Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
Toplam 42 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    lado Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    HERŞEY ÖNCE YÜREKTE BİTİYOR. İNSANIN İÇİNDEN GELMELİ, İSİMLERİNİ YAZMIŞ OLDUĞUNUZ VE FOTOĞRAFLARI GÖRÜNEN SANATÇILAR GERÇEKTEN DEĞERLİ İNSANLAR. KENDİLERİ İLE GURUR DUYSUNLAR.

Üye
    andante Avatarı

Son Giriş
    15.12-2009
    Saat
    18:11
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arif Mardin in bulduğu son yeteneklerden....

Görme engelli sanatçı; Raul Midon...

Raul Midon

Üye
    alperstein Avatarı

Gerçek Adı
    Alper
    Son Giriş
    18.10-2017
    Saat
    14:27
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    0

Işte sevgili dostum, gitarın mükemmel bir çalgı olduğunun bir kanıtı daha. Başka hangi enstruman anlatımda bu denli zengin olabilir?
    Hehe biraz fazla gitar şövenizmi oldu ama napabilirim... Takıntılıyım gitara;-)
    Tabii çalan müzisyenin başarısı ayrı bir takdir konusu. Engellinin sanata katkısı ise bambaşka bir topik olacak kadar geniş bence;-)
    Sevgilerimle

Üye
    andante Avatarı

Son Giriş
    15.12-2009
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Canım dostum;

Biliyorsun benim ana dalım piyano, ama sana katılıyorum....

Gitar sadece çalan kişinin yeteneğinin ötesinde, çeşitliliğiyle de tüm çalgıları yaya bırakacak cinsten bir çalgı.

Ama bu Raul Midon a gerçekten hayran olmamak elde değil. Bir konu da daha haklısın engelli olmasının sanata katkısını ayrıca irdelemek gerekebilir.

Kısacası yaşam güzel be kardeşim ne şekilde olursa olsun..

Üye
    sevket-sengul Avatarı

Son Giriş
    03.09-2009
    Saat
    15:01
    Yaşadığı Yer
    Balıkesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Güzeldi.

Üye
    rdx Avatarı

Son Giriş
    25.02-2013
    Saat
    17:16
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Tommy Iomi sayılır mı?parmağı kopmuştu adamın,çok pis gitaristtir...

Üye
    pathetique Avatarı

Gerçek Adı
    mademoiselle piaf
    Son Giriş
    25.09-2010
    Saat
    20:21
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Soru işareti ise kafamda bu konçertoyla ilgilidir. Bu muhteşem eser hiç gitar çalmasını bilmeyen biri tarafından nasıl bestelenmiştir.

Rodrigo'nun özellikle ikinci bölümü herkes tarafından çokça tanılan ve hatta tüm konçertoyu sadece o bölümden ibaret sanılan "Concierto de Aranjuez" adlı eseri bir sipariş üzerine yazılmaya başlanmıştır. ne kadar acı bir tesadüf ki konçertoyu yazmakta olduğu dönemde ilk çocuğuna hamile olan eşiyle beraber tatilde olan Rodrigo baba olmanın heyecanını daha henüz tatmışken çocuğunu kaybeder ve ikinci bölümünü (adagio) bu acıyla yazmıştır. bunu bi dip not olarak geçtikten sonra hemen ekleyeyim:

bir kere bu eser bi gitarist için çalması ve yorumlanması acaip zor bi eserdir. nedeni de çok basittir: aslında hiç ama hiç gitar çalmayı bilmeyen Rodrigo kafasında tamamen piyanoyu düşünerek aslında hiç gitaristik olmayan bi eser çıkarmıştır ortaya . bu da bi piyanist için gayet normal bi durum olsa gerek. yani ortada büyük bi deha eseri falan yok

Üye
    andante Avatarı

Son Giriş
    15.12-2009
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ya canımcım anlayamadım,

Gitaristik olmayan ne demek?

Ve bir gitarcı için çalması ve yorumlaması son derece zor olan bu bölüm nasıl gitar özelliklerini içinde barındırmaz?

Biraz karışık bir yorum yazdığın. Açıklayacaksın değil mi?

Evet yinede bence bir dehalık örneği diyorum. Çünkü piyano tekniğiyle gitar tekniği öylesine birbirinden farklı ki, gitar çalmasını ve bu teknikleri bilmeyen biri nasıl bu konu da beste yapabilir?

Çok iyi dinlemiş, gitarla ilgili bilgi ve teknikleri çok iyi özümsemiş gibi geliyor bana.

Çünkü, bildiğin gibi konçerto demek bir çalgının teknik tüm özelliklerini ortaya koymak adına yapılan eserlerdir.

Eski dönem bestecilerini saymazsak, bir tek Rodrigo da görüyoruz hemen hemen kendi alanının dışında bir konçerto bestelemek..

Üye
    EsRaNaS Avatarı

Son Giriş
    12.06-2010
    Saat
    13:45
    Yaşadığı Yer
    bUrSa Ve HaTaY
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

METİN ŞENTÜRKÜ UNUTMAMAK LAZIM TABİKİ

Üye
    pathetique Avatarı

Gerçek Adı
    mademoiselle piaf
    Son Giriş
    25.09-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Hemen açıkliym daha doğrusu açıklama çalışiym zira gitarla teknik anlamda çok haşır neşir olmayan bünyelerin anlaması pek de kolay olmayabilir:

konçerto formu bir çalgının teknik özelliklerinin ön plana alındığı bi formdur evet ve bunu besteleyen kompozitörün özellikle konçerto gibi iddialı bi form besteler iken bu çalgının teknik kapasite ve özelliklerine tamamen hakim olması gerekir. bunda hem fikir olmakla beraber rodrigo'nun gitar tekniğine karşı olan özümseyişi veya kavrayışı konusunda ayrılıoruz sanırım ...

bi kere bu eser bi gitarist için ateşten gömlek. peki neden? öncelikle özellikle ilk bölüm - allegro con spiroto- ve son bölümdeki -allegro gentile- gamları ve arpejleri gerçekten bestecinin istediği hız ve notanın bize ifade ettiği müzikal ifade ile gerçekten düzgün ve tertemiz çalabilen bi yorumcu daha varsa beri gelsin önünde diz çökecem şahsen lakin şu ana kadar ne john williams'lar ne barruecco'lar ne russell'lardan dinledim de bu çizgiyi tamamen tutturduklarını görebildim ki bu adamlar dünyanın en büyük yorumcuları olarak tanınırlar. john williams diorum artık gitarda tekniğin örneği ve babasıdır kendisi ...

tüm bu zorlanmaların nedeni de bestecinin bu gamları ve arpejleri kafada hayal ederken gitarın topu topu sağ elin beş parmağıyla çektiğimiz tellerini (ve topu topu dört parmak ile debelenip durduğumuz sol el klavyesini) değil de piyanonun gama ve arpeje gitardan çok daha yatkın olan klavyesini düşünmesidir...

bilindiği gibi aranjuez madrid yakınlarındaki ufak bi kenttir besteci de bu kentten esinlenerek yazmıştır bu konçertoyu. yani arada - aslında çoğunlukla- doğa seslerinin (özellikle kuş böcük sesleri ) imitasyonu yapılır eserde bu da tabiki süslemeler (triller mordanlar vs ) ile olmaktadır. lakin besteci öyle zor pozisyonlarda - yine piyano klavyesini hayal ederek çünkü o triller temiz çıkmıo imkansız- süslemeler koymuştur ki bence hiçbir gitarist verilmek istenen o pastoral havayı kesinlikle verememektedir enstrümanında...

ayrıca rodrigo kafasında sesleri sanki piyanodaki gibi bi pedal varmışçasına öyle rahaaat rahat uzatabilceğini düşünmüştür ki gitara resmen pedal sesi yazmıştır bolca görülebilir bir ve üçüncü bölümlerde. ama yazık gitarist adam nasıl tutsun o parmağı orda pozisyonu kurtarmak için çeşitli manevralarla kısıo sesi çekio parmağı ordan yine istenilen ses uzamıo ve dolayısıyla istenilen etki de verilemio. ki zaten üzerindeki duateyle ben daha çalanı görmedim herkes kendi duatesini yaratmış durumda eser için...

bazıları gitar çalmayı sadece "gam ve arpej" ile sınırlarlar çünkü gitarda olabilecek en zor teknikleri içinde barındırırlar gam ve arpejler. çünkü sınırlı klavyede sınırlı ses sınırında sıkışıp kalmış parmaklarımız gitarın anatomik yapısı itibariyle bu teknikleri icra ederken zorlanırlar. bu eser tabi çook yavaşça başlamak üzere harika bi gam ve arpej çalışması olabilir kafayı sıyırmış gitarist arkadaşlarımız için lakin ben denedim işe yarıo...

amma velakin bestecinin istediği tınılar onun kafasında hayal ettiği yorum (nerden biliosunuz demeyin notadan anlaşılıo) asla ve asla gitarda verilememektedir verilemez de zaten. belki kazuhito yamashita o da deli teknik sahibi olduğu içindir ayrıca kendisi de delidir zaten...

en kolay ve gitaristik (yani gitar tekniğine yakın ve daha uyumlu) bölümü de ikinci bölümüdür zaten onu da çalan ben rodrigo çalıorum diyo o yüzden sanırım pek bi problem yok fazla müziğe kafayı takmamış gitaristler için ...

Eski dönem bestecilerini saymazsak, bir tek Rodrigo da görüyoruz hemen hemen kendi alanının dışında bir konçerto bestelemek.. demişsin:

bu laf biraz sallantıda olmuş katılmıorum tamamen ama burda muhalif bişi yazıp buraya daha fazla kafa şişirmiycem. tuttum kendimi [/b]

Üye
    andante Avatarı

Son Giriş
    15.12-2009
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bir kez daha ne kadar dahi olduğunu bana kanıtlamaktan başka bir işe yaramadı açıkcası yazdıkların.

Kuşkusuz herşeyden önce o bir piyanisttir. Öylesine büyük bir piyanist ki ve aynı zamanda öylesine büyük bir müzisyen ki, kendisine tamamiyle yabancı bir çalgı da bile öyle her benim diyen gitarcıların dahi çalarken kafayı sıyırdığı bir eser yaratabiliyor.

Çalabilen var mı? Var elbette, öyleyse çalamayan gitarcılar düşünsün ne kapasitede olduğunu. Çünkü herkes virtüöz olmak zorunda değil.

Paganini de zamanında en iyi keman virtüözüydü ama hala onun bazı eserlerini çalarken kafayı sıyıran onlarca kemancı var.Çoğu kemancı için Paganini korkulu bir düştür.

Evet, kendi konumuza gelirsek, bir dahi görme özürlü , gitarcıların korkulu belası, aynı şekilde piyano da da harikalar yaratan son derece yetenekli bir müzisyen.

Gitarla teknik olarak haşır neşir olmayan bünyem bunu anlayor

Üye
    pathetique Avatarı

Gerçek Adı
    mademoiselle piaf
    Son Giriş
    25.09-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Çalabilen var mı? Var elbette, öyleyse çalamayan gitarcılar düşünsün ne kapasitede olduğunu. Çünkü herkes virtüöz olmak zorunda değil.
    Böyle virtüözik eseri hakkını veremeyerek çalmayan çalmasın bırakalım onları virtüözik özellikleri ön plana çıkan yorumcular çalsın (bu eser için en iyisi john williams veya barruecco'dur onlar da) diğerleri de otursun dinlesin lakin bi eserin hakkını vermeden çalan çalgıcıları ben gayet faşistçe aşağılayan bi zihniyete sahibim çünkü tüm güzelliğini yitirio eser ellerinde. bazen herkes virtüöz olmak zorun diorum ve bu başlığı daha fazla bulandırmadan çekiliorum ...

ha bu arada aranjuez mükemmel bi eser hep çalmayı hayal ettim kafamda babama da sözüm var zaten. 20 yıl içinde umarım...

Üye
    alperstein Avatarı

Gerçek Adı
    Alper
    Son Giriş
    18.10-2017
    Saat
    14:27
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    0

Gitarla haşır ve de neşir olmuşluğumuz var accuk hasbelkader. merhum Rodrigo'nun Concierto de Aranjuez"ine bakınca ööle birden birazcık rasquado remajör tıngırdatmayla çalıverecekmişim gibi gelmişti. Eeee Yepes'den dinleyince kolay gibi geliyo adama bu işler;-)
    emme velakin sanki uzaydan gelmiş gibi alışılmadık parmak yamultan, imanı bozan, renk değiştirmeme -kırmızıdan mor istikametine- sebep olan bu beste karşısında diz çöküp af dilemiş idim (M. Ö 1983) Eeee ne demişler, aranjuez ile yatan şaşı kalkar;-)

Yaaa bu başlığı gördüğümde başka birşey öğrendim: Rodrigo'nun ilk ve son aşkı, eşi, Victoria Kamhi bir Türk piyanist miş.

Bir de dedikodu: Concierto de Aranjuez bestelendiğinde dönemin en büyük gitar üstadı olan Andres Segovia'ya ithaf edilmesi ve ilk seslendirmeyi onun yapması beklenir. Rodrigo beklenenin aksine eseri daha samimi arkadaşı olan (her ne kadar segovia'nın gölgesinde kalmış olsa da dönemin büyük gitaristlerinden olan) Regino Sainz de la Maza'ya ithaf eder. Rivayete göre bunu duyan Segovia, Rodrigo'ya darılır. Rodrigo da sırf Segovia nın gönlünü almak için kendisine ithafen FANTAZIA PARA UN GENTILHOMBRE adlı eseri besteler.

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Üye
    andante Avatarı

Son Giriş
    15.12-2009
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Ah canım babencim,

Nasıl çorbada tuzun olmaz. Varlığın yeter bence.

Alper kesin şimdi uyumuştur ama gördüğünde "yaşasınnnnnnn" diyeceğinden eminim.

Eee biz gece kuşları da ondan önce nasibimizi aldık demektir.

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon