Sayfa 1 / 6 12345 ... SonSon
Toplam 79 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    rdx Avatarı

Son Giriş
    25.02-2013
    Saat
    17:16
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    acaba buralarda pink floyd dinleyen birileri bulunabilinir mi?(bulunabilinmek...süper,yeni bi kelime yarattım..)

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Birini mi aradın?

Another Brick in the Wall

Valla işin doğrusu 'Pink Floyd'un başka hangi parçası var?' dersen onu bile bilmem. ops: Varsa yoksa "The wall" :P

Ama bu parça Türkiye'de ilk çalındığından sonraki bir hafta, okulun yurdunda "Duvar" olmuştuk resmen.. Arkadaşlar radyo-teyp ile kayda almıştı ve 1 hafta boyunca başka bişey dinlememiştik.. :shock: Oooof ne günlerdi onlar bea.. :wink:

Üye
    rdx Avatarı

Son Giriş
    25.02-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

şimdi bikaç bilgi vereyim o zaman pink floydla alakalı:

pink floyd'u üç döneme ayırabiliriz

1.ilk iki albümdeki Syd Barret dönemi

2.dahiyane Roger Waters dönemi

3.mükemmel müzikaliteli David Gilmour dönemi

bahsettiğimiz The Wall albümü tarihteki ilk konsept albüm olarak geçer,albümdeki 26 şarkının toplamı tıpkı bir film gibi bir senaryoya sahiptir(ki albümün manyakça başarısının ardından bu senaryoya bir de film çekilmiştir)...

http://www.okeania.net/ adresinden pink floydun tarihçesini ve türkçe şarkı sözlerini bulabilirsiniz

şunu söylemeleyim ki..pink floyd çok felsefi bir gruptur..gerçek anlamda felsefeden bahsediyorum...iron maiden hafif kalıyor yanında..öle diyim...

Üye
    andante Avatarı

Son Giriş
    15.12-2009
    Saat
    18:11
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Rock köşemiz hızla ilerliyor...

Sevgili rdx bilgiler için teşekkür ediyorum. Oldukça kapsamlı rock köşesinde Pink floyd da dahil olmak üzere daha bir çok rock sanatçısını görebilirsin. Aramıza hoşgeldin diyorum.

Ya bu arada ıssız bir adaya düşsem yanımda götüreceğim kişilerden bir tanesi olan kadın sanatçıyı hiç ele almamışız. Ayıp bana!!!

BJORK

21 Kasım 1965 yılında İzlanda’da doğan Björk’ün müzikle tanışması 11 yaşında piyano çalmasıyla başladı. Björk’ün söylediği Tina Charles’ın şarkısı “I Love to Love”’ın bulunduğu bir kayıt, öğretmeni tarafından keşfedildi ve o zamanlar İzlanda’nın tek radyosu olan RUV’a çalınması için gönderildi. Şarkı büyük ilgi gördü ve bir süre sonra Falkinn adında bir plak şirketi, Björk’le kontrat imzalamak için teklifte bulundu. Üvey babasının da yardımıyla kayıtlarına başladığı albümde çocuk şarkılarıyla The Beatles’ın “The Fool on the Hill”i gibi popüler coverlara yer verdi. Albüm platin olmaya yetecek kadar sattı.

14 yaşına geldiğinde punk rock’tan etkilenmeye başlayan Björk, tamamı kızlardan kurulan 'Spit and Snot' adında bir punk grubu kurdu. Kısa bir süre sonra bunu 'Exodus' adlı grubu takip etti. 15 yaşında müzik okulundan mezun oldu ve 1981’de bas gitarist Jakob Magnusson’la 'Jam-80' adında bir grup kurdu. Grubun adı daha sonra 'Tappi Tikarrass' olarak değişti ve ilk single yine aynı yılda “Bíti? Fast í Víti?” yayınlandı. 1983 yılında da “Miranda” adındaki ilk albüm çıktı.

