yurtta kaldım. Birçok zorluklarla karşılaştım, gidemediğim, derslerimden kaldığım da oldu. Zor olsada ayakta durarak laboratuvarlarda ders, deney yaparak.
    Ben eczacılık istemiştim fakat olmadı Kimya bölümünü bitirdim. Buna rağmen yılmadım ve bitirdim.
    Şimdi mesleğimle alakalı olan bir iş yapmıyorum yapamadım ve buna rağmen diyorum ki iyiki okumuşum.

Hatta şimdi bir üniversiteyi bitirenlere Açıköğretim fakülteleri sınavsız, acaba diyorum bir daha okusam mı diyorum ve bu aklıma yatmıyorda değil hani.

Her engelli arkadaşın okumasını, şartlarını zorlayarak, yılmayarak gidebildiği yere kadar okumasını dilerim.

yarenn66
    Misafir Üye
    yarenn66 Avatarı

bence ileride pişman olmak istemiyorsan kendi kararını kendin ver.ileride keşke dememek için.

Üye
    mesuti Avatarı

Son Giriş
    10.10-2012
    Saat
    13:37
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba Miss
    Senin yapacağın şey bütün engellere ve zorluklara rahmen sen hangi mesleği arzu ediyorsan onu seçmelisin ki ileride pişman olmayasın.Bende senin gibi üniversite okumak isterken karamsarlığa kapıldım ve engellerimi düşündüm bu yüzdende okuyamadım.Şimdi okumak o kadar isterdim ki bu kadar ince düşünmeseydim de okula gitseydim.Tarih öğretmenliğini kazandıgım halde okul İstanbul dışında diye gitmedim.
    Okumanı isterim ne zorluklar karşılaşırsan karşılaş orda karşılaşmazsan mutlaka güncel yaşantında karşılaşacaksın.
    Doğru kararı ve seçimi kendin yapman dileğiyle.

Üye
    miss Avatarı

Son Giriş
    12.05-2009
    Saat
    20:30
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: bulent yilmaz
    Şöyle soralım neden psikoloji? neden hukuk ve neden ressamlık? Bunların cevabını bizimle paylaşmadan biz bu konuda senin yerine karar versek bile bu senin degil bizim kararımız olacaktır.

Neden mi devam etmelisin? Herşeyden önce kendini bulmak için.
    Guzel soru

Neden psikoloji ?

Etrafimda çok aci çeken hastalar goruyorum, onlarin acilarini paylasip, onlari dinlemek, gerekirse onlara yardim etmek, yani onlara bir umut isigi olmak istiyorum .

Neden hukuk ?

Hayatta çok haksizliga ugrayan insanlar var, onlarin haklarini savunmak istiyorum, ozellikle biz hastalarin.

Neden ressamlik ?

Dogayi ve renkleri çok seviyorum.

Üye
    ahmetyildiz Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    22:06
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşım Miss Durumlarımız Benzer
    Ünv. Sınavından Önce (Bizim zamanda önce bölüm seçiyorduk) Ben sezgilerime Uyarak Endüstri Mühendisliğini Yazdım. Baba inatla yaz olu eczacılık açarız ufak bir eczane kendini kavurursun dedi. Yok dedim idealistiz ya...

Neyse hazırlık sınıfı,1. sınıf,2.sınıf a kadar kendim gittim ama bu durum beni o kadar zorluyordu ki burda anlatsam hade ya cekersiniz oraya girmiyorum... Ancak derslerde başarısızdım çünkü efor ayakta durmaya ve pür dikkat olmaya ve eğlenmeye gidiyordu.. Bir gün ip koptu ve özel vasita ile abim birakmaya başladı neyse ondan sonra başarı grafigi yükseldi yarım dönem uzattım ve bitirdim tam oh dedim kriz ve 6lik bir depresyondan sonra artık duvarlara tutunarak yürüyebiliyordum ...

tekerlekli sandalyeyi kabullenebilmem de bir 6 ay kadar aldı...

Ancak iş aramalarda gördüklerimden şurasını anladım tekerlekli Sandalyede iş çok zor bulunuyor...Babama söylemesem de Eczacılığı yazmadığıma biraz pişmandım.. Ama bu durum bölümümü sevmediğimden değil bilakis Bana çok şey katti ve beni çok geliştirdi...

Yani demem o ki bence biraz da realist olmakta fayda Ancak fransada durum farklı olabilr...Bana psikoloji daha mantıklı geldi...

Hukuk ise kesinlikle tavsiye etmem şöyleki hukuk yoğun şekilde pasif çalışma gerektiren bir bölüm bu da kas hastalığında tasfib edilmez...Gerçi psikoloji de bir nevi öyle ama daha az...

Ancak başta büyük bir hata yapmışşın 7 senelik bir inziva dönemi ve bu dönemlerde pasif bir hayat hastalığın açısında çok kötü olmuş...

Yazı karışık oldu sadece yardımı olur diye düşündüm sağlıcakla kal...

Üye
    Evren Avatarı

Gerçek Adı
    Evren
    Son Giriş
    31.05-2017
    Saat
    00:48
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Burda bızım kararımızdan daha onemlı durumlar var.Mesala unıversıtenın mımarı yapısı,yurt ortamı,ulasım yıne bunun gıbı bır suru şey....Bunlar senın bolumu secımde etkılı olmalıdır.Ayrıca kesınlıkle bır rehberlık hocasından yardım al.

evren demir

Üye
    FINDIK Avatarı

Son Giriş
    26.04-2006
    Saat
    14:53
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

BU KONUDA EVREN'İN SÖYLEMLERİNE KATILIYORUM. KENDİN İÇİN EN UYGUN MESLEĞİ VE ORTAMI SEÇMELİSİN.

AYRICA HASTALIĞININ TAM ADINIDA ÖĞRENEBİLİRMİYİM ?

Üye
    atilla.ozdemir Avatarı

Gerçek Adı
    ATİLLA
    Son Giriş
    31.08-2013
    Saat
    12:08
    Yaşadığı Yer
    HATAY
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    BÜLENT KARDEŞİME BENDE KATILIYORUM. NE MALUM SAĞLAM OLSAYDIN VEDE KAZA GEÇİRİP YARIM KALMAYACAĞIN.
    BU NEDENLE DE KENDİNE ENGEL KOYMA
    SENİN GİBİ İNSANLAR HIRSLI OLMASI GEREKTİĞİNE İNANIYORUM. BAŞARACAKSIN.
    BUNA EMİN OLABİLİRSİN. EEEEEEEE HADİ DAHA NE DÜŞÜNÜYORSUN.
    HAYAT SENİN YÖNETİMİNDE.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon