Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
Toplam 38 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    YagmurTanesi Avatarı

Son Giriş
    06.02-2008
    Saat
    22:48
    Yaşadığı Yer
    İst.
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Bence normal okul olmalı özel bir okul olunca ayrımcılık olur benim fikrimi söylemek gerekirse Normal milli eğitim okullarında berbar okunulmalı

Üye
    yagmurlar Avatarı

Gerçek Adı
    AHMET KESER
    Son Giriş
    02.02-2013
    Saat
    23:29
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

engelli okulunda okuyan insları gördüm öğretmen olmuşlar ama hala çekingenler ben o okluda okumadım orda çalıytım ancak 1 yıl dayanım sonra nordmal okula gittim ya üniversitelerde normal olarak okumak çok güzel.ankaradaki okulu gören varmı hiç
    merdvivenleri var okul kapısından inerken yünmek zor normal yürüyen insan yürüyemez.hedefsiz insanların oluğu bi okul

Üye
    lady1260 Avatarı

Son Giriş
    07.03-2016
    Saat
    08:41
    Yaşadığı Yer
    G.antep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Özel ihtiyaç ve donanımlı okul senin için en uygunu diye düşünüyorum.Entegrason ikincil...

Üye
    Sirine Avatarı

Son Giriş
    22.11-2016
    Saat
    18:39
    Yaşadığı Yer
    ...
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    4

BENCEDE NORMAL DEVLET OKULU....KAYNAŞMA,PAYLAŞIM BENCE BU ŞEKİLDE DAHA İYİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM...ÇOCUK ÇEVREDEN SOYUTLAYABİLİR KENDİNİ HEP AYNI ORTAMI TERCİH EDER VE BU HAYATINI ETKİLEYEBİLECEĞİNİ DÜŞÜYORUM...NORMAL OKUL HER ZAMAN EN İYİSİ....

Üye
    Fuzulim Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Tüm öğrenimimi normal okullarda yaptım. Bunun bana çok faydaları olduğu gibi zorluk çekmedimde sayılmaz.
    Ama bu zorluklar zaten hayatın gerçeği değilmi?
    Hayat herzaman engellilere ayrılan bir platformda sürmüyorki.

Malesef hayat engellilerin eğitim gördüğü engelliye has hazırlanmış ortama uygun değil.
    Bu ortam içinde eğitim alan kişinin hayata hazır olamayacağını düşündüğüm için ben karma eğitimden yanayım.
    Normal okullarda okuyabilecek engellilerin kesinlikle Normal okullarda eğitim görmesinden yanayım.

Üye
    AsTeRuNyA Avatarı

Gerçek Adı
    EMRAH
    Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    16:44
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL/sultangazi
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    0

bence normal okunmalı

Üye
    hayalsiz-kaldim Avatarı

Son Giriş
    27.10-2007
    Saat
    20:10
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bence de ortopedik engel çok özel bir durum gerektirmiyorsa genel okul ama, zihinsel engelli olan arkadaşlar onlar için özel okullara devam etmeleri çok çok daha yararlı

Üye
    gadjodilo Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    09:48
    Yaşadığı Yer
    uruguay/santa maria
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

ankara'daki okuldan bahsedilince bele bi tuhaf oldum.
    anacığım 5 yıl taşıdı beni ilkokulda ama, okulla aramızda sadece bi duvar vardı. ortaokula geçince mecburen gittik kendimize! özel bi okul aradık.
    ben sadece 3 yıl kaldım. en büyük kazanımım ortez kullanmaaa başlamam oldu. okul ortez yaptırıodu ve ortezi olduğu halde tekerlekli sandalye kullananların tepesine sanki vergi kaçırmış gibi çökerlerdi (tevfik hoca bir numaraydı bu konuda ve psikopatlık konusunda :mrgreen: )
    ama yinede şunu çok rahatlıkla söyleyebilirm ki hayatımın en zor günlerini orada yaşadım. o yaşıma kadar anacığımın dizinin dibinden ayrılmamışken (12 yaşımda)
    sadece bayramlarda ve tatillerde görüşmek zorunda kaldım. öğrenciler arasında inanılmaz bi hiyerarşi vardı. yatakhanede bazı koğuşlara DESTUR almadan girersen koltuk değneğinin yürümekten başka nası fonksiyonları vardı ööretirlerdi :mrgreen: daha bi sürü saçmalık.
    liseyide üniversiteyide SAKAT OLMAYANlarla tamamladım. altmdan sıra çekip düşüşümü görüp buna gülecek kadar benimsemişlerdi. (tabi ozmanki tepkim bööle yuppi şeklinde deildi o kadarda mal deilim )
    sen kendi savaşını verince etraftakilere sadece onu abullenmek düşüyor.
    sonuç eğitimde kesinlikle SAKAT ve SAKAT OLMAYAN entegrasyonu....

