Sayfa 11 / 129 İlkİlk ... 7891011121314152161111 ... SonSon
Toplam 1931 mesajın 151-165 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    MELEKDERYA Avatarı

Gerçek Adı
    Melek Derya
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Aksaraylı öğr numaranı özel mesajla vermişsin görmemiştim,şimdi baktım sistemden durumuna,evet 4 yıllık sisteme tabisin,toplam 240 kredin olursa ve alan kredin de 140 olursa mezun olabilirsin.Yanında sadece ortak yazan derslerin içinden toplam 19 kredilik ders seçmen gerekiyor,muaf yazanları seçme mecburiyetin yok ama sadece ortak yazanları seçmek zorundasın..seçtikten sonra hatırlat yine kontrol ederim..

Üye
    rayiha25 Avatarı

Son Giriş
    14.12-2009
    Saat
    15:41
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

benimde bir sorum olacak ben genel lise türkçe matematik bölümünde okuyorum mezuniyet için alan kredim 80 üzerinde olsa seçmeli+ortak 112 den az olsa ama toplam kredim 192 den fazla olsa mezun olablirmiyim kısacası ortak+seçmeli 112 den az olsa mezuniyetimi etkilermi şimdiden teşekkürler

Üye
    MELEKDERYA Avatarı

Gerçek Adı
    Melek Derya
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Rayiha,
    4 yıllık sistemde misin?Şu an toplam kredin kaç? aktif durumda mısın?Zorunlu derslerin var mı? Bu bilgiler ya da öğrenci numaranı yazmalısın???

Üye
    arzukaraoglu Avatarı

Son Giriş
    20.03-2013
    Saat
    16:43
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba ipek hanım ,öncelikle boyle bır paylaşım alanı olusturdugunuz için cok teşekkurler ,inceledim soru soran herkes cevap alabılmıs ,bu cok guzel, şimdi ben 24-25 ocak takı sınavlardan sonra mezun olmusum, oss şansım dogdu ,banada surprız oldu ,basvuru yapacagım ama alanım nedır bılmıyorum ,genel kultur dıyınce kımse bı kategorıye sokamıyor benı, ben oss de ortak alanları yaptıktan sonra kendı alanım olarak neyı yapmalıyım ki puanım yuksek olsun ,sosyal bölümünde olan derslerın hepsını aldım lisede ,tm desek sözeller evet ama benim sayısal hıc dersım yoktu ( fizik vardı muaf ettim onu , geometrı de vardı oda secmelıydı, başarınca bir daha seçmedim onuda..)hangi alan benim için en fazla puan çıkarır ,genel kultur alanının öss de karsılıgı nedir ,çok teşekkurler...

Üye
    MELEKDERYA Avatarı

Gerçek Adı
    Melek Derya
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Arzu,
    ÖSS bölümünde aynı soruyu soran bir öğrenciye yazdığım cevabı sana kopyalıyorum,bu seneki sınav sistemi için bilgim kadarıyla genel kültür alanı bu şekilde değerlendirilmeye alınıyor:

Ö.S.S'ye girerken genel kültür alanı olarak gireceksiniz ve cevaplayacağınız bölümler EA1,SAY1,SÖZ1,ve SÖZ2 olmalıdır.Sadece SÖZ1'den cevaplarsanız puanınız düşük olur,yeterli baraja ulaşamazsınız.

*Açıköğretim Lisesi öğrencilerinin ortaöğretim başarı puanlarının hesaplanmasında her il, bir okul olarak kabul edilmekte ve bu öğrencilerin diploma / mezuniyet notları ortaöğretim başarı puanına dönüştürülerek ve ÖSYM'nin belirlediği hesaplama formülüne göre hesaplanmaktadır.

*Ö.S.S'de baraj puan bir yükseköğretim kurumuna yerleşebilmek için gerekli olan puandır.Açıköğretim ve ön lisans programlarını tercih edebilmek için 160 barajını , lisans programlarını tercih edebilmek için de 185 baraj puanı geçmeniz gerekmektedir. Sınavda her aday için her bir puan türünde iki ayrı puan hesaplanmaktadır. Bu çerçevede 120 soruyu yanıtlayan adayın bu bölümdeki puanları Sözel-1, Sayısal-1, Eşit Ağırlıklı-1 şeklinde, alan sorularını yanıtlayan adaylar için buna ek olarak Sözel-2, Sayısal-2 ve Eşit Ağırlıklı-2 olmak üzere ayrı ayrı puan hesaplanmaktadır. İlk bölümdeki puanlar (yani baraj 160), Açıköğretim ve meslek yüksekokulları ile özel yetenek ile öğrenci alan programları için kullanılmaktadır. İkinci bölümdeki puanlarla da(yani barajı 185) lisans programları tercih edilmektedir.

ftp://dokuman.osym.gov.tr/2008/OSYS/...YS_KILAVUZ.pdf

*Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanının hesaplanması bilgisi için bu kılavuzun 16.sayfasını ve genel kültür alanından tercih edilebilecek yükseköğretim bölümleri için de yine bu kılavuzun 27. sayfasındaki tablo 3A'yı inceleyiniz.

*Bu bilgiler 2008 en son sınav sistemine göre verilmiştir,2009 kılavuzunda da genel kültür alanında tercih edilebilecek bölümler yazmaktadır,bu bölümlerin bağlı olduğu puan grubuna göre soru cvplayacaksınız.2010 yılında ise biraz daha farklılık gösterebilir,bu konuda net bilgi ben de bilmiyorum.

ÖSS Servisi © 2009 OSS Hazırlık, Video Ders, ÖSYM Sistemi, Burs, Yurt, Açıköğretim, Sınavsız Geçiş bu siteden de bilgi edinebilirsiniz...

Üye
    BaŞKaN Avatarı

Gerçek Adı
    Evbari Bayram
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bitlis
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Açık öğretim lisesinde ders seçme sınırı nedir. Yani kredide toplam sınır kaçtır.

Üye
    zeynep71 Avatarı

Son Giriş
    05.12-2017
    Saat
    13:45
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Açıköğretim lisesinde 4 yıllık sistemde 30 kredilik ders seçebiliyorsuz iyi akşamlar

Üye
    BaŞKaN Avatarı

Gerçek Adı
    Evbari Bayram
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bitlis
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

paki mezun olmak için gerekli kredi ve alan kredisi kactır 4 yıllıkta

Üye
    rayiha25 Avatarı

Son Giriş
    14.12-2009
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

evet 4 yıllık sistemdeyim 113 kredim var şuan aktif durumdayım 6. dönem için kayıt yaptırdım zorunlu derslerim var o yüzden soruyorum birde ortak derslerin çoğu bitti geriye basit dersler kaldı onlarıda geçerim ve alan derlserininde bu güne kadarki bütün derslerine girdim çoğunu başardım bundan sonrakileride başaracağıma inanıyorum 4 yılda bitirmek istiyorum alan kredim 80 i aşacak ama seçmeli+ortak dersim 112den az olacak gibi görünüyor bu durumda 192 krediyi tamalarsam bitirebilirmiyim verdiğiniz diğer cevaplarda beni çok aydınlattı size çoook teşekkür ediyorum

Üye
    MELEKDERYA Avatarı

Gerçek Adı
    Melek Derya
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Rayiha,
    Ortak+seçmeli 112 diye iki mesajında da yazmışsın,mezun olmak için böyle bir şart yok ki???
    4 yıllık genel lisede mezun olabilmek için toplam kredinin 192,alan kredinin 80,ve ortak+zorunlu derslerinin bitmiş olması,toplam döneminin en az 8 olması gerekir....
    4 yıllık sistem için bunu açıklisenin ders yönetmeliğinden kopyalıyorum:
    Mezuniyet Şartları:

a) Öğrencilerden 4 (dört) yıllık sisteme tabi olanlar,
    · Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması (2008-2. dönem kayıt yenileme sonrası)
    · Girdiği sınavlar sonucunda toplam kredisinin en az 192 veya üzeri olmasını hesaplayarak,
    · Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması (Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması gerekmektedir.)
    · Alan kredisinin 80 veya üzerinde olması (Genel Kültür Alanı’nda alan kredisi yoktur),
    · Alan derslerinin tamamının sınavına girilmiş olunması,
    · Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava katılmış olması
    · Genel Kültür alanındaki öğrencilerin ortak derslerden 80 veya üzerinde kredi almaları

Üye
    leylaleyla Avatarı

Son Giriş
    10.03-2009
    Saat
    18:32
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

cok teskler ıpek hanım benı oyle rahatlattınız kı anlatamam..
    gorusmek dılegıyle basarılar dılerım sıze...

