işitme engelliler okulunda çalışan işitme engelli bir öğretmen olarak okudum yazdıklarınızı....
bende işitme engelli olarak ama normal okullarda okudum .....
karşılaştığım zorluklar başka bir başlık...
ülkemizde işitme engellilerin eğitimi maalesef ama maalesef yeterince önemsenmiyor...
çocuk sekiz yaşına gelmiş diyorum babasına okula gönder_hocam uzak...
diyorum yatılı_hocam yapamaz boşver bunu....
gelde delirme....
çocuklar okula normal çocukların yaşında başladığı için çok geç oluyor çooooook
adam getirmiş iki kızını geçen yıl...
okula getirdikten sonra öğrendikki biyonik kulak ameliyatı varmış...kızları aldı ankaraya....3ay uğraştı...
demişler yaşları büyük ...
bi iki yıl erken gelseydi okula....ahhh...ahhhh...
dudaktan anlama eğitimi konuşma eğitimi ses eğitimi.... kavram eğitimi hepsinin ayrı ayrı uygulanması gerekiyor....
nerde....
programda müzik dersi var....
ilginç çok ilginç....
ben kesinlikle öğrencilerimle iletişim sorunu yaşamıyorum ama diğer arkadaşlar......
inanın aileyle iletişim yok çevreyle yok haftasonu eve giden yatılı öğrenci pazartesi geldiğinde başlıyor bütün haftasonunu bana işaret dili ile anlatmaya....
ya o kadar kolay ki....
aileleri de anlamıyorum insan evladının dilini öğrenmez mi ya...
ama çoğu köylerden geliyor çocukların aileler kalabalık....önemsemiyorlar işitme engelli çocuğu....
ben bile konuşuyor olmama rağmen toplumda işitme engelimle ilgili sorun yaşıyorum....
isterdim ki işitme engelli de olsa konuşamıyorda olsa normal bir sosyal hayatı olsun öğrencilerimin...
birisi bitirmiş kız meslek lisesine kayıt yaptırmış
ilk dönemin sonunda bıraktı...
sordum bütün dersleri zayıf gelmiş...
zor ikna ettik dönmeye
öğretmenler normal öğrenci gibi algılamış...
ama olmaz ki....
bazı öğrenciler kendilerini ifade edemedikleri için sinirli....onlara yaklaşırken öyle dikkatli olmak gerekiyor ki....her öğretmen yapamıyor bunu....bazen farketmiyorlar bile...
ama olmaz ki...
küçük olanlar birazda farkında değiller işitme engelli olduklarının...
hele yusufum....dudaklarını oynata oynata gözlerimin içine bi bakışı var ki...
dudaklarını hızlı hızlı oynatıyor ama kesinlikle ses yok sanıyor ki normal insanlarrdada öyle....sonrada benim anlamış olmamı bekliyorrr....
eee yusuf sen anlat bakalım öyle olmadığını farkettiğinde neler yaşayacağız.....
eskişehir deki içemi görmedim arkadaşlar iyi olduğunu söylüyor...
diyorum niye sadece orası bütün işitme engelli ookulları iyi olamaz mı?...
onların yaptıklarını biz yapamaz mıyız?
daha yazacak o kadar çok şey var ki ....ve yapacak....
(bu arada rekursion sevgilerimle....)