Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
Toplam 33 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    meopius Avatarı

Son Giriş
    30.07-2010
    Saat
    15:50
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Libertian demiş ki

bunlar tamam peki bunların dısındaki gereksinimler için ne yapılacak,her engeli bir birinin aynısımı
    Bunu açar mısın?
    Ben engelli öğrenci denince mimaride tek tip düşünülür diye biliyorum. Öyle de anlatmak istedim: Ramba ve asansör o engelli öğrencinin kullanımı amacıyla üretilir. Onun dışında öğrenci kullanıyorsa: genel amaçlı üretilmeli diye düşünürüm. Her katta öğrenci tuvaleti yapılır ve buna paralel olarak da her katta bir tuvalet engelli öğrencinin kullanım kolaylığına göre tasarlanır.

Ama bana sorduğun soruyu tam olarak anlamadım. Açarsan sevinirim.

Üye
    Libertarian Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:08
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    1

en basit ornek bakıcılar yada refakatcılardır ,%100 seviyesinde kendi kendine tek basına yetemeyen engeliler için ayrı bir sistem olmalıdır

-arkadaslar ,final notlarını bırakın halil i banyo yaptıracagız
    -kazım muratın ekmegini sen yedir ben nejatınkini yediririm
    -ali gel yardım ette huseyini yataga koyalım

daha nice detay yazabilirim

boyle birsey olmaz
    birsey dusunuluyorsa tek bir standart engeli için dusunulmez en kotusu için dusunulur.

farzedelim dediğiniz oldu ,bir kız cocugu kazandı ama refakatcısı erkek (annesi olmus diyelim) bakıcı yok yada paraları yok
    hangi kız yurdu bir erkegi yurta kabul eder

bunları atlıyamazsınız ,cunku ilerde basınızı derde sokar.

yurtdısında oldugu gibi bir yurt insa edilir her tur engeliyi barındırabilecek bir dizaynda ona gore hizmet verir.

Üye
    meopius Avatarı

Son Giriş
    30.07-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Tamam şimdi anladım. Sana şunu anlatayım belki buradan herkese duyurmuş olabilirim.Daha önce bahsedilmiş olabilir ben bu siteye yaklaşık 4 ay önce birinin önerisi ile girdim kaydoldum:
    Bahsettiğin şey için Devlet tarafından özel okul oalrak tasarlanmış fakat ne yazıkkı kimse o okula gitmek istemiyor. Yurt'a gelince önce öğrencisi olan okula birileri kaydolsun devlet geri kalan hizmeti de yerine getirebilir ama zaman alacak.
    Aynılmıyorsam fakat gerçek 1996 yılında gazetede öyle bir duyuru vardı: Kimse kalkıp o duyuru ile ilgilenmedi. ÖSS sınavına giren engelliler için ayrıca özel duyurular yapıldı (hala yapılıyor sanırım) sonuç: istenilenin dışında, yani sadece işitme engelliler başvurmaya başladı.
    Adres vereyim ama mutlaka gidip incelemenizi öneririm: Anadolu Üniversitesi Engelliler Entegre Y.O. Yunusemre Kampusu-Eskişehir. Rampası var asansörü var ayrıca tuvaletleri çok geniş. Giriş çıkışlarda otomatik kapılar mevcut. Bazı durumlarda rüzgar kesiciler koymuşlar. Eğer istediğiniz düzeye uygun yapılmamışsa devlet o zaman sorumlu olur AİHM davası sayılır.
    Eskişehir'de yapılması gerekçeleri basit: Engelliler için Pilot şehir olarak seçilmiş. Yurdumuzun tam ortasında, trenle ve otobüsle ayrıca da uçakla varabileceğin yerde.
    Her ilde üniversitelere öyle uygulama yapılması çok masraflı iş. Ancak ilk uygulama sahip çıkılmadıktan sonra diğer illere bu tür uygulama girişimi yapılmayabilir.
    Bütün bunlara rağmen bazı üniversitelerde engelliler için (ki Libertarian, bu engelliler sıradan tekerlekli saldalye kullananlar yani senin bahsettiğin kategoriye girmiyor) uygulamalar mevcut.
    Ancak şehir dışına çıkamayan engellilere gelince farklı yol önerebilirim: Açık öğretim. Sınav zamanına gelince; özel yazı yazarak ve rapor ile belgeleyerek Dekanlıktan kendilerine ayrı sınav gözetmeni isteyebilirler.