Üye
    rayiha25 Avatarı

Son Giriş
    14.12-2009
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

size çok çok teşekkür ediyorum benim duymak istediğim cevapta buydu çağrı merkezi hiç bir soruma cevap vermiyor siz burda bütün sorulara cevap veriyorsunuz tekrar teşekkürler

Üye
    zeynep71 Avatarı

Son Giriş
    05.12-2017
    Saat
    13:45
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

mezun olabilmelmek için toplam 194 kredi olması gerekli toplam alan kredisi seçeceginiz alana göre değişebilir 4 yıllık sistemde iyi günler

Üye
    MELEKDERYA Avatarı

Gerçek Adı
    Melek Derya
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: senemm Mesajı Gör
    merhaba.
    benim toplam kredim 117. alan kredim 69 dönemim 8
    3 yıllık sistemdeyim.
    bu sene öss ye girmek istiyorum. fakat öss ye başvurmak için 147 kredim mi olması gerek? yoksa o sadece mezun olmak için mi?
    şimdiden çok teşekkür ederim.
    Senem,
    Senin mesajın arada kalmış,inan görmemiştim kusura bakma,eğer durumun yukarda yazdığın gibiyse ÖSSye başvurabilirsin,başvuru formunu ve kılavuzunu liselerin birinden alırsın,açıköğretim bürosuna gidersin,mezun olabilir yazısı alırsın,o yazıyla ve formunla ÖSS başvurunu yapabilirsin,en geç 27 Mart a kadar kaydını yenilemelisin,derslerini seçmelisin,ders seçerken ortak veya zorunlu derslerin varsa onlara öncelik ver,alan kredin tamam görünüyor,biraz çalışırsan 144 krediye tamamlarsan bu sene mezun olabilirsin,bu yıl mezun olmaya gayret et,seneye 4 yıllık sisteme tabi olmamak için iyi çalış...ÖSSye başvurmak için 3 yıllık sistemde olanların 147 kredi şartı yoktur sadece mezun olabilir yazısını alman veya ÖSS başvuru formunu onaylatman yeterlidir.Açıköğretim bürosuna danışırsan onlar da aynı bilgiyi vereceklerdir...

Üye
    ozgee Avatarı

Son Giriş
    10.03-2009
    Saat
    09:17
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: ipekezgi Mesajı Gör
    senem,
    senin mesajın arada kalmış,inan görmemiştim kusura bakma,eğer durumun yukarda yazdığın gibiyse össye başvurabilirsin,başvuru formunu ve kılavuzunu liselerin birinden alırsın,açıköğretim bürosuna gidersin,mezun olabilir yazısı alırsın,o yazıyla ve formunla öss başvurunu yapabilirsin,en geç 27 mart a kadar kaydını yenilemelisin,derslerini seçmelisin,ders seçerken ortak veya zorunlu derslerin varsa onlara öncelik ver,alan kredin tamam görünüyor,biraz çalışırsan 144 krediye tamamlarsan bu sene mezun olabilirsin,bu yıl mezun olmaya gayret et,seneye 4 yıllık sisteme tabi olmamak için iyi çalış...össye başvurmak için 3 yıllık sistemde olanların 147 kredi şartı yoktur sadece mezun olabilir yazısını alman veya öss başvuru formunu onaylatman yeterlidir.açıköğretim bürosuna danışırsan onlar da aynı bilgiyi vereceklerdir...
    ablacım bende öss başvurabılırmıyım pekii?
    Sen benım az çok krdımı felan biliyousn

Sayfa 11 / 129 İlkİlk ... 7891011121314152161111 ... SonSon