Toplam 3 mesajın 1-3 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Oya Tekin Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Okullara "Fiziksel" Düzenleme

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, engelli öğrencilerin okullara erişimlerini kolaylaştırabilmek için ilköğretim okullarında fiziki koşulların iyileştirilmesini istedi.

Çelik, "İlköğretim Okullarında Fiziksel Düzenlemeler" konulu genelge yayınladı. 6-14 yaş arasındaki engelli çocukların okula erişimlerinde bazı sorunlar yaşadığına işaret eden Çelik, bu çocukların engellerini yok etmenin mümkün olmadığını, ancak engellerinden kaynaklanan okula erişim sorunlarının çözümünün mümkün olduğunu belirtti. Çelik, il Milli Eğitim müdürlüklerinden engellilere yönelik yapılmasını istediği düzenlemeler şunlar:

» Tüm ilköğretim okullarında hali hazırda kayıtlı olan engelli öğrencinin bulunup bulunmadığına bakılmaksızın, yerel kaynaklar kullanılarak, ortak kullanım alanlarında tekerlikli sandalye ile dolaşmayı sağlayacak rampa-tutamak gibi fiziki düzenlemeler yapılacak.

» Engelli öğrencisi bulunan ve ihtiyaç duyulan okullarda alafranga tuvalet ilavesi yaptırılacak.

Bakan Çelik, bu konularda okulların yapacağı düzenlemelerin sonuçlarının bakanlığa bildirilmesini istedi.

ENGELLİLER İÇİN SADECE 428 OKUL

Bu arada CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel'in engellilere eğitim veren okullara ilişkin soru önergesini cevaplandıran Hüseyin Çelik, Ağrı, Artvin, Ardahan, Bayburt ve Şırnak'ta engellilere yönelik okul bulunmadığını, bunların dışındaki 76 ilde 95'i özel sektöre ait toplam 428 özel eğitim okulu olduğunu kaydetti.

Kaynak

yeditepe
    Misafir Üye
    yeditepe Avatarı

evet ilgili genelgeden dolayı bizim okulda rampa_tutamak gibi düzenleme yapıldı. tuvaletler de hazırlandı. ama binanın sadece birinde yapıldı. alt katta bu şekilde öğrenciler yararlanabilir. engelli öğrenci gelldiğinde sınıfları da buna göre ayarlanır.
    şu an itibariyle tekerlekli sandalyeli öğrencimiz yok. ama fiziksel şartlar ilgili genelge uyarınca düzenlendi...

Üye
    Capricorn Avatarı

Gerçek Adı
    Akın
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    19:12
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    14
    Blog Mesajları
    65

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    bence bu düzenlemeler bir an önce yapılmalı çünkü benim okulu bırakmamd ki en büyük neden di yetersiz donanımlı okullar... umarım benden sorakiler faydalanabilir bu fiziki düzeltmelerden