Daha sonra İzlanda rock grupları Purrkurr Pillnikk ve ?eyr elemanlarıyla beraber çalışmaya başladılar. Iyi bir ekip olduklarını farkedip 'KUKL' (İzlandaca’da “büyü” demek) adında bir grup kurdular. İngiliz punk grubu Crass’ın İzlanda konserlerine eşlik eden KUKL, daha sonra İngiltere’de yine bir İngiliz punk grup olan Flux of Pink Indians’la konserler verdi. Bu çalışmaların ardından Crass Records’dan 1984 ve 1986 yıllarında iki albüm çıktı: “The Eye” ve “Holidays in Europe”. 1986 yazında 'Pukl' adlı bir grup kurmak isteyen grup daha sonra yollarında 'The Sugarcubes' olarak devam etti.

The Sugarcubes’un ilk single’ı "Ammæli" İngiltere’de büyük ses getirdi ve birçok plak şirketinden teklif aldı. Sonunda İngiltere’de One Little Indian plak şirketiyle, Amerika’da da Elektra Records’la anlaşan grup, ilk albümü “Life’s Too Good”u 1988 yılında çıkardı. İzlanda’dan çıkan ve bu kadar popüler olan ilk grup oldu. The Sugarcubes ününe ün katmaya devam ederken, Björk de bir yandan başka projelerde de yer aldı.

Grup elemanlarından (Purrkurr Pillnikk elemanı) Einar Örn’le aralarında başlayan ve gün geçtikçe artan gerginlik sonucunda The Sugarcubes dağıldı. Dağılmanın ardından Björk Londra’ya gitti ve solo albüm çalışmaları için Massive Attack’in eski yapımcısı Nellee Hooper’la bağlantıya geçti ve ardından ilk solo hit “Human Behaviour” çıktı. Haziran 1993’de NME tarafından yılın albümü seçilen albümü “Debut” çıktı ve Amerika’da platin oldu. Müziğe ilk başladığı yıllardan beri yazdığı şarkılardan oluşan albüm, aynı zamanda Hooper’la beraber yazdığı yeni şarkıları da içeriyordu. “Debut”ın başarısı Björk’ün Madonna, Tricky, Plaid ve David Arnold gibi çeşitli şarkıcı/gruplarla düet yapmasına da yardımcı oldu.

Yeni albümü için 1994 yılında stüdyoya giren Björk, Nelleee Hooper’ın yanı sıra, Tricky, 808 State’den Graham Massey ve Howie B. gibi isimlerle çalıştı. Haziran 1995’de çıkan “Post” albümündeki şarkılardan bazıları, yine Björk’ün geçmişte yazdığı şarkılardan, Ocak 1997’de çıkan “Telegram” albümü ise, “Post” albümündeki şarkıların remixleri ve “My Spine” adlı yeni bir şarkıdan oluşuyordu.

“Telegram”ın hemen ardından çıkan karışık ve elektronik soundlu “Homogenic” albümü, “Debut” ve “Post”dan alışık olduğumuz Björk’ün ‘küçük peri’ imajını biraz değiştirdi. Albüm, Björk’ün bağımsız, deneysel ve sert olarak tanımlanabilecek ilk albümü oldu. “Homogenic” şarkılarının akıllardan çıkmayacak kliplerine sahip olan Björk, “Dancer in the Dark” filmindeki Selma rölüyle başrol oynarken, soundtrack’i için de “Selmasongs” adlı şarkıyı yazdı.

2001 yılında çıkan “Vespertine” albümü, Björk’ün kişisel dünyasını ve içedönüklüğünü sakin ve minik ritmleriyle dinleyicilerine anlattı. Albümden çıkan üç single “Hidden Place”, “Pagan Poetry” ve “Cocoon” oldu ve ilk klip “Hidden Place”e çekildi. Ardından, 2. klip “Pagan Poetry”ye geldi ancak bazı sahnelerinin yayınlanmaya uygun olmaması yüzünden sansür kondu ve daha sonra yayınlanmaktan vazgeçildi. Ancak daha sonra klip, MTV2’nin gece 1:00 – 5:00 arası yayınlanan 'En Çok Tartışılan Videolar' programında gösterilmeye başladı.