Üye
    cemal Avatarı

Son Giriş
    20.02-2006
    Saat
    10:34
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

ops: harikasınız söylediginiz bir çok şey dogru benım kasdımda buydu fakat tekrar bırkaç konunun altını çizmeklazım .1. kamuya açık bütün binalar engelliye uygun olmak zorunda maliyet bizi ilgilendirmez. sosyal devletın geregi bu. anayasa ve kanunlarla bu hak engelliye verilmiştir sorun uygulamada.2. sosyal devlet ülkesinde yaşayan herkesin yaşamına göre hizmet vermek zorunda .engellilerin daha güzel ve insanca yaşamaları için onların durumlarına göre konutta üretmek zorunda .bence şöyle istersek daha dogru diye düşünüyorum her ilde engelliye uygun konut olmalı ama bu ayrı degıl yanı engellıye ayrı bilok şeklinde degıl birlikte yaşamaları şeklinde sevgili dostlar . avrupadakı bakım ve yaşam evlerine gelince o ayrı bir hizmet tabiiki onlarda olmalı yalnız bunları birbirine kariştırmamalıyız saygılarımla.

Üye
    meopius Avatarı

Son Giriş
    30.07-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Özür dilerim Cemal, sosyal devlet konusunu karıştımayalım. Devlet sadece engellileri düşünmek zorunda değil, yaşlıları da düşünmek zorunda, devlet o konuda maliyeti ile de ilgilenmez...
    Burada altını çiziyorum.Konu dışına çıkıyoruz: Okumak istiyorum ile ilgili...
    sosyal devlet konusunu diğer bölümlerde işlemişiz...

Üye
    ayhan Avatarı

Gerçek Adı
    Ayhan
    Son Giriş
    17.02-2016
    Saat
    22:03
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Arkadaşlar,sene 1974 ben Ankarada bedensel engelliler okulunu kazandım,lakin kontenjan dolu olduğu için maalesef okuyamadım.
    şimdi eğer ısrarla engellilere ayrı birimler ayrı okullar yurtlar istersek maalesef kaderimizi etkilemiş olur ve doğru bir davranışta bulunmayız neden?
    o zamanlar Türkiye,de bir tane okul vardı ve yetmiyordu ama bir de şu ana bakalım bir çok arkadaşımız zor da olsa normal okullarda eğitimini alıyor ve hayatını kazanıyor,elbette bazı güçlükler var ama aşılmaz değiller.sadece istemesini bilmek lazım bu niye yok bunun olması zorunlu gibi yaklaşımlar maalesef sonuç vermedi görüyoruz.
    onun yerine burada engelli vatandaş da olabilir bu mekanı standartlara uygun yapalım gibi iyi niyetli yaklaşımlar sonuç verecektir.
    sosyal devlet anlayışına gelince bizim devletimiz gerçekten sosyal devlet lakin mekanizmayı işleten dişlilerde hata var uygulama alanı dediğimiz sahada bu görevi yerine getirecek olanların biraz daha hassas olması lazım derim.(benim görüşüm)
    son zamanlarda engelli olmasına rağmen doktor,avukat,çeşitli alanlarda mühendis olan arkadaşlar beni sevindirdi.
    demekki insan isteyince oluyor.sadece istemek ama candan istemek lazım hepimiz hayatın çeşitli kademelerinde zorluklar yaşıyoruz ve yaşamaya devam edeceğiz zamanla bunlar aşılacaktır sadece biraz daha gayret etmek gerekir diye düşünüyorum.Sözün özü artık ayrı yerler ayrı hizmetler değil aynı yerlerden alınacak hizmetleri eşit şekilde paylaşmak diyor sizlere görüşlerinizden dolayı teşekkür ediyor saygı ve sevgilerimi sunuyorum.
    Ayhan

Üye
    nuray özdemir Avatarı

Son Giriş
    25.02-2009
    Saat
    10:30
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba gözyasi
    gercekten tekrar okumaya karar verdıgın ıcın senı tüm kalbımle kutluyor ve bu kararından dolayı senı desteklıyorum
    tabıkı üniversıteye basladıgında pek cok zorluklarla karsı karsıya kalacaksın ama hıc bır zaman unutmakı kolay yapılan hıc bır ıs yoktur mutlaka mücadele etmek zorundayız örnegın ben de üniversıteyı İst ,dısında okudum ınanırmısın okula basladıgımın ertesı günü hocalarım dahıl bütün arkadaslarım bana her konuda yardımcı oldular yanı anlatmak ıstedıgım karsılaşabılecegın her türlü zorlukları arkadasların sayesınde ve kendı mücadelenle üstesınden gelırsın yeter kı sen azımlı ve kararlı ol.
    hersey gönlünce olması dılegıyle

Üye
    Göz_yaşı Avatarı

Son Giriş
    18.09-2006
    Saat
    12:57
    Yaşadığı Yer
    Kars
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Selam arkadaşlar. Evet af çıktı gibi ama malesef ben yararlanamıyorum.
    Ama diğer arkadaşlara da bir öeride bulanayım.
    - Arkadaşlar hiçbir zaman engelim var diye hayatın sağladığı olanakları geri çevirmeyin.İnanın karşılaşacağınız her zorluk evde köz köz oturmak kadar yıpratıcı, ezici değil.
    Bilin ki bizi bizden başkası anlayamaz, sorunlarımıza merhem olamaz.
    Ve sorunlarımızı çözmek için sorunları yapan mercilere gelmeliyiz ki yeni sorunlar yapmayalım olanları da çözelim.

Üye
    mimar Avatarı

Son Giriş
    05.10-2007
    Saat
    10:36
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Göz_yaşı "af çoktı ama maalesef ben yararlanamıyorum." demişsin.Neden peki. Mazaretsiz yere yıllarca okulunu uzatıp da, okuldan atılanlar yararlanıyorsa aftan herkes yararlanmalı.Ha bu arada bence tembellik dışı nedenlerle okuldan ilişiği kesilmiş olan herkes aftan yararlanmalı. Ama tembellik nedeniyle okulundan atılmış insanların aftan yararlanmasına karşıyım.

Üye
    rapunzen Avatarı

Son Giriş
    02.12-2009
    Saat
    12:09
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yapacağın işe karar vermek ve başaracağım demek onu yarı yarıya yaptın demektir başaracağına inanıyorum

Üye
    GÜLSÜM30 Avatarı

Gerçek Adı
    Gülsüm
    Son Giriş
    25.10-2011
    Saat
    02:15
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar slm. hepinize. Ben AÖF.işletme Bölümünü bitirdim.Okumak güzel tamam da fazla da bir işe yaramıyor.

Üye
    exof Avatarı

Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    22:03
    Yaşadığı Yer
    dünya
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    1

işe yaramaz olurmu bak kendini ifade edebiliyosun
    ayrıca
    ister engelli ister sağlıklı insan artık iş bireyselliğe bakıyor yani kişinin kendini geliştirip geliştirmediği ile ilgili BU KONU yani her unv mezunu iyi iş yapar sonucu çıkmaz vesselam.......

kesinlikle ve katiyyen eğitim şart........
    ve bundan asla vazgemeyin :!:

Üye
    akasya Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    3

Okumak neden bir işe yaramasın ki? İş bulma konusunda Türkiye'nin şartları malum. Evet bir sürü üniversite mezunu engelli ya da engelsiz iş bulamıyor. Ama şartlar kötü diye eğitimden vazgeçmemek lazım. En azından aldığınız eğitim toplumda kendinizi ifade etmenizi kolaylaştırır. Bilginiz , kültürünüz artar.
    Eğitimi teşvik etmeliyiz....

Üye
    yagmurlar Avatarı

Gerçek Adı
    AHMET KESER
    Son Giriş
    02.02-2013
    Saat
    23:29
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

en güzeli normal okluda okuyacan ankaradki engelliler okulun hiç gördünüzmü bahçe kapısından içeri girerken normal yürüyen insan bile yürüyemez.Dışarda herkesle içiçesiniz neden engelli okulnda okuyasınız ki

Üye
    tugce80 Avatarı

Gerçek Adı
    Tuğçe
    Son Giriş
    05.04-2015
    Saat
    22:21
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    selam,ben spastık engellıyım.ilk v e orta okulu normal okudum.lıseye engellı oldugum için ılk yıl alınmadım.ertesı yıl mudur değişince liseye gıdebıldim.ve harıka 3yıl gecırdim.ama ne varki kendı hatam sonucu acıkoğretımi sectım.ünv.zor olur dıye.acıkoğretımde hem halkla ilişkileri hemde işletmeyı bitırdım.aklım hala normal ünv.de.sızın yazdıklarınızı görunce de KEŞKE dıyorum.acaba hatamı ettım.

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon