Toplam 15 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    really Avatarı

Son Giriş
    17.05-2015
    Saat
    20:01
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    1998 senesiydi. O zamanlar Kocaeli'nde yurtta kalıyordum.Kendime bulduğum boş bir odada ders çalışırken gecenin bir vakti ne olduğunu bilmediğim bir titreme nöbeti ile davetsiz misafirime ilk kez merhaba demiştim.Çenem birbirine vuruyor.Bacaklarım,ellerim zangır zangır titriyordu.İşte ilk nöbetim böyle olmuştu.
    Öncesinde sağ tarafımda ara ara uyuşmalar oluyordu ama bunları hiç önemsemiyordum. Titreme nöbetinden sonra doktora gitmeye karar verdim. Malum SSK'nın yolunu tuttum. Adam birkaç soru sordu ve depresyon dedi! Bir ilaç yazdı ve iki ay kullan gel dedi. Çaresiz ilacı kullanmaya başladım. İlacı kullandıktan kısa bir süre sonra uykumdan bu kez kasılmalarla uyandım. Şah damarım çekiliyordu sanki. Sağ tarafımda, boynumdan koluma doğru gelen müthiş bir kasılmaydı.Aynı kasılma birkaç gece sonra yeniden gerçekleşti. Tekrar SSK'nın yolunu tuttum. Bana ilacı veren o doktora (ki doktor mu tartışılır!) ilacın nöbetlerimin şeklini değiştirdiğini anlatmaya çalıştım (belki de nöbet şeklimin değişmesinin ilaçla bir ilgisi yoktu fakat en azından sebebi araştırılmalıydı). Sözümü keserek ilacı iki ay kullanmadan gelmeyin şeklinde azarlandığım gibi doğru dürüst dinlenilmeden elim boş gönderildim.Çaresiz kendi filmimi kendim çektirdim. Tomografide her şey belli oldu. Beynin sol bölümünde damarsal bir yapı mevcuttu. Tıp dilinde AVM olarak geçen bu yapının er geç beyin kanamasına yol açacağını öğrendim.
    Ve ameliyat kararı...
    Bu kararı almak hiç de kolay olmadı. Okulumun bitmesi için beklediğim dört senelik zaman diliminde düşünmek için yeterince zamanım olmuştu. Ben kaçtıkça beni kovalayan,nefesini sürekli ensemde hissettiğim o duygunun varlığını bilmek,her geçirdiğim nöbette acaba kanama olacak mı korkusunu yaşamak,geleceğe güvenli bakamamak...
    Hep korkuyla geçti bu süre. Genç yaşta ameliyat olup daha az hasarla kurtulabilmek ihtimalini de düşünüyordum. Artık ''Ne olursa olsun ameliyat olup kurtul Aysel'' dediğim anlar o kadar çok olmaya başlamıştı ki... Bir çok dr. ve asistanla konuştum.Çoğu ve özellikle de asistanlar yerinde olsaydım (sağ tarafım felç geçirme riskini düşünerek) ameliyat olmazdım dediler. Bir türlü net bir karar veremiyordum. Ta ki Çapadaki dr.umla karşılaşana kadar.Ayrıca aynı teşhisin konduğu ve dr.umun ameliyat ettiği bir bayan hastayla telefonda konuşma imkanı buldum. Hiçbir hasarının kalmadığını söylüyordu bana. Onunla konuşmak da beni ameliyata bir adım daha yaklaştırmıştı.
    Ve 2004,Mayıs ayı...15 saat süren ameliyat ve iki gün yoğun bakımın ardından servise geliş.
    Sağ tarafım sinir zedelenmesi sonucu felç durumdaydı. Bu riski zaten biliyordum ama beni şaşırtan hiç konuşamayışım olmuştu. Dört günlük süre boyunca hiçbir şey konuşamadım (Bu dört günde yaşadığım korku ve sinir harbini anlatmasam daha iyi...).
    İlk üç ayda hızlı bir geri dönüşüm oldu. Bu dönüşümle birlikte spastisite kavramıyla tanışmaya başladım ve şimdi spastisitenin izin verdiği ölçüde (her ne kadar dengemi bozmak için uğraşsa da) ben inatla yürümeye çalışıyorum.Koluma gelince;maalesef şu an spastisite beni teslim almış durumda.Bazen öyle yıldırıyor ki keşke ameliyat olmasaydım şeklindeki düşüncelere de kapılmıyor değilim (hani bazı anlarda suçu hep kendimizde arar ve keşkeleri düşünmeye başlarız ya,işte öyle bir duygu bu da).
    Ve sonra bu kararı alma sebeplerim aklıma geliyor...geliyor...geliyor...ve rahatlıyorum

Üye
    Turgut Avatarı

Son Giriş
    12.08-2008
    Saat
    17:52
    Yaşadığı Yer
    Muş
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bence en iyi kararı vermişsin ya ameliyat olmayıpta daha kötü sonuçlarla karşılaşsaydın ne yaprdın allah korusun

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:15
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    957
    Verilen Beğeniler
    1.251

Ne yaşamın uzunluğu ne de alışılagelmişliği önemli değil bence.
    Mücadele etmek, yılmamak güzel şey...
    Ve tüm bunları yaparken mutlu oluyorsak, gerisi boş.
    Önemli olan da bu zaten.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    oya Avatarı

Son Giriş
    30.11-2008
    Saat
    13:50
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

amacım nasihat etmek değil belkide kendime sık sık hatırlatmaya çalıştığım bana yaşama gücü veren bir kaç sözcük...keşkelere dalarsam yada ne olacağımlara bu anı kaçıracağım .Sonra , bunun içinde keşke diyeceğim. Bilmiyorum çoğunlukla bana iyi geliyor bir dene istersen ...

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    18:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    19

Çok geçmiş olsun. Umarım ilerleyen zaman dilimlerinde olumlu geri dönüşümler çogalır.

Üye
    KanatlıTırtıl Avatarı

Gerçek Adı
    Vefa
    Son Giriş
    07.12-2017
    Saat
    09:47
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

Güzel Kardeşim. Karar aşamasını vicdanımız rahat şekilde aşmak çok zor, hele ki böyle riskli ve muhim konularda.

Seninki ise tabi ki en doğru ve güzeli. Artık bu yeni şartları aşacak yeni yetenekler geliştireceksin.

Sıradan bir ortamda sıradan hayatlar olur "genellikle".

Kolaylıklar dilerim. (sigara+çayı da azalt hatta sigara içme )

Üye
    Arzuum Avatarı

Son Giriş
    22.02-2006
    Saat
    12:57
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Really Dilerim en kısa zamanda istediğin sağlıklı günlerine kavuşursun.Bence çok zamanında bi karar verip ameliyat olmuşsun.Allah şifanı versin güzel arkadaşım. :mrgreen:

Üye
    fgrsu Avatarı

Gerçek Adı
    Figen
    Son Giriş
    07.06-2016
    Saat
    19:21
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

really öncelikle çok geçmiş olsun
    spastisite konusunda aslında ben çok deneyimliyim ama benimki omurilik felci sonunda gelişen spastisite çözümler aynımı bilmiyorum tabi tabi istersen buradan veya özelden yazışalım belki bir faydam olur

Üye
    really Avatarı

Son Giriş
    17.05-2015
    Saat
    20:01
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili fgrsu bence çözümler aynıdır ve elbette deneyimlerinden yararlanmak isterim .Ben haftada üç kez fizik tedavi görüyorum ve yakında da botoks olmayı düşünüyorum.Botoksun kesin çözüm olmadığını biliyorum.Spastisiteyi aşmanın bildiğim kadarıyla başka yolu yok.Ameliyat ise ne derece fayda getirir bunu da bilemiyorum.Hatta bununla ilgili de bir sorum vardı forumda:

http://www.engelliler.BİZ/forum/viewtopic.php?t=5570

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: TIRTIL
    (sigara+çayı da azalt hatta sigara içme )
    Hiç birşey gözünden kaçmıyor TIRTIL

Ayrıca Oya abla elbette nasihatlarını her zaman dinlerim.Haklısın keşkelerle geçmez bu ömür... :wink:

Hepinize ayrı ayrı teşekkürler arkadaşlar fikirlerinizi paylaştığınız için...

Üye
    Meryem Avatarı

Son Giriş
    05.04-2016
    Saat
    11:08
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

"Milyonda bir görülür bu tür rahatsızlıklar" demişti benim doktorum really...Milyonda birlik bir olmanın farklılığı diye gülümsedim içimden,milyonda bir olmakta vardı şu hayatta..Evet bende AVM rahatsızlığını taşıyorum.Anladığım kadarıyla yapısal olarak farklı bir durum ikimizinki, benimki sağ talamik ve vücudumun sol tarafını kısmen kullanamıyorum.Kanama riski taşıyorum, ama ameliyat olma şansım yok, mümkün görülmüyor bu şartlarda.Her ne zaman bu risk aklıma gelse senin ameliyattan önce yaşadığın duygular benim oluyor.Keşkelerini bir kenara bırak hatta bırakalım olur mu?En iyi ikimiz anlarız birbirimizin halinden sanırım.Hayatta yaşanılmaya değer güzellikleri keşfe çıkalım, hep beraber elele,sevgilerimle

Üye
    goodness angel Avatarı

Son Giriş
    10.09-2011
    Saat
    08:48
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

tekrar merhaba arfkadaşım...

şu günlerde yeni kararlar almak üzeresin tedavinle ilgili..umarım aldığın kararlarda yanılmazsın ve sağlığın eski haline döner..unutma sen hazır olduğunda,istediğinde ve inandığında seni eski sağlığına kavuşturmak için bekleyen ben yine burada olacağım...

artık bırak şu inadııııııı

Üye
    KanatlıTırtıl Avatarı

Gerçek Adı
    Vefa
    Son Giriş
    07.12-2017
    Saat
    09:47
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

botox mu??_

Üye
    aferits Avatarı

Gerçek Adı
    Ferit
    Son Giriş
    23.10-2017
    Saat
    21:37
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Geçmiş olsun really evet senin içinde artık geçmiş geçmişte kaldı. Sadece geleceğe bakacaksın ve azimle mücadele edeceksin. Bu sana daha rahat daha güzel bir yaşam ortamını da getirecektir.

Üye
    usluboy Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    14:57
    Yaşadığı Yer
    K.Maraş
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Really geçmiş olsun dilerim Allahtan zor günlerin geride kalır mutlu neşeli, saglık dolu günler seninle olur...

Üye
    goodness angel Avatarı

Son Giriş
    10.09-2011
    Saat
    08:48
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    evet canım arkadaşım ;

uzun zaman oldu biraraya gelmeyeli
    artık kararlarınla ilgili seni zorlamıyorum,çünkü senin tedavin sen inandığında olacak ve ben bunu sabırlar bekleyebilirim sanıyorum...

kendine çok ii bak yüzünden samimi gülücükler eksik olmasın