6. stüdyo albümünden önce üç sene içinde üç tane toplama albüm çıkardı. Geçmişiyle ilgili, daha önce yayınlanmamış şarkıların olduğu “Family Tree”, solo kariyerindeki son 10 yılı kapsayan “Greatest Hits” ve 4 CD’lik bir toplama albüm “Live Box” (aynı zamanda 4 kliplik bir DVD’yi de içinde bulunduruyor) yayınlandı.

2004 Ağustos’unun sonlarına doğru 6. albüm “Medùlla” çıktı. Yunanistan’da düzenlenen 2004 Olimpiyatları’nın açılışında albümdeki “Oceania” adlı şarkıyı söyledi. Albüm kapsamında herhangi bir konser vermeyişini veya turneye çıkmayışını, bir an önce yeni albüm için çalışmaya başlamak istemesinden kaynaklandığını söyleyen Björk, Haziran 2004’de Rolling Stone’a verdiği ropörtajda şunları söyledi: “ Her albümünün çıkışının ardından kendimi daha da yenilenmiş hissediyorum ve kendi kendime ‘Evet, şimdi 5 dakika içinde bir albüm daha yapabilirim’ diyorum ve bunun gerçek mi yoksa hayal mi olduğunu görmek için hemen çalışmaya başlıyorum.”

2007 senesinde “Volta” adlı albümünü hayranlarına ulaştıran Björk, albümün prodüksiyonunda Timbaland, Mark Bell ve Danja gibi isimlerle biraraya geldi. Sanatçının plak şirketinin verdiği demeçle albümün sanatçının kariyerindeki en başarılı albüm olacağı belirtilirken, albümden ilk single “Earth Intruders” adlı parçaya seçildi. Albümden 2. single’ı “Innocence” adlı parçaya düşünen müzisyen, yakın zaman içerisinde turneye çıkarak hayranlarıyla buluşmayı planlıyor.
    Kaynak

Evet bence son derece ilginç kişinin yaptığı müzik ne diye sorsanız kendisi de dahil olmak üzere tam bir cevabı bulabileceğimizi sanmıyorum.

geçmişinde rock tarzı hatta punk tarzı da olduğundan yeni bir başlık açmaktansa buraya eklemeyi uygun buldum.

Sadece şarkıcı olarak değil, oyuncu olarak ta benim favorilerim arasındadır. Çoğu kişi tarafından sevildiğini sanmıyorum. Bu kadın söz konusu olduğunda ortalarda bir cevapla henüz karşılaşmadım.

Ya ığğğğ nasıl seversin ya, şeklinde bir cümle, yada hadi be sende mi taparsın o kadına gibi bir başka cümleyle karşılaştım.

Bu soğuk ülkenin sıcacık kadınını çok başarılı buluyorum.

bjorkdt7 - Rock Köşesi 3

All is full of love

Çocuk gibi ama son derece güçlü bir ses....

Bazı filimler vardır hani oturduğunuz yerden bir daha kalkamayacak gibi hissedersiniz kendinizi.

İşte dancer in the dark ta benim için öyle bir filimdi.Son sahne ve bence tüm filim boyunca gösterdiği performans inanılmazdı.

Dancer in the Dark : Bjork - I've seen it all

Üye
    rdx Avatarı

Son Giriş
    25.02-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

björk pek rock sayılmaz ama ya...tabi bunu söylerken black sabbath dinlediğim içinde böle düşünüyor olabilirim...