Üye
    lady1260 Avatarı

Son Giriş
    07.03-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    G.antep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benimle aynı görüşlerde olan birilerinin olmasına sevindim.Engellilerin entegrasyonu tabiki önemli.Ama erken yaşlarda karma eğitim alması demek engelli çocuğun daha çok ezilmesi anlamı taşıyor bence.Düşünün,her engelli grubunun farklı ihtiyaçları var.Karma bir sınıfta okuyan işitme engelli çocuğun işitme cihazında bir sorun çıktı.Bu konuda bilgisi olmayan öğretmen nasıl müdahele eder ki?Üstelik haksız rekabet ortamında kalır engelli çocuk.Tıpkı murat 124 markalı bir arabanın mersedesle yarıştırılması gibi.
    Tabi bu noktada az (aksak yürüyen veya protezli,cihaz kullananlar) ortopedik engelli çocuklar karma eğitim alabilirler.Ama ağır engelli(tekerlekli sandalye kullanan çocuk) farklı donanımlı bir okula ihtiyacı vardır.İhtiyaçları karşılanamazsa derslerde başarılı olamaz.Bu başarısızlık duygusu da okuldan soğumasına neden olur çocuğun.
    Sonuç olarak fırsat verilirse engelli bireylerin eğitim sorununu aşacağına inanıyorum.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

lady1260, seninkilerin tam da karşısında görüşlerim var. Kaldı ki ayrıştırıcı/özel eğitim dünyada neredeyse terkedilen bir sistem. Uluslararası her belge kaynaştırmayı hedefliyor.

tekerlekli sandalye kullanan ya da kör olan ya da ortopedik sakatlığı olan bir çocuğun eğitim almada hiç bir sorunu/farklı yoktur. Sorun o çocuklarda değil, farklı olanı tanımayan/tanıtmayan/eşit saymayan "diğerlerinde"dir. Ve sorunu çözmek için sorunlu kişilere müdahale edilir, sorundan mağdur olanlara değil!
    Karma eğitim işte tam da bu sebeple herkes için yaşamsal önemdedir. Herkes farklıdır ve/fakat eşittir. Bu temel İNSAN HAKKInın, anaokulundan üniversiteye kadar her kademede GÖRÜLMESİ/YAŞANMASI/İÇSELLEŞTİRİLMESİ için karma eğitim şarttır.
    Bir kez ayırmaya başlandığında, iş, sinema, yol, kütüphane, hastane vb. her yerde de "ayrı dur" derler adama!

Nasıl ki toplumda her çeşit birey varsa, okullarda da olmalı. Ve eğitim bir yarış değil, bir sosyalleşme aracıdır/ortamıdır.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    lady1260 Avatarı

Son Giriş
    07.03-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    G.antep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yeni sistemin kaynaştırmayı amaçlamaması çok güzel.Ama lafta kalıyor.Keşke öyle okullar olsa ki Türkiye'de en az sağlamlar kadar engelli çocuklar da aynı şemsiyeden faydalansın.Ama karma eğitim adı ile engelli çocukları sukutu hayale uğratıyorlar.Alt yapı yapılırken okullara,bu okulda engelli çocuklarda olabilir düşüncesini taşıyormu mühendis,mimarlar?Bu çocukların lavabo ihtiyaçlarını düşünüyorlar mı?Merdivenlerin yan tarafına rampa yapmayı düşünüyorlar mı?HAYIR.
    Eğitim tabiki aynı olmalıdır.Ama bu rahatlıklar sağlanmazsa engelli çocuklar daha çok içlerine kapanır,okuldan soğur diye düşünüyorum.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Tabii ki düzenlemeler yapılmazsa ortaya saçma sapan zorluklar çıkar ve iş daha da kötüye gider. Bunda kuşku yok. Ama dedim ya, çözüm ayrıştırmada değil, o saydığın sorunları ve sorumluları deşifre ederek, insanların gözüne sokarak, çözüm için itelemektedir. Doğru teşhis doğru tedavi!
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    lady1260 Avatarı

