TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Sayfa 5 / 6 İlkİlk 123456 SonSon
Toplam 84 mesajın 61-75 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    13.09-2019
    Saat
    16:06
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    376
    Verilen Beğeniler
    89

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Uygulama saçma ya da değil. Bu tartışmalara gerek yok aslında. Ancak gördüğüm kadarıyla şöyle bir muamma var, kime ne kadar puan verildiği bilinmiyor.

Müsait zamanımda kapsamlı mevzuat taraması yapıp, bulmaya çalışacağım.

Üye
    selda* Avatarı

Gerçek Adı
    selda
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:46
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    797
    Verilen Beğeniler
    804
    Blog Mesajları
    4

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    @StratoS, ben üniversiteye girerken böyle ek puan falan yoktu ama gerçekten şu an uygulanıyorsa çok iyi bir haber, Engelli öğrenci ile engel sorunu olmayan öğrenciye eşit şartlar sunulmuyor. Engelli öğrenci daha kapıdan çıkar çıkmaz sorunla karşılaşıyor, okula ulaşımı ayrı dert, okulda merdiveni ayrı dert, tuvaleti ayrı bir dert. Derslerine konsantre olması gereken öğrencinin kafası bu tür sorunlarla hep meşgul oluyor.

Puan eşit verilmiyorsa neye göre belirleniyor acaba, merakla takipteyim bu konuyu.

Üye
    Demir60 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    10:17
    Yaşadığı Yer
    Tokat
    Alınan Beğeniler
    20
    Verilen Beğeniler
    24

Engel durumuna göre veriliyor. Atıyorum %32 görme raporu olan birine 30 puan veriliyorsa %90 olana 100 puan veriliyor.

Üye
    selda* Avatarı

Gerçek Adı
    selda
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:46
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    797
    Verilen Beğeniler
    804
    Blog Mesajları
    4

Vavv çok iyiymiş, 100 puan üniversite kazandırmakla kalmaz istediğin bölümü kazandırır.

Üye
    Göktepeli63 Avatarı

Gerçek Adı
    Hacı
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    0

Örneğin benim yüzde 47 raporum var bu oranla kaç puan alabilirim

Üye
    mehmt Avatarı

Son Giriş
    11.06-2019
    Saat
    13:20
    Yaşadığı Yer
    .
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@selda*
    Oradaki arkadaş "atıyorum" demiş zaten.
    Öyle engelliye 100 puan diye bir şey yoktur.
    Yaklaşık olarak 20 puan veriliyor.
    Ayrıca bunun için en az 40 ve üzeri raporun olması şarttır.
    @Göktepeli63
    Yaklaşık 20 puan veriliyor bu 22 olur 19 olur tam olarak belli değil
    Ama öyle yüksek puanlar verilmiyor.

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    13.09-2019
    Saat
    16:06
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    376
    Verilen Beğeniler
    89

@selda*

Selamlar dünden beni araştırıyorum. Yukarıda arkadaşların belirttiği gibi engelli durumu/puan vb. durumlara göre standart bir puan verilmiyor. Şehir efsanesi yaratmayalım.

Mevzuat:

ÖSYS'DE ÖZEL DURUMU BULUNAN ADAYLAR

Kılavuz:

https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokum...z_11022019.pdf

Engelli arkadaşlara "Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı"(YKS) de 3 başlıkta destek veriliyor.

1. Engellilere Özel Salon ve Sınav Uygulamaları: Bu başlık engelli durumuna göre özel salon ve sınav uygulamalarını içeriyor. Bu başlığın konusu olmadığı için uzun uzun yazmayacağım. Yukarıda verdiğim linkten engelli durumunuza göre okuyabilirsiniz.

2. Özel Yetenek Sınavı ile Öğrenci alan Yüksek Öğretim Programlarına başvuru için TYT (Sınavın 1. oturumunda yapılan Temel Yeterlilik Testidir.) puanının 150 ve üzeri olması gerekiyor. Ancak Engellilere bu sınır 100 puan ve üzeri uygulanıyor. TYT'den 100 alan engelli arkadaşım seçtiği üniversitenin uyguladığı özel yetenek sınavına katılabiliyor.

Ayrıca, bildiğiniz gibi YKS her yıl yapılıyor. Dolayısıyla geçerliliği 1 yıl. Ancak yukarıda belirttiğimiz özel yetenek sınavı için engellilerin sınav sonucu 2 yıl geçerli. Yani sınava girdiniz, 100 aldınız. Ve seçtiğiniz üniversitenin Özel Yetenek Sınavını kazanamadınız. Bir sonraki yıl YKS sınavına girmeden mevcut puanınız ile tekrar üniversiteye başvurup Özel Yetenek Sınavına girebilirsiniz.

3. Engelli Ek Puanı: Bu puanın hesaplanması ile ilgili herhangi bir metadoloji paylaşılmıyor. Tüm ÖSYM Kurum mevzuatına baktım ve bulamadım. Ancak aşağıdaki şekilde bir tanımlama yapılıyor:

10. ÖSYS-YKS'DE ÖZEL DURUMU BULUNAN ADAYLAR

10.7. BEDENSEL ÖZÜRLÜLER

Bedensel özelliklerinde ağır derecede ve sürekli olarak işlev kaybı veya bozukluğu (örneğin, bütün düzeltmelere rağmen görme veya işitme gücünde tam ya da önemli ölçüde eksiklik) olması nedeniyle eğitim-öğretim hizmetlerinden yeterince yararlanamayan adayların seçme ve yerleştirme işlemleri, ÖSYM Yürütme Kurulunun saptayacağı bir yöntemle, özür türü, puanları ve tercihleri göz önünde bulundurularak yapılacaktır. Bu durumdaki adaylar bir üniversite veya devlet hastanesinden alacakları sağlık kurulu raporu ile özürlerine ilişkin özgeçmişlerini ayrıntılı olarak anlatan bir dilekçeyi Başvurma Belgelerine ekleyeceklerdir. Başvurma işlemleri bittikten sonra gönderilecek raporlar işleme konmayacaktır. Bu raporlarda belirtilen özür dereceleri ÖSYM'nin görevlendireceği kurullarca incelenecek, adayların özürleri yüzünden ayrı bir seçme ve yerleştirme işlemine tabi tutulup tutulmayacakları bu incelemelerin sonuçlarına göre belirlenecektir. Raporları kabul edilen adaylar, ayrı salonlarda sınava alınacaklar ve gerekli ise kendilerine yardımcı verilecektir. Bu adayların ÖSS Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi ile tercih etti ise YDS Sınava Giriş ve Kimlik Belgesinde “Özürlü Salonu” yazılı olacaktır. ÖSYM'nin yetkili kurullarınca raporları kabul edilmeyen adaylar ÖSS'ye başvuran diğer adaylar gibi işlem göreceklerdir. Görmeyen adaylar sınava, kendilerinin kullanabilecekleri, görmeyenlere özel hesap makineleri getirebileceklerdir.

Sonuç: Her adayın kendi özel durumuna göre puan veriliyor. Bunu verirken, Engellilik durumu, puanı ve tercihleri göz önüne alınıyor.

Bu durumda tüm engelli arkadaşların bu sınava girecekler ise, mutlaka engelli raporlarını ve dilekçelerini belirttikleri şekilde vermelerini öneririm.

Üye
    Demirrresul Avatarı

Gerçek Adı
    resul demir
    Son Giriş
    26.08-2019
    Saat
    15:19
    Yaşadığı Yer
    giresun
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

@tılafsınlı ben bu sene tyt ye gircem. sınava başvururken sağlık durumunu belirtmedim.cumaya sınav var bu hafta içi veya sınavdan sonra ösym bürosuna gitsem sınav sonucunda ek puan verirler mi ? yoksa geç mi kaldım

Üye
    kh24 Avatarı

Son Giriş
    31.07-2019
    Saat
    01:02
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@Demirrresul

Geç kaldınız maalesef ÖSYM’ye başvuru döneminde dilekçe yazmanız gerekiyordu

Üye
    dextrjeon Avatarı

Gerçek Adı
    Bahadır Sevim
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Geçen sene YKS sınavında TYT'de 20 puan, AYT'de 25 puan eklendiğini gördüm. Bu sene tekrar sınava girdim. Sonuçlar açıklandıktan sonra tekrar yazacağım. (%65 Görme engelliyim)

Üye
    tolum Avatarı

Son Giriş
    16.07-2019
    Saat
    22:33
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu konuda çok farklı yorumlar var. Bazıları ek puan olmadığını sadece sıralamanın değiştiğini yazmış. Bazıları da engelli kontenjanı olduğundan bahsetmiş. Sınavların açıklandığında ne kadar ek puan verilmiş bilgi verirseniz seviniriz.

Üye
    kh24 Avatarı

Son Giriş
    31.07-2019
    Saat
    01:02
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

2019 YKS açıklandı
    bende y-tyt ve y-aytde42 puanlık bir artış var fakat obpde bunun içine eklenmiş vaziyette ayrıca ekranda -Sınav değerlendirme işleminiz, engel türünüz ve engel dereceniz dikkate alınarak yapılmıştır ve ek puanınız YKS puanlarınıza yansıtılmıştır.- ibare var.
    Yani kime ne puan verildiği kişiden kişiye değişmekte sanırsam (yüzde44 görme engelliyim)
    Tercih yapacağım eğer engellilere ait ek kontenjan vs varsa veya puanımın üstünde bir yere yerleşirsem gelişmelerden haberdar ederim. Malesef internette bu konuda bilgi çok kısıtlı.

Üye
    dextrjeon Avatarı

Gerçek Adı
    Bahadır Sevim
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

2019 YKS Açıklandı. Puan hesaplama sitelerinden basitçe bir ölçü yaptığımda TYT sınavına 10 puanlık bir ekleme olduğunu gördüm. Ayt Sayısal 15, Eşit Ağırlık 25, sözel 10.

Üye
    Polat34 Avatarı

Son Giriş
    13.09-2019
    Saat
    19:58
    Yaşadığı Yer
    34
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Günaydın
    Arkadaşlar yks açıklandı y-tyt ve y-söz puanım hesaplanmış diğerleri hesaplamada yok
    Şimdi ben y-söz puanım ile Ea puan türü ile öğrenci alan bir bölüme başvurabilirmiyim
    Ayrıca bana ek puan eklenmemiş

Üye
    Avg Avatarı

Son Giriş
    25.08-2019
    Saat
    18:00
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Engelli türünüz ve oraniniz neydi acaba bana da ek puan gelmedi

Sayfa 5 / 6 İlkİlk 123456 SonSon

Başlığın Etiketleri