Üye
    bayke Avatarı

Gerçek Adı
    Kemal
    Son Giriş
    07.02-2009
    Saat
    15:10
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL/Beykoz
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

pink floyd...
    müzikdeki nirvanamdır benim
    yani ötesi yok...gelmedi ve gelmeyecek.
    ve beni uçuşa geçiren albümü
    Whish You Were Here daki WELCOME TO THE MACHINE i
    youtube da bulamadım..bi şey koymuşlar ama o sadece girişten ufak bi bölüm

Üye
    rdx Avatarı

Son Giriş
    25.02-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Animals favori albümümdür...bide The Division Bell...

Üye
    Gothica Avatarı

Gerçek Adı
    Saliha C.
    Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    15:24
    Yaşadığı Yer
    Kırgız Yurdu Ulupamir
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    2
    Blog Mesajları
    3

WISH YOU WERE HERE --- tek kelimeyle muhteşemdir ..

So, so you think you can tell
    Heaven from Hell,
    Blue skys from pain.
    Can you tell a green field
    From a cold steel rail?
    A smile from a veil?
    Do you think you can tell?

And did they get you to trade
    Your heros for ghosts?
    Hot ashes for trees?
    Hot air for a cool breeze?
    Cold comfort for change?
    And did you exchange
    A walk on part in the war
    For a lead role in a cage?

How I wish, how I wish you were here.
    We're just two lost souls
    Swimming in a fish bowl,
    Year after year,
    Running over the same old ground.
    What have we found?
    The same old fears.
    Wish you were here.

Sanıyor musun ki gerçekten anlatabileceğini, cehennemin içinden cenneti,
    acılar içindeyken masmavi göğü
    Soğuk çelik tellerin arasından yemyeşil tarlaları,
    Ya da bir peçenin ardındaki gülümsemeyi,
    İnanıyor musun anlatabileceğine?

Ve kahramanlarını hayaletlerle
    değiştirdiler mi senin?
    Ağaçlarını sıcak küllerle?
    Serin meltemleri,
    kavurucu rüzgarla?
    Ve değiştin mi,
    savaştaki sıradan rolünü(yürüyüşünü),
    Kafesin(kafesteki) hükümdarlığına.

Nasıl da isterim şimdi,
    burda olmanı,
    Bir akvaryumda yüzen,
    yıllardır hep aynı yerde dönüp duran,
    iki kayıp ruhtan başka bir şey değilmişiz biz. Ne bulduk, neyi?
    Hep aynı korkulardan başka.
    keşke yanımda olsaydın...

Üye
    bayke Avatarı

Gerçek Adı
    Kemal
    Son Giriş
    07.02-2009
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL/Beykoz
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

mecbur kalmadıkça googleyi gıdıklayıp ansiklopedik bilgileri
    kopyala yapıştırla sayfalara aktarmayı sevmediğimden hafızamda kalan
    bilgiyi aktarayım.
    PF ilk kurulduğunda bi arkadaşları daha varmış yanlarında.
    sonra bu ölür...garanti uyuşturucudandır ama günahına girmiim çocuğun.
    sebebini hatırlamıyorum.
    işte o arkadaşlarının anısına yapmışlarmış bu albümü.
    whish you were here
    keşke burada olsaydın..!

Üye
    Gothica Avatarı

Gerçek Adı
    Saliha C.
    Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kırgız Yurdu Ulupamir
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    2
    Blog Mesajları
    3

günahına girdin çocuğun bayke

"wish you were here" benim için özel bi parçadır. sözleriyle , müziğiyle hep asil gelmiştir bana. arkadaştan daha çok sanki sevgiliye yazılmış gibi geliyo kulağa.. üşenmedim şarkının hikayesini buldum

Rock efsanesi Pink Floyd'un 1965 yılında kuruluşunda yer alan ve ilk şarkıların sözlerini yazan Syd Barrett, daha sonra uyuşturucu kullandığı için gruptan ayrılmıştı.