Son Giriş
    07.03-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    G.antep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Karma eğitim lafı kulağa hoş geliyor.Ama Türkiye şartlarına bakıyorum.Ve karma eğitimin şimdilik mümkün olamayacağını, engelli çocukları mutsuzluğa sürükleyeceği endişesini taşıyorum.Bu nedenle ilköğretimde karma eğitime şimdilik karşıyım.
    Benim yeğenim ilkokulda.43 yıllık mazisi olan özel okulda okuyor.Sınıf arkadaşlarından biri spastik engelli bir çocuk vardı.Diğer sınıf arkadaşlarının velileri okul müdürünün yanına gitmiş ''Bu çocuğu istemiyoruz.Bizim çocukların psikolojisini bozuyor''demiş ve engelli çocuğun okuldan ayrılmasına sebep olmuşlar.
    Peki bu durum engelli çocuğun ruhunda onulmaz yaralar açmazmı?Suçu neydi?Diğer çocuklardan farklı olmak.Bu noktada karma eğitimin Türkiye şartlarında çok erken olduğunu düşünmekteyim.
    Bu bağlamda oturan boğaya bir sorum olacak.''Senin ilkokul çağında engelli bir çocuğun olsa,karma eğitim yapan bir okula gönderirmiydin?''
    Not=Sorum Türkiye şartları ve günümüz koşulları için geçerlidir.

Üye
    drkan26 Avatarı

Son Giriş
    16.04-2007
    Saat
    16:13
    Yaşadığı Yer
    Eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bencede devlet okulu.Ben ilkokula başlıyacağım sırada gittiğimiz okulun müdürü bu çocuğu biz okutamayız biz sorumluluğunu alamayız dedi.Neymiş diğer çocuklar beni iter kakarmış müdür ben ilgilenemem hem napcaksınız okutup demişti. :lol: Neyse tabi ailem onu dinlememişti.Hiç bi zaman okuldaki kimse beni ititp kakamadı.Ama ben normal bi okuldan yanayım çok çok özel problem yoksa çünki,ortepedik özürlüler için WC ve merdivenler sorun olabiliyor.ama normal okullarda ben kendimi hiç enngeli gibi hissetmedim.Tam tersine hayata bakış açım farklı olduğunu düşünüp onlardan üstün olduğumu düşünmüştüm :lol:

Üye
    Grafiker Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    03.06-2010
    Saat
    01:44
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Zorunlu değilse Kaynaştırma en doğrusu.Ben 3-4-5. sınıfları engelliler okulunda okudum.Güzel günlerim olsada 6 sınıfta genel okula geçince uyum sağlamam baya zor olmuştu.Akvaryumdan çıkmış balık gibi olmuştum.Öğretmenlerim ve arkadaşlarım gerçekten çok destek olmuşlardır.Bu konuda hiç bir sorun yaşamadım.Genel okulda hayatın tam içinda oluyorsunuz.Tabi şuan engelli okullarındaki eğitim anlayışı nedir bilmiyorum ama ben yararını gördüğümü söyleyemem.Bana en ters gelen ders ise el işi dersiydi.Yok halı doku(halı dediysek elbezi kadar birşey :lol: ).Yok kağıtlarla şekil ver..Bunun bana yararı ne oldu peki.Hiç.Diyebiliriz ki Genel okullarda ki eğetim ne veriyor.Ordada birşey verildiği söylenemez.Ama hayatıma çok şey kattığını biliyorum.Engelli okulları bence engellileri gerçek hayattan izole ediyor..En azından benim dönemimde öyleydi.Şuan durum nedir bilmiyorum.Umarım bu okullar hayatın gerçeklerini öğrencilerinden uzak tutmuyordur.

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon