Sayfa 5 / 6 İlkİlk 123456 SonSon
Toplam 88 mesajın 61-75 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    nüans Avatarı

Son Giriş
    19.05-2016
    Saat
    21:51
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Sanem ablam harikasın İnşallah en yakın zamanda bu fasıl muhabbetimiz gerçeğe dönüşür
    Bu grup ile sanat dünyasına zıplasak altüst ederiz ortalığı eminim Bayke konusunda sonuna kadar sana katılıyorum ablam, bi gülmeye başlarsam mümkünü yok duramam sadece ben değil hepimiz koparız eminim
    İlk parçaya gelince bulamadım ben onu. Link varsa yollarmısın ? ezberleyelim )

Ben yazımı yazana kadar bayke cvp vermiş bayke enstruman seçimin süper abi iyi de konuşmadan nasıl sabredicenn

Üye
    andante Avatarı

Son Giriş
    15.12-2009
    Saat
    18:11
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ama dostum sen sigara kullanıyorsun zor çıkarırsın zurnadan ses dersem ne olacak?

Ya seni mi kıracam hadi sen zurna çal, kanun u ben alayım bari şeflikle beraber götürürüm. Eee piyanonun çok ama çok eski atası sayılabilir ne de olsa.

Yer ise mükemmel, ama benim fobimi unutmayalım deniz kenarına fazla yaklaşmak yok.

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    18:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    19

Ben tambur isterim...

Üye
    andante Avatarı

Son Giriş
    15.12-2009
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Dur bulmaya çalışayım yaren...

Ama deminden beri bu şarkı bana bir şey hatırlatıyor diyordum biraz önce buldum.

Battı balık yan gider deyip anlatacağım.

Bildiğiniz gibi ben 12 eylül sonrası üniversiteyi bitirmiş, doğal olarak üzerinden 12 eylül ün tırpanı geçmiş bir kişiyim.Bu sebeple "netekim" paşamızı acayip severim

100.yıl üniversitesi o yıllar yeni kurulmuştu ve ne hikmetse her ay bizleri yönetenlerden biri geliyordu ziyaret etmeye. Ben de o zamanlar gencecik bir araştırma görevlisiyim.

Birgün dekan beni çağırdı ve dediki;

24 kasım öğretmenler gününe hemen öğretmenlerden oluşmuş bir koro hazırlayacaksın Netekim paşamız geliyor.

Ayacip gerildim, çok seviyorum ya(!), ama yapılacak bir şey yok. :cry:

Türk halk müziği korosunu oluşturmak çok kolay oldu. Hepsi bir cevher Van da.İşim o kadar çabuk bittiki dekan hayretler içinde.

Bu kısım sana ders olsun yaren, sakın hızlı olma ve yeteneklerini asla ortaya dökme. Ağır ol.

O zaman dedi bir de Türk Sanat Müziği korosu oluşturalım.

İyiki öğrenciyken İzmir de Rüştü Şardağ ın musiki cemiyetine gitmişim. Bilgilerimin çoğu ordandır.

Ancak bu konu da çalabilecek kimse yokkkkk. Aynen bizim çalgı gurubu gibi

Neyse, esnaf falan araştırdık derme çatma bir çalgı gurubu oluşturuldu.Bu da hazır...

Dekan hala şokta ve mutlu.

Bir süre sonra ya dedi sen solist olacaksın, hiç solist yok olmazzzzzzzzz. :evil:

Amanın!!!! şarkı söylemeyi severim, o zamanlarda henüz yıpranmamış bir sesim var, ve ben sigaraya 35 yaşında başladım böyle bir salaklığımda var....Ama onlara şarkı söylemek istemiyorum yaaaaaaaa. :evil: :cry:

Baktım olacak gibi değil, kurtulamayacağım. Ne söylesem diye uzun süre bekledim. Ve sonunda bu şarkı aklıma gelmişti.

Özellikle bu kısmını, netekim paşamızın gözlerinin içine baka baka söylemiştim.

Resmimi yapmadı netekim paşa, ama kendi kendime koyduğum boykot planı hiç işe yaramamış çok beğenilmiştim.

Ahanda buldum yaren. Ama iki şarkı söylemiş adam,ikinci şarkı benim dediğim, ilk parçada çok güzel bu arada.....

Beni Bu Hallere Koyan

Üye
    andante Avatarı

Son Giriş
    15.12-2009
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Allahım yaaaaaa, gördün mü baben şef olmak işte böyle bir şey

Tamam pegacım sen de tambur çal

Bu arada her şef benim gibi değildir kodumu oturtur vallaaaaa

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Ben başlangıçta su koyuveriyim de demedi demeyin.. :twisted:

Valla bence, müzik olağanüstü bir koordinasyon olayı. (Öyle diil mi Sanemcim. )
    E.. bendeki koordinasyon olayı da (beyinle diğer kasların) genetik olarak nanay Kafasına göre takılıyor işte.. Öyle olunca alkışla tempo bile tutmayı beceremem. Kulak dersen kısmen devre dışı.. Duyar, duymasına da.. O 'koordinasyon' olayında yan çizer.. O nedenle tüm programlarınızı bensiz yapmanızı arz ederim, efeem.

Şeflik konusunda tek kelime etmek haddime düşmez. :roll: Gerek varsa vardır, yoksa yoktur.. :twisted: Netekim gerek varmış..

Üye
    andante Avatarı

Son Giriş
    15.12-2009
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Allahım ölecem ya gülmektennnnnnnn

Ya farkındamısınız arkadaşlar bizlerden iyi tiyatrocu çıkar. Yani doğaçlamalarımız harika. Bir zamanlar sohbet odasında yapardık biz böyle doğaçlamaları, fark attınız doğrusu.

Su koyvermek yok. Anlamam, bilmem demeycen.Selamsız Bandosundan daha iyi olmazsak namerdim.

Ve sonracıma, herşey kitapta yazıldığı gibi olmak zorunda da değildir netekim.

Dost düşman ne olduğumuzu görecek, tarih yazacağızzzzzzz.

Tutun beniiiiiiiiiiiiii

( Bu arada sanırım yaşlanıyorsun yeditepe. Gençliğinde Türk Sanat Müziği sevmeyenlerin büyük bir çoğunluğu yaş kemale erince hem sözler hemde müzik olarak bir parça bu müziğe döner. Sen ağlamaya bile başladıysan, durum vahimdir )

Üye
    Hanımeli Avatarı

Son Giriş
    17.12-2007
    Saat
    23:05
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: andante
    Allahım ölecem ya gülmektennnnnnnn
    Ben yazamıorummmm

Üye
    Hanımeli Avatarı

Son Giriş
    17.12-2007
    Saat
    23:05
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yeditepe uçtuuuuuuuuuuuuuu iyice,
    biri onu geri getirsiiiiinnn

Üye
    bayke Avatarı

Gerçek Adı
    Kemal
    Son Giriş
    07.02-2009
    Saat
    15:10
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL/Beykoz
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

AÇIK TEŞEKKÜR
    henüz teşekkül halinde bulunan orkestramıza
    bremen mızıkacıları demeyerek selamsız bandosu yakıştırması yapan
    ve böylece büyük bir alçak gönüllülük ve hoşgörü örneği sergileyen saygıdeğer
    insan mümtaz şahsiyet sanem hanıma derin şükran ve teşekkürlerimi sunarım.

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Forum tarihinde (her türlü sabotaj girişimimize karşın :twisted: ) bu kadar hızlı gelişen bir başlık daha görmedim ben. 5 günde 60 mesaj :shock: Artıkın yetişemiyorum.. İmdaaaat

Üye
    andante Avatarı

Son Giriş
    15.12-2009
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Beni siz var ettiniz sevgili dostlarım.

Teşekkürünüz kalbimin derinliklerinde büyük mutluluklara vesile olurken önünüzde hörmetle eğiliyorum efenim.

Bu hızlı trafik akışına biraz ara vermek için sizlere Sayın Sadettin Kaynak beyefendinin segah eserini dinlemeye davet ediyorum.

Daha sonra kaldığım yerden musikimize ait bilgileri sizlerle paylaşacağım

Bir rüzgardır, gelir geçer sanmıştım
    Meğer başımda esen kasırgaymış sevgilim
    Gönül oyunudur bunun izi kalmaz demiştin
    Meğer içimde yanan bir volkanmış sevgilim

Birgün gelir unutursun demiştin
    Hicranını uyutursun demiştin
    Unutmadım unutmadım
    Aşka hasret sana hasret
    Bekliyorum sevgilim

Gönül oyunudur bunun izi kalmaz demiştin
    Meğer içimde yanan bir volkanmış sevgilim

Seçil HEPER - Bir rüzgardır gelir geçer sanmıştım

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

örgüt sorunu da yok artık
    Olmaz olur muuuuu???

Başka haber grupları, forumlar falan da var. Oralarda da "geyik çevirme"ye devam..

Çok çok çok teşekkürler Sanemcim. ops:

Üye
    nüans Avatarı

Son Giriş
    19.05-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sanem ablam hakikaten senin toparlayıcı ,kendine getirici, yönlendirici bi fonksiyonun var. Şeflik özelliklerini bünyende barındırıyosun maşallah :wink: Geyiğimizi hemen nasılda balla kestin . Şöyle bi bakayım dedim Hacı Arif Bey çıktı piyangodan ... kısacık bir bilgi( olabildiğince kısalttım ops: ) ve akabinde bestekarımıza ait bir parça yerleştireyim bölümümüze :wink:

HACI ARİF BEY:

Daha ilköğrenimi sırasında güzel sesiyle dikkati çekti. Kendisiyle önce Zekâi Efendi (Dede) ilgilendi ve onu besteci Eyyubî Mehmed Bey'e götürdü. Arif Bey ilk musiki zevkini, bilgisini Mehmed Bey'den aldı. Altı yaş büyüğü olan, geleceğin değerli bestecisi Zekâî Efendi, onu hocası Dede Efendi'yle tanıştırdı; musikiye karşı büyük yeteneği olduğunu Dede Efendi de görmüştü. Bir süre Mehmed Bey'in Muzika-yı Hümayun'daki derslerine dışardan devam etti. Çok geçmeden sesinin güzelliğini haber alan Sultan Abdülmecid onu Muzika-yı Hümayun'a aldırdı. Saray'daki musiki hocası besteci Haşim Bey'dir. Haşim Bey'den çok yararlandı, ondan yüzlerce eser öğrendi. Okuyuş üslubunu da ondan aldığı söylenir.

Hacı Arif Bey Türk musikisinin en büyük bestecilerinden biridir. Klasik dönem bestecilerinin pek kullanmadıkları şarkı formuna yepyeni bir kimlik kazandırmış, bir şarkı bestecisi olarak yeni bir çığır açmıştır. Arif Bey'den sonra "şarkı", bestecilerin en çok işledikleri form olmuştur.
    Arif Bey klasik formlarda birkaç eser besteledikten sonra başarılı olamadığını görerek doğrudan doğruya şarkı besteciliğine yöneldi. Eski musikinin ağır, mistik anlatımından, beste, semai formlarına özgü usullerden, terennüm zorunluluğundan kurtularak, daha sade, daha içten, halkın daha kolay zevkine varabileceği eserler bestelemek istiyordu. Bu anlayışla bestelediği şarkıları biçim ve üslup açısından önem taşır. Biçimsel açıdan bakıldığında, sanatçının şarkıyı belli kuralları olması gereken bir form anlayışı içinde ele aldığı görülür. Klasik dönemde şarkının biçimi, kuralları yeterince belirgin değildi; şarkı ancak üslubuyla öteki formlardan ayırt edilebilen, genellikle serbest bir formdu. Eski şarkılar arasında, şarkı formuna ya da formun farklı türlerine örnek gösterilebilecek kuruluşta eserlerin sayısı az değildi, ama şarkı formlarının kesin kurallara bağlanması ilk kez Arif Bey'in eserleriyle gerçekleşebilmiştir. Arif Bey kendisinden sonraki şarkı bestecilerini bu yolda etkilemiş, böylece şarkı kesin biçimini almıştır.
    Arif Bey, üslup bakımından da kendisinden önceki şarkı bestecilerinden ayrılır. Form konusundaki kuralcılığına karşılık, anlatımında klasik dönemin sıkı kurallarına uymayan serbest bir lirizm görülür. Kendisinden önceki geleneğe bağlı bestecilerden farklı olarak, genellikle kişisel konuları işler, bazı şarkılarının konusu doğrudan doğruya kendi yaşantılarından kaynaklanır. En belirgin özelliği, musikinin inceliklerinden özveride bulunmadan toplumun geniş bir kesiminin zevkine seslenebilmesindedir.

Yaşadığı dönem, halk zevkinin saray zevkini etkilemeye başladığı bir dönemdir. Musiki artık yalnız saraylarda, tekkelerde değil, bu çevrelerin dışında, özellikle konaklarda, yalılarda da icra edilmekte ve dinlenmektedir. Arif Bey'in bir zevk değişikliğini yansıtan şarkılarındaki üslup kendisinden sonraki hemen bütün şarkı bestecilerini etkilemiştir, öyle ki, klasik formlarda verilen eserlerde bile onun etkisi görülür.
    Şarkıları teknik bakımdan kusursuzdur, makam ve geçki zenginliği, ritm çeşitliliği gösterir.
    Aynı makamı, aynı usulü kullandığı halde, çok değişik duygular uyandıran şarkıları vardır. Birbirine benzeyen şarkıları çok azdır. Hiçbir zaman tekdüzeliğe düşmez; hemen her şarkısına yeni bir renk, nüans katmasını bilir, kullandığı makamın o zaman kadar işlenmemiş bir yönünü yakalar. Sekiz zamanlı üç vuruşlu "müsemmen" usulü onun buluşudur. Türk aksağını çok başarılı bir biçimde kullanır. Şarkılarında beste ile güfte tam bir bütünlük içindedir. Kürdilihicazkâr makamını da Arif Bey oluşturmuştur. Anlatım olanakları çok geniş olan kürdilihicazkâr, Türk musikisinde en çok kullanılan makamlardan biri haline gelmiştir. Arif Bey'in bu makamdan bestelediği şarkılar, onun kişisel üslubunu yansıtan, özgün bir güzelik taşır

Çok üretken bir sanatçı olan Arif Bey'in günde yedi, sekiz şarkı bestelediği olmuştur. Bir keresinde Sultan Aziz'in verdiği bir güfteyi yedi ayrı makamda bestelemişti. Bu esin bolluğu içinde sanatçı eline geçen şiirleri anlamına, değerine bakmadan bestelemek zorunda kalmıştı. Bu yüzden kimi şarkılarının güftesi çok zayıftır.
    Hacı Arif Bey bütünüyle Türk musikisinin sözlü öğrenim geleneği içinde yetişmiş bir besteciydi. Nota bilmiyordu, herhangi bir saz da çalmazdı. Ama çok güçlü bir belleği vardı, bini aşkın eser ezberindeydi. Çok iyi bir okuyucuydu. Şevki Bey, Levon Hancıyan, Zati Arca gibi öğrenciler yetiştirdi. Arif Bey Mecmua-i Arifi adlı bir de güfte derlemesi yayımladı; bu derlemede sanatçının kendi şarkıları da vardır. Bine yakın eser bestelediği söylenir, ancak 337 parçası notalarıyla günümüze kalmıştır. Bunun 327'si şarkı, 10'u öteki formlardaki eserlerdir. Bu 10 eserin de altısı ilahi, biri tevşih, biri durak, biri beste, biri de yürük semaidir.

geldik eserlerimize... Bir tane demiştim ama dayanamadım ikisi de çok hoş. Tam fasıllık :wink:

iyi dinlemeler...

Sayd eyledi bu gönlümü bir gözleri

http://www.youtube.com/watch?v=-HKxTR4lOrY

ve bakmıyor çeşm-i siyah :wink:

http://www.youtube.com/watch?v=bVnvDLAadQc

Üye
    nüans Avatarı

Son Giriş
    19.05-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Hacı Arif Bey fazla mı ağır geldi yoksa :roll: Ne oldu size yahuu Bi ara tenis maçı izler gibi olmuştum bi sanem abla bi bayke ardından pega arada baben Fazla mı yorulduk nee ) azcık havayı değiştirsek kızmazsınız umarım ops:

şimdi size vericeğim link te bi türkü var Asmalı Mencere .... İzmir Karaburun türküsü... Sanat Müziği motifleri var içinde. Bide şeyy ops: solistlerden biri de ben olunca ops: ee kaydı da youtube a verdiklerini duyunca dayanamadım, sizle paylaşmak istedim ops: pembeli olan benim ops:

http://www.youtube.com/watch?v=tkIY0SvZu-o

Sayfa 5 / 6 İlkİlk 123456 SonSon