Toplam 12 mesajın 1-12 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    erkan_kaptan_52 Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    11.02-2017
    Saat
    21:28
    Yaşadığı Yer
    Ordu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhaba dostlar 19:30 ana haber bülteninde bi haber gördüm bu haberin içeriği internet üzerinden üniversite bitiriliyomuş ilk defa duydum hem şaşırdım hemde çok sevindim ve bi araştırma yaptım nette şötle bi yazı buldum...

dostlar bu konuda bilgisi olan bizle paylaşabilirlermiii..

İnternet Üzerinden Üniversite Mezunu Oluyorlar.,

Bilişim ve teknolojideki gelişmeler, insanların hayatına önemli kolaylıklar sağlarken, eğitimde de yeni yöntemler uygulanmaya başlandı.

Türkiye'de Çukurova Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi'nde başlatılan "uzaktan eğitim" programı kapsamında öğrencilerin okula gitmeden internet üzerinden aldıkları eğitimle üniversite mezunu oldukları bildirildi.

Bilişim ve teknolojideki gelişmeler, insanların hayatına önemli kolaylıklar sağlarken, eğitimde de yeni yöntemler uygulanmaya başlandı. İnternetin bütün imkanlarından öğrencileri yararlandırmak isteyen üniversiteler, uyguladıkları programlarla gençlerin "mektepli" olmasını sağlıyor.

Öğrenciler, uzaktan eğitim programı sayesinde evlerinde, işyerlerinde veya bulundukları herhangi bir yerdeki internete bağlı bilgisayarla üniversite bitirebiliyor. Öğrenciler kendilerine verilen kullanıcı adı ve şifresiyle 365 gün ve 24 saat hizmet veren web adresinden derslerine çalışabiliyor.

Simülasyon ve animasyon destekli hazırlanan derslerde kafalara takılan sorular ise ders programına göre dersi vermekle görevli öğretim elemanı tarafından sohbet odasında tek tek cevaplandırılıyor. İmtihanlar ise yine internet ortamında yapılıyor.

Öğrencilere yönelik bu program, ilk kez Sakarya Üniversitesi Adapazarı Meslek Yüksekokulu'nda hayata geçirildi. 2001 yılında başlayan internet üzerinden uzaktan eğitim programıyla bugüne kadar bin 73 kişi üniversiteden mezun oldu.

Sistem 3 yıl önce Çukurova Üniversitesi Adana Meslek Yüksekokulu ve Mersin Üniversitesi Mersin Meslek Yüksekokulu'nda, bu yıl ise Gazi Üniversitesi Atatürk Meslek Yüksekokulu'nda hayata geçirildi.

Çukurova Üniversitesi Meslek Yüksekokulu bu zamana kadar 40 mezun verdi ve halen 400 öğrenci bu sistemde eğitim görürken, Mersin Üniversitesi ise henüz mezun vermedi.

Üç üniversitede uzaktan eğitim programı kapsamında eğitim alan öğrenci sayısı 2 bin 500 kişiyi buldu. Her geçen gün öğrenci sayısının arttığı program sayesinde başörtülü öğrenciler, askerler, hükümlüler, çalışanlar ve engellilerin yanı sıra üniversiteli olmak isteyen; ancak çeşitli sebeplerle okula gelip gidemeyenler de bu program sayesinde yüksek öğrenim görüyor. 2 yıllık programın bitirilmesiyle öğrencilerin fakültelere yükselme şansı da oluyor.

Çukurova Üniversitesi Adana Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Alaaddin Sabancı, Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama Uzaktan Eğitim Programı sayesinde öğrencilerin hem çalışıp hem de okuma imkanı bulduğunu belirterek, "Hatta cezaevinde kalan bir öğrenci bile bu sistem sayesinde öğrenimini sürdürme imkanına sahip oldu.

Bu sistemle öğrenciler mezun olduğu zaman daha çabuk iş bulabiliyor. Çünkü öğrenim döneminde devam zorunluluğu olmadığı için hem öğrenip görüp hem çalışma imkanı buluyor" dedi.

Sabancı, uzaktan öğretime ilginin her geçen gün arttığına dikkat çekerek şunları söyledi:
    "Programa, meslek lisesi mezunu olan ve ÖSS'ye giren kişiler müracaat edebiliyor. Öğrenci ÖSS'ye girmişse aldığı puana, girmemişse orta dereceli okul not ortalamasına göre yerleştiriliyor.

Ayrıca, tercih etmeleri halinde ek kontenjanla düz lise mezunları da bu programa başvurabiliyor. Uzaktan ve örgün öğretim arasında fark yok denecek kadar az. Tek fark, örgün eğitimde derse devam zorunluluğu varken bu programda olmaması. Tüm öğrencilerimiz için aynı disiplin ve sınav yönetmeliği geçerlidir.

Yalnızca uzaktan öğretim öğrencilerine yaz okuluna katılma hakkı verilmez, bunun yerine bütünleme sınavı hakkı verilir."

Uzaktan öğrenimle öğrencilerin sadece 15 gün fiili uygulama sınavından geçtiğini vurgulayan Sabancı, "Bütün eğitim-öğretim programlarında en iyi olabilmek için çok çalışmak gerekir; ancak uzaktan öğretim programı biraz daha çok çalışma gerektirir. Okumayı seven ve o konuyla ilgili olan kişiler daha çok başarılı olur.

Kişiler yaklaşık bin 600 YTL gibi bir ücretle bir yıl boyunca öğrenim almakta. Ücret iki taksit şeklinde alınmakta. 4 yıllık fakültelere dikey geçiş yapmak isteyen öğrenciler için çok avantajlı. Verilen eğitim-öğretim ve diploma yüz yüze eğitimle tamamen aynı. Uzaktan eğitimde öğrenciler internet kafeden mezun olabiliyorlar.

Ancak öğrencilerin konuları öğrenip öğrenmediğini test etmek için 15 gün uygulamalı sınava yapıyoruz. Bunun dışında öğrenci okula gelmeden üniversite mezunu oluyor" diye konuştu.

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili erkan, benim Teyzeoğlum Sakarya Üni.'deki bölümünü bitirmek üzere. http://www.ido.sakarya.edu.tr/ Koşulları internet üzerinden öğrenebilirsin. Bir kısmı senin yaptığın alıntıda yazılmış zaten. Tabii ilk şart: ÖSS'de yeterli puanı tutturmak.. :wink:

Üye
    erkan_kaptan_52 Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    11.02-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ordu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

abi haberlerde meslek liselerinden mezunlar direk geçiş yapabiliyor dediler. hatta haberlerde bi genç kız öyle yapmış sınava girmeden direk geçişden yararlandım dedi bende meslek lisesi mezunuyum..
    bunu iyi araştırmak lazım

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Valla orasını bilemeyeceğim. Okulların sitelerinden öğrenebilirsin heralde..

Üye
    erkan_kaptan_52 Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    11.02-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ordu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

saol abi verdiğin site işime yaradı

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Sen de saol.. Hadi görelim seni.. Bir üniversite mezunumuz daha olsun 2011'de..

Üye
    roseeee Avatarı

Son Giriş
    05.05-2007
    Saat
    17:55
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

slm bn 17 yaşındayım bidahaki sene öss ye gireceğim inşallah puan tutturduktan sonra internetten nasıl bitiriliyo bilgi verrsenz sevinirim

Üye
    ahmetdemir Avatarı

Son Giriş
    15.04-2016
    Saat
    00:55
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar yüksekokul tabiki güzel eğtimin kötüsü zaten olamaz ama bence önemli olan fakülte inşallah uzaktan eğitim veren fakülte de olur internet üzerinden açıköğretim fakültesi hariç o zaten var. Eğer öyle bir gelişme olursa engelli arkadaşlar için işte o heber harika olur inşallah o haberi buradan duyururuz...

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: roseeee
    slm bn 17 yaşındayım bidahaki sene öss ye gireceğim inşallah puan tutturduktan sonra internetten nasıl bitiriliyo bilgi verrsenz sevinirim
    ( http://www.ido.sakarya.edu.tr/Admin/...uzaktanogretim ) linke tıklarsan gerekli bilgiyi öğrenebilirsin sanırım.

Üye
    basari Avatarı

Gerçek Adı
    başar
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    08:27
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaş ben ilk okulu anca bitirebildim ondan sonra engelim yüzünden okuyamadım şimdi direk internet üzerinden üniversite mezunu olabilirmiyim yaşım 34 ortaokul ve liseyi okumadan mezun olmaktan bahsediyoz ondan sonrada millet vekili olmak istiyom niyetim başbakan olmaktır engelliler adına demokratik bir türkiye istiyoruz

Üye
    marto1 Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    13:47
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    18
    Verilen Beğeniler
    10

sakarya üniversitesi bu uygulamayı yıllardan beri yapıyor

Üye
    AkHiLLeUs Avatarı

Gerçek Adı
    Kerem
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Anadolu üniversitesinde de var diye biliyorum bu uygulama :?