Toplam 4 mesajın 1-4 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    PRENSES Avatarı

Son Giriş
    02.03-2016
    Saat
    12:13
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Engelli yurttaşlarımızın hayata tutunmasını sağlayan mevzuat çok zengin. Fakat bu mevzuat farklı kurumlarca, farklı farklı uygulanınca özürlülerden "Mağduruz" çığlığı yükseliyor. Biz de bu köşeden imdat çığlıklarını gündeme taşıyıp dertlere derman olmaya çalışıyoruz. Nedense bazı kurumlar özürlünün imdat çığlığını duymazdan geliyor.

Duymayan, işitmeyen Maliye'nin tutumundan mağdur olanların şikâyetine geçmeden önce, işten atılan özürlü çalışanların sesine kulak verelim! Kahramanmaraş'tan yazan Çiçek isimli okurumuz işten atılmış, soruyor:

5 yıl önce yüzde 46 raporla özel bir şirkette işe başladım. İşimden gayet memnundum. Ancak yeniden yapılanma adı altında normal çalışanlar gibi kıdem tazminatım ödenerek işime son verildi. Öğrenmek istediğim şu: Acaba biz özürlüler için ayrı bir uygulama var mı?

-Sayın Çiçek, her çalışan gibi sizin de iş akdiniz feshedilebilir. 5398 sayılı Kanun'a göre, iş akdinizi fesheden işveren size iki misli kıdem tazminatı ödemek zorunda. Daha fazla mağdur olmadan iş kaybı tazminatı ödenmesi için Türkiye İş Kurumu'na başvurunuz. Oradan da sonuç alamazsanız İş Mahkemesi'ne dava açınız.

Cemalettin Gürsoy & Sabah

Üye
    ancıl Avatarı

Gerçek Adı
    selçuk
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    12:55
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    1

Güzel bir haber ama 5398 sayılı yasayı inceledim bu konuda bir metin bulamadım

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:32
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    932
    Verilen Beğeniler
    1.222

Bu yazıyı neye dayanarak yazmış bilmiyorum, ama benim bildiğim yok böyle bir şey... Sadece özelleştirme sonucu işsiz kalan engelli personelk için bu tür bir hak var o kadar. Bunun dışında herkes için tazminat ne kadarsa, sakatlar için de o kadar.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    akasya Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    3

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Kanun maddesini aşağıya aktardım. Sadece özelleştirme kapsamına alınan işyerlerinde çalışan özürlü personel için getirilmiş bir hüküm. Bu personellere normal personelin 2 katı tutarında iş kaybı tazminatı ödeneceğini hüküm altına alınmış. Diğer özürlü çalışanların işçilik haklarında normal çalışanlarla bir fark yok. Ödenecek tazminatlar aynı.

MADDE 7. — 4046 sayılı Kanunun 21 inci maddesinde geçen "İş ve İşçi Bulma Kurumu" ibareleri, "Türkiye İş Kurumu" şeklinde, aynı maddenin birinci ve üçüncü fıkraları aşağıdaki şekilde ve dördüncü fıkrasının birinci cümlesi "İş kaybı tazminatı, günlük net asgari ücretin iki katıdır." şeklinde değiştirilmiş ve son cümlesi madde metninden çıkarılmıştır.
    Bu Kanuna göre özelleştirme kapsamına alınan kuruluşların (iştirakler hariç) özelleştirmeye hazırlanması, özelleştirilmesi, küçültülmesi veya faaliyetlerinin kısmen ya da tamamen durdurulması, süreli ya da süresiz kapatılması veya tasfiye edilmesi nedeniyle; bu kuruluşlarda iş sözleşmesine dayalı olarak ücret karşılığı çalışanlardan iş sözleşmeleri tâbi oldukları iş kanunları ve toplu iş sözleşmeleri gereğince tazminata hak kazanacak şekilde sona ermiş olanlara, kanunlardan ve yürürlükteki toplu iş sözleşmelerinden doğan tazminatları dışında ilave olarak iş kaybı tazminatı ödenir. Ayrıca bunların mesleklerinde geliştirilmesine, bir meslekte yetiştirilmesine veya meslek edindirilmesine ilişkin eğitim giderleri ile yeni iş bulmalarına katkı sağlamak amacıyla yapılacak giderler Özelleştirme Fonundan karşılanır. Özürlü personele (ilgili kanunların öngördüğü I, II ve III. derece), bu maddede belirtilen tutarın iki katı olarak iş kaybı tazminatı ödenir. İş kaybı tazminatı ödenmesi ve sağlanabilecek diğer hizmetlere ilişkin işlemler Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından yürütülür.