1975 yılında Pink Floyd, Wish You Were Here albümünü kaydederken Shine On You Crazy Diamond (ki baş harfleri SYD olmaktadır) ve Wish You Were Here şarkılarını Syd Barrett için bestelemişlerdir. Shine On..'un kayıtlarında Syd saçları ve kaşları dökülmüş, kilo almış bir halde stüdyoya geldiğinde O'nu gören grup üyeleri ağlar. David Gilmour o kişinin hala Syd olduğuna inanmak istemese de Roger Waters onun Syd olduğundan emindir. Ona yazdıkları Wish You Were Here'i ona çaldıklarında ise Syd Barrett şarkıyı çok eski moda bulmuştur. Oradan ayrılan Syd Barrett ile grup üyelerinin bu son görüşmesidir... Syd Barrett de evinde inzivaya çekilmiş ve kendini kaybettirmiştir.

Artık sağlığı iyice bozulan Syd Barrett, Cabridgeshire'daki evinde inziva hayatı sürdürüyordu ve kendini resim yapmaya adamıştı. 7 Temmuz 2006 günü 60 yaşında iken, Cambridgeshire'daki evinde hayatını kaybetti.

kaynak

Üye
    rdx Avatarı

Son Giriş
    25.02-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: bayke
    mecbur kalmadıkça googleyi gıdıklayıp ansiklopedik bilgileri
    kopyala yapıştırla sayfalara aktarmayı sevmediğimden hafızamda kalan
    bilgiyi aktarayım.
    PF ilk kurulduğunda bi arkadaşları daha varmış yanlarında.
    sonra bu ölür...garanti uyuşturucudandır ama günahına girmiim çocuğun.
    sebebini hatırlamıyorum.
    işte o arkadaşlarının anısına yapmışlarmış bu albümü.
    whish you were here
    keşke burada olsaydın..!
    Syd Barret'tan bahediyorsun,onun hikayesi biraz daha farklı anlattığından

altmışlı yıllarda Syd,Roger(dahi adam,solist,basçı) PFi kurarlar ve ilk iki albümde Syd vardır,daha sonra Syd aşırı uyuşturucu kullanımı ve zihinsel rahatsızlıklar sebebiyle gruptan ayrılır ve yerine ilahi gitarist david gilmour gelir,Syd'den 10 küsür yıl haber alınmaz taa ki Wish You Were Here albümünün kayıtlarına kadar, Syd çok yıkılmış haldedir ve bu grup üyelerini çok üzer. Albümü ve albümdeki müzik tarihinin en aşmış şarkılarından biri olan Shine On You Crazy Diamond'ı Syd'e adarlar,ve Syd'den bi daha haber alınmaz taa ki iki sene önceki ölümüne kadar..

Üye
    bayke Avatarı

Gerçek Adı
    Kemal
    Son Giriş
    07.02-2009
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL/Beykoz
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

sevgili roac mausu tuşlayan parmakların hiç dert görmesin
    ömür boyu klavyene neskafe dökülmesin emi.
    tembelliğime kılıf uydurmakta üstüme yoktur :lol:

Üye
    Gothica Avatarı

Gerçek Adı
    Saliha C.
    Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kırgız Yurdu Ulupamir
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    2
    Blog Mesajları
    3

amin bayke cemi cümlemizin

Üye
    AkHiLLeUs Avatarı

Gerçek Adı
    Kerem
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

valla ben de sevgiliye yazılmış bir parça sanıyordum "wish you were here" ı eline sağlık roac

Üye
    minerva Avatarı

Gerçek Adı
    Hatice
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    13
    Verilen Beğeniler
    8
    Blog Mesajları
    6

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Müzikleri ne kadar güzel fakat hayat hikayeleri bir o kadar üzücü :cry: Keşke gerçek yaşamlarıda şarkıları kadar güzel olsaydı...

Sayfa 1 / 6 12345 ... SonSon